Kullanıcı Tag Listesi

Halıcılık hakkında Azerbaycan halıları - Şark halı sanatının bir koludur. 2010 yılı kasım ayında UNESCO’nun "Somut Olmayan Kültürel Mirası" listesine alınmıştır. Maalesef dünya müzelerinde çok zaman Azerbaycan halıları Kafkasya, İran ve hatta ermeni halıları adıyla sergilenmektedir. http://azerbaijans.com/uploads/xalqqqa.jpg Azerbaycan’da Halıcılığın Tarihi Azerbaycan’da tarihine dair bilgilere Herodot, Claudius Aelianus, Xenophont ve diğer kadim dünya tarihçilerinin çalışmalarında

Bu konu 806 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Halıcılık hakkında 806 Reviews

  Konuyu değerlendir: Halıcılık hakkında

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 806 kez incelendi.

 1. #1
  AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.08.08
  Mesajlar
  11.494
  Konular
  5200
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  14
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @AyMaRaLCaN

  Standart Halıcılık hakkında

  Halıcılık hakkında


  Azerbaycan halıları - Şark halı sanatının bir koludur. 2010 yılı kasım ayında UNESCO’nun "Somut Olmayan Kültürel Mirası" listesine alınmıştır. Maalesef dünya müzelerinde çok zaman Azerbaycan halıları Kafkasya, İran ve hatta ermeni halıları adıyla sergilenmektedir.  Azerbaycan’da Halıcılığın Tarihi
  Azerbaycan’da tarihine dair bilgilere Herodot, Claudius Aelianus, Xenophont ve diğer kadim dünya tarihçilerinin çalışmalarında rastlanmaktadır. Sasaniler döneminde (3-5. yy.) Azerbaycan’da halı sanatı gelişmiş, ipekten, altın-gümüş iplerden nefis halılar dokunmuştur. Alban tarihçisi Musa Kalankatlı (7. yüzyıl) Azerbaycan’da dokunmuş ipek halılar ve rengârenk halılarla ilgili bilgi vermiştir. Altın-gümüş iplerle dokunmuş ve taşlarla benzetilmiş halıların üretimi 16-17. yüzyılda geleneksel hale gelmiştir. Bu tür hovsuz halıların esas imalat yerleri merkezleri Tebriz, Şamahş ve Berde şehirleri idi. Çok maliyetli olan ve genelde feodalite için imal edilen bu halılar "zerbaf" adlandırılır.
  Azerbaycan’ın halı ürünleri ve onların sanatsal özelliklerine ilişkin Orta Çağ dönemine air yazılı kaynaklarda bilgi verilmektedir. 10. yüzyıla ait "Hüdud el-Alem" ("Dünyanın Sınırları") eserinde kimliği belirsiz müellif Muğan’da dokunmuş palas ve çullardan, Nahçıvan’ın zili halılarından bahsetmektedir. “Kitab-i Dede Korkut” destanında Azerbaycan’ın ipek halıları, Ebul-ula Gencevi, Nizami, Hagani (12. yy.) eserlerinde hovlu ve hovsuz halılar terennüm olunmuştur.  20. yüzyılın başlarına dek Azerbaycan halısı dünya pazarında önemli konuma sahip olmuştur. Azerbaycan halı sanatının gelişmesi sonraki dönemde 20. yüzyılın ortalarına tesadüf etmektedir. Bu gelişmenin önemli bir kolunu "Azerhalça" Üretim Birliğinin faaliyetleri oluştururken, diğer bir kolunu da profesyonel ressamların çalışmaları oluşturmuştur. Onların hazırladıkları yeni desenler ve çeşniler üretilen halıların klasik kompozisyonlarının zenginleşmesinde önemli rol oynamıştır.
  Azerbaycan halıları teknolojik özelliklerine göre hovlu ve hovsuz olurlar. Hovsuz halılar halı sanatının en erken dönemine tesadüf eder. Hovlu halılar dokunma tarzı, kompozisyon yapısı, desen zenginliği ve renklerine göre bir birinden farkı sekiz çeşide ayrılır: "Palas", "Cicim", “Ladı” "Şedde", "Kilim", "Zili", "Verni" ve "Sumak"
  Hazırda Azerbaycan’da halı sanatının gelişimi için iyi olanaklar vardır. Halıcılık sanat ve bilim dalı gibi A.Azimzade Devlet Ressamlık Mektebinde, Azerbaycan Devlet Medeniyet ve Güzel Sanatlar Üniversitesinde, ayrıca güzel sanat profilli kolejlerde tedris edilmektedir.  Azerbaycan Halıcılık Sanatının Dünya Kültürü Üzerindeki Etkisi
  13-14. yüzyılda Azerbaycan’dan yurt dışına çok sayıda halı ve halıcılık ürünleri ihraç edilmiştir. İnce, zarif ve nefis desenleriyle dikkat çeken bu halılar ünlü Avrupa ressamlarının eserlerine, minyatürlere yansımıştır. 15. yüzyıl Hollanda ressamları Hans Memling’in "Meryem ve Yavrusu" eserinde "Şirvan" halısı, Van Aken "Mukaddes Meryem" eserinde "Zeyve halısı", Alman ressamı Hans Holbein’in (15.yy.) "Sefirler" eserinde "Gazah" halısı tasvir edilmiştir.
  18 yüzyılın ikinci yarısında, hanlıklar döneminde halı üretimi bir hayli genişlemiştir. O dönemde her hanlığın kendi halıcılık atölyesi vardır. Bu gelişmeler çeşitli ekollerin yaranmasına önayak olmuştur.
  1872 yılında Moskova’da "Moskova - Politeknik" fuarında ve 1882 yılında “Rusya Sanayi ve Kültür Sergisi»nde sergilenmiş olan Bakı, Guba, Şamahı, Gence, Şeki, Gazah, Cavad kazası ve diğer yörelerden getirilmiş halı ve halı ürünlerinin en güzel numuneleri altın ve gümüş madalyalar kazanmıştır. 1872 yılında Viyana’da (Avusturya), 1911yılda Turin’de (İtalya), 1913 yılında Londra’da ve Berlin’de düzenlenmiş uluslararası sergilerde nümayiş ettirilen eserlerin önemli kısmı getirilmiş halı ve halıcılık ürünleriydi.

  Azerbaycan Halıcılık Ekolleri
  Azerbaycan halıları sanat dalı olarak coğrafi konumu, desen, kompozisyon, renk uyumu ve teknolojik özellikleri dikkate alınarak 7 halıcılık ekolünde tasnif edilir:
  1. Guba
  2. Abşeron
  3. Şirvan
  4. Gence
  5. Gazah
  6. Karabağ
  7. Tebriz
  8. Nahçivan


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Halıcılık hakkında

        Kategori: Azerbaycan

        Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 806

  Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
  Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
  Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
  Aşka aşıkken bile memleket delisiyim


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş