CEVSEN-i KEBiR DUASI Beled`ul-Emin ve Misbah-i Kef`emi`nin nakline gore bu duayi Hz.Seyyid-is-Sacidin Imam Zeynelabidin (a.s) babalarindan, onlar da Resyl-i Ekrem`den (a.s) nakletmislerdir. Resul-i Ekrem (s.a.a) savaslarinin birinde vucudunu rahatsiz eder agir bir zirh giymisti. Osirada Cebrail (a.s) nazil olarak Resulullahà (s.a.a) soyle arz etti: "Ey Muhammed Rabbinin sana selami var. O zirhini cikarip bu duayi okumami buyuruyor. Bu dua senin ve ummetin icin eman vesilesidir" Sonra

Bu konu 2073 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
CEVSEN-i KEBiR DUASI 2073 Reviews

Konuyu değerlendir: CEVSEN-i KEBiR DUASI

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2073 kez incelendi.

Azeribalasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3529
    Beğendikleri
    127
    Beğenileri
    32
    Tecrübe Puanı
    100
    @Azeribalasi

Standart CEVSEN-i KEBiR DUASI

CEVSEN-i KEBiR DUASI

Beled`ul-Emin ve Misbah-i Kef`emi`nin nakline gore bu duayi Hz.Seyyid-is-Sacidin Imam Zeynelabidin (a.s) babalarindan, onlar da Resyl-i Ekrem`den (a.s) nakletmislerdir. Resul-i Ekrem (s.a.a) savaslarinin birinde vucudunu rahatsiz eder agir bir zirh giymisti. Osirada Cebrail (a.s) nazil olarak Resulullahà (s.a.a) soyle arz etti:
    "Ey Muhammed Rabbinin sana selami var. O zirhini cikarip bu duayi okumami buyuruyor. Bu dua senin ve ummetin icin eman vesilesidir"
    Sonra duanin fazileti hakkinda bir takim aciklamalarda bulunuyorki onlarin hepsini aciklamanin yeri degildir. Ez cumle soyle buyuruyor.
    "Kim bu duayi kefenine yazarsa Allah onu(cehennem) atesiyle azap etmekten haya eder. Kim bu duayi ramazan ayinin basinda halis niyetle okursa Allah Teala ona Kadir gecesini nasip eder ve onun icin Allah`i tesbih ve tenzih eden yetmis bin melek yaratir ve butun bunlarin sevabi duayi okuyana yazilir."
    Yine soyle buyuruyor: ''Kim bu duayi Ramazan ayinda üç defa okursa, Hak Teala cesedini cehennem atesine haram kilar; cenneti ona vadeder; onu günahkarlardan koruyacak iki melek görevlendirir ve hayati boyunca Allah'in emaninda olur.
    Rivayetin sonunda Imam Hüseyin (a.s) söyle buyurdugu nakledilmistir.
    ''Babam Emir'ül-Müminin Ali (a.s) bana bu duayi hifzetmemi, o'nu kefenime yazmami, onu aileme ögretmemi ve onlari duayi okumaya tesvik etmemi vasiyet etti. Bu duada ism-i Azam da olmak üzere bin isim vardir.''
    Merhum Allame Meclisi (r.a) Zad-ül Mead kitabinda : ''Bazi rivayetlerde bu duanin kadir gece olmasi muhtemel olan üç-
    gecede okunmasi tavsiye edilmistir.''
    Bu dua yüz bölümden olusur her bölümde on ilahi isim mevcuttur ki her bölümün sonunda su dua tekrarlanmalidir :
    Anlami: Münezzehsin sen,ey kendisinden baska ilah olmayan, imdat! Imdat! Kurtar bizi atesten ey Rabbim. Münezzehsin sen,ey kendisinden baska ilah olmayan, imdat! imdat! Kurtar bizi atesten ey Rabbim.
    Beled'ül-Emin kitabinda ise her faslin basinda "Besmele" soylenmesi ve faslin sonunda su duanin tekralanmasi nakledilmistir:
    Anlami: Munezzehsin sen ey kendisinden baska ilah olmayan; Imdat! Imdat! (Allah`in) Muhammed ve ehlibeyt`ine rahmet eyle ve bizi (cehennem atesinden, ey Rabbim! Ey celal ce ikram sahibi.
    Cevsen-i Kebir Duasinin Anlami
    1- Allah`im, ben, ismin hakkina sana el aciyorum; ey Allah, dunyada hem mumune hem kafire merhamet eden (Rahman ey ahirette sadece muminlere merhamet (Rahim), ey iyilik ve ikrami bol olan (Kerim), ey herseyi ayakta tutan (mukim), ey azamet ve yucelik sahibi (Azim), ey varliginin evveli olmayan (kadim), ey (herseyi) bilen (Alim), ey hilim sahibi (hakim)! Munezzehsin sen, ey kendisinden baska ilah olmayan: Imdat! Imdat! Kurtar bizi atesten ey Rabbim!
    2- Ey efendilerin efendisi olan, ey dualari kabul eden ey dereceleri yucelten, ey iyiliklerin sahibi olan ey hatalari bagislayan: ey butun istekleri veren, ey tovbeleri kabul eden, ey butun sesleri isiten: ey butun gizlilikleri-sirlari bilen, ey belalari-felaketleri de eden!
    3- Ey bagislayanlarin en iyisi, ey (muskul meseleleri cozup) acanlarin en iyisi, ey yardim edenlerin en iyisi, hukumedenlerin en iyisi, ey rizik verenlerin en iyisi, ey vasilerin en iyisi, ey ovuculerin en iyisi, ey kendisini ananlari en iyi anan, ey en iyi nazil eden, ey iyilik edenlerin en iyisi!
    4- Ey izzet ve guzelligin gercek sahbi, ey kudret ve kemalin sahibi, ey mulk ve celalin sahibi, ey buyuk ve yuce olan, ey agir (yagmur yuklu)bulutlar icad eden, ey kudret ve intikami siddetli olan, ey (mahlukatin) hesabini suratle goren, ey siddetli cezaya carptiran, ey kendi katinda en iyi sevabi bulunan, ey (*yuce) katinda umm-ul Kitap (Levh-i Mahfuz) bulunan!
    5- Allah`im ben, ismin hakkina sana el aciyor (yalvariyorum) ey sefkatli (Hannan ), ey cok iyilik ve ihsan sahibi (Mennan), ey (hicbir ameli) karsiliksiz birakmayan (Deyyan), ey (yolinu kaybedenler icin delil) (Burhan), ey gercek saltanat sahibi (Sultan), ey (salih kullarini) hosnut eden (Rizvan), ey (gunahlari) bol bol bagislayan (Gaffar), ey (butun eksikliklerden kusurlardan)munezzeh olan (Subhan), ey kendisinden yardim dilenen (Mustean), ey ihsan ve beyan sahibi.
    6- Ey azametine her seyin boyun egdiyi, ey kudretine her seyin teslim oldugu, ey izzetine karsi her seyin zelil oldugu, ey heybedine karsi her seyin egildigi, ey korkusundan daglarin yarilip parcalandigi, ey emriyle goklerin ayakta durdugu, ey izniyle yerlerin karar kildigi, ey gok gurultusunun kendisni hamd ile tesbih ettigi, ey memleketinin ehline (yaratiklarina) zulmetmeyen!
    7- Ey hatalari bagislayan, ey belalari bertaraf eden, ey umitlerin son noktasi, ey bagislari bol col veren, ey hediyeleri inayet eden, ey yaratiklara rizik veren, ey arzulari yerine getiren, ey (kullarindan gelen) sikayetleri isiten, ey yaratiklari (kiyamet gunu yeniden diriltip) ayaga kaldiran, ey esirleri saliveren!
    8- Ey hamd ve senanin sahibi, ey iftihar ve degerin sahbi, ey seref ve yuceligin sahibi, ey ahd ve vefanin sahibi, ey af ve rizanin sahibi, ey ihsan bagisin sahibi, ey kesin soz ve hukmun sahibi, ey izzet ve bekanin (sonsuzlugun) sahibi, ey comertlik ve eli acikligin sahibi, ey gizli ve acik nimetlerin sahibi!
    9- Allah`im ben, ismin hurmetine sana el aciyor (yalvariyorum), ey (istemedigiseye) engel olan, ey (zararli seyleri ve engelleri) defeden, ey yucelten, ey (her seyi) sesleri isiten, ey (istedigini istedigi sekilde) toplayan, ey (kullarina sefaat eden (veya kullari hakkinda yapilan sefaati kabul eden), ey (rahmeti)genis olan, ey (baskalarina rahmet ve nimetini) genisletip bollastiran!
    10- Ey her sanatin (icad edilenin ) sanatlari, ey her yaratilanin yaraticsi, ey her riziklananin rizik vereni, ey her sahip olunacak seyin (gercek) sahibi, ey her sikintida olanin sikintisina son veren, ey butun kederlenenlerin kederlerini gideren, ey butun acinacak kimselerin (haline) merhamet eden, ey butun yalni-yardimsiz kalanlara yardim eden, ey her kusur sahibinin kusurunu orten, ey butum kovulmuslarin siginagi olan!
    11- Ey zor durumda hazirligim, ey musubet zamanimda ummidim, ey korku zamanimda can yoldasim, ey yalnizlik-gurbet zamanimda arkadasim, ey nimetli zamanimda velinimetim, ey sikintili zamanimda imdadim, ey saskin hallerimde kilacuzum, ey fakirlik-ihtiyac zamanimda zenginligim, ey perisanlik durmumda siginagim, ey korktugum zamanlarda yardimcim!
    12- Ey gayb olanlari bilen, ey gunahlari bagislayan, ey ayiplari orten, ey sikintilari gideren, ey kalpleri degistiren, ey kalplerin tabibi olan, ey kalpleri nurlandiran, ey kalplerin arkadasi, ey huzunlere son veren, ey gamlari yok eden!
    13- Allah`im ben, meubarek ismin hurmetine sana el aciyor (yalvariyorum); ey celal-yucelik sahibi (Celil), ey cemal-guzellik sahibi (Cemil), ey (kullarinin) isini yoluna kayan (vekil),ey (kullarinin gucu yetmeyen) islerini kendi uzerine alan (Kefil), ey (kullarina) yol gosteren (delil), ey butun istenilenlere kefil olan (kabil), ey cok (nimetleri ve ....) elden ele dolastiran (Mudil), ey bagis ve lutuf sahibi (Muni), ey (kullarinin hata ve gunahlarini) bagislayan (Mukil), ve (alemde istedigi halde her turlu) tasarrufu yapabilen (Muhil)!
    14- Ey sasirip kalanlarin yol gostericisi, ey yardim dileyenlere yardim eden, ey meded isteyenlere imdad eden, ey siginak dileyenleri sigindiran, ey korkanlarin guvencesi, ey muminlerin yardimcisi, ey fakirlere-duskunlere merhamet eden, ey asilerin siginagi olan, ey gunahkarlari bagislayan, ey darda kalan-perisan olanlarin duasini kabul eden.
    15- Ey comertlik ve ihsan sahibi, ey Fazl-u Kerem ve lutuf sahibi, ey emniyet ve guven sahibi, ey dudsiyet sahibi ve her noksanliktan munezzeh olan, ey hikmet ve beyan sahibi, ey rahmet ve rizvan sahibi, ey kesin delil ve burhan sahibi, ey azamet eve saltanat sahibi, ey sefkat sahibi olan ve kendisinden yardim istenen, ey af ve magfiret sahiobi olan!
    16- Ey her seyin Rabbi, ey her seyin ilahi, ey her seyin yaraticisi, ey her seyin icad edeni-sanatkari, ey her seyden önce olan, ey her seyden üstün olan, ey her seyi bilen, ey her seye gücü yeten, ey her sey yok olduktan sonra kendisi baki kalan!
    17- Allah'im ben, ( mübarek) ismin hakkinda sana el aciyor ( yalvariyorum); ey emniyet ve güven veren ( Mümin), ey (her seyi) hükmü altinda yoktan var eden ( Mükevvin ), ey (yaratiklarina gerekenleri) ögretip telkin eden ( Mülakkin), ey (aciklanmasi gerekenleri) aciklayan ( Mübeyyin), ey ( zorluklari) kolaylastiran (Mühevvin ey (kullarina gereken) güc ve imkani saglayan (Mümekkin), ey (her seyi uygun bir sekilde) süsleyen (Müzeyyin), ey (kullarina gerekenleri) ilan eden (Mu'lin), ey (yaratilkar arasinda, rizk ve... gibi bölüstürülmesi gereken seyleri) taksim eden (Mukassim)!
    18- Ey mülkünde daim ve sabit olan, ey saltanatinda kadim ve ezeli olan, ey celalinde azim olan, ey kullarina karsi merhamet sahibi olan, ey her seyi (en iyi) bilen, ey emirlerine uymayanlara karsi halim olan, ey kendisine ümit baglayanlara karsi lütuf ve kerem sahibi olan; ey yaratilis sanatinda hikmet sahibi olan, ey hikmetinde lütfunde de kadim ve ezeli olan!
    19- Ey ancak faz-lu keremi ümit edilen, ey ancak affi dilenen, ey ancak iyiligi beklenen, ey ancak kendi mülkü daim ve ebedi olan, ey kendi saltanatindan baska hicbir saltanat ve hakimiyet bulunmayan, ey rahmeti her seyi kaplayan, ey rahmeti azabinin önüne gecen, ey ilmi her seyi kusatan, ey hic bir sey kendisi gibi olmayan!
    20- Ey sikintiyi gideren, ey gam ve kedere son veren, ey günahi bagislayan, ey tevbeyi kabul eden, ey yaratiklari yaratan, ey verdigi söze sadik kalan, ey verdigi sözü yerine getiren, ey gizliligi bilen, ey tohum tanesini yarip filizlendiren, ey yaratiklarini riziklandiran!
    21- Allah'im ben, (Mukaddes) ismin hürmetine sana el aciyor ( hacetlerimi senden) istiyorum; ey yüce ey vefali ( ahdine sadik), ey (mutlak) zenginlige sahip, ey (kullarina) sefkatli olan; ey kullarina ikram ve iyilikte bulunan, ey (kullarini) kendisinden razi eden, ey (bütun kusurlardan, eksikliklerden) münezzeh ve temiz olan, ey (yaratilisi) baslatan; ey güclü, ey (müminlerin) velisi!
    22- Ey guzel (seyleri) aciga cikaran, ey kotu ve cirkin (seyleri) uzerini orten, ey (ayiplarin gunahlarin uzerindeki) perdeyi yirtmayan, ey affi buyuk olan, ey guzel bagislayan, ey magfireti genis olan, ey rahmet ellerini (kullarina surekli acan, ey her sessiz yalvarisin sahibi (onu isisten, teveccuh eden), ey butun sikayetlerin ulasacagi son nokta, son merci!
    23- Ey bol nimetin sahibi, ey genis rahmetin sahibi, ey gecmis minnet sahibi (insanlar istemeden veren), ey eksiksiz hikmet sahibi, ey mukemmel kudret sahibi, ey ebedi izzet sahibi; ey sarsilmaz kudret sahibi, ey yuce azamet sahibi!
    24- Ey Gokleri benzersiz yaratan, ey karanliklar 9alemin nizamina) yerlestiren, ey goz yaslarina aci kotuluklerin)uzerini orten,ey oluleri dirilten, ey ayetleri indiren, ey sevaplari kat kat artiran, ey kotulukleri silip yok eden, ey intikam ve cezalandirmasi siddetli olan!
    25- Allah`im ben, ismin hukmetine sana el aciyor (hacetlerimi senden) diliyorum; ey (varliklara) sekil veren, ey (alemin her seyine) belli bir olcu ve nizami yerlestiren, ey (butun alemleri) tedbir edip yoneten, ey (layik kullarini pisliklerden) temizleyen, ey (alemi) nurlandiran, ey (zorluklari) kolaylastiran, ey (iman ehlini) mujdeleyen, ey (gunaha kapilanlari) korkutan, ey (geri kalanlari) one geciren, ey (one gecenleri) geride birakan!
    26- Ey hurmetli evin (Kabe`nin) , ey hurmetli ayin (haram aylarin) Rabbi, ey hurmetli beldenin (Mekke`nin) Rabbi, Rukun ey (Kabe`nin) ruknunun ve Makam-i Ibrahim`in Rabb`i, ey (Kabe`nin) ruknunun ve Makam-i Ibrahim`in Rabb`i, Mes`ar-ul Haram`in Rabbi, ey Mescid-ul Haram`in Rabbi, ey nur ve karanligin Rabbi, ey tahiyayat ve Selamin Rabbi, ey yaratiklardaki. kudretin Rabb`i (yaratani, buyuteni)!
    27- Ey hukmedenlerin hukmedicisi, ey adillerin en adaletlisi, ey dogrularin en dogrusu, ey temiz olanlarin en temizi, ey yaraticilarin en iyisi, ey hesaba cekilenlerin en suratlisi, ey isitenlerin en iyi isitenlerin en iyi isiteni, ey goklerin en basiretlisi, ey sefaatcilerin en iyisi, ey kerem sahiplerinin en keremlisi!
    28- Ey destegi olmayanlarin destegi, ey dayanagi bulunmayanlarin dayanagi, ey birikimi olmayanlarin birikimi, ey siginagi olmayanlarin siginagi, ey imdada kosacak kimsesi olmayanlarin imdadi, ey iftihar edecek kimsesi olmayanlarin iftihari, ey izzeti olmayanlarin emani!
    29- Allah`im ben ismin hakkina sana el aciyor (hacetlerimi) senden diliyorum; ey yaratilanlari koruyan, ey (baskasina muhtac olmayan) zatiyla ayakta duran, ey ebedi, ey merhamet eden, ey (her kusurdan noksanliktan) munezzeh olan zat, ey (aleme hukmeden, ey (her seyi) bilen , ey (bolusturulmesi gerekenleri yaratiklari arasinda adaletle) taksim eden, ey (diledigine rizkini, nimetlerini) kisan, ey (diledigine) genisleten, bol veren!
    30- Ey kendisinden (gunahlardan) korunmayi dileyenleri koruyan, ey merhamet dileyenlere merhamet eden, ey magfiret dileyenleri bagislayan, ey yardim isteyenlere yardim eden; ey kerem ve lutuf dileyenlere ikramda bulunan, ey irsad olmak isteyenleri irsad eden, ey feryat edip kendisinden (yardim) dileyenlerin yardimina kosan, ey kendisinden inayet isteyenlere inayet eden, ey kendisinden medet bekleyenlere imdat eden!
    31- Ey maglup ve zelil edilmeyen Aziz, ey hakikati idrak edilmeyen Latif, ey (alemleri) ayakta tutan ve hicbir zaman uyumayan Kayyim, ey yok olmayan ebedi, ey olumsuz diri, ey saltanati (hicbir zaman) zevala ugramayacak Melik, ey asla fena bulmayacak Baki, ey kendisine (asla) cehalet ariz olmayan alim, ey gidaya muhtac olmayan Samed, ey (hicbi zaman) zaafa ugramayan Kavi!
    32- Allah`im, ben (mukades) ismin hurmetine sana el aciyor, (hacetlerimi) senden diliyorum; ey tek, ey yegane, ey (her yerde) hazir ve nazir olan, ey san ve yucelik sahibi olan, ey (kendi zat-i mukaddesine) hamd-u sena eden, ey (yaratiklarina) yol gosteren, ey (oluleri dirildip kabirlerden) ayaga kaldiran, ey (insanlardan sonra alemin) varisi olan ey (hak edeni, veya imtihan icin maslahat gordugunu zarar ve ziyana ugratan, ey (uygun gorduyunu de) menfaat veren!
    33- Ey her buyukten daha buyuk olan, ey butun comertlerden daha comert olan, ey butun merhametlilerden daha comert olan, ey butun merhametlilerden daha merhametli olan, ey butun bilgililerden daha cok bilgin olan, ey butun hikmet sahiplilerden daha cok hikmetli olan, ey her kadimden daha Kadim olan, ey her buyukten daha buyuk olan, ey her latiften daha latif, ey her yuceden daha yuce, ey her azizden daha cok izzet sahbi ola!
    34- Ey bagislamada kerem ve lutfu bol olan ey buyuk iyilik ve nimet sahibi olan, ey hayri cok olan, ey fazli-ihsani kadim ve ezeli olan, ey lutfu ebedi olan, ey sanati latif ve guzel olan, ey sikintiyi gideren, ey bela ve zorluklara son veren, ey (varlik mulkunun sahibi, ey hak ve hakikat uzere hukum veren!
    35- Ey ahdinde vefali, ey vefakarligi guclu, ey kuvvetinde yuce, ey yuce oldugu halde yakin, ey yakin oldugu halde latif, ey lutfuyle birlikte serif, ey serefiyle birlikte aziz, ey izzetinde azim, ey azametinde yuce!
    36- Allah`im ben (mubarek) ismin hurmetine (hacetlerimi) senden diliyorum; ey (butun dertlere) sifa veren, ey (verdigi ahde) vefa eden, ey sihhat ve afiyet veren, ey (yaratiklari) hidayet eden, ey (kullarini iyilige ve cennete) davet eden, ey (hak uzere) hukum veren, ey (salih ve itaatkar) kullarindan hosnut olan, ey (her seyiyle) yuce ve ali olan, ey (ebediyyen) baki kalan!
    37- Ey herseyin kendisine boyun eydiyi, ey herseyin kendisinden korkup cekindiyi, ey hersey kendisi icin var oldugu, ey herseyin kendisine donduyu, ey herseyin kendisinden kortugu, ey herseyin kendisiyle ayakta durdugu, ey herseyin kendisine yoneldiyi, haraket ettiyi, ey herseyin kedisini medh-u senasiyla tebih ettiyi, ey (Mukkaddes vechinin) disinda herseyin helak oldugu!
    38- Ey (suclular icin) kendi dergahindan baska kacilacak yer bulunmayan, ey kendisinden baska siginilacak yer olmayan, ey kendisinden baska varilacak hedef ve maksat bulunmayan (kahr-u gazamindan kurtulmak icin) kendi dergahindan baska kurtulus yeri olmayan, ey ancak kendisine rabet edilen, ey kendisinden baska guc ve kuvvet kaynagi olabileceyi kimse bulunmayan, ey kendisinden baska kimseden yardim dilenilmeyen, ey kendisinden baskasina ibadet edilmeyen!
    39- Ey kendisinden korkulanlarin en iyisi, ey rabet edilenlerin en iyisi, ey talep edilenlerin en iyisi, ey kendisinden istekte bulunanlarin en iyisi, ey kendisinde yonelinlerin, maksud olanlarin en iyisi, ey zikredilen, anilanlarin en iyisi, ey sukredilenlerin en iyisi, ey sevilenlerin en iyisi, ey el acip cagrilanlarin en iyisi, ey kendisine unsiyet edilenlerin en iyisi!
    40- Allah`im ben ismin hurmetine senden (hacetlerimi) diliyorum; ey (kullarinin gunahlarini) bagislayan, ey (ayiplari, kotulukleri) orten, ey (herseye) gucu yeten ey (herseye) galip gelen, ey (herseyi yoktan var eden), ey (zalimleri ihtisamini) kiran, ey (yarlari) saran, iyilestiren, ey (kendisini ananlari) anan, ey (yaratiklarin hallerini) goren, ey (dostlarina yardim eden)!
    41- Ey yaratip da her seyi yeli yerine koyan duzelten, ey (her seyi) belli olculer ve sinirlara tabi kilip, varmasi gereken hedefi gosteren, ey belayi kaldiran, ey gizli sirlari, yakarislari isiten, ey (sapiklik girdabindan) bogulanlari kurtaran, ey helak olanlari necat veren, ey hastalara sifa veren, ey gulduren ve aglatan, ey olduren ve dirilten, ey erkek ve disiden olusan ciftler yaratan!
    42- Ey denizden ve karadan yolunu koyan, ey dis alemde ayetleri bulunan, ey ayetler icinde delili olan, ey olumde kudreti tecelli eden, ey kabirlerde alinacak ibret vesileleri bulunan, eykiyamette saltanat sahibi olan, ey hesaba cekmede haybetli olan, ey hukmu gecen, ey cennette sevabi, mukafati olan, ey (cehennem) atesinde sevabi, mukafati olan, ey (cehennem)atesinde ceza ve azabi bulunan!
    43- Ey korkanlarin kendisine kactigi, ey gunahkarlarin kendisine sigindigi, ey donus yapip (tevbe edenlerin) yalniz kendisine yoneldigi, ey zahitlerin ancak kendisine ragbet ettigi, ey saskinlarin kendisine iltica ettigi, ey mustak olanlarin yalniz kendisiyle unsiyet buldugu, ey sevenlerin kendisiyle iftihar ettigi ey hatakarlarin, affini arzuladigi, ey yakin ehli olanlarin (kalplerinin) ancak kendisiyle yatisip huzur buldugu, ey tevekkul edenlerin ancak kendisine guvendigi!
    44- Allah`im, ben ismin hakkina senden diliyorum (hacetlerimi); ey (hakikat asiklarinin) sevgilisi, ey (butun dertleri) tabibi, ey (yarattiklarina) yakin, ey (kullarini)gozeten, ey (kullarin amellerinin) hesabini goren, ey heybet ve vakar sahibi olan, ey (iyi amellere) sevap veren, ey (dualari) icabet eden, ey (her seyden) haberdar olan, ey (her seyi) goren!
    45- Ey her yakindan daha yakin, ey her sevilenden daha cok sevilen, ey butun gorenlerden daha iyi goren, ey haberdar olanlarin hepsinden daha cok bilgisi bulunan, ey butun sereflilerden daha cok serefli olan, ey her yuceden daha yuce, ey butun guclulerden daha guclu, ey butun zenginlerden daha zengin, ey butun comertlerden daha comert, ey sefkatlilerin hepsinden daha sefkatli!
    46- Ey (asla) maglup olmayan galip, ey yaratilmis olmayan sanatkar, ey mahluk olmayan yaratan, ey kendisine sahip olunmayacak malik, ey maglup ve zelil olunamayan kahir ey yucetilmeye ihtiyaci olmayan koruyucu, ey yardima ihtiyaci olmayan yardimci, ey (bir an bile gaip olmayan) sahid, ey (asla) uzaklasmayan yakin!
    47- Ey nurun nuru, ey nuru nurlandiran, ey nuru yaratan, ey nuru yoneten, ey nuru takdir edip olculendiren, ey her nurun nuru, ey her nurdan once nur olan, ey her nurdan sonra nur olan, ey her nurun ustunde olan nur, ey hic bir nurun kendisi gibi olmadigi nur.
    48- Ey bagisi serefli-degerli olan, ey fiili latif olan, ey lutfu daimi ve ebedi olan, ey ihsani kadim ve ezeli olan, ey sozu hak olan, ey verdigi vaadi dogru olan, ey (kullarini) affederek (onlara fazl-i ihsani olan, ey (kullarini) affederek (onlara) fazl-i ihsani olan, ey azabi adalete dayanan, ey zikri tatli olan, ey fazl-u keremi (butun yaratiklara) samil olan!
    49- Allah'im Ben, ismin hurmetine sana el aciyor (hacetimi) senden diliyorum; ey (musgulleri) kolaylastiran, (hakki, batildan iyiyi, kotuden, nuru zulmetten... ) ayiran, ey (kotulugu iyilige) ceviren, ey (serkes ve asilleri) ram eden, ey (rahmet ve nimetini) indiren, ey bol bol bagista bulunan, ey fazl-u kerem sahibi olan, ey buyuk (nimetler) veren, ey (gunahkarlara tevbe donus icin) muhlet veren, ey (kullara) guzel davranan!
    50- Ey goren ve gorunmeyen, ey yaratan ve yaratilmayan, ey hidayat edip de hidayete muhtac olmayan ve ey hayat veripde kendisi hayat verilmeye muhtac olmayan,ey sorgulayan fakat ( baskalari tarafindan) sorgulanmayan, ey (herseyi) doyuran, fakat kendisi doyurulmaktan munezzeh olan, ey baskalarini ( rahmetine) sigdiran, fakat sigdirilmaya muhtac olmayan, ey ( hersey hakkinda) karar veren, fakat kendisi hakkinda karar verilmeyen, ey herkese hukum suren, fakat (asla) baskalarinin hakimiyeti altina girmeyen, ey dogurmayan ve dogmayan ve asla esi dengi bulunmayan!
    51- Ey guzel hesap veren, ey guzel Tabip, ey guzel gozetleyici, ey guzel yakin, ey guzel hicabet eden, ey guzel sevgili, ey guzel Kefil, ey guzel Vekil, ey guzel Mevla, ey guzel yardimci!
    52- Ey ariflerin sevinci, ey sevenlerin arzusu, ey kendisine mustak olanlarin dostu, ey tevbekarlarin sevgilisi, ey muhtaclara rizik veren, ey gunahkarlarin umidi, ey ibadet edenlerin goz nuru, ey sikintida bulunanlarin sikintisini gideren, ey huzunlulerin huznune son veren, ey evvellerin ve ahillerin (butun yaratiklarin) ilahi!
    53- Allah`im ben, (guzel) ismin hakkina sana el aciyor, (hacetlerimi) senden diliyorum; ey bizim Rabbimiz, ey bizim ilahimiz, ey bizim efendimiz, ey bizim mevlamiz, ey bizim (dusmana karsi) yardimcimiz, ey bizim koruyucumuz, ey bize yol gosteren, ey bizim yardimcimiz, ey bizim habibimiz, sevgilimiz, ey bizim tabibimiz,
    54- Ey peygamberlerin ve iyilerin Rabbi, ey siddiklarin ve seckinlerin Rabbi, ey cennet ve cehennemin Rabbi, ey kucuklerin ve buyuklerin Rabbi, ey tanelerin ve meyvelerin Rabbi, ey nehirlerin ve agaclarin Rabbi, ey sahralarin ve collerin rabbi, ey karalarin ve denizlerin Rabbi, ey gece ve gunduzun Rabbi, ey aciklarin ve gizliliklerin Rabbi!
    55- Ey emri her seyde gecerli olan, ey ilmi her seyi kusatan, ey gucu her seye yeten, ey nimetlerini kullarin saymadigi, ey sukrunu yaratiklarin (layikiyla) yerine getiremediyi, ey yuceliyini zihinlerin kavrayamadigi, ey kunhune varamadigi, ey azamet ve kibriya ortusu olan, ey kesin olarak (takdir edip) hukme bagladigini kullarin teddedemedigi, ey kendi saltanat ve mulkunden baska (hakiki) bir saltanat bulunmayan, ey kendi bagisindan baska (gercek) bir bagis bulunmayan!
    56- Ey en guzel misalin sahibi, ey en yuce sifatlarin sahibi, ey ahiret ve dunyanin sahibi, ey Cennet-ul Me`va`nin sahibi, ey en buyuk ayetlerin sahibi, ey en guzel isimlerin sahibi, ey hukum ve yarginin sahibi, ey hava ve uzayin sahibi, ey Arsin ve yerin sahibi, ey yuce goklerin sahibi!
    57- Allah`im ben ismin hurmetine sana el aciyor, dilekte bulunuyorum; ey cok affeden, ey cok bagislayan, ey cok sabreden, ey (kullarinin amellerini) karsiliksiz birakmayan, ey cok sefkatli olan, ey cok merhametli olan, ey kendisinden dilekte bulunulan, ey (salih kullarini) cok seven, cok sevilen, ey munezzeh, ey mukaddes!
    58- Ey gokyuzunde azameti gorulen, ey yeryuzunde ayetleri tecelli eden, ey her seyde delilleri bulunan, ey denizlerde hayret verici (yarat iklari, sanatlari) bulunan, ey daglarda hazineleri yer alan, ey yaratilisi, ilk defa baslatan (oldukten sanrada) tekrar dirlten, ey butun isler kendisine donen, ey her seyden lutfunu asikar eden ye her seyi en guzel sekilde yaratan, ey kudreti mahlukatini kusatup ondan tasarruf eden!
    59- Ey sevgilisi olmayanin (gercek) sevgilisi, ey tabibi olmayanlarin tabibi, ey (isteklerine) icabet edeni olmayanin icabet edeni, ey sefkat gosterecek kimsesi olmayanin sefkat gostereni, ey arkadasi olmayanin arkadasi, ey imdad edeni olmayanin imdatcisi, ey kilacuzu olamayanin kilavuzu, ey unsiyet kurulacak kimsesi olmayanin enisi, can yoldasi, ey merhamet edecek kimsesi olmayanin merhamet edeni, ey dostu olmayanin (gercek) dostu!
    60- Ey kendisine yetmesini isteyenlere yeterli olan, ey kendisinden hidayet dileyen hidayet eden, ey kendisinden korunma dileyen koruyan, ey halinin gozetilmesini isteyen gozeden, ey sifa isteyene sifa veren, ey hukmetmesini isteyenler hakkinda hukmunu veren, ey kendisinden zenginlik dileyenleri zenginlestiren, ey sozunu yerine getirmesini isteyenlere verdigi sozu yerine getiren, ey kendisinden guc, kuvvet dileyenleri guclendiren, ey kendisinden dostluk ve sahiplik isteyenlerin dostu ve sahibi olan!
    61- Allah`im, ben (yuce isimlerin hakkina sana el aciyor dilekte bulunuyorum; ey yaratan, ey rizik veren, ey konusan (sozleri, sesleri icad eden), ey (her seyinde) dogru olan, ey (tohum ve taneyi) yarip fizlizlendiren, ey (birbirinden ayrilmasi gerekenleri) ayiran, ey (kapilari) acan, ey (aciklari) kapatan, ey her seyden once var olan, ey seyden yuce!
    62- Ey gece ve gunduzu degistiren, ey karanliklari ve isiklari (alemin duzenine) yerlestiren, ey golgeyi ve (gunesin) haraketini yaratan, ey gunes ve ayi emri altina alan, ey hayir ve serri mukadder kilan, ey olum ve hayati yaratan, ey yaratmak ve emrtmek kendisine mahsun olan, ey kendisine es ve evlat edinmeyen, ey mulkunde ortagi bulunmayan, ey zillet (ve eksiklikten) kaynaklanan bir veli ve yardimciya ihtiyaci olmayan!
    63- Ey mustak olanlarin maksadindan haberdar olan, ey susanlarin icini bilen, ey (üzüntüsünden) kendinden gecenlerin inlemesini isiten, ey korkanlarin (kendisinden) korkanlarin aglayisini gören, ey (kendisinden) dilekte bulunanlarin ihtiyac duyduklarina sahip olan, ey tevbe edenlerin mazeretini kabul buyuran, ey fitne ve fesatcilarin islerini duzeltmeyen, ey iyilikte bulunanlarin ecrini zayi etmeyen, ey ariflerin kalplerinden uzaklasmayan, ey comertlerin comerdi!
    64- Ey ebediyen baki kalacak olan, ey duayi isitip (icabet eden), ey bagisi genis olan, ey hatayi bagislayan, ey gokyuzunu emsalsiz yaratan, ey iyi imtihan eden, medh-u senasi guzel olan, ey iyi (varlisin) pariltisi kadim olan, ey vefasi bol olan, ey mukafati sanli, serefli olan!
    65- Allah`im, (mukaddes) ismin hurmetine sana el aciyor dilekte bulunuyorum; ey (ayiplari) orten, ey cok bagislayan, ey (her seye) galip gelen, (dusmanlarini) kahreden, ey (istedigi her seyi) zorla da olsa yaptirabilen, ey cok sabirli olan, ey iyilik eden, ey cok bagista bulunan, ey rahatlatan ve dinlendiren.
    66- Ey beni yaratip (her seyimi en guzel sekilde duzene koyan, ey beni riziklandirip terbiye eden, ey beni yedirip iciren, ey beni (kendisine) yakinlastirip yakinlardan kilan, ey beini koruyan bana (her seyde) yeterli, ey beni koruyan ve gozeten, ey beni aziz kilan ve ihtiyaclarimi gideren, ey bein muvaffak kilan ve hidayet eden, ey benimle unsuyet kuran ve (rahmetine) sigindiran, ey beni olduren ve dirilten!
    67- Ey kelimeleriyle hakkin hak oldugunu ifa eden, ey kullarindan tevbeyi kabul buyuran, ey kisi ile kalbi arasina giren, ey izni olmadan hicbir sefaat fayda vermeyen, ey yolundan sapanlari en iyi bilen, ey hukmunu geciktirecek kimse bulunmayan, ey kazasini geri cevirecek kimse olmayan, kimse olmayan, ey her seyin emrine boyun eydigi, ey gokler kudretiyle durulmus olan, ruzgarlari rahmet yagmurundan) once mufdeci olarak gonderen!
    68- Ey yeryuzunu (istirahat) besigi yapan, ey daglari (yeryuzunun)kaziklari olarak karar kilan, ey gunesi kandil yapan, ey ayi aydinlik (vesilesi) kilan, ey geceyi ortu yapan, ey gunduzu iase icin calisip cabalama zamani kilan, ey uykuyu rahatlik ve huzur vasitasi yapan, ey gogu bina kilan, ey her seyi ciftler halinde yaratan, ey (cehennem) atesini (kafirler icin kurulan) pusu yeri karar kilan!
    69- Alllah`im, ismin hurmetine sana el aciyor, dilekte bulunuyorum; ey (her seyi) duyan, ey (gunahlarin) sefaatcisi, ey (makami yuce, ey mertebesi ustun, ey suratle (icabet eden-hesaba ceken), ey emsalsiz yaratan, ey buyuk, ey (her seye)gucu yeten, ey (her seyden) haberdar, ey (siginak dileyenleri) sigindiran!
    70- Ey her diriden once hayat sahibi olan ey her diriden sonra hayat sahibi bulunan, ey hicbir sey kendisine benzemeyen gercek hayat sahibi, ey hicbir sey kendisine benzemeyen gercek hayat sahibi, ey hicbir dirinin (hicbir seyine )ortak olmadigi diri, ey hicbir diriye muhtac olmayan diri, ey her diriyi olduren diri, ey her diriye rizik veren diri, ey hayati hicbir dirden miras almayan (kendi zatiyla) diri, ey oluleri dirilten diri, ey hayat sahibi, ey (varliklari) ayakta tutan kendisini (hicbir zaman) uyku basmayan ve uyumayan!
    71- Ey unutulmayan, unutturulmayan zikrin sahibi, ey sondurulmez nurun sahibi, ey sayilamaz nimetlerin sahibi, ey zeval bulmayan mulkun, saltanatin sahibi, ey hadde hesaba gelmez medh-u senanin sahibi, ey belli bir keyfiyete sigdirilmaz celalin sahibi, ey idrak edilemez kemalin sahibi, ey idrak edilemez kemalin sahibi, ey reddedilemez haz ve hukmun sahibi, ey yerini baska seyleri alamayan sifatlarin sahibi, ey degistirilemez vasiflarin sahibi!
    72- Ey alemlerin Rabbi, ey amellerin karsiliginin verdigi (Kiyamet), gununun sahibi ey arayanlarin son maksadi, ey siginanlarin destekcisi, ey kacanlari bulup yardimda bulunan, ey sabredenleri seven, ey tevbe edenleri seven, ey (maddi ve manevi pisliklerden) temizlenenleri seven, ey iyilikte bulunanlari seven, ey hidayet olanlari (herkesten) daha iyi bilen!
    73- Allah`im ben, ismin hurmetine san el aciyor, dilekte bulunuyorum; ey sefkatli ey (kullariyla)arkadas olan, ey (yaratiklarini) koruyan, ey (alemi) kusatan, ey rizikveren, ey imdad eden, ey izzet veren, ey zelil kilan, ey (her seyin) yaratilisini baslatan, ey (her seyi) tekrar kendine donduren!
    74- Ey ziddi olmayan Ehed, ey benzeri bulunmayan Ferd, ey her hangi bir kusur ve ihtiyaci bulunmayan Samed, ey niteligi olmayan tek, ey zulmu olmayan Rabb, ey zilleti bulunmayan Aziz, ey fakirligi olmayan Gani, ey (kimsenin) azledemeyeceyi Sultan, ey benzeri olmadan vasf edilen!
    75- Ey zikri zikredenler icin seref olan, sukru sukredenler icin kurtulus ve saadet vesilesi olan, ey hamdi kendisini hamd edenler icin izzet vesilesi olan, ey itaati, itaat edenler icin kurtulus vesilesi olan, ey kapisi (kendisini) arayanlar icin acik olan, ey yolu donus yapip (tevbe edenler) icin asikar olanlar, ey ayetleri (basiret) bakanlar icin delil olan, ey kitabi takva sahipleri icin ogut ve ibret vesilesi olan, ey rizki itaatkar veya asi olan herkesi kapsayan, ey rahmeti iyilik yapanlar icin yakin olan!
    76- Ey ismini mubarek, ey sa`ni, makami yuce olan, ey kendisinden baska ilah bulunmayan, ey medh-u senasi yuce olan, ey isimleri mukaddes olan, ey bekasi devam eden, ey yucelik onun cemal ve cilvesi olan, ey kibriya ve buyukluk libasina burunen, ey gizli nimetlerinin haddi hesabi olmayan, ey zahiri nimetleri sayilmayan!
    77- Alllah`im, ismin hurmetine sana el aciyor, (hacetimi) senden diliyorum; ey yardim eden, ey eman veren, ey (aciklanmasi gerekenleri) aciklayan, ey (hicbir seyden) sarsilmayan, ey (her seye) muktedir olan, ey (her seyi) dogru ve kamil olan, ey ovguye layik olan, ey azamet ve yucelik sahibi olan, (ey azab ve kahri)siddetli olan, ey alemde (olup biten her seye) sahid olan!
    78- Ey yuce Ars sahibi, ey saglam sozun sahibi, ey dostdogru ve eksiksiz fiilin sahibi, ey kiskivrak yakalayan siddetli intikam sahibi, ey sevap vaad eden ve azap tehdidinde bulunan, ve ovguye layik veli, ey istedigi her seyi yapan, ey uzakligi olmayan yakin, ey her seye sahid ve nazir olan, ey kullarina hicbir yekilde zulmetmeyen!
    79- Ey hicbir ortagi ve veziri (yardimcisi) olmayan, ey hicbir benzeri ve dengi bulunmayan, ey gunesin ey hicbir benzeri ve dengi bulunmayan, ey gunesin ve nurlu ayin yaraticisi, ey perisan halli fakirin ihtiyacini gideren, ey kucuk yavrunun rizkini veren, ey yasli ihtiyara merhamet eden, ey kirilmis kemigi sa-ran, iyilestiren (magdur olanlara yardimci olan), ey korku icinde siginak dileyenleri koruyan, ey kullarinin (her seyinden) haberdar olan, goren, ey her seye gocu yeten!
    80- Ey comertlik ve nimetler sahibi olan, ey fazl-u keren sahibi olan, ey Levhi ve kalemi yaratan, ey kucuk karinca ve insanlari yoktan var eden, ey azap intikam sahibi olan, ey (iyilikleri) Arap ve aceme (butun insanlara) ilham eden, ey zorluk ve acilara son veren, ey sirlari ve niyetleri bilen, ey (Kabe) evinin ce Harem`in Rabbi olan, ey her seyi yoktan var eden!
    81- Allah`im ben, ismin hakkina sana el aciyor, (hacetimi) senden istiyorum, ey (alemdeki her hayrin) faili olan, ey (her seyi) yerli yerinde karar kilan, ey (kullarin mazeretini kabul eden, ey her bakimdan eksiksiz ve kamil olan, ey (hakki batildan) ayiran, ey kavusturan, ey adelet sahibi olan, ey (istedigine) galip gelen, ey (salih kullarini) talep eden, (dergahina) isteyen, ey karsiliksiz bagista bulunan!
    82- Ey ihsaniyla nimet veren, ey comerligiyle keremde bulunan, ey lutfuyla comertlik eden, bulan, ey hikmetiyle her seyi takdir eden (olcup bicen), ey tedbiriyle hukmeden, ey ilmiyle ted-bir eden yuruten, ey hilmiyle (kullarin gunahlarindan) gecen, ey yuce oldugu halde yakin olan, ey yakin ol-dugu halde yuce olan!
    83- Ey diledigini yaratan, ey diledigini yapan, ey diledigini hidayet eden, ey diledigini sapitan (sapikliktan birakan) ey diledigini azap eden, ey diledigini bagislayan, ey diledigine izzet veren, ey diledigini zelil kilan, ey diledigini rahimlerde sekillendiren, ey rahmetini diledigine tahsis eden!
    84- Ey hicbir es ve evlat edinmeyen, ey sey icin belli bir olcu ve hudut belirleyen, ey kimseyi hukmune ortak kilmayan, ey melekleri elci yapan, ey gokyuzunde burclar meydana getiren, ey yeryuzunu salim ve barinmaya musayit kilan, ey insan bir damla suda (nutfeden) yaratan, ey hersey icin (sona erecek) belli bir zamana tayin eden, ey herseyi ilmiyle kusatan, ey herseyin hesabini, sayisini bilen!
    85- Ey Allah`im! Ben, ismin hurmetine sana el aciyor (hacetimi) senden diliyorum ey evvel, ey ahir, ey zahir, ey batin, ey iyilik seven, ey hak, ey yegane, ey tek, ey ihtiyatsiz eksiksiz, ey sonsuz ebedi.
    86- Ey taninanlarin ey iyisi, ey ibadet edilen ustun mabud,ey sukredilenlerin en yucesi,ey anilalanrin en izzetlisi, ey ovulenlerin en ulusu, ey aranan en kadim varlik, ey vasfedilen en yuce mevsuf, ey kastedilen en buyuk maksud, ey kendisinden dilenilenlerin en keremlisi, ey bilinen en serefli sevgili!
    87- Ey aglayanlarin sevgilisi, ey tevekkul edenlerin efendisi, ey (dogru yoldan) sapanlari hidayet eden, ey muminlerin velisi, ey kendisini zikredenlerin can yoldasi, ey dogrularin kurtaricisi, ey butun guclerden daha guclu olan, ey butun ilim sahiplerinden daha bilgili olan, ey butun yaratiklarin ilahi olan!
    88- Ey ustun olup da kahreden, ey sahip olup da guc yetiren, ey gizli olup da haberdar olan, ey ibadet edildiginde karsilik veren, ey emrine itaatsilik edildiginde bagislayan, ey fikirlere, dusuncelere sigmayan, ey hicbir gozle gorunmeyen, ey hicbir (seyin)eseri kendisine gizli kalmayan, ey butun insanlari riziklandiran, ey butun kaderleri takdir eden!
    89- Allah`im ben, ismin hurmetine sana el aciyor, dileniyorum, ey koruyan, ey yaratan, ey icad-eden, ey yuce makama, mertebeye sahip olan, ey (uzuntuleri) gideren, ey (muskullerin kapisini acan (halleden), ey (sikintilara) son veren (kullarinin) kefili olan, ey (iyiliklere) emreden ey (kotuluklerden) nehyeden!
    90- Ey gaybi ancak kendisi bilen, ey kotulugu (kullarindan) ancak kendisi defeden, ey yaratiklari ancak kendisi yaratan, ey gunahi ancak kendisi bagislayan, ey nimeti ancak kendisi tamamlayan, ey kalpleri ancak kendisi degistiren, ey isleri ancak kendisi tedbir edip yoneten, ey yagmuru ancak kendi yagdiran, ey rizik ancak kendisi genisletip yayan, ey oluleri ancak kendisi dirilten.
    91- Ey zayiflarin yardimcisi, ey gariplerin arkadasi, ey dostlara yardici olan, ey dusmanlara galip gelip kahreden, ey gogsu yukselten, ey secilmis (kullarin) can yoldasi, ey takva sahiplerinin sevgilisi, ey fakirlerin hazinesi, ey zenginlerin ilahi, ey kerim olanlarin en keremlisi!
    92- Ey her seyden taraf yeterli olan, ey her seyi ayakta tutan, ey kendisine hicbir sey benzemeyen, ey hicbir sey mulkunu artirmayan, ey hicbir sey kendisine sakli kalmayan, ey hazinelerinden hicbir sey eksilmeyen, ey hicbir sey kendisi gibi olmayan, ey hicbir sey bilgisi disinda kalmayan, ey herseyden haberdar olan, ey rahmeti her seyi kapsayan!
    93- Allah`im ben, ismin hakkina sana el aciyor, dileniyorum; ey ikram eden, ey gida veren, ey nimet veren, ey bagista bulunan, ey ihtiyaclari gideren, ey kazandiran, ey fani kilan, ey dirilten ey hosnut eden, ey necata veren, kurtaran!
    94- Ey her seyin evveli ve sonu, ey her seyin ilahi ve sahibi, ey her seyin Rabbi ve sanatkari, ey her seyi ecad eden ve yaratan ey her seyi daraltan ve genisleten, ey her seyi ilk defa yaratan ve (oldukten sonra) tekrar kendisine donduren, ey her seyi dirilten ve olduren ey her seyi yaratan ve (oldukten sonra) ona varis olan!
    95- Ey en iyi anan ve en iyi anilan, ey en iyi sukreden (karsilik veren) ey en iyi sukredilen, ey en iyi oven ve en iyi ovulen, ey en iyi sahid olan, ey hakkinda en iyi sehadet edilen, ey en iyi cagiran ve en iyi cagrilan, ey (duayi) en iyi kabil eden, ve (davet) en iyi kabul eden, ey en iyi unsuyet kuran ve kendisiyle en iyi arkadas olunan, ey en iyi maksud olan ve en iyi aranan, ey en iyi seven ve en iyi sevilen!
    96- Ey kendisine dua edene icabet eden, ey kendisine itaat edeni seven, ey sevdigine yakin olan, ey kendisinden korunma dileyenleri gozeten, ey kendisine umit baglayanlara kerim olan, ey emrine itaatsizlik edene hilim ve sabirla davranan ey azametiyle birlikte rahim olan, ey hikmetiyle birlikte azametli olan, ey ihsaninda kadim olan ey kendisine mustak olanlardan haberdar olan!
    97- Allah`im ben, ismin hurmetine sana el aciyor, (hacetimi) senden dileniyorum; ey sebepleri takdir buyuran, ey (kullarin iyilige) tesvik eden, ey (kalpleri) halden hale degistiren ey (alemdeki isleri) takip eden, (alemdeki isleri) duzene koyan, ey (kullarini) korkutan ey (kullarini) sakindiran, ey (unutulanlari) hatirlatan, ey (alemdeki gucleri) ram eden, elinde tutan, ey (durumlari) degistiren!
    98- Ey (her seyi icat etmeden) bilen, ey verdigi soze sadik kalan, ey lutuf ve merhameti asikar olan, ey emri (her zaman) galip gelen, ey kitabi saglam olan, ey kaza ve hukmu kesin olan, ey Kur`an`i yuce olan, ey saltanati kadim ve ezeli olan, ey fazl ve keremi (butun mahlukati) kapsayan, ey arsi azametli olan!
    99- Ey bir (seyi) isitme kendisini diger bir isitmeden alikoymayan, ey bir fiili yapmasi kendisini baska bir fiili yapmasina engel olmayan, ey bir soz kendisini baska bir sozden gafil kilmayan, ey (kullarindan) birisini istegi o`nu baska (birisinin) istegiyle karistirmasina vesile olmayan, ey hicbir seyin, kendisini baska bir seyi (gostermesine, bilmesine) engel olmayan, ey israrla istekte bulunanlarin israri kendisini usandirmayan, ey kendisini arzulayanlarin son ve en buyuk arzusu, ey ariflerin himmet ve gayretlerinin son noltasi olan, ey arayanlarin en son talepleri olan, ey alemlerde bi zerre dahi kendisine gizli kalmayan.
    100- Ey (gunahlarla ceza vermede) acele etmeyen hilim ve sabir sahibi, ey cimrilik yapmayan comert, ey verdigi vaade hilaf etmeyen sadik, ey bagistan bikmayan, usanmayan karsiliksiz bagis ve kahir, ey (hakkiyla) vasfedilmeyecek azametli, ey (asla) haksizlik yapmayan adil ey (hicbir zaman) fakirlesmeyen Gani, ey (asla kuculmeyen buyuk, ey gaflete dusmeyen koruyucu! Munezzehsin sen, ey kendisinden baska ilah olmayan; imdat! Kurtar bizi atesten ey Rabbim!

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: CEVSEN-i KEBiR DUASI

Kategori: Dualar, Ayetler, Hadisler

Konuyu Baslatan: Azeribalasi

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 2073

Dünyanin En Büyük Azeri Mp3 Arsivi. www.azeribalasi.com

Etiketler