Kullanıcı Tag Listesi

Revvadiler devleti http://azerbaijans.com/uploads/revadissss.jpg Salariler hükümetinin gerileme dönemde güç kazanan Tebriz, Marağa ve Eher hâkimi Ebülhica 981 yılında sonuncu Salari hükümdarı İbrahim ibn Merzbanı (962-981) tahttan indirerek Revvadiler devletini kurmuştur. Bu sülalenin kökeni hilafet işgali zamanı Azerbaycan’ın güney bölgesine göç etmiş eski Arap nesillerine dayanmaktaydı. Revvadi neslinin kurucusu aslen Yemenli olan er-Revvad el-Ezdiydi. Azerbaycan’da yaşamış diğer

Bu konu 1255 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Revvadiler devleti 1255 Reviews

  Konuyu değerlendir: Revvadiler devleti

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1255 kez incelendi.

 1. #1
  AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.08.08
  Mesajlar
  11.494
  Konular
  5200
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  14
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @AyMaRaLCaN

  Standart Revvadiler devleti

  Revvadiler devleti
  Salariler hükümetinin gerileme dönemde güç kazanan Tebriz, Marağa ve Eher hâkimi Ebülhica 981 yılında sonuncu Salari hükümdarı İbrahim ibn Merzbanı (962-981) tahttan indirerek Revvadiler devletini kurmuştur.
  Bu sülalenin kökeni hilafet işgali zamanı Azerbaycan’ın güney bölgesine göç etmiş eski Arap nesillerine dayanmaktaydı. Revvadi neslinin kurucusu aslen Yemenli olan er-Revvad el-Ezdiydi. Azerbaycan’da yaşamış diğer Arap nesilleri gibi Revvadiler de yerli halkla kaynaşıp karışmışlardır. 8. yüzyılın sonlarında yarı bağımsız devlet olan Revvadi emirliği zaman-zaman tam olarak bağımsızlaşıp, nerdeyse Azerbaycan’ın bütün Güney topraklarını kendi denetiminde tutmaktaydı.
  Salarileri yenilgiye uğrattıktan sonra Revvadiler Azerbaycan’ın Güney topraklarını kendi hâkimiyetleri altında birleştirmişlerdir. Ayrıca, Revvadiler, Muğan hakimi Sipehbud’u mağlup edip kendilerine bağlamışlardır.
  1054/55 yılında Sultan Tuğrul Beyin öncülüğünde Azerbaycan’a akın eden Selçuk orduları Tebriz’e yaklaşmışlardır. Rakibin kudreti karşısında zayıf konumunu anlayan Revvadi hükümdarı Vehsudan, Tuğrul beyin hâkimiyetini tanımış, adına hutbe okunmasını emredip, sultana değerli hediyeler vermiştir. Böylece, Revvadi hükümdarları da Selcuklu hakimiyetini kabul ettiler.
  Revvadiler devletin başkentini Erdebil’den Tebriz’e taşıdılar. Bu, ilerici bir adımdı. Çünkü Tebriz bütün Azerbaycan topraklarının iktisadi, siyasi ve medeni bakımdan birleştirilmesi için çok elverişli konumda yerleşmişti. Çeşitli Şark memleketlerini Akdeniz ve Karadeniz sahilleriyle, ayrıca Derbent geçidi sayesinde İdil boyu ve Doğu Avrupa’yla birleştiren uluslararası kervan yollarının kavşağında yerleşen Tebriz Revvadilerin hâkimiyeti yıllarında büyüyerek gelişti.
  Başkenti Erdebil ve Tebriz şehirleri

  Hakimiyette olan hükümdarlar:
  981- 988 Ebülhica ibn er-Revvad
  988-1018 Memlan ibn Ebülheyca
  1020-1059 Ebu Mensur Vehsudan


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Revvadiler devleti

        Kategori: Azerbaycan Tarihi

        Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1255

  Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
  Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
  Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
  Aşka aşıkken bile memleket delisiyim


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş