Kullanıcı Tag Listesi

DERS ALMAK İKİ HİKÂYE- İKİ DERS- BİR SÖZ 1. Hikâye En iyi Buğday Her yıl yapılan 'en iyi buğday' yarışmasını yine aynı çiftçi kazanmıştı. Çiftçiye bu işin sırrı soruldu. Çiftçi: -Benim sırrımın cevabı, kendi buğday tohumlarımı komşularımla paylaşmakta yatıyor, dedi.

Bu konu 1393 kez görüntülendi 10 yorum aldı ...
2 hikaye 2 ders 1 soz 1393 Reviews

Konuyu değerlendir: 2 hikaye 2 ders 1 soz

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1393 kez incelendi.

Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    282
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    586
    @Apancene

Standart 2 hikaye 2 ders 1 soz

DERS ALMAK
    İKİ HİKÂYE- İKİ DERS- BİR SÖZ

1. Hikâye
    En iyi Buğday
    Her yıl yapılan 'en iyi buğday' yarışmasını yine aynı çiftçi kazanmıştı. Çiftçiye bu işin sırrı soruldu. Çiftçi:
    -Benim sırrımın cevabı, kendi buğday tohumlarımı komşularımla paylaşmakta yatıyor, dedi.
    -Elinizdeki kaliteli tohumları rakiplerinizle mi paylaşıyorsunuz? Ama neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsunuz? diye sorulduğunda,
    -Neden olmasın, dedi çiftçi.
    -Bilmediğiniz bir şey var; rüzgâr olgunlaşmakta olan buğdaydan poleni alır ve tarladan tarlaya taşır. Bu nedenle, komşularımın kötü buğday yetiştirmesi demek, benim ürünümün kalitesinin de düşük olması demektir. Eğer en iyi buğdayı yetiştirmek istiyorsam, komşularımın da iyi buğdaylar yetiştirmesine yardımcı olmam gerekiyor.

1. Ders: Sevgi ve paylaşmak en yakınınızdan başlar. Sonra yayılarak devam eder. Kin, cimrilik, nefret kimsenin hoşlanacağı davranışlar değildir.

2. Hikâye
    Geleceğini biliyordum…
    Savaşın en kanlı günlerinden biriydi. Asker, en iyi arkadaşının az ilerde kanlar içinde yere düştüğünü gördü. İnsanın başını bir saniye bile siperin üzerinde tutamayacağı ateş yağmuru altındaydılar. Tam siperden dışarı doğru bir hamle yapacağı sırada, başka bir arkadaşı onu omzundan tutarak tekrar içeri çekti,
    -Delirdin mi sen? Gitmeye değer mi? Baksana delik deşik olmuş. Büyük bir ihtimalle ölmüştür. Artık onun için yapabileceğin bir şey yok. Boşuna kendi hayatını tehlikeye atma.
    Fakat asker onu dinlemedi ve kendisini siperden dışarıya attı. İnanılması güç bir mucize gerçekleşti, asker o korkunç ateş yağmuru altında arkadaşına ulaştı. Onu sırtına aldı ve koşa koşa geri döndü. Birlikte siperin içine yuvarlandılar. Fakat cesur asker yaralı arkadaşını kurtaramamıştı. Siperdeki diğer arkadaşı;
    -Sana değmez demiştim. Hayatını boşu boşuna tehlikeye attın.
    -Değdi, dedi, gözleri dolarak, -değdi…
    -Nasıl değdi? Bu adam ölmüş görmüyor musun?
    -Yine de değdi. Çünkü yanına ulaştığımda henüz sağdı. Onun son sözlerini duymak, dünyalara bedeldi benim içim.
    Ve hıçkırarak arkadaşının son sözlerini tekrarladı:
    -Geleceğini biliyordum… Geleceğini biliyordum…

2. Ders: Güven vermek önemlidir. Güven duymak önemlidir. Duyulan güveni boşa çıkarmamak daha da önemlidir.

'Her sabah Afrika'da bir ceylan uyanır. En hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini bilir, yoksa öldürülecektir.
    Her sabah Afrika'da bir aslan uyanır. En hızlı ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini bilir, yoksa aç kalacaktır.
    Aslan veya ceylan olmanız fark etmez. Güneş doğduğunda koşmaya başlasanız iyi olur.' Afrika Atasözü

Çok çalışmak, emek harcamak, güven vermek, sevmek ve paylaşmak hayatın anlamlı olmasını sağlar. Her sabah uyandığımızda bir de böyle bakalım dünyaya. Unutmayın hayat uzun bir öyküye benzer. Ancak öykünün uzun olması değil, iyi olması önemlidir.

Hep sevgiyle , dostlukla kalın

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: 2 hikaye 2 ders 1 soz

Kategori: Atış Serbest

Konuyu Baslatan: Apancene

Cevaplar: 10

Görüntüleme: 1393

S€®C€
    S€®C€ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

1. Ders: Sevgi ve paylaşmak en yakınınızdan başlar. Sonra yayılarak devam eder. Kin, cimrilik, nefret kimsenin hoşlanacağı davranışlar değildir.

Sevgi ve paylaşmaya dair herşeyde mutluluk ve huzur olmalı tersi oluyorsa sevgi ve paylaşmak yürekte deil sözdedir sadece ...

2. Ders: Güven vermek önemlidir. Güven duymak önemlidir. Duyulan güveni boşa çıkarmamak daha da önemlidir.

Güvenirsiniz,güvenilirsiniz ama ya yanılırsanız ? Yanılmamak adına güveni kendinizde başlatın.Kendinizi tanıdıkça karşınızdakini mutlaka tanırsınız...

Tşkler şoper anlamlı eklenti ikinci hikayeyi okumuştum daha önce çok anlamdı gelmişti bana tekrar okumaktan zevk duydum ...

Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3298
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    920
    @Dygsuz

Çok çalışmak, emek harcamak, güven vermek, sevmek ve paylaşmak hayatın anlamlı olmasını sağlar. Her sabah uyandığımızda bir de böyle bakalım dünyaya. Unutmayın hayat uzun bir öyküye benzer. Ancak öykünün uzun olması değil, iyi olması önemlidir.

Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    282
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    586
    @Apancene

yorumlarınız için teşkekkürler

GARAGIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    547
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    544
    @GARAGIZ

ne güzel yazmişsin arkadaşim ellerine yüreğine saglik ..
    Ama şu varki artik öle bi dönemde yaşiyoruzki can deyip sarildigin dost deyip sevnclerini hüzünlerini paylaştigin insan bi bakiyosun arkani döndüğün an senin arkadan konuşup kuyunu kazmya çalişiyo..
    Allah gerçek dostlar edinmeyi nasip etsin herkese..

DoĞu
    DoĞu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı GARAGIZ Rumuzlu Üyeden Alıntı
    ne güzel yazmişsin arkadaşim ellerine yüreğine saglik ..
    Ama şu varki artik öle bi dönemde yaşiyoruzki can deyip sarildigin dost deyip sevnclerini hüzünlerini paylaştigin insan bi bakiyosun arkani döndüğün an senin arkadan konuşup kuyunu kazmya çalişiyo..
    Allah gerçek dostlar edinmeyi nasip etsin herkese..

Evet sana katılıyorum seninde dedin gibi yüzümüze gülen dost bildimiz insanlar

arkamızdan konusyor karalıyor kuyumuzu kazmaya çalısıyor.neden böle yapıyor

ne amaç tasıyor orasıda bir muamma.bir insan eyerki dostunsa en azından

öle görüyosan evet dostundur.ama dostun deilse arkasından.

dedi kodusunu yapıp yüzünede yapmacık olmayada gerek yok

ya oldun gibi görün yada göründün gibi ol demisler.apancene çok guzel

yorumlamıssın emegine yüregine saglik kardess.

Aybalam76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    479
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    1 Mesajına 1 Teşekkür Aldı
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    100
    @Aybalam76

Erkek kardeşlerden ikiside babalarından kalma çiftlikte yaşıyorlardı.

Kardeşlerden biri evli diğeri bekardı.Ürünlerini eşit olarak paylaşıp,kendi ambarlarına götürüyorlardı.

Küçük kardeş bu eşit dağıtımda rahatsızdı ve bir gün şöyle söylendi;'Abim dört kişi ben ise yalnızım üstelik her öğün yemeğimi yengem yapıyor. Bu dağıtımda abimime haksızlık yapılıyor. En iyisi ben ondan habersiz her akşam bir teneke ürünü çuvalla gece yarısı, kimse görmeden,onun ambarına götüreyim.'' Bunu söyledikten sonra her gece saat iki civarında söylediklerini gerçekleştiriyor. Bu arada hiç birşeyden haberi olmayan abi şöyle düşünüyor:''Ürünleri eşit paylaşıyoruz,fakat bana göre bu adil değil. Kardeşim bekar evlenmek için çok birikime ihtiyacı var ben evliyim üstelik,kayınpederimden destek alıyorum. En iyisi ona hissettirmeden her gece bir teneke ürünümü çuvalla onun ambarına taşıyayım.Bu şekilde onun satacak daha çok ürünü olsun.''

B u sözleri söyleterek her gece sabaha yakın dört civarında bir teneke ürünü kardeşinin ambarına taşır. B u şekilde iki kardeş aylarca hiç fark etmeden aynı işlemi yaparlar.

Bir gece küçük kardeş biraz geç kalır,büyük kardeş de erken davranır ve yarı yolda çuvallar sırtlarında karşılaşırlar.Her ikiside gülerek ve birbirlerini ne kadar sevdiklerini anlıyarak, çuvallarını bırakıp birbirlerine sarılırlar..

Emeğine sağlık apencene hayattan süper dersler .. Benimde aklıma bu geldi paylaşıyım dedim..
    Kralların taçları beni bağlar büyümü
    Orduları açamaz gönlümdeki düğümü
    Saraylarda süremem dağlarda sürdüğümü
    Bin cihana değişmem şu öksüz TÜRKLÜĞÜMÜ..

bozoklu_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    0
    @bozoklu_06

Gerçekten güzel paylaşım ellerine sağlık

el_khan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    0
    @el_khan

ne kadar guzel bi paylasim, ellerine saglik.
    Kas ki, hayat boyle olsa hep.

Enes_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    197
    Beğendikleri
    1
    Beğenileri
    2
    Bahsedildi
    1 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    455
    @Enes_

selamünaleyküm;

ALLAH razı olsun paylaşımdan dolayı. iki dersi daha öncede okumuştum özellikle yazmış olduğunuz söz çok hoşuma gitti.;

'Her sabah Afrika'da bir ceylan uyanır. En hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini bilir, yoksa öldürülecektir.
    Her sabah Afrika'da bir aslan uyanır. En hızlı ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini bilir, yoksa aç kalacaktır.
    Aslan veya ceylan olmanız fark etmez. Güneş doğduğunda koşmaya başlasanız iyi olur.' Afrika Atasözü

bu sözden yola çıkarak kendi kendime şöyle bir soru soruyorum şu dünyada kurt olmak mı gerekiyor yoksa kuzu olmak mı gerekiyor????????????

Bin sene de okusam ne biliyorsun diye sorsalar bana ?
    HADDİMİ BİLİRİM derim

yaşamak için doğdum ölmek için yaşıyorum;gün gelecek yaşamak için ölecegim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri