Kullanıcı Tag Listesi

Tanah Tevrat ve Zebur'u da kapsayan Musevilik dininin kutsal kitabı. Hristiyanlarca da kutsal kabul edilir bununla birlikte Hristiyanlar Tanah'ı Eski Ahit olarak anar ve farklı şekillerde yorumlarlar. Eski Ahit Hristiyanlığın kutsal kitabı Kitabı Mukaddes'in ilk kısmını meydana getirir. İslamiyet'te Tanah'ın sadece Tevrat ve Zebur bölümleri kutsal kabul edilir ancak bunların Allah tarafından -sırası ile- Musa ve Davud peygamberlere indirildiğine ve insanlar tarafından tahrip edildiğine

Bu konu 1215 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Tanah Nedir / Tanah Hakkında / Musevilerin Kutsal Kitabı Tanah 1215 Reviews

  Konuyu değerlendir: Tanah Nedir / Tanah Hakkında / Musevilerin Kutsal Kitabı Tanah

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1215 kez incelendi.

 1. #1
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.09
  Mesajlar
  22.194
  Konular
  11199
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  8
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Standart Tanah Nedir / Tanah Hakkında / Musevilerin Kutsal Kitabı Tanah

  Tanah Tevrat ve Zebur'u da kapsayan Musevilik dininin kutsal kitabı. Hristiyanlarca da kutsal kabul edilir bununla birlikte Hristiyanlar Tanah'ı Eski Ahit olarak anar ve
  farklı şekillerde yorumlarlar. Eski Ahit Hristiyanlığın kutsal kitabı Kitabı Mukaddes'in ilk kısmını meydana getirir. İslamiyet'te Tanah'ın sadece Tevrat ve Zebur bölümleri kutsal kabul edilir ancak bunların Allah tarafından -sırası ile- Musa ve Davud peygamberlere indirildiğine ve insanlar tarafından tahrip edildiğine inanılır. Tanah'ı meydana getiren kitapçıkların (bölümlerin) çoğu İbranice olarak bir kısmı ise Aramice olarak yazılmıştır. M.Ö. 1200 ila M.Ö. 100 yılları arasında yazıldığı kabul edilmektedir.

  İbrahimi dinlerde tanrının Musa (Moşe) ile bir ahit yaptığı kabul edilir. Hristiyanlar Tanrı'nın İsa ile yeni bir antlaşma yaptığına inandıklarından Tanah'ı Eski Ahit olarak adlandırırlar. Yahudiler İsa'nın Mesih'liğini veya peygamberliğini kabul etmezler. Yeni Ahit'i kutsal kitap kabul etmez Tanah'a Eski Ahit denmesini uygunsuz bulurlar. Eski Ahit ile Tanah arasındaki başlıca fark kitapların sıralanışı ve isimleridir.

  Etimoloji

  "TaNaH" (תנ"ך) sözcüğü Yasa (Tora) Peygamberler (Neviim) ve Yazılar (Ketuvim) bölümlerinin baş harflerinin (TNK) bir araya gelmesiyle oluşmuştur.
  Bölümleri [değiştir]

  Tanah Musevilikte şu üç ana kısma ayrılır:

  1. Tora (תורה) (Tevrât): Şeriat Yasa veya Pentateuk olarak da bilinir. Beş kitaptan meydan gelir. Tekvin (Bereşit) Çıkış (Şemot) Levililer (Vayikra) Sayılar (Bamidbar) Tesniye (Devarim).

  2. Neviim (Peygamberler): İlk ve son peygamberler denilir. 21 kitaptan meydana gelir. İlk Peygamberler; Yeşu Hakimler 1. Samuel 2. Samuel 1. Krallar 2. Krallar. Son Peygamberler; Yeşaya Yeremya Hezekiel Hoşea Yoel Amos Obadya Yunus Mika Nahum Habakkuk Tsefanya Hagay Zekeriya Malaki.

  3. Ketuvim (כתובים) (Yazılar): Bilgesel tarihsel ve şiirsel bölümler. 13 kitaptan meydana gelir. Mezmurlar (Zebur) Süleyman’ın Özdeyişleri Eyüp Ezgiler Ezgisi Rut Yeremya’nın Mersiyeleri Vaiz Ester Daniel Ezra (Üzeyir) Nehemya 1. Tarihler 2. Tarihler.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Tanah Nedir / Tanah Hakkında / Musevilerin Kutsal Kitabı Tanah

        Kategori: Dünya Kültürleri

        Konuyu Baslatan: ŞiMaL

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1215


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş