Kullanıcı Tag Listesi

ANKARA - Paradan altı sıfır atarak Yeni Türk Lirası’yla tanışan Türkiye, 1 Ocak 2009’dan itibaren yeniden Türk Lirası’na dönüyor. 1 Ocak’ta tedavüle girecek Türk Lirası banknot ve madeni paraların tanıtımı Merkez Bankası’nda Başbakan Tayyip Erdoğan ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın katılımıyla yapıldı. 1 Ocak 2009’da tedavüle girecek Türk Lirası banknotlarının ön ve arka yüzlerinde yer alan özellikleri tanıtan Yılmaz, tüm banknotların ön yüzünde Atatürk portrelerinin bulunacağını

Bu konu 1494 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
YENİ TÜRK LİRALARI 1494 Reviews

  Konuyu değerlendir: YENİ TÜRK LİRALARI

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1494 kez incelendi.

 1. #1
  Watan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.09.08
  Mesajlar
  1.464
  Konular
  154
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  1 Mesajına 1 Teşekkür Aldı
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  0
  @Watan

  Thumbs down YENİ TÜRK LİRALARI

  ANKARA - Paradan altı sıfır atarak Yeni Türk Lirası’yla tanışan Türkiye, 1 Ocak 2009’dan itibaren yeniden Türk Lirası’na dönüyor. 1 Ocak’ta tedavüle girecek Türk Lirası banknot ve madeni paraların tanıtımı Merkez Bankası’nda Başbakan Tayyip Erdoğan ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın katılımıyla yapıldı.

  1 Ocak 2009’da tedavüle girecek Türk Lirası banknotlarının ön ve arka yüzlerinde yer alan özellikleri tanıtan Yılmaz, tüm banknotların ön yüzünde Atatürk portrelerinin bulunacağını söyledi.

  Yılmaz, banknotlarda belirli açılarla 3 farklı Atatürk portresinin kullanıldığını ifade ederek, bu portrelerin Atatürk’ün gülümsediği fotoğraflardan yararlanarak tasarlandığını kaydetti. Durmuş Yılmaz, banknotların ön yüzlerinde, ayrıca Atatürk’ün portreleriyle bütünlük oluşturan ay yıldız motifinin yer alacağını kaydetti.

  Banknotların arka yüzlerinde ise ulusal ve uluslararası özellik yaratmış, tarihe mal olmuş şahsiyetlerin portreleri yer alacağını belirten Yılmaz, arka yüzde ayrıca onların çalışma alanları ve eserlerini sembolize eden eserlerin bulunacağını söyledi.

  10 Soruda TL'ye Geçiş

  HANGİ PARADA KİMİN PORTRELERİ VAR?
  5 TL’nin arka yüzünde Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı, 10 TL’nin arka yüzünde Ord. Prof. Dr. Cahit Arf, 20 TL’nin arka yüzünde Mimar Kemaleddin, 50 TL’nin arka yüzünde Fatma Aliye Hanım, 100 TL’nin arka yüzünde Itri, 200 TL’nin arka yüzünde de Yunus Emre portreleri bulunacak.

  Madeni paralar ise 1, 5, 10, 25 ve 50 kuruşla 1 Lira olarak tasarlandı. Tüm madeni paraların ön yüzlerinde aynı Atatürk rölyefi bulunuyor. Arka yüzlerinde ise kardelen çiçeği, hayat ağacı ve Boğaziçi Köprüsü motifleri yer alıyor.

  200 TL GELİYOR
  Yeni dönemde 1 YTL sadece madeni para olarak yer alacak ve 200 TL’lik banknot tedavüle girecek. Türk lirası banknotlar, görme engelli vatandaşlar için temel ayırt edici özellikler taşıyor. Ayrıca yeni paralarda kabartma baskı tekniğinden daha fazla yararlanılmış.

  Türk Lirası’nın 165 yıllık serüveni

  Vatandaşların değişime kolay uyum sağlaması için YTL ve TL paraları bir yıl boyunca birlikte tedavülde kalacak. YTL’nin tedavül süresi 31 Aralık 2009’da sona erecek. Bu tarihten itibaren banknotlar 10 yıl, madeni paralar ise 1 yıl boyunca Merkez Bankası ve Ziraat Bankası tarafından değiştirilecek.


  Paradan 6 sıfır atılmaının ardınan 1 Ocak 2005'te tedavüle çıkan Yeni Türk Lirası(YTL) banknot ve madeni paraları, 2009'da yerini tekrar Türk Lirası'na (TL) bırakıyor. Yeni boyutlarıyla Türk halkının karşısına çıkacak olan TL ve kuruşta Merkez Bankası bir kitapçık bastırdı. kitaptaki soru-yanıtlardan bazıları şöyle:

  1- 'Yeni' ibaresinin kaldırılmasına neden gerek duyuldu?

  'Yeni' ibaresi geçiş dönemi için hazırlandı. Benzer operasyonu (paradan sıfır atma) yapan birçok ülkede bu yöntem kullanıldı.

  2- YTL ve TL arasındaki değişim oranı nedir?

  Liranın değerinde bir değişiklik yok. Sadece ismi değişecek. Böylece 1 YTL, 2009'la birlikte 1 TL, 1 Yeni Kuruş da (YKr) 1 Kuruş olacak. TL ile kuruş (Kr) arasındaki değerde de bir değişiklik yok. 1 TL 100 Kr olarak bilinecek.

  3- Mevcut banknot ve bozuk para ne zamana kadar geçerli olacak?

  2009 yılının sonuna kadar geçerli.

  4- TL'ye geçilirken neden 1 yıllık birlikte dolaşım süresi öngörüldü?

  Vatandaşın değişimi dilediği zaman yapması için sürenin 1 yıl olması öngörüldü.

  5- YTL banknot ve madeni paralar herhangi bir bankada TL ile değiştirilebilecek mi?

  2009 boyunca tüm bankalar değişim yapacak. YTL banknotlar, 1 Ocak 2010'dan itibaren 10 yıl, madeni paralar ise 1 yıl boyunca Merkez Bankası ve Ziraat Bankası şubelerinde değiştirilebilecek.

  6- İki banknot arasında ne fark olacak?

  Boyut, tasarım, renk ve güvenlik açısından temel değişiklikler olacak. Görüntü ve güvenlik özellikleri ekimde açıklanacak.

  7- 2009'dan önce TL, 2009'dan sonra YTL olarak düzenlenen hukuki araçların durumu...

  1 Ocak 2009'dan önce YTL ile aynı tutarda TL olarak düzenlenen hukuki araçlar geçerli kabul edilecek. Aynı şekilde, 2009'dan sonra YTL olarak düzenlenen hukuki araçlar geçerli olup aynı değer ölçüsünde (aynı tutarda) Türk Lirası olarak işlem görecek.

  8- Hukuki araçlarda 1 Ocak 2005'ten önce kullanılan 6 sıfırlı TL ile 2009'da kullanılacak TL'ler arasında karışıklık olur mu ?

  Karışıklık beklenmiyor. Bir hukuki araçta yer alan TL kAydının 2005'ten öncesine mi yoksa 2009'dan sonrasına mı ilişkin olduğu konusunda, başka delil yoksa değer ölçüsündeki aşırı farklılık, hayatın olağan akışına uygun olup olmaması değerlendirilecek.

  9- TL'ye geçişle birlikte YTL üzerinden düzenlenmiş sözleşmeler geçerliliğini koruyacak mı?

  YTL olarak düzenlenen sözleşmeler aynı değer ölçüsünde TL olarak işlem görecek. Sözleşmelerin 1 Ocak 2009'da TL'ye dönüştürülmesi zorunlu değil. Ancak 2009'dan itibaren yeni sözleşmeler TL olarak yapılacak.

  10- ATM'lerde hangi banknotlar olacak?

  1 Ocak 2009'dan itibaren 1 yıllık geçiş döneminde, ATM'lerde hem YTL hem de TL banknot konulacak. Para yatırmalı ATM'lere 2009 boyunca YTL veya TL banknot yatırılabilecek. 2010'la birlikte sadece TL kullanılacak  DEWLETİMİZE WE MİLLETİMİZE HAYIRLI UĞURLU OLSUN...


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: YENİ TÜRK LİRALARI

        Kategori: Türkiyeden Haberler

        Konuyu Baslatan: Watan

        Cevaplar: 2

        Görüntüleme: 1494


 2. #2
  Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.07.08
  Mesajlar
  10.861
  Konular
  3298
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  921
  @Dygsuz

  Standart

  Teşekkürler Watannn,Ata'ya gülmek ne güzel yakışıyor.

 3. #3
  Aybalam76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.08.08
  Mesajlar
  2.622
  Konular
  479
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  1 Mesajına 1 Teşekkür Aldı
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Aybalam76

  Standart

  Emeğine sağlık kişi.. Yeni paralarımızı senin sayende görmüş olduk. Hepsinde var sende galiba biraz gönderde gerçeklerinide görek da..
  Kralların taçları beni bağlar büyümü
  Orduları açamaz gönlümdeki düğümü
  Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü
  Bin cihana değişmem şu öksüz TÜRKLÜĞÜMÜ..

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş