Taşnak raporunda Ermeni mezalimi Taşnak subayının 1920 yılında Beyazıt-Vaaram bölgesinden yazdığı rapor, Ermenilerin gerçek yüzünü ortaya çıkarıyor. Taşnakların Baş-Gyarninsk birliği komutanı Yarbay Melik-Şahnazarov, Ermenistan Devlet Arşivi f. 67, d. 644, y. 1-2 numaralarıyla kayıtlı, 7 Kasım 1918 tarihli acil damgalı raporda, bölgenin bütün köylerini bombaladıklarını, 30 Türk köyünü ele geçirdiklerini ve geri kalan 29 köyü de bombalamak amacıyla harek‰t izni istediğini

Bu konu 381 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Taşnak raporunda Ermeni mezalimi 381 Reviews

  Konuyu değerlendir: Taşnak raporunda Ermeni mezalimi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 381 kez incelendi.

 1. #1
  AyMaRaLCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.08.08
  Mesajlar
  11.498
  Beğendikleri
  3.463
  Beğenileri
  3.688
  Tecrübe Puanı
  100
  @AyMaRaLCaN

  Standart Taşnak raporunda Ermeni mezalimi

  Taşnak raporunda Ermeni mezalimi


  Taşnak subayının 1920 yılında Beyazıt-Vaaram bölgesinden yazdığı rapor, Ermenilerin gerçek yüzünü ortaya çıkarıyor.

  Taşnakların Baş-Gyarninsk birliği komutanı Yarbay Melik-Şahnazarov, Ermenistan Devlet Arşivi f. 67, d. 644, y. 1-2 numaralarıyla kayıtlı, 7 Kasım 1918 tarihli acil damgalı raporda, bölgenin bütün köylerini bombaladıklarını, 30 Türk köyünü ele geçirdiklerini ve geri kalan 29 köyü de bombalamak amacıyla harek‰t izni istediğini bildirmektedir. Bu rapor Tümen komutanlığına gönderilmiştir. Merkezden onay alan Taşnak birliği, Baş-Gyarninsk bölgesindeki onlarca Azeri köyünü yerle bir etmiş, kadın, çocuk, yaşlı, genç yüzlerce insanı öldürmüş ve mallarını yağmalamıştır.

  Ermenistan'ın Kars Valisi, bölgedeki Türk nüfusun imha edilmesi ve mallarının yağmalanmasıyla ilgili rapor verirken, köylerin işgalinin ardından bütün zenginlikleri toplama işini denetim altına alma konusunda her zaman başarılı olamadıklarından yakınmaktadır.

  TAŞNAKLARIN Baş-Gyarninsk Birligi Komutani Yarbay Melik-Şahnazarov, Ermenistan Devlet Arşivi f. 67, d. 644, y. 1-2 numaralariyla kayitli, 7 Kasim 1918 tarihli acil damgali raporda, bölgenin bütün köylerini bombaladiklarini, 30 Türk köyünü ele geçirdiklerini ve geri kalan 29 köyü de bombalamak amaciyla harek‰t izni istedigini bildirmektedir. Bu rapor Tümen komutanligina gönderilmiştir. Merkezden onay alan Taşnak birligi, Baş-Gyarninsk bölgesindeki onlarca Azeri köyünü yerle bir etmiş, kadin, çocuk, yaşli, genç yüzlerce insani öldürmüş ve mallarini yagmalamiştir.

  BELGE 1/TAŞNAK SUBAYININ RAPORU

  Taşnak subayinin 1920 yilinda Beyazit-Vaaram bölgesinden yazdigi raporunda şunlar yazili:
  "Basar-Geçar'daki Türk nüfusu ayirt etmeden imha ettim. Bazen kurşunlara yazik olmasin dersin ya. Bu köpeklere karşi en etkili yol, çarpişmadan sonra sag kalanlari toplayip kuyularin içine tikmak ve bir daha dünyada bulunmamalari için yukaridan agir kayalarla ezmek. Ben de öyle yaptim. Bütün erkekleri, kadinlari ve çocuklari topladim, benim tarafimdan atildiklari kuyularin içinde kayalarla ezerek hepsinin hayatina son verdim." Bu belge, Ermeni Sovyet tarihçisi A. A. Lalayan'in önce 1936 yilinda Revolyutsionniy Vostok dergisinin 2-3. sayisinda, daha sonra 1938 yilinda SSCB Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü'nün yayin organi Istroriçeskie Zapiski dergisinin 2. sayisinda bulunuyor.

  BELGE 2/ERMENI YARBAYI MELIK-ŞAHNAZAROV'UN RAPORU

  Taşnaklarin Baş-Gyarninsk Birligi Komutani Yarbay Melik-Şahnazarov, Ermenistan Devlet Arşivi f. 67, d. 644, y. 1-2 numaralariyla kayitli, 7 Kasim 1918 tarihli acil damgali raporda, bölgenin bütün köylerini bombaladiklarini, 30 Türk köyünü ele geçirdiklerini ve geri kalan 29 köyü de bombalamak amaciyla harek‰t izni istedigini bildirmektedir. Bu rapor Tümen komutanligina gönderilmiştir. Merkezden onay alan Taşnak birligi, Baş-Gyarninsk bölgesindeki onlarca Azeri köyünü yerle bir etmiş, kadin, çocuk, yaşli, genç yüzlerce insani öldürmüş ve mallarini yagmalamiştir.

  BELGE 3/ TAŞNAK HÜKÜMET YETKILISININ TAŞNAK BAŞBAŞKANI ORGANCANYAN'A RAPORU

  Bir Taşnak yetkilisinin, 21 Haziran 1920 günü Taşnak hükümetinin başi A. Ogancanyan'a yazdigi rapor, Ermenistan Devlet Arşivi'nde f. 65, d. 116, y. 96 numaralariyla kayitlidir. Raporda, şu satirlar dikkati çekmektedir:

  "Zangi-Bassar tarafimizdan işgal edildi. Bu ülke öyle zengin ki, bizim borçlarimizi birkaç defa kapatacak durumda. Iki gündür burada görülmemiş bir yagma gerçekleşti. Bugdaylari, arpalari, pirinçleri, semaverleri, halilari, paralari ve altinlari topladilar. Maliye Bakanligi, iki görevlisini yanlarinda örgütlü bir güç olmadan buraya ancak dün gönderebildi. Devasa bir zenginlik ellerimizden gidiyor."

  BELGE 4/ERMENI DEVLETININ KARS VALISININ RAPORU

  Son rapor, Ermenistan Devlet Arşivi'nde f. 67, d. 1769, y. 25 numaralariyla kayitli. Rapor, o zaman işgal altinda bulunan Kars'taki Ermeni Valisi tarafindan merkeze gönderilmiş. Ermeni Vali, bölgedeki Türk nüfusun imha edilmesi ve mallarinin yagmalanmasiyla ilgili bilgiler veriyor. Raporda, köylerin işgalinden sonra köyün bütün zenginligine elkoyma işini, resm" olarak denetim altına alamadıkları için yakınılmaktadır. Vali, devamla şöyle diyor: "Türklerden oluşan bölge gerçekten bir hazine gibi. Ama ne yazik ki biz burayi tam olarak kontrol edemiyoruz."

  BELGE 5/ ERMENİ JOGOVURD GAZETESİ HABERİNDE TÜRK NÜFUSUN BÖLGEDEN SÜRÜLMESİ

  Ermenistan'ı yöneten güçlerin yayın organlarından biri olan Jogovurd gazetesinin 1920 yılındaki 105. sayısında, G. Muradyan isimli yazar, Gorçi Gölü'nün kuzey kıyılarındaki Azeri köylerinden geçtiği haberde, Türk nüfusun bölgeden nasıl silah zoruyla sürüldüğünü anlatmaktadır:

  "Hükümetimizin çalışmaları sonunda bu köylerin nüfusu Ermenistan sınırlarının dışına atıldı. Ölüm sessizliğinden şaşkına dönmüş, garip bir şekilde miyavlayan ve havlayan, şaşkın sesler çıkaran bir kaç kedi ve ayrıca iki-üç köpeğin kaldığı terkedilmiş köyler gördüm. Bu köylerin halkı göç ederken, artlarında oldukça yüksek miktarda tohum, patates, buğday ve arpa bırakmışlar. Hükümet, bu köylerden iki milyon pudun üzerinde buğday ve yarım milyon pud patates toplayabilir."

  BELGE 6/ HÜKÜMET KOMİSERİ AGAMYAN'IN RAPORU ERMENİ ORDUSUNUN ERMENİLERE YAPTIĞI ZULMÜ ANLATIYOR

  Yine Ermenistan Devlet Arşivi'nde f. 67, d. 1588, y. 62-63 kayıtlı belgelerde, Taşnak hükümeti komiseri V. Agamyan'ın ordudan firarları önlemek bahanesiyle soruşturma veya mahkeme olmaksızın insanları cezalandırdığı ve kurşuna dizdiği saptanmaktadır. Agamyan, firarla suçlanan kişilerin eşlerini, annelerini ve kız kardeşlerini toplayıp, çırılçıplak soyarak, onları köy meydanında bütün insanların gözü önünde kaz yürüyüşünü taklit etmek zorunda bırakmıştır. Taşnak yetkilisi, daha sonra çıplak kadınları dövmüş ve onları saatlerce suyun içinde tutmuştur. Ardından kadınları tutuklama emri veren Agamyan, geceleyin genç kadınların ve kızların ırzına geçmiştir. Agamyan, hiçbir şekilde cezalandırılmadan görevini uzun süre devam ettirmiştir. M. Azarapetov isimli ajanı Taşnak hükümetine, köylülerin suikast girişiminde bulunacağını bildirince, Agamyan'ı merkeze almıştır.

  Taşnak hükümeti, 1918 yılına gelindiğinde 35 yaşına kadarki bütün vatandaşları askere çağırmış ve Türkiye'ye karşi savaş için tekrar "gönüllü" birlikler kurmuştur. Yayin organlarinda yaptiklari yayinlarla alinan bu karara karşi gelenlerin ölümle cezalandirilacagi, "aklı olanın" bu kurallara uyacağı yazılarak tehdit yöntemlerine başvurulmuştur. Bakü'de yayımlanan Taşnak yayın organı Aren'in 1 Mart 1918 tarihli 48. sayısı buna bir örnektir.

  BELGE 7/ ERMENİ HÜKÜMETİ ERMENİ KÖYLÜSÜNÜ CEZALANDIRMAK İÇİN SUSUZ BIRAKIYOR VE ÖLÜMLERE YOL AÇIYOR

  Ermenistan Devlet Arşivi'nde f. 67/199, d. 139, y. 230 numarada kayıtlı başka bir belgede ise, Taşnak hükümetinin asker vermeyi reddeden Berd, Verhniy Karmir, Ahbyur köylerine ve Şamşadinsk bölgesinin diğer köylerine cezalandırma amacıyla gönderdiği özel müfrezelerin uygulamaları anlatılıyor.

  Taşnak hükümetinin, boyun eğmeyen köylüleri cezalandırmak için Zangi nehrinin kolunu kapattığı ve bölgedeki köyleri susuz bıraktığı Ermeni h‰kim güçlerinin gazetelerinden olan Jogavurd'un 29 Haziran 1920 tarihli 102. sayısında aktarılmaktadır. Bu cezalandırmanın sonucunda birçok insan ölmüş, tarladaki ürünler mahvolmuştur.
  __________________alinti


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Taşnak raporunda Ermeni mezalimi

        Kategori: Türk Soykırımı

        Konuyu Baslatan: AyMaRaLCaN

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 381

  Sinemde yanar dağlar bahçeler bağlar yetim
  Sensizken canım ağlar bensizken memleketim
  Özüme bir kez dokun gör nasıl birisiyim
  Aşka aşıkken bile memleket delisiyim


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş