Kullanıcı Tag Listesi

Türk öğrenciye 'soykırım' cezası Fransa'da 13 yaşındaki lise öğrencisi "Ermeniler'e soykırım yapılmadı" deyince okuldan atıldı Fransa'da Ermeni soykırımını inkâr edenleri cezalandırmayı öngören kanun teklifi henüz yasalaşmadı. Ancak Fransız okulları şimdiden soykırımı kabul etmeyen Türk öğrencileri cezalandırmaya başladı. Zaman gazetesinin haberine göre 13 yaşındaki Mustafa Doğan, Ermenilere soykırım yapılmadığı fikrinde ısrar edince okuldan uzaklaştırıldı. Fransız koleji, Mustafa'ya

Bu konu 1038 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
Türk öğrenciye 'soykırım' cezası 1038 Reviews

  Konuyu değerlendir: Türk öğrenciye 'soykırım' cezası

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1038 kez incelendi.

 1. #1
  AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.08.08
  Mesajlar
  11.494
  Konular
  5200
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  14
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @AyMaRaLCaN

  Harika Türk öğrenciye 'soykırım' cezası

  Türk öğrenciye 'soykırım' cezası


  Fransa'da 13 yaşındaki lise öğrencisi "Ermeniler'e soykırım yapılmadı" deyince okuldan atıldı


  Fransa'da Ermeni soykırımını inkâr edenleri cezalandırmayı öngören kanun teklifi henüz yasalaşmadı. Ancak Fransız okulları şimdiden soykırımı kabul etmeyen Türk öğrencileri cezalandırmaya başladı. Zaman gazetesinin haberine göre 13 yaşındaki Mustafa Doğan, Ermenilere soykırım yapılmadığı fikrinde ısrar edince okuldan uzaklaştırıldı. Fransız koleji, Mustafa'ya soykırımı araştırması ve kabul etmesi için iki gün süre verdi. Ayrıca ödev yaparken Türk sitelerine bakmaması ve soykırım tanıkları ile görüşmesi istendi.

  Nancy şehrinde yaşayan Mustafa'nın tarih öğretmeni, geçen hafta yapılan yazılı sınavda, 1915 olayları ve "Ermeni soykırımı" ile ilgili bir soru sordu. Daha önce bu konuda sınıfta öğretmeni ile tartışan Türk öğrenci, "sinirlenerek", "Soykırım olduysa da hak ettiler" diye yazdı.

  Zaman'a konuşan Mustafa, daha önce öğretmeni ile arasında geçen tartışmaya işaret ederek, "Olmadı deseydim sıfır vereceklerdi. Brevet (ortaokul bitirme sınavı) için önemli bir sınavdı." şeklinde konuştu. Bunun üzerine, okul müdür yardımcısı derhal Mustafa'nın babasını arayarak "Çocuğunun Fransız yasaları önünde büyük bir suç işlediğini ve hemen görüşmeleri gerektiğini" bildirdi. Baba Mehmet Doğan, "Ben, soykırımı kabul etmeyenlerin cezalandırılmasını öngören bir yasa duymadım." diye tepki gösterince müdür yardımcısı, "Oğlunuzun, bunları nereden öğrendiğini görmüş olduk." diyerek babayı da suçladı.

  Olay üzerine toplanan okul yönetimi, bu tavrından dolayı Mustafa'yı iki gün okuldan uzaklaştırma cezası ve bu süre içerisinde soykırımı tanıma ödevi verdi. "Osmanlı İmparatorluğu tarafından işlenen Ermeni soykırımı: İnsanlığa karşı bir suç" başlıklı ödevde, Mustafa'dan "soykırım"ın, "Tarihî konteksini araştırması", "olayları (katliamları, kaç kişinin öldüğünü ve nasıl yapıldığını) detaylandırması", "tanıklarla görüşmesi" ve özellikle "soykırımın tanınması ve soykırım için militanlık yapan Türkler üstünde durması" istendi. Ayrıca araştırma yaparken Türk internet sitelerine bakmaması ve Wikipedia'ya dikkat etmesi gerektiği bildirildi. Mustafa, bu ödevi hazırlayıp dün arkadaşları önünde "Ermeni soykırımını" anlatacaktı. Fakat Türk öğrenci, ödev yerine Fransa'da faaliyet gösteren COJEP isimli Türk sivil toplum örgütünün hazırladığı bir mektubu verdi. Dün tarih öğretmeninin "Sana hatanı düzelt diye bir fırsat verdik. Soykırımı kabul et" diye kızdığını ifade eden Mustafa, öğretmeninin buna Fransa'da soykırımı inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören bir yasa olduğunu gerekçe gösterdi. Mustafa ise söz konusu kanun teklifinin henüz yasalaşmadığını söylese de öğretmeni dinlememiş.

  OKUL MÜDÜRÜ CEZAYI SAVUNDU

  Fransız Parlamentosu, 2001 yılında çıkardığı bir yasa ile 1915 olaylarını soykırım olarak tanıdı. Fakat, "Ermeni soykırımını" tanımayanların cezalandırılmasına ilişkin tasarı henüz yasalaşmış değil. 2006 yılında Fransa Milli Meclisi'nden geçen kanun teklifi, üç yıldan bu yana Senato gündemine gelmeyi bekliyor. Fakat Nicolas Sarkozy yönetimi söz konusu kanun teklifinin yasalaşmasını istemediğini açıkça dile getiriyor. Öte yandan, Milli Meclis başkanı başkanlığındaki bir parlamento komisyonunun hazırladığı raporda artık tarihî konularda yasa çıkarılmamasını önerilmişti. Mustafa'nın yaşadıkları, bazı Fransız okullarının sanki bu kanun çıkmış gibi uygulamaya geçtiklerini ortaya koyuyor.

  Paris, AB'nin ocak ayında çıkardığı, üye ülkelerde soykırım, savaş ve insanlık suçlarını inkar ya da tahfif edenleri cezalandırmayı öngören çerçeve kararına şerh düşerek bu suçların ancak uluslararası bir mahkemenin kararıyla kesinleşmesi halinde cezalandırılabileceğini beyan etmişti.

  Baba Mehmet Doğan, okul müdür yardımcısını ırkçılıkla suçluyor. Oğluna, 1915 olaylarını soykırım olarak tanı diye baskı yaptıklarını dile getiren Doğan, öğretmenin daha 13 yaşında olan ve "sıcakkanlı" olarak nitelediği Mustafa'yı "provoke etmekle" itham ediyor. "Ermeni soykırımına" inanmadığını ve oğlunu desteklediğini ifade eden baba Doğan, "Ama soykırımı hak ettiler diye yazmaması iyi olurdu.

  Keşke bu cevabı vermeseydi. Sinirlendirmişler." şeklinde konuşuyor. Sınavda neden böyle bir cevap verdiğini açıklayacağını, ama zamanın yetmediğini belirten Mustafa ise öğretmenlerinin 1915 olaylarını anlatırken çok yanlı olduklarını ve olayların öncesini anlatmadıklarını iddia etti.

  Öğretmenine, "Türkiye'de yaşayan Ermenilerin Türklere karşı savaşta Türklere karşı Ruslarla birlikte olduklarını neden anlatmıyorsunuz?" diye sorduğunu bildiren Mustafa, öğretmeninin ders programında olmamasını gerekçe gösterdiğini söyledi. Olay üzerine okul nezdinde girişimlerde bulunan Türk sivil toplum kuruluşu COJEP ve Mustafa'nın babası, cuma günü okul müdürü ile görüşecek.

  Zaman'ın ulaştığı Jacques Marquette isimli ortaokulun müdürü Francis Vignola, Mustafa'ya uygulanan yaptırımı ve öğretmeni savundu. Jacques Marquette'in "laik bir devlet koleji" olduğuna dikkat çeken müdür, Mustafa'nın sınav kağıdına "hak edilmiş soykırım" yazmasının kabul edilemeyeceğini ifade etti.

  Mustafa'nın, öğretmeninin kendisine 'soykırımı kabul et' yönünde baskı yaptığını ileri sürdüğünü hatırlattığımızda ise okul müdürü, "Olayın kendileri için kapandığını, sadece Fransız kanunlarını uyguladıklarını" söyledi.

  Açıklamasında, Türk öğrencinin derslerden uzaklaştırılmasının "ceza olmadığında" ısrar eden Vignola, öte yandan verilen ödevde hiç bir sorun bulunmadığını programa uygun olduğunu dile getirdi.

  HaberTurk


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Türk öğrenciye 'soykırım' cezası

        Kategori: Dünya'dan Güncel Haberler

        Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

        Cevaplar: 2

        Görüntüleme: 1038

  Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
  Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
  Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
  Aşka aşıkken bile memleket delisiyim


 2. #2
  AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.08.08
  Mesajlar
  11.494
  Konular
  5200
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  14
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @AyMaRaLCaN

  Standart Cevap: Türk öğrenciye 'soykırım' cezası

  BABASI: GEREKİRSE SIFIR ALACAK, ÖDEVİ YAPMAYACAK

  Olayla ilgili NTV’ye konuşan Mustafa’nın babası Mehmet Doğan şunları söyledi: "Perşembe günü okul beni aradı. 'Çocuğunuz Fransa yasasına göre büyük suç işledi' dediler. Ermeni yasasını inkar etmiş. 2001 yasasından bahsettiler, ben de 'öyle bir yasa duymadım' dedim. Müdür yardımcısıyla biraz sert konuştuk, kendisi de 'şimdi anlaşılıyor çocuğun nereden öğrendiği' dedi. Suçu benim üstüme attı.

  Cuma gününü bekliyoruz. Her gün çocuğuma baskı yapıyorlar. İki gün uzaklaştırıldı. Tekrar soykırım üzerine bir ödev verdiler. Soykırımı araştıracak ancak ödevi yaparken Türk sitelerinden araştırmayacak, tepkimiz bunun üzerine.

  Öğretmenler ve müdür yardımcısı tepki gösterdi, hâlâ baskı yapıyorlar. Ben de çocuğuma 'bu ödevi yapmayacaksın gerekirse sıfır alacaksın' dedim. Düne kadar hâlâ baskı vardı.

  Fransa’da yasalara göre soykırımı inkar etmenin 45 bin Euro cezası var diye anlattılar. Ancak yasa geçmedi hâlâ bir tasarı var.

  Cuma günü nasıl tavır alacakları belli olacak. Ben oraya savaşmaya gitmiyorum. Politikacılar, tarihçiler çözemediler ki, 13-14 yaşındaki çocuğa bu konuları sorsunlar."
  Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
  Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
  Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
  Aşka aşıkken bile memleket delisiyim


 3. #3
  ATSIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05.08.11
  Mesajlar
  587
  Konular
  108
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  1 Mesajına 1 Teşekkür Aldı
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  519
  @ATSIZ

  Standart Cevap: Türk öğrenciye 'soykırım' cezası

  Ne yazık ki, sözde medeni ve insan hakları savunucusu avrupanın görünmeyen iç yüzü.Eskiden beri söylenir; Bize düşman olana düşman olduğumuz için kimse bizi ayıplayamaz !

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş