Brezilya Ağaç Üzümü - Jabuticaba http://2.bp.blogspot.com/-FgwdoQjEkAI/TvWmlC0z9dI/AAAAAAAAANY/mTwcTPXJyNc/s1600/brezilya_uzum_agaci_brasil_Jabuticaba04.jpg Nadir ve garip hayvanları aramada çok ilginç bir bitki evreni keşfettim. Bu sizinle de paylaşayım istiyorum. Brezilya Ağaç Üzümü - Jabuticaba Bu gövdesini böcekler istila etmiş gibi duran ağaç, meyvesini gövdesinden veren Brazilya Üzümü ya da orijinal adıyla Jabuticaba. Bu tür şeylerde latince isim olmazsa olmaz diyorsanız bu da

Bu konu 1935 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
En ilginç ve garip bitkiler 1935 Reviews

Konuyu değerlendir: En ilginç ve garip bitkiler

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1935 kez incelendi.

ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Harika En ilginç ve garip bitkiler

Brezilya Ağaç Üzümü - Jabuticaba
    Nadir ve garip hayvanları aramada çok ilginç bir bitki evreni keşfettim. Bu sizinle de paylaşayım istiyorum.
    Brezilya Ağaç Üzümü - Jabuticaba
    Bu gövdesini böcekler istila etmiş gibi duran ağaç, meyvesini gövdesinden veren Brazilya Üzümü ya da orijinal adıyla Jabuticaba. Bu tür şeylerde latince isim olmazsa olmaz diyorsanız bu da latince adı: Myrciaria cauliflora. “Çiçek açar” anlamına gelmekteymiş.
    Sadece Güney Amerika'da bulunan bu ilginç ağaç özellikle Paraguay, Arjantin ve Brezilya'da bol miktarda bulunmaktaymış.
    Meyveden önce ağacın gövdesinde çiçekler açıyormuş aşağıda da görebileceğiniz gibi.
    Sonra çiçekler büyüyünce de içinde meyve oluşmaya başlıyormuş. Önceleri yeşil olan Jabuticaba meyvesi sonra kararıp tam anlamıyla morarıyormuş.
    Her ağaç 2 yılda bir meyva veriyormuş. Blueberry - yabanmersinine benzeyen meyveleri dalından koparılıp yenebildiği gibi kurutularak da tüketilebiliyormuş. Bir meyvenin çapı yaklaşık 4 cm kadar ve içinde de 4 adede kadar büyük tohum içermekteymiş. Çilekten biraz daha büyük olan meyvaları uzun süre saklanabiliyormuş. Meyveleri taze olarak ya da konserve, dondurma, şerbet, komposto ve şarap yapılarak tüketilebiliyormuş. Sağlık için de faydalı olduğuna inanılan Jabuticaba, bademcik, astım ve ishalde kaynatılarak tedavi amaçlı da kullanılıyormuş. Kaynatılıp içilmesi astıma, kan tükürmeye, dizanteri gibi rahatsızlıklara iyi gelmekteymiş. Bademciklerinde iltihap olanlar tarafından iltihabı hafifletmek için kullanılıyormuş ayrıca. Meyvede dzhabotikaby çeşitli antikanser bileşeni bulunmuş.
    Hergün yeni bir gelişmenin duyurulduğu kanser araştırmalarında bu madde de araştırmaya değer.
    Brezilya Üzüm Ağacının anavatanı Güney Amerika; özellikle de Brazilya, Arjantin, Paraguay ve Bolivya. Buna karşın Kuzey Yarı kürede don olmayan, ılıman iklimli bölgelerde de çok sınırlı sayıda da olsa ticari olarak yetiştirilmeye başlanmış. Ağacın büyümesi çok yavaş, 12 metreye kadar boylanabiliyormuş. Aşılı ağaçlar 5 yılda meyve vermeye başlarken tohumdan yetişenlerin meyveye gelmesi 20 yılı buluyormuş. Bu özelliklerinden dolayı bonzai yapımına da uygun bir ağaçmış.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: En ilginç ve garip bitkiler

Kategori: Doğa Ve Hayvan Resimleri

Konuyu Baslatan: ŞiMaL

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1935

Etiketler