Kullanıcı Tag Listesi

Eleştirinin tadına doyum olmaz - 4 Eleştirmenin yöntemlerini öğrenmemiz ve akıllıca, şefkatle uygulamamız ilişkiler konusundaki başarımızın anahtarıdır. Maalesef, hepimiz eleştirme ve eleştiriyi değerlendirme süreçlerimizin alışkanlıklarını daha çok küçük yaşta, anne ve babalarımızdan öğreniriz. http://media3.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/Sa%C4%9Fl%C4%B1k/Ki%C5%9Fisel%20Geli%C5%9Fim/gulcanarpacioglu.widec.jpg Eleştirmenin yöntemlerini

Bu konu 1567 kez görüntülendi 9 yorum aldı ...
Eleştirinin tadına doyum olmaz - 4 1567 Reviews

  Konuyu değerlendir: Eleştirinin tadına doyum olmaz - 4

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1567 kez incelendi.

 1. #1
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.08
  Mesajlar
  20.681
  Konular
  10867
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  77
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  1 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart Eleştirinin tadına doyum olmaz - 4

  Eleştirinin tadına doyum olmaz - 4
  Eleştirmenin yöntemlerini öğrenmemiz ve akıllıca, şefkatle uygulamamız ilişkiler konusundaki başarımızın anahtarıdır. Maalesef, hepimiz eleştirme ve eleştiriyi değerlendirme süreçlerimizin alışkanlıklarını daha çok küçük yaşta, anne ve babalarımızdan öğreniriz.
  Eleştirmenin yöntemlerini öğrenmemiz ve akıllıca, şefkatle uygulamamız ilişkiler konusundaki başarımızın anahtarıdır. Maalesef, hepimiz eleştirme ve eleştiriyi değerlendirme süreçlerimizin alışkanlıklarını daha çok küçük yaşta, anne ve babalarımızdan öğreniriz. Onların yöntemlerini benimser, ya da onların yöntemlerine karşı geliştirdiğimiz savunma mekanizmalarıyla yaşamımızı sürdürürüz.
  Anababaların yaşamdaki temel rolleri koruyucu ve kollayıcı olmanın yanı sıra, çocukların doğruyu yanlışı ayırt edebilmesi için eleştiricidir. Bunları deneyimledikçe içselleştirerek kendi benlik durumlarımızdan biri haline getiririz. Anababa gibi aşırı eleştirmek, hizaya getirmek, disiplin sağlamak, itaat ettirmek ve değişmeye zorlamak ilişkilerimizi bozar. Bunun yerine bir yetişkin gibi eleştiri verdiğimizde, amacımız yalnızca bizi rahatsız eden davranışın değişmesini istemektir, o kadar. Konuşmamız sadece bu konuda kalabildiği sürece eleştirimizin bir değeri, bir ağırlığı olabilir.
  Bana göre, eleştirdiğimiz insana saygı ve şefkat duymak kadar önemli hiçbir şey yok. Şefkat, anlayış ve sabrı da içeren bir derin duygu. Hani, biraz bilgelik geliştiren kişiler vardır, eleştirirler ama bilirsiniz ki, bu gerçekten sizin iyiliğiniz içindir. Siz değişim çabasına isteyerek girişirsiniz, çünkü onun şefkati, sizde de aynı duygunun ortaya çıkmasına neden olur. İşte böyle bir yaklaşımdır eleştirinin temel güdüsü: Bir düşünce, bir davranış, bir alışkanlık veya bir tutum değişecekse, bunun, zihinsel bir kavrayışla, değişimin yararının farkına vararak, isteyerek, hatta değişim konusunda yardım almaya açık olarak yapılmasını sağlayacak ortamı yaratmak.

  Peki, eleştiri vermeyi biraz öğrendik, biri bizi eleştirdiğinde ne yapmalıyız? Bir sonraki yazım bunun üzerine...


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Eleştirinin tadına doyum olmaz - 4

        Kategori: Atış Serbest

        Konuyu Baslatan: Emine

        Cevaplar: 9

        Görüntüleme: 1567


 2. #2
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.08
  Mesajlar
  20.681
  Konular
  10867
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  77
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  1 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart Eleştirinin tadına doyum olmaz - 3

  Eleştirinin tadına doyum olmaz - 3

  Eleştirmeden önce hatalı davrandığını düşündüğümüz kişinin yerine kendimizi koyup onu anlamaya çalışabiliriz demiştik. Belki de anlayamayacağız olsun. Davranışına neden olan düşünce yapısını anlamaya çalışmak bile atacağımız insani bir adımdır.

  Eleştirmeden önce hatalı davrandığını düşündüğümüz kişinin yerine kendimizi koyup onu anlamaya çalışabiliriz demiştik. Belki de anlayamayacağız olsun. Davranışına neden olan düşünce yapısını anlamaya çalışmak bile atacağımız insani bir adımdır. Kendi düşüncelerimizin yarattığı at gözlüklerini çıkarmamıza ve haklı çıkmak ihtiyacımızın törpülenmesine yarar.
  Onun duygusal ihtiyaçlarını ve kendi duygusal ihtiyaçlarımızı gözden geçirmek ikinci adımımız olabilir. Bu adımda eleştireceğimiz davranışın bizim üzerimizdeki etkisini hissederiz bunu nasıl dile getirebileceğimize karar veririz. Onun hatalı bulduğumuz davranışlarını hangi doğru bulduğumuz davranışlar ile değiştirebileceğini önermek uygundur sıra bunu belirlemeye gelir.
  Üçüncü adım ise hem hassas dengeleri korumak hem de hatalı davranışın düzeltilmesini sağlamak için kullanacağımız eleştiri yöntemidir. Birçok kitapta bu yöntemler için basmakalıp formüller vardır; her ne kadar okuyup geçsek de uygulandıklarında işe yararlar. İşte size bir tanesi: “Takdir hatalı davranış etki önerilen davranış takdir”. Takdirleri sandviç ekmeği gibi kullanıp araya eleştiriyi peynir misali yerleştiriyorsunuz.

  Örneğin iş arkadaşınızın çok konuşmasından rahatsız olup verimsiz çalışıyorsunuz içinizden “Eh pes yani biraz sus yahu! Yetti artık gevezeliğin” gibi sözler söylemek geçiyor. Tabii ki olmaz yöntem uygulayacağız değil mi? Amacımız hakaret etmek değil dikkatini bu davranışa çekmek ve değiştirmesini istemek. Duygusal hezeyanlara gerek yok. Yöntemi uygulayacağımız gün bizim sakin ve iyi bir günümüzde olmamız şart.
  Şimdi arkadaşımızın da olumlu bir anını seçeceğiz bire bir konuşacağız çünkü bir başkasının yanında asla eleştiri veremeyiz. Gürültülü bir yer ve başka tür rahatsız edici unsurlar da olmayacak ki derdimizi anlatabilelim. Hazır mıyız?
  Takdir : “Biliyor musun işini yaparken gösterdiğin titizliği çok beğeniyorum gerçekten ortaya çıkardığın işler çok iyi. Seninle birlikte çalışmaktan zevk duyuyorum. Hatalı davranış: Bununla birlikte gün boyu sık sık ve uzun süre konuşuyorsun. Etki: Bu da benim dikkatimi dağıtıyor ve verimimi düşürüyor. Önerilen davranış: Senden ricam konuşmayı azaltman ortamı sessiz tutmaya özen göstermen. Takdir : Buna dikkat edeceğinden eminim aslında senin ekibimizin başarısı konusunda ne kadar hassas olduğunu biliyorum ve bunu da çok takdir ediyorum. Şimdiden teşekkürler.”
  İşte bu kadar kolay. Her ne kadar alıştırma yapmak ve biraz yaratıcı olmak gerekse de zamanla kolayca bir tatlı nefeste söyleyebiliyorsunuz. Unutmayalım takdirler gerçek takdir olmak zorunda yoksa yöntem işlemez.


 3. #3
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.08
  Mesajlar
  20.681
  Konular
  10867
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  77
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  1 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart Eleştirinin tadına doyum olmaz - 2

  Eleştirinin tadına doyum olmaz - 2

  Bir hatanın düzelmesi için yapacağımız eleştiri aslında öncelikle kendi içimize dönmeyi ve “bize göre” hatalı olan davranışı neden böyle algıladığımızı anlamamızı gerektiriyor.

  Bir hatanın düzelmesi için yapacağımız eleştiri aslında öncelikle kendi içimize dönmeyi ve “bize göre” hatalı olan davranışı neden böyle algıladığımızı anlamamızı gerektiriyor. Eleştiri verirken hangi duygularla ve hangi niyetle konuştuğumuzu kullandığımız sözcükleri sesimizin hangi tonda çıktığını elimizi kolumuzu nasıl kullandığımızı biraz olsun incelememiz lazım. Örneğin cinnet düğmesine basmak için “Beni kullanıyorsun” cümlesi mi işe yarıyor “Ne kadar negatifsin” cümlesi mi? Bu cümleleri kasıtlı olarak kullanıyor muyuz yoksa düzeltmesini istediğimiz davranıştan başka konulara girmekten kaçınıyor muyuz?
  Öncelikle sizin hatalı bulduğunuz kişinin bu davranışı altında hangi alışkanlıkları hangi düşünce kalıpları travmaları ve dürtüleri var; bunlara dikkatinizi verebilir onu anlamaya çalışmakla işe başlayabilirsiniz. Hani şu tüyler ürpertici zihinsel eylemden bahsediyorum: empati! Empati bizim gerilmemize neden olur çünkü bunu yaparsak karşımızdaki kişinin haklı çıkabileceğinden korkarız. Bu riski almaya değer çünkü zaten o kendine göre haklıdır! Davranışını haklı bir nedenle ve alışkanlıkla yapmıştır.
  İnsanlar davranışlarının çoğunda bilinçli değildirler otomatik tepkiler verirler çocukluklarındaki düşünceler kararlar ve alışkanlıklarla hareket ederler konuşurlar. Minicik beyinleriyle inandıkları şeyler bugün de geçerliliklerini korurlar. Farkında olmadan davranırız hepimiz. Hata yaparken de eleştiride bulunurken de eleştiriyi alırken de bilinçsiz davranırız.

  Dengemizi bozan en önemli faktörlerden biri duygusal ihtiyaçlarımızdır. Hepimiz sevgiye ihtiyaç duyarız; önemsenmeye değer verilmeye sayılmaya takdir edilmeye önerilerimizin dikkate alınmasına ihtiyacımız vardır. Eleştiri almayı neredeyse sevilmemeye eş tutarız. Belki de zihnimizin bir parçası bize doğruyu öğretmeye çalışan ana babalarımızın eleştirilerinin yanında sundukları küçük tehditleri çok ciddiye almaya devam ediyordur: “Oyuncağını mı kırdın? Yine mi? Aptal mısın sen? Bir daha sana oyuncak falan yok. Bana annecim falan da deme annen olmayacağım artık.“
  Peki ne yapacağız? Bir taraftan hata olduğunu bildiğimiz ve değişmesini istediğimiz bir davranış var bir taraftan eleştiriyi düzgün vermezsek kırılacağını ya da ilişkinize son vermek isteyeceğini ya da çok kızacağını bildiğimiz bir kişi var. Eleştiri nasıl düzgün bir şekilde verilebilir?

 4. #4
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.08
  Mesajlar
  20.681
  Konular
  10867
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  77
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  1 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart Eleştirinin tadına doyum olmaz - 1

  Eleştirinin tadına doyum olmaz - 1

  Ne tatlı bir iştir eleştirmek. Birisi size göre hatalı olan bir şey yapmıştır ya da bir şey söylemiştir. Bunu ona bildirmeniz ve eleştirmeniz iyi olur!

  Ne tatlı bir iştir eleştirmek. Birisi size göre hatalı olan bir şey yapmıştır ya da bir şey söylemiştir. Bunu ona bildirmeniz ve eleştirmeniz iyi olur!
  Hazırlıksız eleştiri tatlı olabilir ama ön hazırlığını birkaç gün prova edip çene ve duygu antrenmanları ile başlamak daha iyidir. Böylece savunma sözcüklerini bertaraf edecek cephanelik hazırlanmış olur. Bir fırsat bulduğunuzda - mümkünse yorgun veya zayıf bir anı olmalı- onu karşınıza alırsınız ve makineli tüfek gibi tüm aklınıza gelenleri söylersiniz. Ön hazırlığınız iyiyse en küçük ayrıntıyı kaçırmadan bir horoz gibi didikleyerek eleştiriyi sürdürebilirsiniz. Çoğu zaman bu sizi kesmez; konuyla ilgili olmayan geçmişte yaptığı hataları hatırlararak tuz biber ekersiniz. Bazen bu da yetmez; varlığının kişiliğinin beğenmediğiniz yanlarını sayıp dökmeye başlarsınız. Baharatı sevenler annesine babasına eğitim düzeyine ve tipine saldırmaya başlayabilirlerhatta aşağılamaya kadar götürürler işi.
  Karşınızdaki hazırlıksız yakalanmışsa ya susup küsecektir ya da artık bu noktaya gelmiş eleştiriye yüksek tepki gösterecektir. Tartışmaya girerken “İşte bak hiçbir eleştiriyi kaldıramıyorsun ben senin iyiliğin için söylüyorum anlamıyorsun” gibi sözlerle başlarsanız yine bir adım önde gittiğinizi hissedersiniz. Tartışmayı yönlendirmeyi ve zaferle bitirmeyi halledersiniz artık. İşte ona hatasını düzeltmesini güzelce söylemiş oldunuz hatta “yeri geldi” haddini bildirdiniz aferin size!

  Aslında karşınıza alıp konuşmadan da eleştiride bulunma özgürlüğünüz vardır. Sizin tarafınızı tutacağından az çok emin olduğunuz bir başkası ile “görüşlerinizi” paylaşabilirsiniz. Kendisi ile ilgili eleştiriyi duymayan kişinin davranışını değiştirme olanağını da yok ederek sonsuza kadar onu eleştirme fırsatı yakalarsınız. Dedikodunun en büyük yararı kendinizin “öyle” olmadığını bu hatayı yapan kişiden “üstün” olduğunuzu teyit etmenizdir. Eleştirirsiniz eleştirirsiniz kendinizi haklı çıkarırsınız oh şöyle kendinizi iyi hissedersiniz. Öfkeniz kırgınlığınız intikam alma isteğiniz ve birçok olumsuz duygularınız da perçinlenir ama olsun. Hatayı o yapmıştı siz değil. Kime göre hatalıydı? Size göre.

 5. #5
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.991
  Konular
  4272
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  627
  @Vuslata Hasret

  Standart

  hayırdır emine siyasetemi atılıyorsun

  aciz insanlar hep eleştirirler..bilginize
  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

 6. #6
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.08
  Mesajlar
  20.681
  Konular
  10867
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  77
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  1 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart

  hayir abi ne alakasi var elestirinin guzelligini ogrenmeye calisiyorum sadece
  insanlari incitmeden elestirmeyi anlamaya calisiyorum hem bence acizlikle alakasi yok
  neden insan fikrini soylerken aciz oluyor

 7. #7
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.991
  Konular
  4272
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  627
  @Vuslata Hasret

  Standart

  Alıntı Emine Rumuzlu Üyeden Alıntı
  hayir abi ne alakasi var elestirinin guzelligini ogrenmeye calisiyorum sadece
  insanlari incitmeden elestirmeyi anlamaya calisiyorum hem bence acizlikle alakasi yok
  neden insan fikrini soylerken aciz oluyor
  fikir teyakkisi,fikir tartışması alış verişi başkadır. eleştiri başkadır..bak senin bu yazına fikrimi söyledin ama sen eleştiri olarak almışın..eleştirmediğim halde hemen celallenmişin..ben şaka yapmıştım siyasetemi giriyorsun diye...çünki eleştiri demek muhalefet olmak demektir..eleştirmeyi bilmek eleştiriyede açık olmak gerek..ancak şu bir gerçekki..aciz insanlar hep eleştirir.bu benım fikrim değildir..ilmi bir gerçektir..
  not..ben ne eleştirdim ne başka bi şey dedim sadece şaka yapmıştım...
  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

 8. #8
  Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.08
  Mesajlar
  20.681
  Konular
  10867
  Beğendikleri
  10
  Beğenileri
  77
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  1 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @Emine

  Standart

  Alıntı AhmetErmis Rumuzlu Üyeden Alıntı
  fikir teyakkisi,fikir tartışması alış verişi başkadır. eleştiri başkadır..bak senin bu yazına fikrimi söyledin ama sen eleştiri olarak almışın..eleştirmediğim halde hemen celallenmişin..ben şaka yapmıştım siyasetemi giriyorsun diye...çünki eleştiri demek muhalefet olmak demektir..eleştirmeyi bilmek eleştiriyede açık olmak gerek..ancak şu bir gerçekki..aciz insanlar hep eleştirir.bu benım fikrim değildir..ilmi bir gerçektir..
  not..ben ne eleştirdim ne başka bi şey dedim sadece şaka yapmıştım...
  ben sana elestirdin demedimki abem ya estf hemde
  elestiriye ben kadar acik kimse goremedim su sitede

  sana illaki gulumseme ifadesimi kullanmam gerekir
  tatli dille anlata bilmem icin benim fikrimde acizlik deyildir
  hep ovulecek deyiliz elestiri ya iyi olur ya kotu ikisinede hos gorulu olmamiz lazim ama elestirirken kirmadan olursa bence elestirinin nasil yapilmasina bagli bu durum ben sana alinmadimki sanirim sen alindin

 9. #9
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.991
  Konular
  4272
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  627
  @Vuslata Hasret

  Standart

  Teşekkur ederim..bende alışığım eleştiriye..hatta hakarete.dinime söverler..peygamberime mezhebime söverrler.başbakanıma söverler.hazreti ali efendimizinde hanımlarınında atatürkün hanımın ve annesininde giydiği çarşafa söverler..baktılar olmuyor özelime mesaj yazarak hem tehdit hem hakaret ederler..hepsini gördüm duydum işittim..kimine ölçülü cevap verdim kimine ses etmedim..sırf birlik beraberlik kardeşlik arkadaşlık dostluk bozulmasın diye..ama artık eleştirilere açık değilim kapımı kapattım çünki karşındaki insan ne dediğini ne söylediğini bilmiyor..
  neyse saygımı sevgimi sunuyorum konuyu kirletmeyeyim..güzel bir konu açmışın teşekkurr ederim..
  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

 10. #10
  ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.12.09
  Mesajlar
  22.194
  Konular
  11199
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  8
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @ŞiMaL

  Standart

  ellerine saglık guzel bii konu olmuş

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş