Kullanıcı Tag Listesi

Ateşperestlikle bağlı felsefi fikirler http://azerbaijans.com/uploads/firsadsawewqeqweqwerwere.jpg Azerbaycan felsefi önemli akımlardan biri Zerdüştilik olmuştur. Zerdüştiliğin kitabı “Avesta”da dönemin sosyal ve kültürel, özellikle felsefi düşüncesine ilişkin ansiklopedik bilgiler toplanmıştır. Kadim ve Orta Çağ kaynakları, ayrıca daha sonradan yapılmış birçok araştırmalar Zerdüşt’ün Azerbaycan topraklarında yaşadığına, “Avesta”nın bize ulaşan metninin orijinalinin ise Atropatena ve

Bu konu 792 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Ateşperestlikle bağlı felsefi fikirler 792 Reviews

  Konuyu değerlendir: Ateşperestlikle bağlı felsefi fikirler

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 792 kez incelendi.

 1. #1
  AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.08.08
  Mesajlar
  11.494
  Konular
  5200
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  14
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @AyMaRaLCaN

  Standart Ateşperestlikle bağlı felsefi fikirler

  Ateşperestlikle bağlı felsefi fikirler
  Azerbaycan felsefi önemli akımlardan biri Zerdüştilik olmuştur. Zerdüştiliğin kitabı “Avesta”da dönemin sosyal ve kültürel, özellikle felsefi düşüncesine ilişkin ansiklopedik bilgiler toplanmıştır. Kadim ve Orta Çağ kaynakları, ayrıca daha sonradan yapılmış birçok araştırmalar Zerdüşt’ün Azerbaycan topraklarında yaşadığına, “Avesta”nın bize ulaşan metninin orijinalinin ise Atropatena ve Raga’dan olan Maglar tarafından yazıya alındığına ilişkin bilgi vermekteler.
  İlk dönem Zerdüştilik düşünceleri Gat’larda yer almıştır. O dönemde geniş yayılmış politeist algılamalardan farklı olarak, Zerdüşt mevcudata monoteistçesine yaklaşırken onun ilk sebebi olarak Ahura Mazda’ya (Hürmüz) görürdü. Gatlarda Kainatın terkibi - yer, göy, okyanus, ışık, dağ ve denizlerin zaman içinde yaranmasına, cennet, hakikat, hayır, barış, emek severlik vs. felsefi, sosyal, etik ve estetik konular ele alınmıştır.
  “Avesta”ya göre Ahura Mazda nurundan gök cisimlerini, ruhundan ise altı ölmez Hayır tanrıçasını yaratmıştır. Bunlar Ahura Mazda’nın özelliklerini oluştururlar. Bu, Yaradılışın birinci evresiydi. İkinci evrede Ahura Mazda maddi, hislerle idrak edilen, kamilliyi ve Hayrı temsil eden mevcudatın temelini yaratmıştır. Maddi alem yarandıktan sonra bura Şer ruhu dahil olmuş ve Şer ile Hayır arasında mücadele başlamıştır. Beşeriyetin görevi Şer ruhuna galip gelmektir. Bu galebe insanların mutlu yaşayacağı üçüncü evre olacaktır.
  “Avesta”da Şer ruhuna karşı Hakikat, Adalet ve Işık simgesi olan Arta vardır. Ruhların mücadelesinde Kainat’ta nefislerin taşıyıcıları (insan, hayvan, bitki, mineral vs.) faal rol alır. Kainatın dahilindeki bütün şeyler canlıdır. Nefis hem somuta, hem de soyuta aittir. İnsanın nefsi - onun inancı, dünya bakışı, manevi ilkeleriyle birlikte onun davranış tarzıdır. Bunlar tümüyle insanın mahiyetini temsil eder ve insan özgür iradesiyle Hayır veya Şer yolunu seçer. Gatalarda önemli yeri savaşa karşı ve her türlü zulme karşı itiraz, sosyal sorunlar, köylülerin ve fakir tabakanın çıkarlarının savunulması, doğanın - toprak, su, bitki ve hayvanların korunması konuları yer alır ve bunda insanın rolü vurgulanmıştır.
  Zerdüştiliğin manevi ilkeleri Humata (iyi fikir, düşünce), Huhta (hayırlı söz), Hvarşta (hayırlı amel) barışı, asayişi korumak, zahmet çalışkanlık, iktisat etmek, hayırseverlik, adalet isteklerini ifade eder. Zerdüştilik sosyal düşünce tarihinde bu arzu, teklif ve talepler üzerinde kurulmuş, maddi ve manevi yönden bize malum ilk kamil toplumu tasvir eder.
  Zerdüştilik İran’da hakim din konumuna geldikten sonra gelecekte evrensel ve insani hükümleri yerini, genel olarak ayin ve merasimlerine terk etmiştir. Fakat Zerdüştiliğin ilk başlangıç, ışık, zulmet, Hayır, Şer, hakikat vs. kavramların anlamları binyıllar boyunca toplumsal düşüncede yaşamıştır. Sonralar, özellikle Azerbaycan ve Orta Çağ İslam dünyasında Zerdüştilikten kaynaklanan mistik felsefesi, demokratik ve hümanist yönüyle bilinen ideolojik akımlar Zerdüştilik düşüncelerinin yaşaması üçün olumlu altyapı oluşturmuştur.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Ateşperestlikle bağlı felsefi fikirler

        Kategori: Azerbaycan

        Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 792

  Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
  Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
  Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
  Aşka aşıkken bile memleket delisiyim


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş