Kullanıcı Tag Listesi

VAN YÖRESİ FOLKLORU - HALK OYUNLARI Van Halk Oyunları bakımından en zengin yörelerden biridir. Çeşitli kültürlerin etkisi ve çok yönlü insanları ile yöre konuları ile çok özellik teşkil etmektedir. Yörenin oyunları kuzey ve güneyde ayrı ayrı karekter gösterebilmektedir. Örneğin kuzey tarafı Erzurum ve Ağrı'dan esinlenmiş olacak ki burda bazen bar oyunlarına rastlanmaktadır. Güneyde ise daha çok Hakkâri Siirt Bitlis gibi illerle benzerlik gösterir.www.bakteri.org Ve bu yörelerde oyunlar

Bu konu 920 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Van Yöresi Folkloru - Halk Oyunları 920 Reviews

  Konuyu değerlendir: Van Yöresi Folkloru - Halk Oyunları

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 920 kez incelendi.

 1. #1
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.08
  Mesajlar
  20.681
  Konular
  10867
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  77
  Bahsedildi
  1 Mesaj
  Etiketlenmiş
  1 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart Van Yöresi Folkloru - Halk Oyunları


  VAN YÖRESİ FOLKLORU - HALK OYUNLARI
  Van Halk Oyunları bakımından en zengin yörelerden biridir. Çeşitli kültürlerin etkisi ve çok yönlü insanları ile yöre konuları ile çok özellik teşkil etmektedir. Yörenin oyunları kuzey ve güneyde ayrı ayrı karekter gösterebilmektedir. Örneğin kuzey tarafı Erzurum ve Ağrı'dan esinlenmiş olacak ki burda bazen bar oyunlarına rastlanmaktadır.
  Güneyde ise daha çok Hakkâri Siirt Bitlis gibi illerle benzerlik gösterir.
  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

  Ve bu yörelerde oyunlar HALAY- GÜVENK- GOVENT adlarını alırlar. Doğumdan ölüme kadar Halk Oyunları ile iç içe olan yöre insanı yaratıcılığınada buna katarak çok güzel ürünler elde etmişlerdir. Oyunlarda genellikle bir nedensellik ilkesi aranmış ve ortaya bu ilişki ile örnekler sunulmuştur. Bu bazen bir hayvan taklidi bazen insan taklidi bazen gök bazen toprak bazen tabiat vs. olmuştur. Tabi kaynağın asıl yeri insan aklı ve çabası olmuştur.
  Vandaki folklor zenginliği içindeki Halk Oyunları geçmişteki çevre ülkeleri kültürü çevre illerdeki kültür ve yöresel kültürle bütünleşmiş ortaya güzel ürünler vermiştir. Hele çok medeniyet geçirmiş olan bir il olan Van'ın Osmanlılardan-Araplara Iran-Irak-Suriye denErmenilere kadar büyük bir topluluğa hizmet vermiş bir il oluşu tüm bunların kalışları yerleşmeleri geçişleri bu yöreye çeşitli kültürlerle birlikte geniş folklorik kaynaklarda bırakmışlardır.
  Van'da oynanan oyunlar Kızlı-Erkekli olduğu gibi yalnız erkek ve yalnız kız oyunlarıda vardır. Kızlı erkekli oyunlarda el ele tutulduğu zaman akrabalık ilişkileri aranır. Govent tutulacağı zaman ekip başında oynacak kişi ya çok tecrübeli ya çok büyük yada çok iyi oyuncu olması gerekir. Çünkü ekip başında oynayacak insana meziyet lazımdır.
  Ekip başında oynayan kişiye GÜVENK BAŞI veya GOVENT BAŞI denir. Ekip sonunda oynayacak kişide yine iyi oyuncu olmalıdır. Bunada POÇİK denir.
  Ekip başı ve sonunda oynayan Govent başı ve Poçik'in ellerinde mendil olur ve bu mendil sallandığı zaman göbek altına veya belin arkasına gitmemelidir. Buda bir saygınlık ifadesidir.
  Oyun esnasında oyunculara ŞABAŞ verilir ve bu parada davulcuya gider davul-zurnacılar genellikle yörede MITRIP veya MUTRIP diye bilinen yerli kişilerdir. Eğlence ve düğünler Davul-Zurna yegane çalgıdır.Ancak zamanla bunlara ZİLLİ DEF DABRUKA MEY KAVAL'da eklenmiştir.Günümüzde ise yöre oyuncularına diğer müzik aletleride katılmaya başlanmıştır. Van Halk Oyunlarına ait söylenecek çok şey vardır ancak kısaca söylenmesi gereken şeyler bunlardır.
  Yörede bilinen ve oynanan 105 oyunun mevcudiyetinden bahsedilir. Bunlardan halen günümüzde oynananlar ise şunlardır…
  Altın yüzük hoş bilezik
  Bizim eller
  Bablekan
  Baran
  Dokuzlu
  Devzer
  Dello
  Dingo
  Edremit
  Edle
  Ezirgane(Bezirgan) Palanço(palangopalyoça)
  Findo
  Gazgaz
  Ğırğır(halayşirvan)
  Güngülü
  Gaşang
  Sarhoş barı
  Lorke Süleymane
  Mirobori
  Gülizar
  Şer'ane
  Mendo
  Gule
  Sore(Sübeyna)
  Meyroke
  Havasör
  Serevan
  Meymoke
  Hıme
  Temirağa
  Nare
  Teşruke
  Toycular
  Nure
  Laçin Larılle
  VAN YÖRESİ FOLKLORU - MAHALLİ ERKEK GİYSİLERİ
  Van'ın bu yöresine has şalvar giyer bellerine şal bağlar üst kısmına cepken benzeri yelek giyerdiler.Bunun altınada yakasız kolları uzun bilekten düğmeli gömlekler kullanırlardı.Başlarına FES ve fesin etrafınada AHMEDİYE bağlarlardı. Kıyafetin tümü üzerine de kışın kadife SAKKO (polto) giyergümüş saatli köstek takarlardı.Bellerindeki şalın arasınada gene aksesuar olarak gümüş kaplı ve işlemeli hançer takarlardı. Gümüş tabakalık gümüş ağızlık vs. de şal kuşağın arasında idi. Çoraplar yerli yünden ve çeşitli desenlerde olurlardı.Ayağa ise GALOŞ-POTİN giyerlerdi
  VAN YÖRESİ FOLKLORU - MAHALLİ KADIN GİYSİLERİ
  Simle işlenmiş yün kumaştan yapılan KADİFE CANFES ENTARİ bu entari kiloş ve etekleri bol biçilir eteklerine yine simle işleme yapılırdı. Bele çok değerli işlemeli gümüş kemer bağlanırdı. Aksesuar olarak gümüş köstek kolyeler gümüş bilezik ve beşibiryerde altın takarlardı.
  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


  Elbisenin üzerine yine simle işlenmiş yelek ve hırkalar giyerlerdi.Başlarına fötür şapkaya benzer püsküllü AĞVA denilen bir nevi şapka ve bunun üzerine yazma bağlarlardı.Çoraplar yerli yünden ve daha çok beyaz yün çoraptı. Ayakkabıları ise boğazlı GALOŞ -POTİN ve MES benzeri papuçlardı.İç çamaşırları pamuklu içlik ve kısa şalvar veya dondu. Bu şalvarlar genellikle dize kadardı.
  Kadınlar gezmeğe siyah ipekliden sim işlemeli çarşaflarla giderlerdi.
  Diğer bir giysi çeşidi de halkın büyük çoğunluğunun giydiği ve özellikle de güney yöresinin kıyafetleridir.  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Van Yöresi Folkloru - Halk Oyunları

        Kategori: Müzik

        Konuyu Baslatan: Emine

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 920


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş