Kullanıcı Tag Listesi

Dağlık Karabağ’da Meşruluk ‘Oyunları’ Azerbaycan’ın Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ bölgesinde 19 Temmuz 2012 tarihinde yapılan “sözde cumhurbaşkanlığı” seçimi, dünya kamuoyunda, Türkiye’de ve özellikle Azerbaycan’da tepkilere yol açmıştır. Bu davranış bir provokasyon olarak nitelendirilmiş ve olası barış sürecine vurulan bir darbe olarak görülmüştür. Tarihi sürece bakacak olursak; 20 Yıldır İşgal Altında Olan Vatan Parçası 1991 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler

Bu konu 673 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Dağlık Karabağ’da Meşruluk ‘Oyunları’ 673 Reviews

  Konuyu değerlendir: Dağlık Karabağ’da Meşruluk ‘Oyunları’

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 673 kez incelendi.

 1. #1
  AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.08.08
  Mesajlar
  11.494
  Konular
  5200
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  14
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @AyMaRaLCaN

  Standart Dağlık Karabağ’da Meşruluk ‘Oyunları’

  Dağlık Karabağ’da Meşruluk ‘Oyunları’

  Azerbaycan’ın Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ bölgesinde 19 Temmuz 2012 tarihinde yapılan “sözde cumhurbaşkanlığı” seçimi, dünya kamuoyunda, Türkiye’de ve özellikle Azerbaycan’da tepkilere yol açmıştır. Bu davranış bir provokasyon olarak nitelendirilmiş ve olası barış sürecine vurulan bir darbe olarak görülmüştür.

  Tarihi sürece bakacak olursak;

  20 Yıldır İşgal Altında Olan Vatan Parçası

  1991 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nde (SSCB), Kafkasya ülkelerinin ardı ardına bağımsızlıklarını ilan etmeye başlaması ile Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’ı kendi topraklarına katma girişimleri hız kazanmıştır.

  Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırılarla daha SSCB dağılmadan 1988 yılından itibaren başlattığı saldırılarla, Dağlık Karabağ’daki kentlerin birer birer düşmesi neticesinde bölge işgal altına alınmıştır ve günümüzde de bu durumunu sürdürmektedir. Sivillere işkenceler uygulayarak Hocalı’da yaptığı katliamla uluslararası savaş kurallarını ihlal eden Ermenistan’ın herhangi bir yaptırıma maruz kalmamış olması, sonraki dönemlerde de hukuksuzluklar yapmasına taban hazırlamıştır.

  Milletlerarası Hukukta ‘Devlet’ Kavramı

  Ülke, nüfus ve egemenlik unsurlarını barındıran bir devletin, milletlerarası hukuk kişiliğini haiz olabilmesi için milletlerarası toplumda tanınması gerekmektedir. Yani tanıma, yeni oluşmuş bir siyasi varlığın bir devlet oluşturduğunun tüm hukuki sonuçlarıyla kabul edildiğini bildiren işlemdir. Tanıma tanıyan açısından tanınanın devlet olarak varlığını hukuken kabul etme ve tanınan ile resmi milletlerarası ilişkilere girme sonucunu doğurur.[1]
  Tanıma prensiplerine baktığımızda işgal ve fetih durumlarını görmekteyiz. Şöyle ki işgal; belli bir hakimiyet altında bulunmayan sahipsiz toprak parçasının başka bir devletçe sahiplenilmesi olarak tanımlanmaktadır. Buradaki önemli nokta işgalin unsurlarında ‘sahipsiz toprak parçası’ hususunun olmasıdır. Fetih kavramı ise kuvvet kullanma yasağının kabul edildiği günümüzde hukuka uygun bir ülke kazanma biçimi değildir. Ayrıca günümüzde kuvvet kullanma veya tehdidinde bulunma yoluyla ortaya çıkan hukuka aykırı durumların diğer devletlerce meşru olarak tanınması yasaklanmış ve bu sayede fetih esasına dayalı hak iddialarının diğer devletlerin rızası ile geçerlilik kazanması engellenmiştir.[2]

  Bizlerin işgal diye adlandırdığı fakat literatürde karşılığı fetih olan ‘başka bir devletin toprak bütünlüğünü ihlal etme’ durumu, günümüzde uluslararası hukukta meşruluğu olmayan ve tanınmasına izin verilmeyen bir devlet kurma yöntemidir. Burada da görüyoruz ki, kuvvet kullanma yasağını ve başka bir devlete ait toprak bütünlüğünü ihlal etme yasağını yok sayarak Karabağ’ı işgal eden ve hala işgal altında tutan Ermenistan, milletlerarası hukuk kurallarını çiğnemektedir.

  "İnsan haklarının ve demokrasinin beşiği" olan Avrupa ülkelerinden kınama mesajları, ‘tanımayacağız’ çıkışları geldiyse de aslında zaten görüyoruz ki, milletlerarası hukuk kuralları çerçevesinde böyle bir devletin tanınması olanak dışıdır.

  Birleşmiş Milletler Örgütüne Göre

  Kaldı ki, hukuken Azerbaycan’a bağlı bulunan bölgede edilen ‘sözde bağımsızlık’ ilanı Birleşmiş Milletler (BM)’ in amacına ve şartlarına bakıldığı zaman da hukuksuzluğu görmek mümkün olmaktadır.

  Amacı; “Milletlerarası barış ve güvenliği korumak. Bu amaçla örgüt barışın tehdidini, bozulmasını ve saldırı fiilini önlemek için etkili ortak tedbirler alır ve barışın bozulmasına yol açabilecek milletlerarası uyuşmazlıkların çözülmesini, adalet ve devletlerarası hukuk ilkelerine uygun olarak barışçı yollar ile sağlar.” şeklinde olan ve Şart 2/4’te yer alan ilkesi “Milletlerarası ilişkilerde bir başka devletin toprak bütünlüğüne veya siyasi bağımsızlığına karşı ya da BM amaçlarına aykırı olarak tehdide veya kuvvet kullanılmasına başvurmama” [3] olan BM’nin de bu duruma sessiz kalması düşünülememektedir.

  Uyduruk Seçim Meselesi

  19 Temmuz 2012 Perşembe günü Dağlık Karabağ’da yapılan ‘sözde cumhurbaşkanı seçimleri’ de Ermenistan’ın hukuksuzluğa devam ettiğinin başka bir göstergesidir. Böyle uyduruk bir seçime Avrupa Birliği (AB)’nden, NATO’dan ve Azerbaycan’dan büyük tepki gelmiştir.

  Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dirk Augustin Almanya’nın Karabağ'da yapılan sözde “seçimleri” tanımadığını şu şekilde açıklamıştır: "Biz Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımıyoruz. Bu nedenle orada yapılan sözde `seçimleri` de tanımıyoruz".[4]

  Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Elman Abdullayev ise bu konuyla alakalı sözlerini şöyle dile getirmiştir: , "Bu, 21. yüzyılda dünya toplumunun, ülkelerin sınırlarının değiştirilmesinin kabul etmediğinin göstergesidir. Yapılan seçimler Ermenistan'ın suçunu örtbas etmek için yaptığı yeni provokasyondur. Dünya bu tarz adımları kabul etmiyor"[5]

  Tanınmayan ve işgal altında bulunan bölgenin bağımsızlığını(!) kendilerince ilan eden zihniyete BM tarafından herhangi bir yaptırım uygulanmamakta, yalnızca seçimleri ‘tanımıyoruz’ denilmektedir. Bu durum da artık hukuksuzluğu alışkanlık haline getirmiş olan Ermenistan’a, yeni hukuk dışı girişimlerde bulunma fırsatı yaratmaktadır. Lafta kınandığı kadar pratikte de bir o kadar tolerans tanınıyor olması uluslararası hukuk güvenirliğini sarsıcı niteliktedir.

  Değerlendirme

  Görüldüğü üzere tarihi süreç içerisinde birçok hukuk dışılığa imza atmış olan Ermenistan devleti, bu son bulunduğu girişimle de ‘meşruluk arayışı’ içerisinde olduğunu dünyaya göstermeye çalışmaktadır.

  Sık sık ateşkes ihlalleri yaparak barışçıl çözüm yollarına taşlar koyan ve sözünde durmayan bu devletin, bu son tutumu aslında çok da şaşılacak bir durum değildir. Azerbaycan topraklarının yüzde 16’sını hakimiyeti altında bulunduran Ermenistan’ın gün geçtikçe daha da başıboş görüntü veren tutumu dünya kamuoyunu da rahatsız etmektedir. Fakat bu tutumun ve mevcut durumun devam etmesinin Rusya’nın işine, Azerbaycan ve Ermenistan’ı kontrol edebilmesi adına yarıyor olmasından ötürü sorunun çözüme varması ihtimali uzak görünmektedir. Ancak, Rusya’ya yarayan durumun AB’nin işine gelmiyor olması, sorunun çözümü için diplomatik ve barışçıl yollar aranmasının en büyük sebeplerinden biridir.

  Bölgedeki statükonun bir an önce en doğru yöntemlerle, Azerbaycan halkında yeni yaralar açmadan, kaldırılıp Karabağ bölgesinin gerçek sahibine geri verilmesi gerekmektedir. Zira Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan Türklerinin vatanıdır ve öyle de kalmalıdır. Gerek milletlerarası hukuk kuralları çerçevesinde, gerek BM’nin kuruluş amaç ve ilkeleri ışığında ve gerekse de Azerbaycan halkının 20 sene önce uğradığı katliam ve hala çektiği acıların artık son bulması dolayısıyla Karabağ sorunu artık çözülmelidir.

  [1] Şimşek Galip Engin, Milletlerarası Hukuk Notları-1.

  [2] 1970 BM Şartı Uyarınca Devletlerarasında Dostane İlişkiler ve İşbirliği ile İlgili Milletlerarası Hukuk Prensipleri Konusundaki Bildiri, BM Adalet Divanı'nın 1971 tarihli Namibya konusundaki istişari mütalaası ve Güvenlik Konseyi'nin 18.11.1983 tarihli 541 sayılı Kuzey Kıbrıs Kararı

  [3]Birleşmiş Milletler Örgütü, BM şartı,
  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
  Erişim Tarihi: 31 Temmuz 2012.

  [4] Yukarı Karabağ'da Yapılan Seçimler Ermenistan'ın Yeni Provokasyonudur
  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
  , Erişim Tarihi: 31 Temmuz 2012.

  [5]A.g.m  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Dağlık Karabağ’da Meşruluk ‘Oyunları’

        Kategori: Ermeni Sorunu

        Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 673

  Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
  Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
  Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
  Aşka aşıkken bile memleket delisiyim


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş