Kullanıcı Tag Listesi

AĞRILAR Ağrılar aslında bir nimet olup vücudumuzda ortaya çıkan rahatsızlıkları haber veren alarm sistemleridir. Sağlığımız yerinde iken, iç organlarımızın çalıştığını farkedemeyiz. Beş duyumuzdan ve iç organlarımızdan beyne bilgi götüren; beyinden gerekli emirleri getiren sinir telleri vücudumuzun mükemmel bir şekilde çalışmasını ve böylece hayatımızı devam ettirmemizi sağlarlar. Beynimize, vücudumuzun çeşitli yerlerinden bilgi götüren sinir tellerinden bir kısmı, istihbaratçı gibi

Bu konu 1113 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
AĞRILAR... 1113 Reviews

  Konuyu değerlendir: AĞRILAR...

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1113 kez incelendi.

Konu: AĞRILAR...

 1. #1
  Mu®@T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.07.08
  Yaş
  41
  Mesajlar
  783
  Konular
  252
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  462
  @Mu®@T

  Standart AĞRILAR...

  AĞRILAR

  Ağrılar aslında bir nimet olup vücudumuzda ortaya çıkan rahatsızlıkları haber veren alarm sistemleridir. Sağlığımız yerinde iken, iç organlarımızın çalıştığını farkedemeyiz. Beş duyumuzdan ve iç organlarımızdan beyne bilgi götüren; beyinden gerekli emirleri getiren sinir telleri vücudumuzun mükemmel bir şekilde çalışmasını ve böylece hayatımızı devam ettirmemizi sağlarlar.
  Beynimize, vücudumuzun çeşitli yerlerinden bilgi götüren sinir tellerinden bir kısmı, istihbaratçı gibi çalışarak işlerin yolunda gidip gitmediğini haber verirler. Bu istihbarat birimlerine "feed back" devreleri denmektedir. Feed back devrelerinden gelen istihbarat bilgilerine göre, gerektiğinde, beyinden organlara çalışma tempolarını normalde tutacak yeni emirler gönderilir. Mesela, vücut ısımız normalde 36,50 olması gerekirken dış tesirler sebebiyle yükselince feed back devreleri derhal beyne haber verirler. Beyin aldığı bilgileri değerlendirerek, vücut ısısını normale indirmek için ter bezlerini faaliyete geçirir. Yine hücrelerdeki besin miktarının düştüğünü farzedelim. Bu durumda kandaki şeker oranı da düşecektir. Feed back devreleri vasıtasıyla kandaki şeker oranının düştüğünü haber alan beynimiz, adrenalin salgı bezlerini faaliyete geçirir. Depo halindeki yedek şeker kana verilerek, kan şekeri seviyesi normale çıkarılır.
  Hastalık sırasında, beyin düzeltemeyeceği bir durumla karşılaşınca, hastalık mikroplarının veya başka sebeplerin zarar vermeye başladığı bölgeye ağrı mesajları göndererek bizi uyarır. Biz de ağrımızı dindirmek ve dolaysiyle hastalığımıza çare aramak için doktora koşarız.

  BAŞ AĞRILARI

  Vücudun idare merkezi beyindir. Keza bizi hayvandan ayıran "akıl nimeti" nin merkezi de beyindir. Dolayısıyla ister fiziksel ister psikolojik olsun, her türlü rahatsızlığımızda en evvel etkilenecek olan organımız beyindir, insanların en fazla şikayetçi oldukları ve doktorların çare bulmakta zorluk çektikleri hastalığın "baş ağrısı" olması da bundandır.
  Üzülürüz başımız ağrır, sinirleniriz başımız ağrır, üşütürüz başımız ağrır, ateşli bir hastalığa yakalanırız başımız ağrır, kulağımız iltihaplanır başımız ağrır, yoruluruz başımız ağrır ve hakeza... Kısacası vücudumuz fizyolojik ve psikolojik tüm sistemleriyle dengede olmalı ki başımız ağrımasın.
  Baş ağrısı ve ağrı insanlık tarihi kadar eski olan ve tıbbın çözüm bulmaya çalıştığı konulardır. Baş ağrılarının yüzde 80-90 sebebi migren ve gerilim tipi ağrılardır.
  MİGREN
  Yarım baş ağrısı anlamına geler. Çeşitli uyaranlarla (stres, yorgunluk, açlık, tokluk, gürültü, sigara dumanı, bira ve şarap gibi alkollü içecekler, eski peynir, aşırı çikolata yeme, konserve gıdalar, pastırma, sos vs) orta beyin bölgesindeki hassas alıcı bölgeler tahrik edilir. Buradan salgılanan çeşitli kimyasal maddeler ise damarlar çevresini etkileyip beyin yüzeysel damarlarda önce bir daralma ve sonra bir genişlemeye sebep olarak dayanılması zor ağrının tetiğini çeker.
  Migren başlıca iki tiptir: Klasik ve yaygın. Bunların dışında çok nadir olarak oftalmoplejik, hemiplejik, retinal, basiler tipte olanlar da vardır.
  Belirtileri
  * Baş ağrısı 4-72 saat sürer.
  * Fizik aktivite ile artar.
  * Genellikle başın bir tarafında odaklanır.
  * Zonklayıcıdır.
  * Bulantı, kusma, ışığa ve sese tahammülsüzlük olur.
  Ayrıca haberci belirtiler olarak şunlar sayılabilir:
  * Yanıp sönen noktalar, ışık parıldamaları.
  * Yüzde, kolda, el parmaklarında iğnelenmeler,
  * Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik.
  * Aşırı neşelenme, kendini enerjik hissetme.
  * Özellikle tatlı gıdalara karşı iştah artışı.
  Bazı ilaçlar (kalp, tansiyon ve doğum kontrol ilaçları) nöbete davetiye çıkarabilir. Özellikle hanımlarda muayyen günlere yakın veya hamileliğin ilk üç ayında ağrılar artabilir.
  Ayrıca migrenin soya çekimle de ilgisi vardır.
  Tedavi
  1- Kriz anında kullanılan ilaçlar (aspirin vs.)
  2- Koruyucu (krizin gelmesini önleyici) tedbirler. Hastanın ağrı korkusunu giderir. Ayda birkaç defa gelen krizlere karşı kullanılırlar.
  Alternatif tedaviler (masaj, relaksasyon, akupunktur) yine uygulanan usullerdir.
  GERiLİM BAŞ AĞRILARI
  Stres asrının insanoğluna yüklediği rahatsızlıktır.
  Belirtileri:
  * Günlerce devam eder.
  * Başın bütününde ve ense bölgelerinde barizleşir.
  * Fizik aktivite ağrıyı arttırmaz.
  * Günün ilerleyen saatlerinde ağrı artar.
  * Ağrı sebebi ve günlük aktiviteler bozulmaz.
  * Ağrı boyun ve sırta doğru yayılır.
  * Hastalar çökkün (depresif) yüz ifadesine sahiptir.
  Tedavi
  Migrenden farklıdır. Kas gevşeticiler, sıkıntı ve kaygı gideren ilaçlar daha yararlıdır.


  yazan: Mu®@T
  kaynak: sağlık dünyası


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: AĞRILAR...

        Kategori: Hastalıklar Hakkında Temel Bilgiler

        Konuyu Baslatan: Mu®@T

        Cevaplar: 1

        Görüntüleme: 1113


 2. #2
  Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.07.08
  Mesajlar
  10.861
  Konular
  3298
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  920
  @Dygsuz

  Standart

  Ağrılar aslında bir nimet olup vücudumuzda ortaya çıkan rahatsızlıkları haber veren alarm sistemleridir.

  Yazı çok bilgilendirici bir konu.Baştaki bu söze tamamiyle katılıyorum.Neyin nerede olduğunu ağrılar çok güzel insana bildiriyor.Örnegin elimizdeki kesiğin ağrısından kolumuzun altında beze oluştuğunu hangimiz biliyor ?

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş