Kullanıcı Tag Listesi

Avrupa Türk Şia Alimler Birliğinden basın açıklaması http://img396.imageshack.us/img396/3276/alihg1mx3.jpg Diyanet'in Caferilik Açılımını Şiddetle Kınıyoruz. Yeni dünya düzenine ayak uydurmak için açılımlar peşinde olan siyasi otorite bu açılımlarına bir yenisini daha ekleme peşindedir. Alevilik açılımıyla, alevileri öz inanç ve mezhepleri olan Caferilik ve Şialık’tan ayırma planları yapanlar, şimdi de Şii’leri devletin bir kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlamakla yeni

Bu konu 1279 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
Avrupa Türk Şia Alimler Birliğinden basın açıklaması 1279 Reviews

  Konuyu değerlendir: Avrupa Türk Şia Alimler Birliğinden basın açıklaması

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1279 kez incelendi.

 1. #1
  Mu®@T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.07.08
  Yaş
  41
  Mesajlar
  783
  Konular
  252
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  462
  @Mu®@T

  Standart Avrupa Türk Şia Alimler Birliğinden basın açıklaması


  Avrupa Türk Şia Alimler Birliğinden basın açıklaması  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
  Diyanet'in Caferilik Açılımını Şiddetle Kınıyoruz.
  Yeni dünya düzenine ayak uydurmak için açılımlar peşinde olan siyasi otorite bu açılımlarına bir yenisini daha ekleme peşindedir. Alevilik açılımıyla, alevileri öz inanç ve mezhepleri olan Caferilik ve Şialık’tan ayırma planları yapanlar, şimdi de Şii’leri devletin bir kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlamakla yeni bir açılım yapmak istemektedir.
  Diyanet işleri başkanlığının hedefi Caferilerin nabzını yoklamak ise şunu bilsin ki, nabzımız Abbasi halifesi Me’mun karşısında İmam Rıza’nın (a.s) göstermiş olduğu tavrıdır.
  Sözkonusu Caferilik açılımı ise, Şia alimlerinin isteği ve teyidi olmadan bunu gerçekleştiremiyeceklerini bilmelidirler.
  Caferi alimlerin devletin bir kurumu olan Diyanete bağlanmak istenmesi, dinin siyasetten ayrı olduğu düşüncesini savunan laiklik ilkesiy le çelişmiyor mu?. Böyle bir talepte bulunan siyasi otorite, dini siyasetin emrine alma ve din alimlerini de siyasilerin kontrolü altında tutmak hedefini mi gütmektedir?
  Siyasi otoritenin bir kurumu olan “Diyanet İşleri Başkanlığı” kendisine verilen bu yeni görevi yerine getirmede başarılı olacağını sanıyorsa kesinlikle yanılıyor. Peygamber ve masum imamları kendilerine örnek almış Şia alimlerini parayla satın alıp kapı kulu alimi yapmak isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı’na, bu düşüncesinden vazgeçip kendisini daha fazla gülünç duruma düşürmemesini tavsiye ederiz.
  Tarih boyunca hiç bir devletin, hiç bir siyasi otoritenin emrine girmemiş olan Şia alimleri, dini maarifi özgür ve hür iradeyle beyan edebilmenin yolunun, ancak ve ancak siyasi bir otoriteye bağlı olmadan mümkün olacağı ilkesine daima bağlı kalmışlar ve bu yolu bundan sonra da devam ettirmekte kesin olarak kararlıdırlar.
  Her türlü ekonomik sorunlarını, Allah’a tevekkül ederek sadece inananların yardımlarıyla halleden Şia alimleri, kendilerini bağımlı hale getirmek isteyen bu zihniyete karşı tavizsiz tutumlarıyla izzetlerini koruyacak ve kendilerine sunulan maddi imkanlara rağmen bu ilahi ve kutsal görevi “alimler peygamberlerin varisidir” hadisi gereği, layıkıyla yerine getireceklerdir.
  Diyanet işleri başkanlığının anlaşılması pek zor olmayan bu tavırı karşısında, Ehli Beyt mektebine mensup Şia halkımıza bu oyuna gelmemelerini ve alimlerinin izzet ve ilahi görevlerinden taviz vermeden peygamber ve imamların yolunu gideceklerini bilmelerini hatırlatırız.
  Daha önce de camilerimizi Diyanete bağlama girişiminin, basiretli ve uyanık alimlerimiz ve halkımız tarafından benimsenmeyip, istiklal ve özgürlükleri nasıl korunduysa şimdi de aynı sebat ve kararlılığın gösterileceğinden kim senin şüphesi olmasın.
  Caferilere hak verilecek, kendilerini tanıtma imkanı sunulacak, alimleri refaha kavuşturulacak, camilerinin ihitiyacı karşılanacak, kendilerine aka demik alanlarda kürsü ve medyada yer verilecek gibi Muaviye siyasetini andıran vaadlere ancak basiretsiz ve masum imamların siretini tanımamış basit insanlar inanır.
  Arefesinde bulunduğumuz, şehamet, yiğitlik, fedakarlık ve cesaret ayı Muharrem ayında vuku bulan İmam Hüseyin’in (a.s) kıyamının hedefi “zillete boyun eğmemek ve izzetli yaşamak” değil midir?
  Avrupa Türk Şia Alimler Birliği
  Yönetim Kurulu adına Sabahaddin Türkyılmaz

  17-12-2008/ Berlin

  kaynak :yeşil ığdır gazetesi


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Avrupa Türk Şia Alimler Birliğinden basın açıklaması

        Kategori: Iğdır dan Haberler

        Konuyu Baslatan: Mu®@T

        Cevaplar: 2

        Görüntüleme: 1279


  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

 2. #2
  ßayMavi76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21.10.09
  Mesajlar
  233
  Konular
  156
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  424
  @ßayMavi76

  Standart

  Herhalde Irani örnek aldilar,ne dersin dostum?

 3. #3
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.08
  Mesajlar
  20.681
  Konular
  10867
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  77
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  1 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart

  Alıntı gurbet76 Rumuzlu Üyeden Alıntı
  Herhalde Irani örnek aldilar,ne dersin dostum?
  gurbet kiz canisim yorumun icin tskler bitanem

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş