Kullanıcı Tag Listesi

Osmanlı Devleti sınırları dahilinde 1831'de yayımlanmaya başlanan ilk Osmanlı Türk gazetesi dir. Haftalık olarak yayımlanan ve Osmanlı Türkçesi dışında Arapçahttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Ermenicehttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Farsçahttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Fransızcahttp://www.duslerforum.org/images/smilies/virgulll.gif Rumca baskıları da yayımlanan bir gazeteydi. Resmî ilânlar ve gayrı resmî duyurular

Bu konu 1067 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Takvim-i Vekayi 1067 Reviews

  Konuyu değerlendir: Takvim-i Vekayi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1067 kez incelendi.

 1. #1
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.08
  Mesajlar
  20.681
  Konular
  10867
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  77
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  1 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart Takvim-i Vekayi

  Osmanlı Devleti sınırları dahilinde 1831'de yayımlanmaya başlanan ilk Osmanlı Türk gazetesi dir.

  Haftalık olarak yayımlanan ve Osmanlı Türkçesi dışında Arapça Ermenice Farsça Fransızca Rumca baskıları da yayımlanan bir gazeteydi. Resmî ilânlar ve gayrı resmî duyurular dışında iç ve dış gelişmelere ilişkin haberler de basılmaktaydı.

  Takvim-i Vekayi resmî bir gazete olması dolayısıyla makaleler esas olarak devletin görüşlerini yansıtıyordu. 1860'tan itibaren sadece resmî duyurular ve kabul edilen yasa metinleri yayınlanır oldu.


  Kuruluşu

  1828'de Mısır'da Vekayi-i Mısriyye yayınlanmaya başlamıştı. Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından Türkçe ve Arapça olarak bastırılan bu yayın organı Mısır'ın Osmanlı Devleti'ne karşı etkin bir propaganda aracı olarak meydana çıkmıştı. Sultan II. Mahmut ve Bab-ı Âli yürütmekte oldukları merkeziyetçi reformlar çerçevesinde devlet idaresinin sesini daha etkin olarak duyurabilmek amacıyla resmî bir gazetenin yayınlanmasını gerekli bulmaktaydılar. Bu amaçla daha önceden İzmir'de yerel Fransızca gazete yayınlamış olan Alexandre Blacque ile anlaşmak suretiyle resmî bir gazete çıkarma kararı alındı. 11 Kasım 1831'de Takvim-i Vekayi yayın hayatına girdi.

  Kapanışı

  II. Abdülhamit devrinin büyük bir kısmında Takvim-i Vekayi yayınlanmadı. İlk yayın kesintisi 1878 yılında oldu ve bu ara 1891'e kadar sürdü. 1891'de yeniden çıkmaya başlayan Takvim-i Vekayi'nin basımı 1892'de yeniden durduruldu. 1908 Jön Türk'ler sonrasında yeniden yayın hayatına girdi. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Takvim-i Vekayi'nin görevini Resmî Gazete devraldı. ..


  Kaynaklar

  Takvim-i Vekayi "Belgeler" Prof. Dr. Nesimi Yazıcı Gazi Üniversitesi Yayını Ankara 1983
  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Takvim-i Vekayi

        Kategori: Türk Tarihi

        Konuyu Baslatan: Emine

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1067


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş