Kullanıcı Tag Listesi

Özgüven önemli bir kişisel özellik; yaşamla baş etmemizi ve zorluklara dayanmamızı kolaylaştırıyor. Özgüven önemli bir kişisel özellik; yaşamla baş etmemizi ve zorluklara dayanmamızı kolaylaştırıyor. İşte, insana güç verip, enerjisini artıran ve daha fazla çaba göstermeye özendiren özgüveni kazanmanın 14 yolu... http://www.delinetciler.net/forum/attachment.php?attachmentid=12824&d=1285852318 Önce bütün olumsuz tecrübeleri unutun. Durup dururken güveniniz yitirmeniz, başarısızlık

Bu konu 1613 kez görüntülendi 3 yorum aldı ...
Kendine Güvenmenin 14 Yolu 1613 Reviews

  Konuyu değerlendir: Kendine Güvenmenin 14 Yolu

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1613 kez incelendi.

 1. #1
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.09
  Mesajlar
  22.194
  Konular
  11199
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  8
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Yeni Kendine Güvenmenin 14 Yolu

  Özgüven önemli bir kişisel özellik; yaşamla baş etmemizi ve zorluklara dayanmamızı kolaylaştırıyor. Özgüven önemli bir kişisel özellik; yaşamla baş etmemizi ve zorluklara dayanmamızı kolaylaştırıyor. İşte, insana güç verip, enerjisini artıran ve daha fazla çaba göstermeye özendiren özgüveni kazanmanın 14 yolu...
  Önce bütün olumsuz tecrübeleri unutun.

  Durup dururken güveniniz yitirmeniz, başarısızlık duygusunu yaşamanız bundan olabilir. O yüzden ilk adim olarak geçmişteki bütün kötü deneyimleri yok edin. Beyninizden silin gitsin!


  2 Kendinizle iletişiminiz çok önemli.
  "Sen bunu yeneceksin" gibi cümleler kurmayın. Yani kendinize iç sesinizle "sen" diyorsanız bu sorundur. İlk olarak kendinizle "iletişim"e geçip, "ben bunu yaparım" deyin.


  3 Erteleme olayına bir son verin.
  Bir şeyi sonlandırmayıp, yarım bırakma, başarılı olamama korkusuna dayanabilir. "Şu an" yapacağınız ne varsa "hemen şimdi" yapın. Bir not edin bakalım, "yarım" bıraktığınız işler çok fazla mı? Onları tamamlamak güven duygunuzu rehabilite edecektir. Çok basit şeylerde bile bunu uygulayın.


  4 Kesin olarak istediğiniz şeyin ne olduğunu düşünün.
  Tam olarak neyi, ne kadar, nerede ve nasıl elde etmek istiyorsunuz? Bunu dakikalarca düşünüp, o çok istediğiniz şeye odaklanın. Adrenalinizin arttığını, istediğiniz şeye kavuşmayı "düşünmenin" sizi pozitif bir ruh haline soktuğunu göreceksiniz.


  5 Kötü tecrübeleri beyninizin bilgisayarını çöp kutusuna atıp, silmiştiniz ya.
  Eh şimdi, arkadaşlarınızla beraberken biraz sıkılıyorsunuz değil mi? Onlara hep "dertlerinizden" söz ederdiniz hani! Canım, biraz düşünün, sizin hiç başarınız olmadı mı geçmişte. Dost sohbetlerinde arada sırada bu başarılarınızdan da söz edin. Anlatırken bunu nasıl yaptığınızı yeniden hatırlayacaksınız. Belki de bu yöntem, başka ulaşmak istediğiniz idealleriniz için de işe yarar!


  6 Çevrenizi iyi gözlemlediniz mi?
  Başarılı ve mutlu insanlar genellikle çözüme odaklıdır. Bu insanlar yüzde 20 problemlere, yüzde 80 çözümlere odaklanır. Bazı sorunlar aslında sizin "büyüttüğünüz" kadar değil. Siz ona "odaklandıkça" o büyüyor, büyüyor ve çözülmez bir hale geliyor. Bu sorunlarda çıkmaza girdiğinizde bir "örnek" bulun. Yani sorunu çözmüş bir insan örneği. O, nasıl çözdü? Tamamen bu yönteme odaklayın kendinizi.


  7 Enerjinizi çoğaltın.
  Çünkü enerji bize sadece fiziksel güç olarak gerekli değildir. Duyu organlarımız da enerji ile çalışır. Bu enerji sesinize, bakışınıza, görünüşünüze etki eder.Spor yaptığınızda serotonin ve endorfin hormanları artacak. Bu iletişimde çok önemli; Bakışlarınız da bu hormonların etkisiyle karşı tarafa daha kolay "olumlu" mesajlar göndermenizi sağlayacak. Kendinizi "iyi" hissetmek, güne gülümseyebilmek için spor çok önemli. Unutmayın, egzersizden uzak kaldığınızda, adeta benzinsiz bir araba gibisiniz!


  8 Telkin çok önemli.
  Her ne istiyorsanız onu olmuş gibi hayal edin: Alt bilinciniz sadece şimdiki zamanı bilir. O yüzden gelecek zamanlı cümleler kurmayın. Örneğin, "zayıflayacağım" derseniz asla zayıflayamazsınız. Belirsiz bir gelecek yerine, "şu anda yapıyorum" deyin. Bu mesajı yolladığınızda, alt bilinciniz sizi o amaç için bazı tutumlara davet edecektir. Siz farkında bile olmadan... Enerjiniz çoğalacak, yavaş yavaş zayıflama isteği artacaktır.


  9 Renkler çok önemli.
  Giysilerde renk tonajlarına dikkat edin. Seçtiğiniz her renk sizi anlatıyor çünkü. Canlı renkler mutluluk ve neşeyi, koyu renkler ise ciddiyeti temsil ediyor. Bu tarz olarak size en yakışanı seçin. Bu giysileriniz canlı renklere sahipse güveninizin kendiliğinden geliştiğini göreceksiniz. (Tabii yerine göre... ) Şu açık ki, asıl olarak "ten giysiniz", yani solgun olmayan bir cilt, parıltılı bakışlar giysilerden daha önemlidir. Olumlu düşündükçe farklı bir ten renginin ve bakışların sizde oturduğunu fark edeceksiniz.


  10 "Evet" ve "hayır"lara dikkat.
  Hiç kimse size istemediğiniz bir şeyi yaptıramaz. Bazı insanlara da hayır demeyi öğrenin. Hoşlanmadığınız bir mekana sizi ***ürmek isteyen arkadaşınıza karşı rahatlıkla "hayır" kelimesini kullanın. Birlikte keyif alacağınız mekanları seçecek arkadasınız mutlaka vardır. Sizi rahatsız eden, olumsuz ruh halinizi çoğaltan insanlarla ilişkinizi de gözden geçirin. Sizi üzen bir insanla yola devam etmek sizden sürekli ***ürecektir.


  1 Geleceği "belirsiz" bırakmayın.
  Planlayın. O gerçekleştiğinde neler hissederseniz, sürekli bunu düşünün. Artık o ideale, o "plan"a nasıl ulaşacağınızı düşünün ve kendinizi orada hayal edin sık sık. Örneğin işyerinizde "şef" mi olmak istiyorsunuz? Sürekli bunu nasıl gerçekleştireceğinizi düşünmenin ve bu anlamda somut olarak neler yapabileceğinizin ötesinde, o görevi "hayal" edin. Kendiniz, orada, bir toplantıda iken hayal kurun örneğin. Hayaliniz güçlendikçe, tutumlarınız da değişecektir. Örneğin, o işte şef olmak için önce dil mi bilmeniz gerekiyor? Farkında olmadan ayaklarınız sizi bir bir hafta sonu kursuna doğru ***ürecektir.


  12 Geleceği planlamak kendinize güveni, kendinize güvenmek de size bazı "formüller" de getirecektir.
  Örneğin zayıflamak istiyorsunuz ama neden şişmanladığınızın "formülü"nü dikkate almıyorsunuz. İşte olumlu bir şekilde başarıya odakladığınızda beyniniz size "neden şişmanladığınızı da anımsatacak. Ve sizi kilo almaya ***üren nedenleri de hayatınızdan kaldırmak üzere planlar yapıyor olarak bulacaksınız kendinizi...


  13 Bir de, "olumlu" anlam içeren kelimelere dikkat edin.
  Olumsuz olarak beyninize yerleştirdiğiniz cümleler size baskı yapar. Orada "beslenir" ve daha güçlü olarak geri dönebilir." Bir örnek vermek gerekirse, "asla televizyon seyretmiyorum" demeyin. Beyniniz sizi daha istekli olarak TV seyretmeye zorlar. İnsanların "kötülükleriyle" uğraştığınızda da ters tepki verir. Kötü bir kelimeyi kullandığınızda ona yüklediğiniz anlamı bilincinize çağırırsınız! Bu kelimeyi çok sık hatırlamaya başlarsınız. Hatta yıllar sonra o eylemin içinde bile görebilirsiniz kendinizi. O nedenle "olumsuz" herhangi bir kelimeyi (Her ne olursa olsun) beyninize yerleştirmemeye özen gösterin.


  14 Hayatınızı yönlendirin.
  Ne eksikse yaşamınızda ona katalize olun. Sevgi mi yok, sevgi birlikteliğine katalize olun. O boşluğu bir sevgili dolduracaksa, yani ona gereksinimiz varsa bunu planlayın. Birtakım duygusal boşlukların yerini başka şeylerle kapatmayın. Zaten olumluya ve başarıya katalize olmuş bir ruh hali, başka arayışlarınıza çözüm bulmak üzere de konumlanacaktır. Başarı ve sevgiyle birlikte donanmış benliğiniz, size enerjiyi ve mutluluğu da çağıracaktır.  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Kendine Güvenmenin 14 Yolu

        Kategori: Psikoloji

        Konuyu Baslatan: ŞiMaL

        Cevaplar: 3

        Görüntüleme: 1613


 2. #2
  Ruzigar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.03.11
  Mesajlar
  1
  Konular
  0
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  0
  @Ruzigar

  Standart

  Alıntı ŞimaL Rumuzlu Üyeden Alıntı

  Önce bütün olumsuz tecrübeleri unutun.
  Durup dururken güveniniz yitirmeniz, başarısızlık duygusunu yaşamanız bundan olabilir. O yüzden ilk adim olarak geçmişteki bütün kötü deneyimleri yok edin. Beyninizden silin gitsin!

  Belədə özünə güvəni artırmaqmı olar?
  Elə ilk telimatı oxuyanda adam buna inanmaq istəmir.
  Unut demək asantdir unutmaq olurmu ki? tembolide insanın yadaşında bir xoş anlar birdə pis anlar təcrübələr hardasa bir ömür qalır.
  Pis tərcübələri anları unutmaqdan sa....
  Hamısını bir bir gözünün qabağına gətirib bütün pis anlari kimki bizə pisdiyi dəyib hamisini (uşqlıqdan indiyə kimi) haaaamısını gözünü qabagına getirib və Hamısına TƏŞƏKKÜR etmək lazımdırki sagolun (eclaflar) siz olmasaz bu gün mən belə güclü olmazdım.... hamı səf eliyə eliyə öyrənir, təcrübə qazanır və güclənir. Sadece ürəkdən bir sağol deyib bu yükü üstündən atmaq lazımdır yoxsa unutmaqla alinmaz məncə.

 3. #3
  K_H-zade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21.04.11
  Mesajlar
  1.517
  Konular
  110
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  434
  @K_H-zade

  Standart

  mende o pisik kimi guzguye baxanda ozumu gormekden REMBOnu gorurem adam ozune bele teselli vermelidi yoxsa onu sil buna tesekkur et bele olmaz hersiyin ipini bir az buraxmaq lazimdir i vse

 4. #4
  CaucasianEagle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04.09.09
  Yaş
  27
  Mesajlar
  3.296
  Konular
  2155
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  30
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  2 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @CaucasianEagle

  Yeni

  Alıntı ŞimaL Rumuzlu Üyeden Alıntı

  5 Kötü tecrübeleri beyninizin bilgisayarını çöp kutusuna atıp, silmiştiniz ya.
  Eh şimdi, arkadaşlarınızla beraberken biraz sıkılıyorsunuz değil mi? Onlara hep "dertlerinizden" söz ederdiniz hani! Canım, biraz düşünün, sizin hiç başarınız olmadı mı geçmişte. Dost sohbetlerinde arada sırada bu başarılarınızdan da söz edin. Anlatırken bunu nasıl yaptığınızı yeniden hatırlayacaksınız. Belki de bu yöntem, başka ulaşmak istediğiniz idealleriniz için de işe yarar!  9 Renkler çok önemli.
  Giysilerde renk tonajlarına dikkat edin. Seçtiğiniz her renk sizi anlatıyor çünkü. Canlı renkler mutluluk ve neşeyi, koyu renkler ise ciddiyeti temsil ediyor. Bu tarz olarak size en yakışanı seçin. Bu giysileriniz canlı renklere sahipse güveninizin kendiliğinden geliştiğini göreceksiniz. (Tabii yerine göre... ) Şu açık ki, asıl olarak "ten giysiniz", yani solgun olmayan bir cilt, parıltılı bakışlar giysilerden daha önemlidir. Olumlu düşündükçe farklı bir ten renginin ve bakışların sizde oturduğunu fark edeceksiniz.  Görüldüğü gibi renkler de çok önemli,başarıları anlatıp hatırlayarak güven gelme meselesi doğru,az da olsa tattım bu duyguyu...!

  Sor bakalım...
  "Çay içtiği biri var mıymış?”
  Gönlünü gönlünde demlediği
  gözlerinin gözlerine aktığı

  hayatına iki şeker kattığı biri
  İçini ısıtan biri, demek gibi

  Çay içtiği biri var mıymış?

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş