Kullanıcı Tag Listesi

Canlı Kemik Nakli -1 Yeditepe Üniversitesi Hastanesi, kemiklerin kanlanmasının bozularak ölümü anlamına gelen Osteonekroz tedavisinde yeni bir cerrahi tedavi tekniği geliştirerek dünya da bir ilke imza attı. Geliştirilen bu yeni teknikle, üç hastaya diz protezi gerektirmeden kendi vücudundan alınan kemiklerle “damarlı kemik nakli” yapıldı. Dünyada ilk kez yapılan bu teknik, yurtdışında da “bilimsel makale” olarak yayınlanması için kabul edildi. Üç hasta üzerinde başarıyla uygulanan bu

Bu konu 1529 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Canlı Kemik Nakli -1 1529 Reviews

Konuyu değerlendir: Canlı Kemik Nakli -1

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1529 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4272
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    628
    @Vuslata Hasret

Standart Canlı Kemik Nakli -1

Canlı Kemik Nakli -1
    Yeditepe Üniversitesi Hastanesi, kemiklerin kanlanmasının bozularak ölümü anlamına gelen Osteonekroz tedavisinde yeni bir cerrahi tedavi tekniği geliştirerek dünya da bir ilke imza attı.

Geliştirilen bu yeni teknikle, üç hastaya diz protezi gerektirmeden kendi vücudundan alınan kemiklerle “damarlı kemik nakli” yapıldı. Dünyada ilk kez yapılan bu teknik, yurtdışında da “bilimsel makale” olarak yayınlanması için kabul edildi.

Üç hasta üzerinde başarıyla uygulanan bu yeni tekniği, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Tahsin Beyzadeoğlu’na sorduk.

Röportaj: Gülşen Kaş

--------------------------------------------------------------------------------

Gülşen: Osteonekroz nedir? Daha çok kimlerde görülür?

Doç. Dr. Tahsin Beyzadeoğlu: Osteonekroz, kan akımının çeşitli nedenlerle kesilmesi sonrasında ‘kemiğin ölümü’ demektir. Osteonekroz, daha çok başka sağlık problemleri (böbrek, kan, romatizma, karaciğer hastalığı gibi) olan insanlarda veya ekleme yakın kırık-çıkık, travma geçirmişlerde görülür.

Toplumdaki sıklığı nedir? Kimler risk altındadır?

Doç. Beyzadeoğlu: Ülkemizde bir istatistik bulunmamakla beraber, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yeni 20.000 osteonekroz hastasının teşhisinin konulduğu bildirilmektedir. Kesin ve kısmi risk altında olanlar şeklinde 2 gruba ayrılabilir. Kesin risk altında olanlar: Ekleme yakın kırık-çıkık geçirenler, derin su dalgıçlığı yapanlar, orak hücreli anemi hastaları, radyoterapi ve kemoterapi görenler, atardamar hastalığı olanlar ve metabolizma hastalığı olan Gaucher hastalarıdır. Muhtemel risk altındakiler ise: Kortizon kullananlar, yüksek doz alkol alanlar, lipid metabolizma bozukluğu olanlar, kan pıhtılaşma ve bağ dokusu hastalığı olanlar, sigara içenler, karaciğer, böbrek ve pankreas hastaları ile Lupus hastalığı olanlardır.

Osteonekrozun kaç tipi var? En çok hangi eklemlerde görülür?

Doç. Beyzadeoğlusteonekrozun travmayla olan ve herhangi bir travma geçirilmeden ortaya çıkan olmak üzere 2 tipi vardır. Sıklıkla yük binen eklemlere yakın kemiklerde görülmekle beraber, en sık kalça, diz, ayak bileği, omuz ve el bileğinde görülür.

Osteonekroz, bir sebebe bağlı olmadan ortaya çıkabildiği gibi, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde de görülebiliyor…

Osteonekrozun sebebi nedir?

Doç. Beyzadeoğlusteonekrozun sebebi tam olarak bilinmemekle beraber bir takım teoriler mevcuttur. Bizim yaptığımız ve yayınladığımız bir deneysel çalışmada (1), bağışıklık sistemi bozukluğu olanlarda kortizon kullanımının, olmayanlara göre daha fazla osteonekroza yol açtığı ortaya çıkmıştır.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Doç. Beyzadeoğlu: Hastaların çoğunda, klinik bulgu vermeden önce hastalık az ya da çok başlamıştır. Bulgular yavaş yavaş çok nadiren aniden ortaya çıkar. En sık tutulan eklemde ağrı ile kendini gösterir. (çıkar) Eğer hastalıklı eklem kalçaysa genellikle ağrı kasık bölgesindedir. Hastalık ilerledikçe, eklem hareketlerinde kısıtlılık ve eklem sertliği oluşabilir.

Osteonekroz nasıl teşhis edilir?

Doç. Beyzadeoğlu:Maalesef normal grafi erken evrede hiçbir bilgi vermemektedir. En erken teşhis MR (manyetik rezonans) ve sintigrafi ile konulabilir. Bu tetkiklerin yapılması için hastayı muayene eden doktorun muayene bulgularına göre şüphelenmesi gereklidir.

Osteonekrozun (kemik ölümü) tedavisinde “damarlı kemik” naklinin yeri
    Osteonekrozun tedavisi nasıl yapılır?

Doç. Beyzadeoğlu: Hastalığın olduğu ekleme, hastanın yaşına, aktivite düzeyine ve hastalığın aşamasına göre tedavisi değişmekle beraber, özet olarak kullanılan ortak tedavi yöntemlerini cerrahi ve cerrahi dışı olmak üzere 2’ye ayırabiliriz. Cerrahi dışı yöntemler, ekleme binen yükün kısıtlanması (koltuk altı değneği), kan sulandırıcı ilaçlarla, kemik erimesinde kullanılan bazı ilaçların kullanımı olarak özetlenebilir. Ancak hiçbir ilacın etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Cerrahi yöntemler ise, kemik iliği basıncını düşürmeye yönelik müdahaleler, ölü kemiğin temizlenip greft dediğimiz kemiklerle boşlukların doldurulması ve kemiğin açı dizilimin dolayısıyla da yük binme alanının değiştirilmesine yönelik osteotomi denilen ameliyatlar olarak özetlenebilir. Eklem tahribatı (kıkırdağın çökmesi ve eklem yüzünün bozulması) olduktan sonraysa protez cerrahisi yapılmaktadır.

Daha önce osteonekroz hastalarına diz protezi uygulanıyordu. Siz fibula nakli tekniği adın da yeni bir teknik geliştirdiniz, bu teknikten bahseder misiniz?

Doç. Beyzadeoğlu: Aslında bu tekniği biz geliştirmedik. Kalça osteonekrozu tedavisinde uygulanan bir tekniği, dünyada ilk kez diz osteonekrozun’da uyguladık. Dizdeki osteonekroz da daha önce yapılmamıştı. Yukarıda bahsettiğim yöntemler kullanılıyordu, ancak bunların da başarıları sınırlıydı.

Ameliyatın prensibi şudur: Eklem çevresindeki ölü kemiğin tamamen temizlenmesi ve daha sonra buraya hastanın kendisinden alınan taze kemikle bazı kemik kaynamasını geliştirici biyolojik maddelerin karıştırılıp oluşan boşluğa doldurulması zaten yukarıda bahsettiğim ameliyatlardan bir tanesidir. Buna ek olarak, fibula (kamış) kemiğinin atar ve toplardamarlarıyla beraber alınarak, bu bölgeye yerleştirilmesi ve damarlarının bölgedeki damarlara mikrocerrahi teknikle dikilmesini içermektedir.

--------------------------------------------------------------------------------

*Steroid kullanımının femur başı avasküler nekrozu patogenezindeki yeri: Deneysel hayvan modeli. Halil Bekler, Ahmet Muhtar Uygun, Alper Gökçe, Tahsin Beyzadeoğlu. Acta Orthop Traumatol Turc. 2007;41(1):58-63.

2008 © indigodergisi.com

Devam edecek…
    Biyografi: Doç. Dr. Tahsin Beyzadeoğlu

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1994 yılında mezun oldu. 2000 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalın’da uzmanlık eğitimin aldı. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde doktora yaparak Doçent unvanını aldı. Halen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak görevini sürdürüyor.

Dernek/Kulüp Üyelikleri : Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği , Türk Ortopedi ve Travmatoloji derneği, Türk Ortopedi ve Travmatoloji Eğitim Konseyi, TOTBİD Ayak ve ayakbileği cerrahisi şubesi yönetim kurulu üyesi, Türk El ve Üst Ekstremite Derneği, Türk Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği, AAOS ( American Academy of Orthopaedic Surgeons), EFORT (European Feteration of National Associations of Orthopaedics and Travmatology), TTB, İTO

Doç. Dr. Tahsin Beyzadeoğlu

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi
    Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı

İletişim: 0216) 578 40 46

e-posta: tbeyzade@superonline.com

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Canlı Kemik Nakli -1

Kategori: Engelliler İçin Özel Bölüm

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 1

Görüntüleme: 1529

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4272
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    628
    @Vuslata Hasret

Standart Canlı Kemik Nakli -2

Canlı Kemik Nakli -2
    Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlarınca geliştirilen fibula tekniği, osteonekrozlu hastalara umut oldu.
    Üç hasta üzerinde başarı ile uygulanan tekniği Doç. Dr. Tahsin Beyzadeoğlu, bir ağacı fide olarak ekmekle, ağacı canlı olarak nakil etmeye benzeterek hastalar, beklemesine gerek kalmadan canlı kemikle yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirecek dedi. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Tahsin Beyzadeoğlu ile röportajımıza devam ediyoruz...

Röportaj: Gülşen Kaş

“Canlı kemik nakli protez ihtiyacını ortadan kaldırıyor”

Gülşen: Diz protezi ameliyatı ile fibula tekniği arasında ne fark var?

Doç. Beyzadeoğlu: Diz protezi hastanın kendi eklemini korumayan bir ameliyattır ve protezin ömrünün sonunda yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Oysa damarlı kemik nakli, hastanın kendi eklemini korur ve başarılı olması durumunda protez ihtiyacını ortadan kaldırır. Osteonekroz da problem kemiğin kanlanmamasıdır. Damarlı kemik bu bölgeye kanlı ve canlı kemiği getirdiği için, hastalığın en mantıklı çözümlerinden biridir. Bunun yanında damarlı kemik nakli, protezden çok daha zor ve uzun süren bir ameliyattır.

Gülşen: Fibula nakli tekniği kimlere uygulanabilir?

Doç. Beyzadeoğlu: Genç, aktif, eklem yüzeyi henüz tahrip olmamış, yaşam beklentisi uzun olan, protez ameliyatı olmak istemeyen, bu ameliyatın yapılmasına engel olacak derecede ağır hastalığı bulunmayan, kalça ve dizlerinde yaygın osteonekrozu bulunan hastalara yapılabilir. Ancak kemiğin daha küçük alanını tutmuş olan osteonekrozlularda diğer basit cerrahi yöntemlerin uygulanmasını tercih ediyoruz. Şu da unutulmamalıdır ki, damarlı kemik ameliyatı sadece osteonekroz da değil, çok büyük uzun kemik kaybına yol açan travmalarda, kemiğin başka yöntemlerle tedavi edilemeyen iltihabında, kemik tümörü cerrahisinde ve omurga ameliyatlarında da uygulanabilmektedir.

Gülşen: Osteonekroz tedavisinde ameliyat son çare mi?

Doç. Beyzadeoğlu: Çok erken evrelerde yakalanan ve kemiğin küçük bölümünü tutmuş olan osteonekrozlar da ameliyat dışı tedaviler yeterli olabilir. Ancak ilerlemiş evrelerde ve geniş alanı kapsayan hastalık durumunda cerrahi tedavi tek seçenektir.

Gülşen: Peki ameliyat yapılamayacak hasta var mı?

Doç. Dr. Tahsin Beyzadeoğlu: Hiçbiri kesin kural olmamakla beraber, 50 yaş üstü, aşırı şişman, ağır hastalığı bulunan ve ameliyatın çok riskli olduğu hastalarda yapılamayabilir. Eklem yüzünün bozulduğu, çökme ve deformasyonun oluştuğu durumlarda ise uygulanmamalıdır.

Gülşen: Hastaların ameliyat öncesi yapması gereken bir şey var mı?

Doç. Beyzadeoğlu: Ameliyat öncesi hastaların çok ayrıntılı muayene ve görüntüleme yöntemleriyle değerlendirilmesi gerekiyor. Ayrıca eşlik eden başka hastalıkları varsa, ilgili branş hekimlerinin yakın takibinde olmaları, ameliyatı yapacak cerrahi ekibin de bu meslektaşlarıyla ayrıntılı konsültasyonda bulunması gerekmektedir. Yani bu ameliyat bir ekip işidir.

Gülşen: Ameliyat sonrası hastalarda ağrı oluyor mu? Ağrı varsa nedeni ne olabilir ve ağrıyı gidermek için ne yapılması gerekir?

Doç. Beyzadeoğlu: Yapılan cerrahiye bağlı ilk 24-48 saatte ağrı olmaktadır, ancak modern, gelişmiş ağrıyı önleyici yöntemlerle bu en az düzeye indirilebilmektedir. Anesteziyoloji ekibi bu konuda bize çok yardımcı oluyor.

“Sigara ve Alkol” hastalığın gelişimini tetikliyor...
    Gülşen: Hastalar ameliyattan sonra ne zaman taburcu ediliyorlar ve ne kadar süre sonra yürüyebiliyorlar?

Doç. Beyzadeoğlu: Toplam 4-5 gün hastanede yattıktan sonra taburcu ediyoruz. Ameliyatın ertesi günü ayağa kaldırıp, ameliyatlı bacaklarının üzerine basmadan (koltuk altı değneği yardımıyla) yürütüyoruz.

Gülşen: Fibuladan alınan canlı kemiğin eksikliği, ameliyat sonrasında kişilerde bir rahatsızlık oluşturuyor mu?

Doç. Beyzadeoğlu: Bununla ilgili pek çok araştırma mevcut. Bazı hastalarda ayakbileği ağrısı olabiliyor. Ancak damarlı kemiğin kazandırdıkları yanında son derece ihmal edilebilecek yan etkiler bunlar.

Gülşen: Hastalara ameliyat sonrasında bir egzersiz programı uygulanıyor mu?

Doç. Beyzadeoğlu: Hastalar yaklaşık 2 ay, ameliyat olmuş sahaya yük vermeden yürüyorlar. Bu sırada eklem hareket açıklığını koruyucu fizik tedavi ve rehabilitasyon görmeleri gerekiyor. İkinci aydan sonra da egzersiz programı 6. aya kadar devam ediyor.

Gülşen: Hastaların ameliyattan sonra nelere dikkat etmesi gerekir?

Doç. Beyzadeoğlu: Sigara ve alkol kullanmamaları, varsa diğer hastalıklarının kontrollerini düzenli yaptırmaları ve rehabilitasyon programına uyum göstermeleri gerekiyor.

Gülşen: Hastaların vücutlarının, bu tekniği reddetme ihtimali var mı? Varsa nedeni nedir? Bu durumda nasıl bir yol izlemek gerekir?

Doç. Beyzadeoğlu: Kalça osteonekrozunda damarlı kemik naklinin 10 yıllık sürede başarı oranı %85 olarak bildiren bilimsel makaleler mevcuttur. Kemik hastanın kendisinin kemiği olduğundan ve damarıyla nakledilip, hastalıklı bölgeye besleyici kan getirdiğinden reddedilme ihtimali bildirilmemiştir.

Gülşen: Diz protezi ameliyatı olan kişiler 15-20 sene sonra tekrar ameliyat geçirmek zorunda kalabiliyorlar. Fibula tekniğin de böyle bir şey olma ihtimali var mı?

Doç. Beyzadeoğlu: Kalçada son derece (%85) başarılı olan bu tekniğin dizdeki geç dönem sonuçlarını vermek için henüz erken. Zira bizim (her geçen gün sayıları artmakla beraber) 3 hastamızın 4 dizine bu tekniği uyguladık. İki yıllık takiplerinde hastaların sonuçları beklediğimizin üstünde iyi oldu. Kalçadaki başarı oranının dizde de olmasını beklemek mantıklı görünüyor. Yani her 100 hastadan 85’i protezden kurtulurken, 15’ine tekrar protez gerekli olabilir. Damarlı kemik nakli başarısızlığı halinde, protez ameliyatı yapılmasına engel bir durum bulunmamaktadır.

Gülşen: Tekniğin başarısını neye bağlıyorsunuz?

Doç. Beyzadeoğlu: Eklemi korumasına, kişinin kendi kemiğinin kullanılmasına ve hastalığın altta yatan nedeni olan kanla beslenmemeyi ortadan kaldırmasına bağlıyorum.

Gülşen: Bu tip bir rahatsızlığa yakalanmamak için ne yapılması gerekir?

Doç. Beyzadeoğlu: Travmadan korunmalı, sigara ve alkol kullanmamalılar. Eklem ağrısı şikayetleri için Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlarına gitmeyi ihmal etmemelidirler. Ancak sistemik başka hastalıkları var ve bir takım ilaçları bu hastalıkları yüzünden kullanmak zorunda kalırlarsa, kanıtlanmış bir korunma yöntemi yok.

Gülşen: Dünyada bir ilke imza attınız, makaleniz yurtdışında bilimsel dergilerde yayınlanacak. Makalenizin yayınlanmasının ülkemize bir getirisi olabilir mi? Nasıl tepkiler bekliyorsunuz?

Doç. Beyzadeoğlu: Açıkçası, vaka sayımızı kısa sürede arttırabilir ve hastalarımızı iyi takip edersek, bu yöntemin diz osteonekrozunun tedavi seçeneklerinden biri olarak dünya çapındaki klasik eğitim kitaplarında yerini almasını umuyorum.

Gülşen: Eklemek istedikleriniz?

Doç. Beyzadeoğlu: Biz osteonekrozlu hastalara ulaşmak ve özellikle diz osteonekrozunda bahsedilen tedavi yönteminin olduğunu duyurmak istiyoruz. Kendi meslektaşlarımıza zaten kongre ve toplantılarda bahsederek, uygun hastaları bize sevk etmelerini veya kendilerinin de bu yöntemle tedavi etmelerini öneriyoruz. Siz basın aracılığıyla da özellikle bu tedaviden haberi olmayan osteonekroz hastalarına ulaşmak en büyük amacımız. İlginiz ve güzel sorularınız için de teşekkür ederiz.

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri