Kullanıcı Tag Listesi

Metalürji http://azerbaijans.com/uploads/metal241.jpg Metalürji metallerin, ayrıca önemli yarı metallerin ve metal olmayan madenlerin yerden, yer altından, tuzlardan arındırılması ve kullanılması için uygulanan yöntemler bütünüdür. Azerbaycan’da özel sektörde en iri metalürji tesisleri “Baku Steel Company” ve “Bakü Polad dökme” ASC’dir. “Baku Steel Company”’nin 2007 yılına dek üretim kapasitesi 386456 ton, Bakı Polad dökme”’nin ise 70770 ton olmuştur. Bu tesislerde 1722 ve 450 kişi

Bu konu 725 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Metalürji 725 Reviews

  Konuyu değerlendir: Metalürji

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 725 kez incelendi.

Konu: Metalürji

 1. #1
  AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.08.08
  Mesajlar
  11.494
  Konular
  5200
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  14
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @AyMaRaLCaN

  Standart Metalürji

  Metalürji
  Metalürji metallerin, ayrıca önemli yarı metallerin ve metal olmayan madenlerin yerden, yer altından, tuzlardan arındırılması ve kullanılması için uygulanan yöntemler bütünüdür.
  Azerbaycan’da özel sektörde en iri metalürji tesisleri “Baku Steel Company” ve “Bakü Polad dökme” ASC’dir. “Baku Steel Company”’nin 2007 yılına dek üretim kapasitesi 386456 ton, Bakı Polad dökme”’nin ise 70770 ton olmuştur. Bu tesislerde 1722 ve 450 kişi çalışmaktadır.
  Söz konusu işletmeler ve diğerleri genelde hammadde olarak metal kırıntılarını (metal hurda) kullanmaktalar.
  Aşağıdaki işletmeler daha düşük üretim kapasiteleriyle değişik metalürji ürünler ve genelde demir ürünler üretmekteler. “Global Construction” MMC, “Atahan Demir Senaye” MMC tesislerinin her birinde yaklaşık 1000-2000 ton üretim yapılmaktadır ve her birinde 40-80 kişi çalışmaktadır. Bunun dışında Bakü şehrinde (“Azad NM” MMC) ve bölgelerde yıllık kapaistesi 10-100 ton olan işletmeler de faaliyet göstermektedir. Üretilen ürünler genel olarak iç ihtiyaçları karşılamaktadır. Üretimin bir kısmı ise komşu ülkelere (İran, Rusya,Türkiye vs.) ihraç edilmektedir. Hammadde genelde iç kaynaklardan sağlanmaktadır.
  Azerbaycan’da faaliyet gösteren diğer metalürji tesisleri aşağıdakilerdir:

  “Azerboru” ASC
  “Azerboru” ASC Ikıncı Dünya Savaşından sonra inşa edilmeye başlanmış ve 31 Aralık 1952 yılında Azerbaycan’da ilk çelik boru üretilmiştir. İşletmede 1960’lardan sonra 2 adet boru yayma tesisi, 2 adet haddeleme tesisi, 6 adet çelik eriten Marten sobası inşa edilerek kullanıma sokulmuştur.
  Azerbaycan’da alüminyum üretimi Azeralüminium ASC’nin “Gence Kil-Toprak İstihsal Sahası” (İS), “Sumgayıt Alüminyum” İS, Daşkesen “Zeylik Alunit””İS ve küçük çaplı işletmeler tarafından yapılmaktadır. “Gence Kil-Toprak” İS-de AL2O3 (kil-toprak) üretilmektedir.

  “Daşkesen Filizsaflaşdırma” ASC
  “Daşkesen Filizsaflaşdırma””ASC 1954 yılından faaliyettedir. Çıkarılan maden önceler Gürcistan’ın Rustavi şehrindeki metalürji fabrikasında imal edilmekteydi. Uzun aradan sonra 2006 yılında “Daşkesen Filizsaflaşdırma””ASC 25 yıllık sözleşmeyle Büyük Britanya’nın DET.AL.Limited şirketine devredilmiştir.

  «Azeralüminyum» ASC’nin Sumgayıt «Alüminyum» İstihsal Sahası
  Sumgayıt alüminyum fabrikası önceler Azerbaycan SSC’nin en büyük metalürji işletmelerinden idi. Bu işletmenin inşaatına 1949 yılında başlanmış, 8 Mart 1955 yılında ilk ürünü - alminyum külçesi alınmıştır. 2000 yılı nisan ayından itibaren «Azeralüminyum» ASC’nin Sumgayıt «Alüminyum» İstihsal Sahası adlandırılmaktadır. İşletmede halen ilk alüminyum üreten dört adet atölye çalışmaktadır.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Metalürji

        Kategori: Azerbaycan

        Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 725

  Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
  Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
  Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
  Aşka aşıkken bile memleket delisiyim


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş