Kullanıcı Tag Listesi

Osman Bey tarafından 1289’da Bizanslılardan fethedilen 1299’da Osman Bey adına ilk hutbe okunarak Osmanlı Beyliği’nin kurulduğu Karacahisar Kalesi’ndeki kazı çalışmalarında Bizanslıların Türk akınlarından korunmak için ikinci suru ördükleri tespit edildi. Kazı Başkanı ve Anadolu Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erol Altınsapan AA muhabirine yaptığı açıklamada Karacahisar Kalesi’nin ve yerleşiminin araştırılması düşüncesinin 1999’da Prof. Dr.

Bu konu 483 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Türk Akınlarından Öyle Korkuyorlardı ki!! 483 Reviews

  Konuyu değerlendir: Türk Akınlarından Öyle Korkuyorlardı ki!!

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 483 kez incelendi.

 1. #1
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.08
  Mesajlar
  20.681
  Konular
  10867
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  77
  Bahsedildi
  1 Mesaj
  Etiketlenmiş
  1 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart Türk Akınlarından Öyle Korkuyorlardı ki!!

  Osman Bey tarafından 1289’da Bizanslılardan fethedilen 1299’da Osman Bey adına ilk hutbe okunarak Osmanlı Beyliği’nin kurulduğu Karacahisar Kalesi’ndeki kazı çalışmalarında Bizanslıların Türk akınlarından korunmak için ikinci suru ördükleri tespit edildi.


  Kazı Başkanı ve Anadolu Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erol Altınsapan AA muhabirine yaptığı açıklamada Karacahisar Kalesi’nin ve yerleşiminin araştırılması düşüncesinin 1999’da Prof.

  Dr. Halil İnalcık tarafından ortaya konulduğunu belirterek kaledeki kazı çalışmalarının 2002-2004’te Prof. Dr. İnalcık ve dönemin AÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebru Parman tarafından yapıldığını kaydetti.

  Önceki yıl da kendisinin bilimsel danışmanlığında Eskişehir Arkeoloji Müzesi Müdürü Dursun Çağlar’ın başkanlığında kazı yapıldığını hatırlatan Prof.

  Dr. Altınsapan "2010’da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığımız yazışmalar sonrasında 2011’de Bakanlık ve AÜ adına kazılara başladık. Kazılar benim başkanlığımda Sanat Tarihi Arkeoloji ve Mimarlık Bölümü öğrencileri tarafından sürülüyor. Kazılar eylül ayının sonuna kadar devam edecek" dedi.

  "İÇ SURUN DUVAR KALINLIĞI 3 METRE"

  Prof. Dr. Altınsapan Selçuklular tarafından İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeyine yerleştirilen Ertuğrul Gazi’nin yönettiği Kayı Boyunun zamanla kendi adına Bizanslılara karşı akınlara başladığını belirterek geç Bizans döneminde inşa edilen Karacahisar Kalesi’nin Ertuğrul Gazi’nin oğlu Osman Gazi tarafından Bizanslıların elinden fethedildiğini ifade etti.


  Osman bey tarafından 1289’da fethedilen 1299’da da ilk hutbenin okunduğu kalenin Osmanlı Beyliğinin ilk kurulduğu yer olduğunu anlatan Prof. Dr.

  Altınsapan şöyle devam etti: "Kalede yaptığımız kazılarda ön cephe daha önce kazılmıştı. Bu kazılarda içeride güvenlik kademesi olan bir surun varlığını ortaya çıkarttık. Daha sonra ortaya zaviye olduğunu düşündüren bir yapı ortaya çıktı. Bu yıl ki kazıda iç suru ve zaviyeyi ortaya çıkartacağız. Öncelikli hedefimiz kale içindeki yerleşim dokusunu ortaya çıkartmak. İkinci surun varlığı bilinmiyordu. Bizim kazımızın ardından ortaya çıktı. İkinci surun kuleleri de gün yüzüne çıktı. Bizanslılar ikinci suru Türk akınlarından korunmak için inşa etmiş. İlk sur Türkler tarafından aşıldığı takdirde ikinci surla karşılaşılsın diye yapılmış. İç surun duvar kalınlığı yaklaşık 3 metreden oluşuyor. İç surun giriş kapısında bir kontrol noktası daha var. Fethedildiği günden bugüne kadar kale içinde bir yapılaşma bulunuyor. Kalenin iç suruna dayalı iş atölyelerini de gün yüzüne çıkarttık. Kale Türklerin fethinin ardından yerleşime devam etmiş. Kalenin doğusunda askeri alan var. Onun oturduğu arazide de bir yerleşim var. Buradaki yerleşim Fatih Sultan Mehmet döneminde kadar devam etti." Prof. Dr. Altınsapan kazı çalışmasında çıkan malzemeyi değerlendirip yapıyı restore edeceklerini belirterek Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli merkezlerinden olan kaleyi eski görünümüne dönüştürmek istediklerini sözlerine ekledi.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Türk Akınlarından Öyle Korkuyorlardı ki!!

        Kategori: Türk Tarihi

        Konuyu Baslatan: Emine

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 483


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş