Kullanıcı Tag Listesi

Engelli Çocuklar Hayata Katılmalı "Sakat" değil "fiziksel engelli" Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun Linklerimizi üyelerimiz görebilir Uslanmam üyeliği için tıklayın. engelli çocukların hayata katılmalarına ve gelişmelerine yönelik pratik önerileri şöyle: * Engelli çocuklara yönelik negatif genellemeler yapmaktan ya da kullanmaktan kaçının. "Sakat", "özürlü" gibi terimler yerine "fiziksel ya da hareket engeli bulunan çocuk" diyebilirsiniz. "Tekerlekli sandalyeye mahkum"

Bu konu 797 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Engelli Çocuklar Hayata Katılmalı 797 Reviews

  Konuyu değerlendir: Engelli Çocuklar Hayata Katılmalı

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 797 kez incelendi.

 1. #1
  AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.08.08
  Mesajlar
  11.494
  Konular
  5200
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  14
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @AyMaRaLCaN

  Standart Engelli Çocuklar Hayata Katılmalı

  Engelli Çocuklar Hayata Katılmalı


  "Sakat" değil "fiziksel engelli"

  Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun Linklerimizi üyelerimiz görebilir Uslanmam üyeliği için tıklayın. engelli çocukların hayata katılmalarına ve gelişmelerine yönelik pratik önerileri şöyle:
  * Engelli çocuklara yönelik negatif genellemeler yapmaktan ya da kullanmaktan kaçının. "Sakat", "özürlü" gibi terimler yerine "fiziksel ya da hareket engeli bulunan çocuk" diyebilirsiniz. "Tekerlekli sandalyeye mahkum" yerine "tekerlekli sandalye kullanan çocuk", "geri zekalı" yerine "zihinsel engelli çocuk" diyebilirsiniz.
  * Engelli çocuklara engelli olmayan çocuklarla eşit davranın. Engelli çocuklar, engelli olmayan çocuklarla mümkün olan her yolla ilişkiye geçmeli ve kaynaşmalı.
  * Engelli çocukların kendilerini ifade etmelerine ve hislerini açıklamalarına izin verin. Engelli çocukların katılımını sağlayın.
  * Çocukları gözlemleyin ve engellerini fark edin. Bir çocuğun engelinin erken bir safhada belirlenmesi daha etkin mücadele ve daha az zarar görmesi anlamına gelir..
  * Yaşam alanlarını engelli çocukların ihtiyaçlarına göre düzenleyin.
  "Devlet toplumsal yaşama etkin katılımı sağlamalı"
  Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin 23. maddesi şöyle:
  1. Taraf Devletler zihinsel ya da bedensel engelli çocukların saygınlıklarını güvence altına alan, özgüvenlerini geliştiren ve toplumsal yaşama etkin biçimde katılmalarını kolaylaştıran şartlar altında eksiksiz bir yaşama sahip olmalarını kabul ederler.
  2. Taraf Devletler, engelli çocukların özel bakımdan yararlanma hakkını tanırlar ve eldeki kaynakların yeterliliği ölçüsünde ve yapılan başvuru üzerine, yardımdan yararlanabilecek durumda olan çocuğa ve onun bakımından sorumlu olanlara, çocuğun durumu ve ana-babanın veya çocuğa bakanların içinde bulundukları koşullara uygun düşecek yardımın yapılmasını teşvik ve taahhüt ederler.
  3. Engelli çocuğun, özel bakıma gereksinimi olduğu bilincinden hareketle bu maddenin 2. fıkrası uyarınca yapılması öngörülen yardım, çocuğun ana-babasının ya da çocuğa bakanların parasal (mali) durumları gözönüne alınarak, olanaklar ölçüsünde ücretsiz sağlanır. Bu yardım; engelli çocuğun eğitimi, meslek eğitimi, tıbbi bakım hizmetleri, rehabilitasyon hizmetleri, bir işte çalışabilecek duruma getirme hazırlık programları ve dinlenme/eğlenme olanaklarından etkin olarak yararlanmasını sağlamak üzere düzenlenir ve çocuğun en eksiksiz biçimde toplumla bütünleşmesi yanında, kültürel ve ruhsal yönü dahil bireysel gelişmesini gerçekleştirme amacını güder.
  4. Taraf Devletler, uluslararası işbirliği ruhu içinde, engelli çocukların koruyucu sıhhi bakımı, tıbbi, psikolojik ve işlevsel tedavileri alanlarına ilişkin gerekli bilgilerin alışverişi yanında, rehabilitasyon, eğitim ve mesleki eğitim hizmetlerine ilişkin yöntemlerin bilgilerini de içerecek şekilde ve Taraf Devletlerin bu alanlardaki güçlerini, anlayışlarını geliştirmek ve deneyimlerini zenginleştirmek amacıyla bilgi dağıtımını ve bu bilgiden yararlanmayı teşvik ederler. Bu bakımdan, gelişmekte olan ülkelerin gereksinimleri, özellikle gözönüne alınır.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Engelli Çocuklar Hayata Katılmalı

        Kategori: Engelliler İçin Özel Bölüm

        Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 797

  Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
  Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
  Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
  Aşka aşıkken bile memleket delisiyim


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş