Kullanıcı Tag Listesi

Yüksek tıp eğitimi http://azerbaijans.com/uploads/atuda-tehsil.jpg Azerbaycan Tıp Üniversitesi Azerbaycan Tıp Üniversitesi ülke'nin Tıp konusunda Yüksek Öğretim Kurumudur. Azerbaycan'da yüksek ihtisaslı ilk tıp kadrolarının hazırlanması 1919 Kasım'ında Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Parlamentosunun kararına esasen, tıp bölümü de dahil dört bölümden oluşan Bakü Devlet Üniversitesinin kurulduğu zamandan başlamıştır. Tıp Bölümünde eğitimin gerçekleştirilmesinde Azerbaycanlı

Bu konu 601 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Yüksek tıp eğitimi 601 Reviews

Konuyu değerlendir: Yüksek tıp eğitimi

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 601 kez incelendi.

AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    5200
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    14
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    100
    @AyMaRaLCaN

Standart Yüksek tıp eğitimi

Yüksek tıp eğitimi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi
    Azerbaycan Tıp Üniversitesi ülke'nin Tıp konusunda Yüksek Öğretim Kurumudur. Azerbaycan'da yüksek ihtisaslı ilk tıp kadrolarının hazırlanması 1919 Kasım'ında Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Parlamentosunun kararına esasen, tıp bölümü de dahil dört bölümden oluşan Bakü Devlet Üniversitesinin kurulduğu zamandan başlamıştır.
    Tıp Bölümünde eğitimin gerçekleştirilmesinde Azerbaycanlı doktorların yanında tanınmış alimlerden profesörler İ.Şirokoqorov, S. Davidenkov, F.İlyin, L. Levin, N. Uşinski, K. Malinovski, P. Rostovsev, M. Çlenov ve başkalarının büyük rolü olmuştur. Bakü Devlet Üniversitesinin tıp üzerine ilk mezunu verişi 1922 yılında oldu ve 30 mezuna doktor diploması verildi. Onların arasında iki Azerbaycanlı kadın da vardı: sonraları doktor, profesör adı alan Adile Hanım Şaxtaxtinskaya ve ünlü doktor Ceyran Hanım Sultanova.
    Azerbaycan Tıp Enstitüsü (ATİ) kurulduktan sonra 1940 yılının başlarında 3 Bölümde 45 bölüm (ana bilim dali kurumu) faaliyet gösteriyordu. Yıllık öğrenci alımı 500 kişiydi. 1940 1 Temmuzda Enstitüde 40 profesör, 45 doçent, 137 yardımcı doçent, 16 Öğretim Görevlisi, 45 öğretmen çalışıyordu. Onların çoğu genç Azerbaycanlı bilim adamları idi.
    4 Şubat 1991 yılında Azerbaycan SSCB Bakanlar Kurulunun kararı ile ATİ-ye Üniversite statüsü verilmiştir, o zamandan itibaren Enstitüye N. Nerimanov adına Azerbaycan Tıp Üniversitesi (ATU) denir. Şu anda Üniversitede 142 doktor profesör ve 692 Phd doktor çalışıyor.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Yüksek tıp eğitimi

Kategori: Azerbaycan

Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 601

Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
    Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
    Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
    Aşka aşıkken bile memleket delisiyim

Etiketler

Yer imleri