Kullanıcı Tag Listesi

Kryoterapi (Kryo - cerrahi) doku ya da organda hedeflenen bir alanın dondurularak tahrip edilmesidir. Buz veya kar tedavisi olarak da bilinir. Dondurma işlemi için karbondioksit buzu sıvı azot kullanılır. Günümüzde dermatolojik kryo - cerrahide en çok sıvı azot kullanılmaktadır. Sıvı azot aynı zamanda bilinen en soğuk ve en etkili kryojendir.(-196 C0). Hangi deri hastalıkları kryo - cerrahi tekniği ile tedavi edilebilir? Dermatolojik kryo - cerrahi derinin yüzeyinde ya da içinde gelişen

Bu konu 519 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Deri Hastalıklarında “Kryoterapi” Tedavisi 519 Reviews

  Konuyu değerlendir: Deri Hastalıklarında “Kryoterapi” Tedavisi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 519 kez incelendi.

 1. #1
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.08
  Mesajlar
  20.681
  Konular
  10867
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  77
  Bahsedildi
  1 Mesaj
  Etiketlenmiş
  1 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart Deri Hastalıklarında “Kryoterapi” Tedavisi

  Kryoterapi (Kryo - cerrahi) doku ya da organda hedeflenen bir alanın dondurularak tahrip edilmesidir. Buz veya kar tedavisi olarak da bilinir. Dondurma işlemi için karbondioksit buzu sıvı azot kullanılır. Günümüzde dermatolojik kryo - cerrahide en çok sıvı azot kullanılmaktadır. Sıvı azot aynı zamanda bilinen en soğuk ve en etkili kryojendir.(-196 C0).

  Hangi deri hastalıkları kryo - cerrahi tekniği ile tedavi edilebilir?

  Dermatolojik kryo - cerrahi derinin yüzeyinde ya da içinde gelişen ve deriden alınması (çıkartılması) gereken birçok lezyonun tedavisinde kullanılır. Bunlar:

  Siğiller

  Özellikle el ve ayaklarda sıkça görülen basit siğiller aynı zamanda cinsel ilişkiyle bulaşan bir hastalık olan genital siğiller de (kasık siğilleri) kryo - cerrahi ile başarıyla tedavi edilebilmektedir. Bu tip siğillerin tedavisinde 1 - 2 hafta arayla birkaç seans gerekebilir ancak gerek işlemin kısmen ağrısız oluşu gerekse çok kısa sürmesi ve yüksek başarı oranları bu yöntemin hastalar tarafından da tercih edilen bir tedavi şekli olmasını sağlamıştır.

  Aktinik keratoz

  Yaşla birlikte özellikle açık tenli kişilerde cildin çok güneş gören el sırtı yüz ve saç derisi gibi bölgelerinde ortaya çıkan bu deri hastalığı zamanla kansere dönüşme riski taşıması nedeniyle oldukça önemlidir. Tedavisinde en sık tercih edilen ve en başarılı sonuçlar veren yöntem kryo - cerrahidir.

  Seboreik keratoz

  Orta ve ileri yaşlarda gövdede ve baş bölgesinde ortaya çıkan iyi huylu bir deri tümörüdür. Yumuşak kıvamlı kahverengi - siyah renkte yüzeyi pürüzlü görünümde oluşumlar olup; kryo - cerrahi ile tedavileri son derece başarılıdır.


  Molloskum

  Çocuklarda erişkinlerde sıkça görülen virüslerle oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Kryo - cerrahi ile tedavisi ağrısızdır bu nedenle çocuklarda sıklıkla bu yöntem tercih edilmektedir.

  Deri kanserleri

  Bazı deri kanserlerinin çok erken evrelerinde de

  kryo - cerrahi ile tedavi yapılabilmektedir.

  Kryo - cerrahi nasıl uygulanır?

  Kryo - cerrahi; sıvı azot gazının özel cihazlar kullanılarak tahrip edilmek istenen deri oluşumuna uygulanması ile yapılır. Dokuya temas eden

  -196 C0’deki sıvı azot gazı dokuyu donduracaktır. Bu donma işlemi kısa süreli (10 - 60 saniye) olup;

  bu sürenin sonunda doku normal sıcaklığına geri dönecektir. Bu kısa süreli ve ani donma - erime sürecinde hedeflenen dokudaki hücreler tahrip olup ölecektir. Artık işlev göremeyen bu ölü ve anormal hücreler iyileşme sürecinde dokudan atılacak ve yerlerini taze dokulara bırakacaktır.

  Kryo - cerrahi uygulaması ağrılı mıdır?

  Birçok deri lezyonunun kryo - cerrahi ile tedavisi çok hafif bir sızı - yanma hissine yol açar. Bu his avucunuzda uzun süre bir buz parçası tuttuğunuzda duyduğunuz hisse benzer ve işlemin süresine göre 30 - 60 saniye sürebilir. Birçok hasta bu hissi dayanılabilir bir acı olarak sınıflamakta ve iğne ile anestezi yapılmasını istememektedir. Bazı büyük deri oluşumları ayak altındaki derin siğil ve nasırlar ya da deri kanserlerinde daha uzun sürelerle donma işlemi uygulaması ağrıya sebep olabilir. Bu durumda dermatologlar sıklıkla lokal anesteziyi (derinin belirli bölgesinin geçici olarak uyuşturulması) gerekli görürler.

  Kryo - cerrahi sonrasında oluşan yaralar nasıl iyileşir?

  Kryo - cerrahinin yarası oldukça kolay ve temiz iyileşen bir yaradır. İlk günlerde hafif bir

  şişlik - kızartı veya bazen işlem yapılan bölgede su toplanması (yanıklarda olduğu gibi)

  kryo - cerrahinin normal sonuçlarıdır ve genellikle hastalara fazla rahatsızlık vermez. Ağrı nadiren oluşur ve basit ağrı kesicilerle rahatlama sağlanabilir. Yaranın pansumanı oldukça kolaydır ve genellikle iyileştirici ve koruyucu bir antibiyotikli krem uygulamaktan ibarettir. Kryo - cerrahi sonrası oluşan yaranın akan temiz suyla temasının sakıncası yoktur (banyo yapmak serbesttir). Hastalar sıklıkla aynı gün veya ertesi gün işlerine okullarına veya sosyal hayata geri dönebilir. Yaralar genellikle 1 - 4 hafta içinde kuruyup kabuklanarak iyileşir.

  Kryo - cerrahi tedavisinin istenmeyen etkileri nelerdir?

  Kryo - cerrahi oldukça güvenli bir tedavi tekniğidir. Ancak tüm cerrahi işlemler gibi kryo - cerrahi sonrasında da nadiren yara izi oluşumu görülebilir. İşlem yapılan bölgede geçici renk kaybı ya da koyulaşması oluşabilir ancak bu genellikle birkaç ayda normale dönen bir durumdur. Yaşlı ve diyabetli hastalarda veya dolaşım bozukluğu olanlarda yaraların iyileşmesi uzun sürse de (bazen birkaç ay) bu durum normal kabul edilir. Deneyimli ellerde bu yan etkiler çok nadiren ortaya çıkmaktadır.

  Amerikan Hastanesi
  Dermatoloji Bölümü
  Dr. Halil Bayazıt


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Deri Hastalıklarında “Kryoterapi” Tedavisi

        Kategori: Hastalıklar Hakkında Temel Bilgiler

        Konuyu Baslatan: Emine

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 519


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş