Kullanıcı Tag Listesi

Bu bir çığlık GİDEREK YOKOLAN ÇEÇENLER'DEN DÜNYAYA ÇAĞRI 08.06.2002 Filtrasyon Kampları Mağdurları Derneği, Rusya'nın Çeçenistan'da sürdürdüğü soykırıma karşı susan dünyaya sorumluluk çağrısında bulundu. Dernek Başkanı Vaha Bancayev imzasıyla gönderilen mektupta, Rusya'nın son iki savaşta Çeçenlere verdiği kayıpların ulaştığı boyutlar hatırlatılarak devam eden soykırıma karşı acil önlemler alınması istendi.

Bu konu 521 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Bu bir çığlık 521 Reviews

  Konuyu değerlendir: Bu bir çığlık

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 521 kez incelendi.

 1. #1
  AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.08.08
  Mesajlar
  11.494
  Konular
  5200
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  14
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @AyMaRaLCaN

  Standart Bu bir çığlık

  Bu bir çığlık  GİDEREK YOKOLAN ÇEÇENLER'DEN DÜNYAYA ÇAĞRI

  08.06.2002

  Filtrasyon Kampları Mağdurları Derneği, Rusya'nın Çeçenistan'da sürdürdüğü soykırıma karşı susan dünyaya sorumluluk çağrısında bulundu.
  Dernek Başkanı Vaha Bancayev imzasıyla gönderilen mektupta, Rusya'nın son iki savaşta Çeçenlere verdiği kayıpların ulaştığı boyutlar hatırlatılarak devam eden soykırıma karşı acil önlemler alınması istendi.

  Tüm dünya parlamentoları ve hükümetleri, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği, AGİT, temsil edilmeyen ülke örgütleri ve insan hakları örgütlerine seslenen mağdur Çeçenler, son birkaç yüzyılda rejimlerin değişmiş olmasına rağmen Rusya'nın Kafkasya'daki şovenist politikalarında bir değişiklik olmadığını belirterek, "Anayasal düzen ve anti-terörist operasyon adı altında sürdürülen cinayet metotları, zulüm kelimesinin çok ötesinde tıbbi ve adli müdahale gerektiren bir hastalık haline gelmiştir. Rusya'nın siyasi ve askeri liderleri savcı ile yakın işbirliği içinde, Kalamanov maskelemesiyle, Rusya ve uluslararası toplumu yanlış bilgilendirmekte, Çeçenistan'da devam eden olayların gerçek mahiyetini örtmekte, Rus ordusunun ve Rus gizli servisinin işlediği korkunç cinayetleri hem teşvik etmekte ve hem de bunların üzerini örtmektedirler" dediler.

  "Rusya'nın yürüttüğü cinayet siyasetinin 1994 yılından itibaren devam eden iki savaşta, yüzbinlerce suçsuz sivil halkı katliamıyla devam ettiğini belirten Filtrasyon Kampları Mağdurları Derneği, açıklamasını şöyle sürdürdü:
  "Onbinlerce suçsuz insan işkenceye maruz kalmış ve aşağılanmıştır. Rus işkence-hanelerinde yargısız infaz ile öldürülmüş, Rus işgal birliklerinin konuşlandığı yerlerde ve bitişiğindeki arazilere toplu olarak gömülmüşlerdir. Çeçen halkının büyük bir bölümü topraklarından ayrılmaya zorlanmış, uygulanan tüm terör yöntemlerinden canlarını kurtarmaya çalışmışlardır. Tüm bunların en acı tarafı, Rusya bu barbarlık ve soykırımı sürdürürken, birçok demokrat ülkenin hükümetleri sükut ile onay vermişlerdir. Bunlar bir de utanmadan, iç ve dış siyasetlerinin önceliğinin insan haklarına riayet olduğundan söz edebiliyorlar.
  Çeçenistan'da devam eden trajedinin dolaylı suçlusu olan bu hükümetler bugün dahi devam eden soykırım için 'Bu, Rusya'nın iç meselesidir' diyebiliyorlar. Tarih mahkemesi bunları yargılayacak. Bu gün ise, Kuzey Kafkasya'nın en eski halklarından olan Çeçen halkı, Avrupa halkları ailesinin eşit bir üyesi size yardım etmeniz için, korumanız için elini uzatıyor.
  Bunu bizden esirgerseniz, Rusya Çeçenistan'ı küçük bir etnik gurup haline sokacak ve tamamen yok edecektir. 18 ve 19 uncu yüzyıllarda Rusya'nın Kafkasya'da yaptıkları yeterli delildir."

  Mağdurların derneği, ayrıca uluslararası topluma çağrıda bulunarak şu taleplerde bulundu:
  "Rusya'nın Çeçenistan vatandaşlarının temel hak ve hürriyetlerine riayeti için, aktif olarak ve amaca yönelerek müdahale ediniz. Rusya'nın Çeçenistan'daki sorumluluklarını uluslararası denetime açması için, gereken etkili mekanizmaların kurulmasını sağlayınız.

  "Sizden, uluslararası bir legal platformun oluşmasına katkıda bulunmanızı istiyoruz ve bunun oluşturacağı imkanlarla Çeçen varlığının idamesi için serbestçe ikamet seçebilmek istiyoruz. Başka ülkelere gitmek isteyen Çeçenlerin Rus baskısından korunması için, hukuki şartların oluşturulmasını istiyoruz."

  "Yabancı basın ve bağımsız insan hakları eylemcileri Çeçenistan'daki çatışma alanlarına serbestçe girebilmelidir. Rusya Federasyonu'ndan bunlara giriş izni alınması için size çağrıda bulunuyoruz.

  "Avrupa Konseyi'ne çağrıda bulunuyor ve Çeçenler'e bir ayrıcalık yaparak (silahlı çatışma sürdüğü müddetçe) Avrupa mahkemelerinde 6 ay bekleme süresinin kaldırılmasını talep ediyoruz. Rusya'nın adalet mekanizması siyaseten işlemektedir ve hukuk işlememektedir. Rusya'nın Çeçenistan'daki resmi hizmetlileri ve işgal kuvvetleri Çeçenleri yok etmek için ara vermeden çalışmaktadırlar. Çeçenler korumasız ve yok olma tehdidiyle karşı karşıyadır. Rusya'nın 1996' da imzaladığı ve onayladığı Avrupa konvansiyonlarının tanıdığı haklardan Çeçenler mahrumdur."

  Çeçenler çağrılarını şu sözlerle noktaladılar:
  "Biz apaçık görüyoruz ki general üniforması giymiş katillerin madalya ile ödüllendirildiği ve milli kahraman ilan edildiği Rusya'dan adalet beklenemez. Sivil halkı katledenler Rusya'da vali seçiliyor! Bizim taleplerimiz çok mu fazla? Ama bizim acı çeken kardeşlerimize karşı ahlaki bir sorumluluğumuz var: Rusya haydutluk yapıyor, soykırım yapıyor. Biz susamayız, hareketsiz kalamayız."


  alinti


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Bu bir çığlık

        Kategori: Atış Serbest

        Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 521

  Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
  Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
  Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
  Aşka aşıkken bile memleket delisiyim


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş