Kullanıcı Tag Listesi

Halk Oyunları Sözlüğü YÖRE :Gerek kültürel gerek coğrafi olarak aynı yargıları taşıyanaynı sözlere gülen aynı sözlere ağlayan bazen kesin olarak sınırları belirlenemeyen alan. KOSTÜM: Belirli bir yöreye ait o yörenin kültürel öğelerini gösteren ve o yöreyle tanımlanandiğer yörelerden farkını gösteren kıyafetler.Genelde başa giyilenüste giyilenayağa giyilen şekilde irdelenmektedir. TAVIR :Yöreleri birbirinden ayırt etmeyi sağlayan hareketsel ve potansiyel bütünlük.

Bu konu 1181 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Halk Oyunları Sözlüğü 1181 Reviews

  Konuyu değerlendir: Halk Oyunları Sözlüğü

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1181 kez incelendi.

 1. #1
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.08
  Mesajlar
  20.681
  Konular
  10867
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  77
  Bahsedildi
  1 Mesaj
  Etiketlenmiş
  1 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart Halk Oyunları Sözlüğü

  Halk Oyunları Sözlüğü  YÖRE :Gerek kültürel gerek coğrafi olarak aynı yargıları taşıyanaynı sözlere gülen aynı sözlere ağlayan bazen kesin olarak sınırları belirlenemeyen alan.

  KOSTÜM: Belirli bir yöreye ait o yörenin kültürel öğelerini gösteren ve o yöreyle tanımlanandiğer yörelerden farkını gösteren kıyafetler.Genelde başa giyilenüste giyilenayağa giyilen şekilde irdelenmektedir.

  TAVIR :Yöreleri birbirinden ayırt etmeyi sağlayan hareketsel ve potansiyel bütünlük.

  GELENEKSEL DAL: Halkoyunları yarışmalarında figürün ve otantikliğin ön plana çıktığı kategori.

  SAHNELEMELİ DAL: Halkoyunları yarışmalarında figürlerin yanında görselliğin ve çizgilerin ön plana çıktığı kategori.

  STİLİZE DAL :Federasyonun sahnelemeli dal anlamında kullandığı ve kavram fazlalığına neden olan gevurcadan gelme bir tanım.

  ARTİSTİK DAL: Federasyon tarafından geleneksel dal anlamında kullanılan terim.

  ORGANİZATÖR :Halkoyunları yarışması düzenleyen kurumkuruluş veya kişiler.MEBKültür BakanlığıHalkoyunları FederasyonuVaksaGSGM Gençlik MerkezleriYurt-Kur gibi.

  JÜRİ(HAKEM): Halkoyunları ekiplerinden puan kıran kişiler.Ekiplerin yöre tavırlarına oyunun gerektirdiği estetiklerin yapılıp yapılmadığını denetleyen kişiler.

  ALAYLI: Asıl mesleği yanında Halkoyunlarına gönül vermişkendi kendini yetiştirmişhatta ekol olmuş kişiler.

  MEKTEPLİ :İlgili okullarda halkoyunları eğitimi almış ve genelde sadece halkoyunları ile uğraşan kişiler.

  KULİS: Yarışmalarda esas sahne dışında kalan ve oyuncuların sahneye girip çıkmasına olanak sağlayan düzenek.

  MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI YARIŞMALARI :Türkiye'nin en çok mazisi bulunanen köklüen saygınen çok katılımın sağlandığı halkoyunları yarışmaları.

  ZEYBEK: Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde oynanan oyunların genel ismi.Zeybek bölgesi İzmirAydınManisaMuğlaDeniz liUşakAfyonKütahy aBalıkesir ve Çanakkale yörelerinden oluşmaktadır.

  İZMİR YÖRESİ :Bergama'dan Menemen'e Kemalpaşa'dan Kiraz'a kadar bir alanı kapsayan;bağrında ikiparmakkostak alisürmeneötme bülbülsebayekırmızı buğdaysoğuk kuyugökçen efesinan ağazahide mollakaryolamın demiriharmandalıgündoğdu gibi baba oyunları barındıran;Türkiye'nin en gelişmiş halkoyunlarına ve sahne yapısına sahipkendi oyunlarını en güzel sunabilenbirçok farklı kostümü bulunan Türkiye genelinde ekol olmuşbirçok başarılara imza atmış yöredir kendisi.


  FEDERASYON :Türkiye Halkoyunları'nı temsil eden tek tüzel kişilik

  HALAY: Toplu düz dizi biçiminde ve oyuncuların birbirine tutunarak oynadığı oyun türüdür.Doğugüneydoğu ve Orta Anadolu’da davul zurna eşliğinde oynanır.Bitlis Bingöl Diyarbakır Elazığ Malatya KahramanmaraşGaziantep Erzurum Erzincan Sivas Mardin Muş YozgatÇorum Adana Ankara Siirt Hatay Tokat Şanlıurfa...

  BAR: Toplu olarak ve genellikle düz dizi ya da yarım ay biçiminde oyuncuların birbirlerine tutunarak oynadıkları disiplinli grup oyunlarına bar denir.Genellikle Doğu ve Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde icra edilen bir oyun türüdür. Erzurum Kars Ağrı Artvin Gümüşhane Bayburt Erzincan...

  HORA :Bu oyun Bar ve Halaylar gibi el ele ya da kol kola tutuşularak disiplinli bir biçimde ve dizi halinde oynanmaktadır. Genellikle Trakya’da kısmen de Marmara’nın doğu ve güneyinde görülen bir oyun türüdür.Edirne Kırklareli Tekirdağ Çanakkale...

  KAŞIK: Ellerinde ritim aracı olarak tahta kaşıklar bulundururlar.Güney Anadolu’nun Akdeniz’e uzanan kesimleri genellikle kaşıklı oyunlar bölgesi olarak gösterilir.Eskişehir Afyon Kütahya Bilecik Kırşehir Konya MersinAntalya Bolu Bursa...

  BENGİ: Marmara Bölgesinin güneyinde genellikle Balıkesir dolaylarında görülen bir oyun türüdür.Balıkesir Manisa Bursa Çanakkale...

  MENGİ: Ege bölgesi ve Akdeniz Bölgesinin bazı illerinde bu oyun türüne rastlamak mümkündür.

  HORON: Oyuncuların dizi biçiminde birbirine tutunarak oynadığı oyunlardır. Doğa yapısının sert ve dağlık oluşu denizinin ve havasının kararsızlığı horon oyunlarında göze çarpar Doğu Karadeniz kıyılarında kemençe veya davul eşliğinde icra edilir Trabzon Samsun Artvin Ordu Rize.

  KARŞILAMA: Karşılama iki kişinin karşılıklı durarak oynadıkları bir oyun biçimidir. Çiftlerin karşılıklı olarak toplanmalarıyla bir grup halinde de oynanmaktadır. Genellikle Trakya’da kısmen de Marmara’nın doğu ve güneyinde görülen bir oyun türüdür.Edirne Tekirdağ Kırklareli İzmit Adapazarı ÇanakkaleBursa Bilecik..

  TEKE ZORTLATMASI :Bu tür de yine Türkiye’nin batı ve güney bölgelerinde oynanır.Antalya Isparta Alanya v.b


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Halk Oyunları Sözlüğü

        Kategori: Müzik

        Konuyu Baslatan: Emine

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1181


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş