31 Aralık 2008 Bir grup aydın tarafından iki hafta kadar önce başlatılan Ermenilerden özür dileme kampanyası, epey bir tartışmadan sonra gündemden düşmeye başladı. Bu kampanya ne gibi sonuçlar doğurmuştur? Her şeyden önce www.ozurdiliyoruz.com sitesine girerek Ermenilerden özür dileyenlerin sayısının 26.000 civarında kaldığını belirtmek gerekmektedir. Hrant Dink’in cenazesine 100.000 kadar kişinin katıldığı düşünülürse bu rakam düşüktür ve bazı kişilerin, Ermeni görüşlerini paylaşmakla

Bu konu 1731 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
özür dileme kampanyasının sonu 1731 Reviews

Konuyu değerlendir: özür dileme kampanyasının sonu

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1731 kez incelendi.

Yaver ARANCI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    108
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    590
    @Yaver ARANCI

Standart özür dileme kampanyasının sonu

31 Aralık 2008

Bir grup aydın tarafından iki hafta kadar önce başlatılan Ermenilerden özür dileme kampanyası, epey bir tartışmadan sonra gündemden düşmeye başladı.

Bu kampanya ne gibi sonuçlar doğurmuştur? Her şeyden önce
    [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
    sitesine girerek Ermenilerden özür dileyenlerin sayısının 26.000 civarında kaldığını belirtmek gerekmektedir. Hrant Dink’in cenazesine 100.000 kadar kişinin katıldığı düşünülürse bu rakam düşüktür ve bazı kişilerin, Ermeni görüşlerini paylaşmakla beraber, özür dilemeyi uygun bulmadığını göstermektedir. Nitekim bunu açıkça ifade edenler de olmuştur[1]. Diğer yandan özür dileme kampanyasına katılanların bir kısmının, Ermeni görüşlerini desteklemedikleri ancak özür dilendiği takdirde Ermeni sorunun ortadan kalkacağı gibi bir inancla hareket etmiş oldukları anlaşılmaktadır.
    Kampanyanın amacının Ermeni sorununun Türkiye’de açıkça tartışılması olduğu ileri sürülmüşse de bu sorun 2000’lerin başından beri gittikçe artan bir şekilde Türkiye’de tartışılmaktadır. Ancak bu tartışmalar bir sonuç vermemekte herkes kendi görüşünde ısrar etmektedir. Ne var ki bu kez özür dileme kampanyası normal tartışmanın ötesinde tepkilere neden olmuştur.
    Bunların başında bir asır önce yaşanmış bir olay için bu olayla hiç ilgisi olmayan günümüz insanlarının neden özür dilemeleri gerektiği gelmektedir. Kampanyayı düzenleyenler bu soruya inandırıcı bir açıklama getirememişlerdir

İkinci olarak 1919–1921 yılları arasında arşiv belgelerine göre[2] yarım milyon kişinin Ermeni çeteleri tarafından katledildiğinin göz ardı edilmesi de çok tepki çekmiştir. Bu bağlamda neden tek taraflı özür dilenmesi gerektiği de anlaşılamamış ve kampanyayı düzenleyenler bunu da açıklayamamışlardır.
    Türk kamuoyunun tamamına yakın bir bölümü soykırım iddiasını reddettiğini dikkate alarak, ileride “soykırımı tanıma” aşamasına geçilmesini kolaylaştırmak amacıyla, zihinlerde olumlu çağrışım yapan özür dilemenin ortaya atılmış olması olasılığı da tepkileri arttırmıştır.
    Ancak kamuoyunun bu kampanyaya karşı gösterdiği en büyük tepki özür dilenmesini reddeden veya Ermenilerin özür dilemesini isteyen Internet Sitelerine gösterilen rağbettir. 30 Aralık itibariyle bu sitelere girerek kampanya aleyhinde tutum alanların sayısı 665.000’i geçmiştir[3]. Bu rakam özür dileyenlerin 25 mislidir.
    Tahminleri aksine bu kampanya gerek Ermenistan gerek Diaspora basınında fazla bir ilgi uyandırmamıştır. Bunun, “soykırımın” tanınmasının amaç olduğu bir ortamda özür dilemenin yetersiz bir jest olarak görülmesinden ileri gelmesi mümkündür.

Diğer ülkeler basınının kampanyaya gösterdiği ilgi de sınırlıdır. Ancak bu konudaki yazılar genelde bu kampanyayı övmekte ve Türkiye’de uyandırdığı olumsuz tepkilerden hemen hiç bahsetmemektedir.
    Son olarak, fazla rağbet görmeyen bu kampanyanın, bir ara endişe edildiği gibi, Türkiye-Ermenistan ilişkilerine olumsuz bir etki yapması olasılığını da çok azalmış olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

[1]
    Mesela Ayşe Hür

[2]
    Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü. Ermeniler Tarafından Yapılan Katliam Belgeleri (1919-1921) cilt II, S. 1952

[3]
    ozurdiliyoruz.com 26086
    ozurbekliyorum.com 112419
    ozurdilemiyorum.net 60950
    ozurdileme.com 29261
    ozurdilemiyoruz.biz 74370

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
    3578
    Facebook - Ermenilerden "Özür" Falan DİLEMİYORUM! 282208
    Facebook - ERMENILERDEN ÖZÜR DILEMIYORUZ! 36582
    Facebook - ÖZÜR DİLEYENLERE KARŞI TARİHİN IŞIĞINDA TÜRKÇE DURUŞ 1365
    Facebook - BEN ÖZÜR DİLEMİYORUM... 36752
    Facebook - SÖZDE er. soy. için öz. dil. SÖ. ay. PR. ED. 5566
    Facebook - Ermeniler'den Özür Dilemiyorum, Özür Bekliyorum! 22005

Kaynak : ERAREN (ERMENİ ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ)

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: özür dileme kampanyasının sonu

Kategori: Ermeni Sorunu

Konuyu Baslatan: Yaver ARANCI

Cevaplar: 2

Görüntüleme: 1731

İnsan TEK başına hayal eder, TEK başına acı çeker, TEK Başına Ölür. Henry Frederic Amiel

Yaver ARANCI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    108
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    590
    @Yaver ARANCI

Standart Yaşayan tarih ermeni vahşetini anlattı

Dile kolay tam 117 yaşında! Ermeni çetelerin Türkleri nasıl katlettiğini anlattı.

Iğdır'da Ermenilerin Türklere yaptığı katliamın canlı tanıklarından 117 yaşındaki Abbas Koca, ''Ermeni çetecilerin çok sayıda Türkü öldürdüğünü gördük. Onların yaptıklarından dolayı Türklerden özür dilemesi gerekir'' dedi.

Iğdır'da 7 Kasım Mahallesi'nde yaşayan 1891 doğumlu Abbas Koca, bazı kesimler tarafından başlatılan ''Ermenilerden özür dileme kampanyasına'' tepki gösterdi.

Koca, Ermeni mezaliminin tanıklarından olduğunu belirtti. Ermenilerin Türklere zulüm yaptığını ifade eden Koca, ''Ermeniler Suveren köyünde kardeşimi şehit ettiler'' diye konuştu. Ailesi ile birlikte uzun yıllar Suveren köyünde yaşadıklarını dile getiren Koca, şunları söyledi:

''Köyde bizlerle birlikte Ermeniler de yaşıyordu. Köyden olmayan, dışardan gelen Ermeni çetecileri köyümüzde birçok Türkü öldürdü. Biz de kaçmak zorunda kaldık. Ailemle birlikte İran'a kaçtım. Ermenilerin Türklere büyük katliamlar yaptıklarını gördük ve duyduk. Ermenilerin köyümüzü terk etmesinin ardından yeniden köyümüze döndük.''

Ermenilerin Türlere yaptığı mezalim nedeniyle zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiklerini anlatan Koca, ''Bazıları şimdi 'Ermenilerden özür dileme kampanyası' başlatmış. Buralarda Ermeniler katliam yaptı. Asıl onların bizlerden özür dilemesi gerekir'' dedi.

İki defa evlendiğini ve toplam 15 çocuğu ile 102 torunu olduğunu kaydeden Abbas Koca, ayrıca şunları söyledi:

''Kulaklarım çok ağır işitiyor. Valilik tarafından verilen işitme cihazını kullanıyorum. Bu arada, maddi durumumuz iyi değil. Bu konuda yetkililerden yardım istiyorum.''

Kaynak : Bugün
    İnsan TEK başına hayal eder, TEK başına acı çeker, TEK Başına Ölür. Henry Frederic Amiel

Adas76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    32
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    623
    @Adas76

Standart yapmadik ama yaptıksa da iyi yapilmiş...

Alıntı General Alp Rumuzlu Üyeden Alıntı
    31 Aralık 2008

Bir grup aydın tarafından iki hafta kadar önce başlatılan Ermenilerden özür dileme kampanyası, epey bir tartışmadan sonra gündemden düşmeye başladı.

Bu kampanya ne gibi sonuçlar doğurmuştur? Her şeyden önce
    sitesine girerek Ermenilerden özür dileyenlerin sayısının 26.000 civarında kaldığını belirtmek gerekmektedir. Hrant Dink’in cenazesine 100.000 kadar kişinin katıldığı düşünülürse bu rakam düşüktür ve bazı kişilerin, Ermeni görüşlerini paylaşmakla beraber, özür dilemeyi uygun bulmadığını göstermektedir. Nitekim bunu açıkça ifade edenler de olmuştur[1]. Diğer yandan özür dileme kampanyasına katılanların bir kısmının, Ermeni görüşlerini desteklemedikleri ancak özür dilendiği takdirde Ermeni sorunun ortadan kalkacağı gibi bir inancla hareket etmiş oldukları anlaşılmaktadır.
    Kampanyanın amacının Ermeni sorununun Türkiye’de açıkça tartışılması olduğu ileri sürülmüşse de bu sorun 2000’lerin başından beri gittikçe artan bir şekilde Türkiye’de tartışılmaktadır. Ancak bu tartışmalar bir sonuç vermemekte herkes kendi görüşünde ısrar etmektedir. Ne var ki bu kez özür dileme kampanyası normal tartışmanın ötesinde tepkilere neden olmuştur.
    Bunların başında bir asır önce yaşanmış bir olay için bu olayla hiç ilgisi olmayan günümüz insanlarının neden özür dilemeleri gerektiği gelmektedir. Kampanyayı düzenleyenler bu soruya inandırıcı bir açıklama getirememişlerdir

İkinci olarak 1919–1921 yılları arasında arşiv belgelerine göre[2] yarım milyon kişinin Ermeni çeteleri tarafından katledildiğinin göz ardı edilmesi de çok tepki çekmiştir. Bu bağlamda neden tek taraflı özür dilenmesi gerektiği de anlaşılamamış ve kampanyayı düzenleyenler bunu da açıklayamamışlardır.
    Türk kamuoyunun tamamına yakın bir bölümü soykırım iddiasını reddettiğini dikkate alarak, ileride “soykırımı tanıma” aşamasına geçilmesini kolaylaştırmak amacıyla, zihinlerde olumlu çağrışım yapan özür dilemenin ortaya atılmış olması olasılığı da tepkileri arttırmıştır.
    Ancak kamuoyunun bu kampanyaya karşı gösterdiği en büyük tepki özür dilenmesini reddeden veya Ermenilerin özür dilemesini isteyen Internet Sitelerine gösterilen rağbettir. 30 Aralık itibariyle bu sitelere girerek kampanya aleyhinde tutum alanların sayısı 665.000’i geçmiştir[3]. Bu rakam özür dileyenlerin 25 mislidir.
    Tahminleri aksine bu kampanya gerek Ermenistan gerek Diaspora basınında fazla bir ilgi uyandırmamıştır. Bunun, “soykırımın” tanınmasının amaç olduğu bir ortamda özür dilemenin yetersiz bir jest olarak görülmesinden ileri gelmesi mümkündür.

Diğer ülkeler basınının kampanyaya gösterdiği ilgi de sınırlıdır. Ancak bu konudaki yazılar genelde bu kampanyayı övmekte ve Türkiye’de uyandırdığı olumsuz tepkilerden hemen hiç bahsetmemektedir.
    Son olarak, fazla rağbet görmeyen bu kampanyanın, bir ara endişe edildiği gibi, Türkiye-Ermenistan ilişkilerine olumsuz bir etki yapması olasılığını da çok azalmış olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

[1]
    Mesela Ayşe Hür

[2]
    Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü. Ermeniler Tarafından Yapılan Katliam Belgeleri (1919-1921) cilt II, S. 1952

[3]
    ozurdiliyoruz.com 26086
    ozurbekliyorum.com 112419
    ozurdilemiyorum.net 60950
    ozurdileme.com 29261
    ozurdilemiyoruz.biz 74370

3578
    Facebook - Ermenilerden "Özür" Falan DİLEMİYORUM! 282208
    Facebook - ERMENILERDEN ÖZÜR DILEMIYORUZ! 36582
    Facebook - ÖZÜR DİLEYENLERE KARŞI TARİHİN IŞIĞINDA TÜRKÇE DURUŞ 1365
    Facebook - BEN ÖZÜR DİLEMİYORUM... 36752
    Facebook - SÖZDE er. soy. için öz. dil. SÖ. ay. PR. ED. 5566
    Facebook - Ermeniler'den Özür Dilemiyorum, Özür Bekliyorum! 22005

Kaynak : ERAREN (ERMENİ ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ)
    Bu azgın insan sürüsü tarih boyunca her türlü entirikanın baş aktörü olmuş tıpkı şu an Filistinde yahudilerin yaptiği zulüm gibi...son söz ;

yapmadik ama
    yaptıksa da iyi yapilmiş...

Etiketler