Kullanıcı Tag Listesi

Azerbaycan Yabancıların hakları http://azerbaijans.com/uploads/ecnebiler.jpg Azerbaycan Cumhuriyeti yasaları gereğince yabancılar Azərbaycan Cumhuriyeti vatandaşı olmayan ve diğer ülkenin vatandaşlığına mensup kişiler olarak algılanıyorlar. Son yıllarda yabancı vatandaşların, iş adamlarının, turistlerin, bilcümle yabancıların Azerbaycan'a olan ilgilerinin çoğalmasını dikkate alarak ülkemizde onlara uygulanan hak ve görevlerini bilgilerinize arzederiz: Azerbaycan Cumhuriyeti arazisinde

Bu konu 718 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Azerbaycan Yabancıların hakları 718 Reviews

  Konuyu değerlendir: Azerbaycan Yabancıların hakları

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 718 kez incelendi.

 1. #1
  AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.08.08
  Mesajlar
  11.494
  Konular
  5200
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  14
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @AyMaRaLCaN

  Standart Azerbaycan Yabancıların hakları

  Azerbaycan Yabancıların hakları  Azerbaycan Cumhuriyeti yasaları gereğince yabancılar Azərbaycan Cumhuriyeti vatandaşı olmayan ve diğer ülkenin vatandaşlığına mensup kişiler olarak algılanıyorlar. Son yıllarda yabancı vatandaşların, iş adamlarının, turistlerin, bilcümle yabancıların Azerbaycan'a olan ilgilerinin çoğalmasını dikkate alarak ülkemizde onlara uygulanan hak ve görevlerini bilgilerinize arzederiz:

  Azerbaycan Cumhuriyeti arazisinde geçici olma  Azerbaycan Cumhuriyeti'ne gelen yabancı ve vatandaşlığı bulunmayan kişilerin hukuki durumu Azerbaycan Cumhuriyeti`nin 14 Haziran 1994 tarihli "Ülkeden gitmek, ülkeye gelmek ve pasaportlar hakkında", 13 Mart 1996 tarihli "Yabancıların ve vatandaşlığı bulunmayan kişilerin hukuki durumu hakkında", 4 Nisan 1996 tarihli "Konut ve bulunduğu yer üzere kayıt hakkında" ve 22 Aralık 1998 tarihli "Göçmenlik hakkında" Kanunları ile düzenlenir.
  Vize ile Azerbaycan Cumhuriyeti'ne gelen yabancıların ve vatandaşlığı bulunmayan kişilerin ülkede geçici olma süresi vizede belirtilen kalma süresi ile belirlenir.
  Vize istenmeyen şekilde Azerbaycan Cumhuriyeti'ne gelen yabancıların ve vatandaşlığı bulunmayan kişilerin ülkede geçici olma süresi 90 günden fazla olamaz.
  Azerbaycan Cumhuriyeti'nde 30 günden fazla kalmak isteyen yabancıların ve vatandaşlığı bulunmayan kişiler yerleşim yeri üzere kayıt yaptırması için yerleşim yerine geldiği tarihten 3 gün içinde (pazar ve bayram günleri hariç), İçişleri Bakanlığı'nın ilgili kurumunda kayıt yaptırmaları gerekiyor.
  Yabancı ülkelerin Azerbaycan Cumhuriyeti`nde faaliyet gösteren diplomatik temsilcilik ve konsolosluklarının, ayrıca uluslararası örgütlerin temsilcilerinin elemanları, idari ve teknik hizmet kadrosuna dahil olan kişiler ve onların aile bireyleri, aynı zamanda Azerbaycan Cumhuriyeti`ne diplomatik misyon veya Azerbaycan Cumhuriyeti`nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde öngörülen hallerde özel misyon ile ziyarete gelen yabancıların kaydı Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülür.

  Azerbaycan Cumhuriyeti arazisinde geçici ve daimi oturma  Yabancılar ve vatandaşlığı bulunmayan kişiler ülkede geçici bulunma veya geçici ikamet süresinin bitimine en az 22 iş günü kala Azerbaycan Cumhuriyeti`nde geçici oturmak için izin alınması ile ilgili Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Migrasyon Hizmeti`ne başvurabilirler.
  Aşağıdaki durumlarda yabancılara ve vatandaşlığı bulunmayan kişilere geçici ikamet izni verilebilir:
  - Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşı ile yakın akrabalık ilişkileri olduğunda;
  - Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşı ile evlendiği halde;
  - Ülke ekonomisine 500.000 manat tutarında yatırım yaptığında;
  - Azerbaycan Cumhuriyeti bankalarına 50.000 manat tutarında nakit sermaye yatırdığında;
  - Azerbaycan Cumhuriyeti sınırları içinde çalışmak için özel izni alındığında;
  - Azerbaycan Cumhuriyeti eğitim kurumlarında süreli ve gündüzlü eğitim aldığında;
  - Ekonomi, sanayi, savunma, kültür, spor, ilim ve diğer alanlarda üst düzey uzman olması halinde.
  Azerbaycan Cumhuriyeti`nde çalışmak isteyen yabancılar ve vatandaşlığı bulunmayan kişiler özel izin verilmesi ile ilgili yukarıda belirtilen sürede işveren aracılığıyla Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Migrasyon Hizmeti'ne başvurabilirler. Emekçi göçmenin Azerbaycan Cumhuriyeti`nde geçici ikametine hak tanıyan ilgili belge özel izinin yürürlükte olduğu süreye verilir.
  Azerbaycan Cumhuriyeti`nde geçici ve daimi ikamet için izin almış yabancıların ve vatandaşlığı bulunmayan kişiler Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Migrasyon Hizmeti tarafından verilmiş ilgili belgeler gereğince ikamet yapmalarını, yerleşim yeri üzere kayıtlarını resmiyete geçirmiş oluyorlar.
  Azerbaycan Cumhuriyeti`nde geçici ve daimi ikamet için izin almış yabancıların ve vatandaşlığı bulunmayan kişiler ikamet adresini değişip yeni ikamet yerine geldikten sonra 10 gün içinde kayıt yaptırması için Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Migrasyon Hizmeti'ne müracaat etmelidirler.
  Azerbaycan Cumhuriyeti`nde geçici ikamet izni, onun verilmesine esas olan mevzuatla belirlenen haller olduğu sürece geçerlidir.
  En az 2 yıl Azerbaycan Cumhuriyeti'nde yasal olarak geçici ikamet eden yabancılara ve vatandaşlığı bulunmayan kişilere mevzuatla belirlenmiş şekilde Azerbaycan Cumhuriyeti'nde daimi ikamet hakkı (göçmen statüsü) verilebilir.
  Azerbaycan Cumhuriyeti`nde geçici ve daimi ikamet için izin almış yabancılar ve vatandaşlığı bulunmayan kişiler kimliklerini onaylayan geçerli belgeler (pasaport veya vatandaşlığı bulunmayan kişinin kimliğini onaylayan belge) ve Devlet Migrasyon Hizmeti tarafından verilmiş ilgili belgeler gereğince Azerbaycan Cumhuriyeti'nden gide ve Azerbaycan Cumhuriyeti'ne dönüş yapabilirler.

  Yabancıların ve vatandaşlığı bulunmayan kişilerin hak ve özgürlükleri
   Serbest dolaşma ve ikamet yerini seçebilme;
   Çalışmak;
   Kişisel dokunulmazlık;
   Konut dokunulmazlığı;
   Yatırım ve ticari faaliyeti;
   Tatil yapmak;
   Sağlığın korunması;
   Eğitim almak;
   Vicdan özgürlüğü.
  Yabancılar ve vatandaşlığı bulunmayan kişiler diledikleri dine tapınabilirler. Fakat dini propaganda yapamazlar. Yabancılar ve vatandaşlığı bulunmayan kişiler Azerbaycan Cumhuriyeti`nde siyasal partilere üye olamazlar.

  Devlet resmi:
  Azerbaycan Cumhuriyeti'nin "Devlet resmi hakkında" Yasası gereğince, yabancılara ve vatandaşlığı bulunmayan kişilere ülke arazisinde geçici olma süresinin uzatılması konusunda kararların alınmasına, geçici veya daimi ikamet, ayrıca ücretli çalışmak için gerekli izinlerin verilmesine ve sürelerinin uzatılmasına, Azerbaycan Cumhuriyeti`nin vatandaşlığı işlerine, aynı zamanda Azerbaycan Cumhuriyeti'nde mülteci statüsü almış kişilere Mülteci Belgesi`nin veya Yol belgesinin verilmesine göre ödenecek devlet resmisi aşağıdaki tutarlarda tespit edilmiştir:

  Ülkede geçici olma süresinin uzatılması konusunda karar verilmesine göre:
  Resim
  1 aya kadar
  30 manat
  1 aydan 2 aya kadar
  60 manat
  2 aydan 3 aya kadar
  90 manat
  Azerbaycan Cumhuriyeti arazisinde geçici ikamet için izin belgesinin verilmesine ve süresinin uzatılmasına göre:

  3 aya kadar
  30 manat
  6 aya kadar
  60 manat
  1 yıla kadar
  120 manat
  Öğrenciler (lisans, yatılı) için yıllık
  40 manat
  Azerbaycan Cumhuriyeti`nde ücretli çalışmak için çalışma izninin alınmasına ve süresinin uzatılmasına göre:

  1000 manat
  Yabancılara ve vatandaşlığı bulunmayan kişilere kaybedilen Azerbaycan Cumhuriyeti`nde geçici veya daimi ikamet için izin belgelerinin ve geçici olma süresinin uzatılması konusunda kararın yeniden verilmesine göre:


  10 manat
  Azerbaycan Cumhuriyeti'nde daimi ikamet için izin belgesinin verilmesine ve süresinin uzatılmasına göre:

  300 manat
  Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşlığına:


  110 manat
  kabul
  yenileme
  iptal
  Azerbaycan Cumhuriyeti'nde mülteci statüsü almış kişilere Mülteci Belgesi`nin veya Yol belgesinin verilmesine göre:
  5 manat


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Azerbaycan Yabancıların hakları

        Kategori: Azerbaycan

        Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 718

  Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
  Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
  Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
  Aşka aşıkken bile memleket delisiyim


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş