Kullanıcı Tag Listesi

Azerbaycan Halvetilik ve Safevilik inancı Hurufilik gibi gizlilik de Azerbaycan'da sofilik zemininde yaranmış ve en geniş yayılmış tarikatlarından biridir. Bu öğreti üzerinde İşrakiliğin etkisi büyüktür. Araştırmacılar Halvetilik tarikatının gelişim dönemini dört kısma ayırırlar: Abülkahir Sühreverdi'den - İbrahim Gilani'ye kadarki dönem (10.-13. yüzyıllar) İbrahim Gilani'den-Halveti’ye kadarki dönem (13.-14. yüzyıllar) Halveti’den-Seyyid Yahya Bakuvi'ye kadar olan dönem (14.-15.

Bu konu 621 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Azerbaycan Halvetilik ve Safevilik inancı 621 Reviews

  Konuyu değerlendir: Azerbaycan Halvetilik ve Safevilik inancı

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 621 kez incelendi.

 1. #1
  AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.08.08
  Mesajlar
  11.494
  Konular
  5200
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  14
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @AyMaRaLCaN

  Standart Azerbaycan Halvetilik ve Safevilik inancı

  Azerbaycan Halvetilik ve Safevilik inancı


  Hurufilik gibi gizlilik de Azerbaycan'da sofilik zemininde yaranmış ve en geniş yayılmış tarikatlarından biridir. Bu öğreti üzerinde İşrakiliğin etkisi büyüktür. Araştırmacılar Halvetilik tarikatının gelişim dönemini dört kısma ayırırlar:
  Abülkahir Sühreverdi'den - İbrahim Gilani'ye kadarki dönem (10.-13. yüzyıllar)
  İbrahim Gilani'den-Halveti’ye kadarki dönem (13.-14. yüzyıllar)
  Halveti’den-Seyyid Yahya Bakuvi'ye kadar olan dönem (14.-15. yüzyıllar)
  Seyyid Yahya Bakuvi'den sonraki dönem (15 yüzyıldan sonraki dönem (yayılma ve kollara ayrılma dönemi)
  Şeyh İbrahim Gilani'den sonra devamcıları tarafından Halvetilik ve Safevilik tarikatları olarak tanınan Azerbaycan kökenli iki büyük tasavvuf mektebi kurulmuştur. Safevilik tarikatı Azerbaycan'dan sonra en geniş şekilde Anadolu'da yayılmıştır. 15. yüzyılda Anadolu'da Safevilik’ten Bayramilik, Bayramilik’ten Şemsilik, Melamilik ve daha sonra Halvetilik tarikatları meydana gelmiştir.
  Safevilik'le aynı silsile ve esaslara sahip olan Halvetilik tarikatının Şirvanşahlar devleti ve toplumu tarafından rağbetle karşılanmasının sebepleri kendiliğinden ortaya çıkar. Şeyh Cüneyd'in şahsında siyasi bir kimlik kazanan Safevilik Şirvanşahlar devleti için tehdit oluşturan ve aynı motifleri taşıyan Halvetilik tarikatı önem kazanmıştır. Şirvanşah I. Halilullah Han (1417-1465) ve Şirvanşah Farruh Yasar Han (1465-1500) tarafından uygulanan bu siyaset 1500 yılına kadar sonuç vermiştir.
  Şah İsmail Hatai’nin Şirvanşahları kendine bağlı kılmasının ardından Halvetiliğin faaliyeti azalmış ve 16. yüzyılın ortalarında yok olmaya başlamıştır. 16. yüzyılda yarandığı topraklardan uzaklaştırılan, Şirvan tasavvuf ekolü Halvetilik hele 15. yüzyılın ortalarında Seyyid Yahya'nın müritleri tarafından Anadolu'da yayılmaya başlamıştı. Şah İsmail’in Tebriz'de tahta çıktığı ve Azerbaycan'da Safeviler hanedanı hakimiyete geldiği tarihte Halvetilik Anadolu'dan sonra İstanbul'a ulaşmış ve daha sonra Koca Mustafa Paşa takkesinde faaliyet göstermiştir.
  Halvetilik Safevilerin hakimiyeti döneminde Şirvan'da varlığını koruyabildiyse de, Tebriz'de faaliyetini devam ettiremedi. İslam medeniyeti tarihinde Türklük yönü daha kabarık olan Halvetilik Hz.Ali ve Ehli Beyt sevgisini taşıyan Sünni bir tarikattır. Özellikle Halvetiliğe ait kol ve şubelerin kurucuları incelendiği zaman hepsinin Türk kökenli olduğunu görmekteyiz. Tarihe baktığımızda Halvetiliğin Azerbaycan'da özellikle Şamahı, Karabağ ve Tebriz gibi merkezlerde, Anadolu, Kuzey Afrika ve Balkanlarda Türkler tarafından yayıldığını ve geliştiğini görmekteyiz.
  Halvetilik akımındaki unsurlar Allah'ın adından seçilmiştir. Burada yedi ad vardır: La ilahe illallah (Allah'tan başka ilah yoktur), Allah, Hüve (O), Hakk Hayy (Ebedi canlı), Kayyum (Ebedi mevcut) ve Kahhar (Her şeye kadir). Halvetilik yolcusu bu yedi ada uygun olarak ve onları idrak ederek yedi kamillik mertebesinden geçer.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Azerbaycan Halvetilik ve Safevilik inancı

        Kategori: Azerbaycan

        Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 621

  Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
  Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
  Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
  Aşka aşıkken bile memleket delisiyim


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş