Kullanıcı Tag Listesi

Babasız çocuk ipsiz uçurtmaya benzer Sevgilisinin- kocasının ya da bir gecelik aşkının itirazlarına rağmen çocuk sahibi olan kadınlar ve zoraki babalar Hürriyet Pazar’ın dünkü manşetindeydi. ‘Erkekler habersiz babalık tehdidi altında’ başlıklı haberde, babalar ve anneler konuşuyor, koşullarla nasıl mücadele ettiklerini anlatıyordu. Biz, bir de olaya çocuklar açısından bakalım istedik. Birlikte olduğu erkekle sorun yaşayan, geleceği belli olmayan ilişkilerde erkek istemediği halde çocuk

Bu konu 818 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Çocuğun babasız büyümesi 818 Reviews

  Konuyu değerlendir: Çocuğun babasız büyümesi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 818 kez incelendi.

 1. #1
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.08
  Mesajlar
  20.681
  Konular
  10867
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  77
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  1 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart Çocuğun babasız büyümesi

  Babasız çocuk ipsiz uçurtmaya benzer
  Sevgilisinin- kocasının ya da bir gecelik aşkının itirazlarına rağmen çocuk sahibi olan kadınlar ve zoraki babalar Hürriyet Pazar’ın dünkü manşetindeydi. ‘Erkekler habersiz babalık tehdidi altında’ başlıklı haberde, babalar ve anneler konuşuyor, koşullarla nasıl mücadele ettiklerini anlatıyordu. Biz, bir de olaya çocuklar açısından bakalım istedik.
  Birlikte olduğu erkekle sorun yaşayan, geleceği belli olmayan ilişkilerde erkek istemediği halde çocuk yapan kadınlar, ömür boyu kendileriyle hesaplaşmaya mahkumlar. Doç. Dr. Bengi Semerci, babasız büyümeye zorlanan çocuklarda cinsel kimlik karmaşasından, öfke patlamalarına dek birçok sorun görülebildiğini söyleyerek kadınları uyarıyor.
  Semerci, özellikle 3-6 yaş döneminde bu çocukların yaşacağı sorunları Kelebek için kaleme aldı.
  ANNE, BABANIN YERİNİ TUTAMAZ
  Çocuğun yaşamının başında karşılaşabileceği en büyük olumsuzluk istenmeden oluşan bir gebeliğin sonucunda doğmasıdır. Çocuk ilk yıllarındaki gelişiminde her iki ebeveyne de gereksinim duyar. Özellikle, ruhsal ve cinsel gelişimin önemli bir devresi olan 3- 6 yaş arasında erkek çocuk özdeşim yapacak bir baba modeli arar.
  Eksikliğinde ruhsal ve cinsel gelişim sorunlarıyla karşılaşır. Evde karşı cinsin olmaması, kız çocuğunun anneyle yapacağı özdeşimin de tam ve sağlıklı yaşanmaması sonucunu doğurur.
  Çevresel desteklerin iyi olması, baba yerine geçebilecek bir modelin bulunması gibi alternatiflerin koruyucu etkisi olur. Ama yine de ruhsal açıdan bunlar çocuğun, diğer arkadaşlarının babalarıyla paylaştıklarına özenmesini, kendini eksik ve yetersiz hissetmesini tam anlamıyla engelleyemez.
  Yaş ilerledikçe anne ve babayla paylaşılması gerekenler farklılaşır. Ne kadar iyi niyetli olursa olsun, annelerin babanın, babaların da annenin işlevlerini tam olarak yerine getirmesi zordur.
  DEĞERSİZLİK HİSSİ YAŞIYORLAR
  Boşanma her zaman çocuğun tek ebeveyinli olması demek değildir. Anne- baba ilişkiyi iyi ayarlıyor ve çocukla bağlantılarını gerektiği kadar zaman ayırarak sürdürüyorlarsa çocuk kendini tek ebeveynli, yalnız, terk edilmiş gibi hissetmez. İstenmediğini düşünmez.
  Baba boşanmayla birlikte ortadan kaybolduysa, baba olmak istemediğini belirtip çocuğunu görmeyi reddediyorsa ya da çocuğunun varlığından habersizse çocuğun dünyasında ciddi ruhsal dalgalanmalar oluşabilir.
  Bir ebeveyne aşırı bağımlılık ve bunun sonucu yetersizlik, insanlara ve kendine güvensizlik, karşı cinsle özdeşim sonucu oluşan cinsel kimlik karmaşaları başta olmak üzere bir çok sorunla karşılaşabilir.
  Yani sadece annenin arzusuyla dünyaya gelen çocuğu ciddi ruhsal riskler beklemektedir. Çocuk istenmediğini ya da terk edildiğini hisseder, değersizlik ve suçluluk duyguları yaşar. Her iki durumda da öncelikle anneye aşırı bağımlılık, giden babaya aşırı öfke ve çoğu zaman onun kimliğinde tüm erkeklere öfke, bu öfkenin arkadaşlara, çevreye, hatta anneye değişik yollarla yansıtılması, içe kapanma, okul başarısızlığı, benlik saygısında kayıp ve depresyon görülebilir.
  ERGENLİKTE ANNEYİ SUÇLAMAYA BAŞLAR
  Çocuk istekle dünyaya getirilip, terk edilme ile sadece bir ebeveyinin kararıyla dünyaya gelme arasındaki farkı kavradığında ortaya değişik tepkiler çıkabilir.
  Bunlardan en önemlisi bir yandan istenmemiş olmanın acısıyla başetmeye çalışırken, bir yandan da bunun nedenlerini çözme çabasıdır. Başlangıçta istenmemiş olmaktan dolayı kendini suçlu hisseden, kendinde olumsuzluk arayan çocuk, özellikle ergenlik döneminde bu öfkeyi ve suçlamayı direkt anneye yöneltebilir.
  Çevreye babasızlığının nedenini açıklamak onun için güç ve öfkesini arttıran bir nedendir. Babanın kimliğini öğrenmek isteği özellikle belli yaşlarda belirginleşir. Öğrenip babaya giderek kendini tanıtmak isteği, kabul görmeme ve yeniden red edilme korkusu, babadan hesap sorma ve ona zarar verme isteği çocuğun ruhsal dünyasını karıştırmak ve sorun çıkması için önemli etkenlerdir.
  Bazı çocuklar dışa vuran davranışlarla tepkilerini gösterirken, bazıları içine kapanma ve toplumdan uzaklaşma ile kendilerini ifade eder.
  NASIL AÇIKLANDIĞI ÇOK ÖNEMLİ
  Bu durumun çocuğa aktarılış şekli de tepkileri etkileyen önemli bir faktördür. Yalan söylenmesi ve bir şekilde çocuğun bunu öğrenmesi en kötüsü olabilir.
  Çünkü çocuğun elindeki tek ebeveynine karşı olan güvenini de yitirip, kendini iyice yalnız ve güvensiz hissetmesine neden olur. Çocuğuyla başetmekte zorlanıp hekimden yardım isteyen annelerin çocuklarına kendi seçim ve istekleriyle babasız çocuk yaptıklarını anlatmakta zorlandıkları görülmüştür.
  Anneler bir yandan çocuğun öfkelenip uzaklaşmasından korkar, diğer yandan seçimleri konusunda kendilerini yargılamaya başlar.
  Kimi zaman çok zor durumda kaldıkları için babaya ulaşmaya çalışıp, manevi anlamda babalık görevini yerine getirmesi için, erkeği ikna etmeye çalışır.
  KARARI ÇOCUK ADINA VERDİNİZ
  Ekonomik sorunlar bir yana, kadının yalnız başına çocuk dünyaya getirmesi zor bir karardır. Sadece anneyi ya da babayı değil, seçimini söyleme hakkı bulunmayan bir başka canlı adına karar vermek, birkaç kez daha düşünmeyi gerektirir.
  En önemli çocuk haklarından biri, her çocuğun anne ve babayla yaşama hakkıdır. Sadece annenin iradesiyle çocuk dünyaya getirmesi, hukuksal açıdan bir yaptırımı olmasa da, cezasını başta çocuk olmak üzere herkesin çektiği bir süreci başlatır.
  Medeni Kanun’a göre çocuk, kararından ötürü annesinden yargı önünde hesap soramaz. Kanuni olarak tek talep edebileceği şey babasının kimliğini öğrenme hakkıdır.
  Ama evrensel bazı kurallar, akıl ve vicdan, hiçbir erişkine henüz doğmamış bir bireyin haklarını ve gelişimini önceden öngörerek, bilerek ve isteyerek hiçe sayma hakkını vermez. Yapılanın savunması da ‘babaları olan, hatta onlarla birlikte yaşayan bir çok çocuğun ruh sağlığı daha bozuk’ olamaz.
  Babasızlık büyüyen sorun!
  Artan gayri meşru ilişkiler, çığ gibi büyüyen boşanmalar, sokaklara bırakılan çocuklar babasız yetişecek yeni bir kuşağı doğurmak üzere. Babasızlık kuşağını birçok dert şimdiden sarmış durumda.
  İngiltere'de 8 yaşındaki kız çocuklarına doğum kontrol ilaçları dağıtılmaya başlandı. Avrupa "çocuk anneler" probleminin önüne geçme çabasını gösterirken, dünyada artan babasız çocuk probleminin ülkemizde de yaşandığını kaydeden Doç. Dr. Sefa Saygılı, Avrupa'da yaşanan bu gelişmeleri medyanın çocuklardaki cinsel duyguları erken uyarmasından kaynaklandığını belirtti.
  Saygılı, Avrupa'da 8 yaşındaki kızlara doğum kontrol ilaçları dağıtılmasının cinsellikle ilgili "erken hamilelik, AIDS, frengi, psikolojik kırılmalar gibi ciddi problemlerin varlığından kaynaklandığını söylerken, Türkiye'de de aileler arasında aynı kırılmaların yaşanmasına dikkat çekti.
  Babasız aile olur mu?
  Modern hayatın dede, nine, amca, dayı gibi saygın üyelerden oluşan geleneksel aileyi böldüğünü dile getiren Doç. Dr. Saygılı, bir aşama daha ileri gidilerek ayrılan eşlerden dolayı "babasız aile"lerin ortaya çıktığını kaydetti.
  Baba çocuğun büyümesi için vazgeçilmezliğini ve ideal bir çocuk için anne baba ve sıcak bir aile ortamının mutlaka gerekli olduğunu belirten Saygılı, "Çocuk için en birinci ve ideal model anne ve babadır. Bütün çocuklar etkili bir babaya muhtaçtırlar. Babanın gücünü, varlığını ve desteğini hissetmek isterler. Çünkü çocuğun uyumlu psikolojik gelişmesinde güçlü ve sevgi dolu bir baba vazgeçilmezdir." dedi.
  Anneler çok yıpranıyor
  Saygılı, babanın anneyi dengeleyen, güven veren, koruyan, önemli bir model olarak çocuğun karşısında durduğunu belirterek, "Babasını karşısında bulamayan çocuk örnek olarak yalnızca anneyi görüyor. Bu sefer de çocuğun cinsi kimliğinde birtakım sapmalar meydana geliyor. Babanın ilgisizliği veya olmaması, çocuğu pasif, kendine güveni az, başarılı olamayan, kendini ifade edemeyen bir ruh haline sokuyor. Babasız büyüyünce çocuk evliliğe, aileye gereksiz gözüyle bakıyor." şeklinde konuştu. Bu arada çocuğu için iki önemli rol ve görevi yani anne ve babalığı bir arada yapmaya çalışan annenin çok yıprandığını, yer yer yetersiz kaldığı için kendisini ve çocuğunu suçladığını belirterek, bütün bu olumsuz şartlar içerisinde olumlu bireylerin yetişmesini beklemenin imkansız olduğunu söyledi.

  Babanın rolü nedir?
  Baba, anneden açıkça farklı bir insandır ve bu farklılığın algılanması çocuğun cinsel kimliğini kazanmasına katkıda bulunur.
  Babalarıyla sevgi dolu ve güçlü ilişkiler yaşamayan çocuklar, eşleriyle sağlıklı ve tatmin edici bir iletişimde zorlanırlar.
  Parkta anneler "Tırmanırken dikkatli ol!" diye uyarırken babalar, "Tepeye kadar çık!" diye bağırırlar. Babalar, çocuklarını sınırlarını zorlamaya iterler.
  Islah evlerindeki çocukların yüzde 70'i babasızdır.
  Babasızlık annesizlikten daha kötü
  Annesizliğin çocuk üzerindeki menfi etkileri sıkça konuşulmasına rağmen, uzmanlar baba yokluğunun daha tesirli olduğunu ortaya çıkardılar. Çukurova Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yaşare Aktaş, Türk toplumunda anne yokluğunun çok önemsendiğini söyleyerek “Oysa araştırmalar bunu doğrulamamaktadır. Baba yokluğunun da en az anne yokluğu kadar hatta daha fazla olumsuz etkilere yol açtığı ortaya çıkmıştır. Hele 5 yaşından önce babasız kalanlar... Boşanma ya da ayrılığa bağlı baba yokluğu ölümden daha yıkıcı etki yapar. Baba eksikliği, ağabey, amca, dayı, büyükbaba hatta komşu gibi bir model ya da vekilin bulunduğu durumlarda bir ölçüde azalırsa da erkek çocuklar saldırgan ve güvensiz olurlar. Kızlar ise annelerine bağlanırlar. Ailede otorite ve güven temsilcisi olan baba, çocuğun dengeli bir birey olması için model oluşturur ve rehberlik eder. Araştırmalar, baba yoksunluğunun zihinsel gelişim üzerinde de olumsuz etkiler yaptığını göstermiştir” dedi.  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Çocuğun babasız büyümesi

        Kategori: Atış Serbest

        Konuyu Baslatan: Emine

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 818


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş