Kullanıcı Tag Listesi

17 Kasım 2010 Çarşamba 17:14 Sigara Artık Raftan İnecek Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sigara yasaklarına daha etkili biçimde uyulmasını sağlamak için ihlal cezalarının tahsilatını artık belediyelerin değil, mülki idare amirlerinin yapacağını bildirdi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sigara yasaklarına daha etkili biçimde uyulmasını sağlamak için ihlal cezalarının tahsilatını artık belediyelerin değil, mülki idare amirlerinin yapacağını bildirdi. Sigara bıraktırma ilaçlarını da test

Bu konu 996 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
Sigara Artık Raftan İnecek 996 Reviews

  Konuyu değerlendir: Sigara Artık Raftan İnecek

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 996 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.991
  Konular
  4272
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  628
  @Vuslata Hasret

  Standart Sigara Artık Raftan İnecek

  17 Kasım 2010 Çarşamba 17:14
  Sigara Artık Raftan İnecek
  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sigara yasaklarına daha etkili biçimde uyulmasını sağlamak için ihlal cezalarının tahsilatını artık belediyelerin değil, mülki idare amirlerinin yapacağını bildirdi.

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sigara yasaklarına daha etkili biçimde uyulmasını sağlamak için ihlal cezalarının tahsilatını artık belediyelerin değil, mülki idare amirlerinin yapacağını bildirdi.  Sigara bıraktırma ilaçlarını da test edeceklerini duyuran Akdağ, “Kapalı yerde sigara yasağının uygulanmasında, belediyelerin vazifelerini yeterince yapmamalarından kaynaklanan bir sorun yaşıyoruz. Bunun sebebi, kolluk kuvvetlerinin belirlediği ve evraka bağladığı cezaların belediyelerce uygulanmaması. Başta bu cezaları belediyelerin almasının daha uygun olacağını düşünmüştük” dedi. Bunu İçişleri Bakanıyla görüştüklerini hatırlatan Akdağ, “Şimdi yapılması gereken, bu cezaların doğrudan vali, kaymakamlık ve diğer mülki idari amirlerince yerine getirilmesi noktasında yasal değişiklik yapılmasıdır. İşin bu önemli tarafının üzerindeyiz” diye konuştu.  Raftan tezgah altına  Bunun yanı sıra, Tütün ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Üst Kurulu’nun (TAPDK) yapacağı, Açıkta Sigara Satışlarıyla ilgili Yönetmeliğin bitmek üzere olduğunu söyleyen Akdağ, şöyle konuştu: “Biraz geciktiler. Yönetmelikle artık açıkta sigara satılamayacak. Sigara görünür yerde, raflarda cazip şekilde yer alamayacak. Sigarayla ilgili tedbirler ve kampanyamız aslında çok büyük sonuçlar doğurdu. İhlaller olsa da her yerde içilmiyor. İkincisi gençlerde sigaraya başlama oranının azaldığını görüyoruz. Sigarayı bıraktırma hattı Alo 171’i oluşturduk. Kimse merak etmesin, bu işin peşini bırakacak değiliz.”  Bırakmaya 300 bin kişiyle test  Sigarayı bıraktırma ilaçlarına de değinen Akdağ, şunları dile getirdi: “Sağlık Bakanlığı bunları satın alacak ve Alo 171’le beraber önce 300 bin kişilik bir gönüllü hasta gurubu üzerinde bunları kullanacağız. Sonuçlar başarılı olursa sosyal güvenlik kapsamına alınacak. Böylece sigarayı bıraktırma ilaçlarının ne kadar yararlı olduğunu göreceğiz. Başka ülkelerde de sonuçlar var, ama biz kendi ülkemizin sonuçlarına bakmak istiyoruz. Sonuçları görmeden geri ödemeye koyamayız.”  Elektronik sigarayı bilimsel heyetle yasakladık  Elektronik sigarayla ilgili kararı bilimsel heyetlerin belirlediğine değinen Recep Akdağ “Sağlık Bakanı olarak ben karar vermedim. Sigarayı bırakmada en iyi yöntem, kişinin bunu kafasından silmesidir. Sigarayı bıraktırma ilaçlarından alınan en iyi sonuçlar kişinin kendi kafasında bunu bitirmesiyle yakından ilgili ” dedi.  ‘Öleceksem zevkimle ölürüm’e ‘harakiri’ benzetmesi yaptı  Bazı tiryakilerin, “Bu benim zevkim öleceksem ben öleceğim” sözlerinin hatırlatması üzerine Recep Akdağ, “Japonya’da da harakiri yapanlar var. Ne yapacaksınız? Biz elimizden geleni yapmaya çalışacağız” dedi.Akdağ, “İstanbul İl Müdürlüğü ile İstanbul Üniversitesi’nin ortak çalışma sonuçlarına göre, kronik akciğer hastalığı, kalp k rizi, astım gibi hastalıklarda acil servise yapılan başvurularda yüzde 20 azalma var” diye konuştu.  Hürriyet / Süleyman Demirkan


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Sigara Artık Raftan İnecek

        Kategori: Türkiyeden Haberler

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 2

        Görüntüleme: 996

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

 2. #2
  SaiL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13.11.09
  Yaş
  37
  Mesajlar
  4.261
  Konular
  840
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  100
  @SaiL

  Standart Sigara artık tezgâh altında satılacak

  Bugün yürürlüğe giren yönetmeliğe göre tütün ürünleri, dükkânın görünmeyen bölü-münde küçüklerin ulaşamayacağı raflarda satılacak. Uygulama sıkı denetimlerle başlıyor  Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Yönetmelik, altı aylık geçiş sürecinin ardından bugün itibariyle resmen yürürlüğe giriyor. Buna göre, tütün ürünleri, işyerinin dışarıdan görünmeyen ayrı bir bölümünde, 18 yaşını doldurmamış kişilerin doğrudan ulaşamayacağı şekilde satılacak. Yönetmelik değişikliği, tütün mamulleri satan esnafı ise kara kara düşündürüyor. Dükkânı müsait olanlar sigara reyonlarını arka tarafa kaydırmanın formülünü ararken, küçük büfe sahipleri "Denetçiler gelsin, onların verdiği fikirle çözüm arayacağız. Ancak sigara tezgâh altına inerse kaçakçılığa zemin yaratılır" diyor.

  DENETİMLER BAŞLIYOR

  Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom ise işletmeleri uyardı. Bir süredir çevresindeki işletmeleri gezdiğini ve yönetmelikle ilgili hiçbir düzenleme görmediğini belirten Çom, "Ya Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (TAPDK) yönetmeliğini bilmiyorlar ya da cezalar hakkında bilgileri yok. Ancak bugünden itibaren sıkı denetimler başlıyor" dedi. Tedbirin sigarayı bıraktırmaktan çok sigaraya başlanmasının önlenmesine yönelik olduğunun altını çizen Çom, "Şimdiye dek tedbirlerin olumlu sonuçlarını gördük. Bu konuda uyarı yayınlayacağız. Ekiplerimiz ceza kesme yetkisinde olan hususları denetleyerek TAPDK'ya bildirecek" diye konuştu. Çom, "Tütün mamülleri dışarıdan bakıldığında görülmeyecek şekildeyse kapalı dolaba gerek yok" açıklamasını yaptı.

  RAFLAR ARKA BÖLÜME

  Ancak yeni yönetmelik tütün mamulleri satan esnafı kara kara düşündürüyor. Kendi dükkânında yönetmeliğin belirttiği uygun yerin neresi olduğunu kestiremeyen esnaf ne yapacağını bilemiyor. "Rafları girişten görünmeyecek şekilde arka tarafa alıyoruz. Bunun için raf yaptırıyoruz. Ölçü alındı, hafta sonu hazır olacak" diye konuşan Beşiktaş'taki Turuncu Büfe'nin çalışanı Salih Atalay, şimdiden sigara reyonunun ışıklarını söndürdüklerini belirtiyor. Yeni düzenleme ile zaten azalmış olan satışlarının iyice düşeceğini anlatan Atalay, "Bizim insanımız görmediği ürünü sormaya çekinir" diyor. Dükkânının küçük olduğunu ve çözüm konusunda sıkıntı çektiğini anlatan Rasim Büfe'nin sahibi Rasim Ertem de "Zaten alanım dar, sigara raflarını yan duvara geçirip önünü şans oyunu makineleriyle kapatmayı düşünüyorum" diye konuşuyor.

  'Esnafın son kullanma tarihi'

  TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Yönetmelikteki muğlak hükümler, 150 bin esnafı tehdit ediyor. Korkarım 7 Temmuz esnafın son kullanma tarihi olacak" dedi. TAPDK Başkanı Mehmet Küçük'e yönetmeliğin bir yıl ertelenmesi talebinde bulunan Palandöken, TESK'e bağlı 245 bin satış noktasından 180 bininde içki ve sigara satıldığını, bu satış noktalarından en az 150 bininin bu yönetmelikle ciddi bir tehdit altına girdiğini ifade etti.

  Yeni yönetmelik neler getiriyor?

  TÜTÜN mamulleri, işyerlerinin dışarıdan görünmeyen ayrı bir bölümünde, 18 yaşını doldurmamış kişilerin doğrudan ulaşamaması için tedbir alınarak çalışanların denetimi altında bulundurulacak.

  İŞYERİNİN fiziki koşulları sebebiyle ayrı satış bölümü oluşturulamaması durumunda tütün mamulleri, 18 yaşını doldurmamış kişilerin ulaşamayacağı satış ünitelerinde satışa sunulacak.

  HERHANGİ bir satış ünitesinin bulunmadığı ya da satış ünitesinin sığamayacağı kadar küçük alanlarda satış yapan perakende satıcılar tütün mamullerini görünür yüzü şeffaf olmayan dolaplarda bulunduracak.

  SATIŞ üniteleri yazılı, görsel, işitsel unsurlar içermeyeceği gibi, reklam içerikli ibareleri taşımayacak, birden fazla renkle tasarlanmayacak.

  TÜTÜN mamulleri, çocuk dergi, kitap ve yayınları, kıyafetleri, kırtasiye, oyuncaklar, cips, çikolata, şekerleme gibi çocuklar tarafından tüketilen ürünlere bitişik alanlarda satılamayacak.

  İŞYERLERİNDE birden fazla alanda sigara satışa sunulamayacak. Düzenlemelerin ihlali halinde satış belgesi iptal edilebilecek.

 3. #3
  Torpag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.09
  Mesajlar
  169
  Konular
  19
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  412
  @Torpag

  Standart

  birde sigara paketlerinin rennginin (siyah)olsaydi daha iyi olurdu,alli pullu reklamlari kaldirsalardi iyi olurdu,cocuklarin bulundugu ana okulu,okul ve meslek edinme yerlerinde ve cevrelerinde sigara nin icilmesi yasak edilmeleidir.bence!!özer sende birak artik sigarayi!!
  Sadece ahmaklar kayip edeceklerini bildikleri halde savasa girerler!!
  cengiz han

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş