Kullanıcı Tag Listesi

Yasa dışı olarak doğal kaynakların aranması Ermenistan`ın işgal ettiği Azerbaycan`ın Karabağ bölgesinde 155 çeşit kazı kuyuları mevcuttur. Bura altın, cıva, bakır, kurşun, çinko, kaplama taşları, parke taşı, çimento, şirin ve mineral su kuyuları (içecek su ) aittir. Şuşa`da Karabağ ormanlarının nadir ve uzunömürlü ağaçlarının yakıt amacıyla kullanılması, Şuşa`nın Tophane Ormanının rezerv (koruk) bölgesinde inşşat çalışmalarının yapılması, Şuşa`dan güneyde deniz seviyesinden 1365 m

Bu konu 516 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Yasa dışı olarak doğal kaynakların aranması 516 Reviews

  Konuyu değerlendir: Yasa dışı olarak doğal kaynakların aranması

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 516 kez incelendi.

 1. #1
  AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.08.08
  Mesajlar
  11.494
  Konular
  5200
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  14
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @AyMaRaLCaN

  Standart Yasa dışı olarak doğal kaynakların aranması

  Yasa dışı olarak doğal kaynakların aranması


  Ermenistan`ın işgal ettiği Azerbaycan`ın Karabağ bölgesinde 155 çeşit kazı kuyuları mevcuttur. Bura altın, cıva, bakır, kurşun, çinko, kaplama taşları, parke taşı, çimento, şirin ve mineral su kuyuları (içecek su ) aittir.
  Şuşa`da Karabağ ormanlarının nadir ve uzunömürlü ağaçlarının yakıt amacıyla kullanılması, Şuşa`nın Tophane Ormanının rezerv (koruk) bölgesinde inşşat çalışmalarının yapılması, Şuşa`dan güneyde deniz seviyesinden 1365 m yükseklikteki Titon yaşlı kireç taşlarından oluşan boyu 114 m olan Han Mağaarsı`nın amansızlıklı yok edilmesi, Şuşa`nın yukarı bölgesinde Dört Yol denilen Yukarı Laçın Sokağı`nın sol tarafında, G.Asgerov Sokağı`nda, 200 yakın çeşitli büyük çaplı yaşlı ağaşların tamamen yok edilmesi Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.
  Şuşa`da onaylanmış doğal kaynakları 1143 bin m3 olan ve işgal öncesi işletilen Şuşa kaplama taş kuyusu, hergün 50 bin m3 işletilen Şuşa yeraltı içecek su kaynakları, 397 bin m3 olan tuğla-kiremit üretimi için yaralı olan Keçeldağ kil kuyusu, tedavi özellikli, her gün 60 bin m3 ve 25 bin m3 olan Şirlan ve Turşsu mineral su kaynakları ermeniler tarafından yok edilmiştir. Şuşa`nın Haça Yalı adlı arazisinde yıllarca ekilerek büyütülmüş 1500-2000 adet meşe ağacı ermeniler tarafından kullanılmıştır.

  Hocavend bölgesinde kaplama taşı, kireç üretimine yararlı Hocavend kireç taşı, Ağdere bölgesinde zengin Gızılbulag kazı kuyusunda 13.6 adet sanayi kaynağı olan altın ve 47.9 milyon ton bakır kuyuları ve diğer zengin kaynakları ermeniler tarafından günümüzde de işletilir.
  İşgal edilen arazilerde son yıllar doğal kaynakların daha yoğun kullanılması amacıyla sermaye yatırılması sürdürülür. Yabancı devletrlerde yaşayan ermeni kökenli kişilerin kurucusu oldukları birkaç şirket Karabağ`ın doğal kaynaklarını işletmek için özel olarak faaliyet gösterirler.
  Şuan ABD, Kanada, Fransa, Avustralya, İsveçre, Livan, Rusya ve Ermenistan`da yaşayan Karabağ ermenileri tarafından Yukarı Karabağ`a sermayeler yatırılır. Bu bölgeye sermaye yatırılmasının toplam değeri 40 milyon ABD doları civarındadır. Bu yatırım dünya ermeni diasporası başkanlığı altında gerçekleştirilir.
  Son yıllar yeraltı kaynakların işletilmesi yönünde Azerbaycan`ın Karabağ bölgesinde 30 `dan fazla şirket yasadışı faaliyette bulunur.
  Ne yazık ki, ermeniler Karabağ bölgesi ile beraber işgal olunmuş Laçın, Kelbecer, Gubadlı, Zengilan, Cebaryıl, Füzuli, Ağdam bölgelerinde de doğal kaynakları işletip yok edirler. Örneğin, Kelbecer`deki Zod, Ağdere`deki Gızılbulag ve Zengilan`daki Vejneli altın kuyuları bugün ermeniler tarafından işletilmektedir. Ermenilerin elinde olan Laçın`da (işgal edilmiştir) da doğal kaynakların onlar tarafından işletilmesi ile ilgili kanıtlar vardır. 1995 yılında arazisi 25 bin m2 olan Laçın ormanlarındaki ağaçlar kesilerek mobilya üretimi amacıyla yok edilir. Bu gerçeği birçok devletlerin temsilcileri (milletvekilleri ve politikacıları da) onaylamışlar. Gubadlı`da değerli ağaçlarla zengin ormanlar, yeraltı kaynaklar, mineral maddelerle zengin su kaynakları işletilmiş, eşsiz flora ve faunası (bitki ve hayvanlar) yok edilmiştir. Kelbecer`de deniz yüksekliğinden 1500-2100 m.yükseklikte yerleşen ve boyu 25 m, çapı 48-120 cm olan Ayıfındığı veya ağacvari fındık, Zengilan`da 107 hak.araziye sahip ve Avrupa`da birinci olan Doğu çınarı, ceviz ve diğer kıymetli ağaçlar ermeniler tarafından tamamen kırılarak malzeme gibi işletilmiştir.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Yasa dışı olarak doğal kaynakların aranması

        Kategori: Azerbaycan

        Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 516

  Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
  Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
  Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
  Aşka aşıkken bile memleket delisiyim


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş