Kullanıcı Tag Listesi

ABD yine hata yaptı ama bize ne? Ortadoğu’da bugün pek az dillendirilen-bilinen değil-bir gerçek varsa, o da ABD ile İran arasında açık kanalların bulunduğu ve bunların kullanıldığıdır. Hassas kriz dönemlerinde zaten kullanılan bu temas yolları, uzun süredir ilk kez ciddi bir sonuç vermiş gibi görünüyor. İsrail’in ve lobisinin Washington üzerindeki ezici baskısı, nükleer kriz, füze kalkanı meseleleri ile İran ve “5 artı 1” ülkeleri arasında başlayacak müzakereler arifesinde

Bu konu 698 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
ABD yine hata yaptı 698 Reviews

Konuyu değerlendir: ABD yine hata yaptı

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 698 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4272
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Bahsedildi
    0 Mesaj
    Etiketlenmiş
    0 Konu
    Tecrübe Puanı
    628
    @Vuslata Hasret

Standart ABD yine hata yaptı

ABD yine hata yaptı ama bize ne?

Ortadoğu’da bugün pek az dillendirilen-bilinen değil-bir gerçek varsa, o da ABD ile İran arasında açık kanalların bulunduğu ve bunların kullanıldığıdır. Hassas kriz dönemlerinde zaten kullanılan bu temas yolları, uzun süredir ilk kez ciddi bir sonuç vermiş gibi görünüyor.

İsrail’in ve lobisinin Washington üzerindeki ezici baskısı, nükleer kriz, füze kalkanı meseleleri ile İran ve “5 artı 1” ülkeleri arasında başlayacak müzakereler arifesinde Irak’ta yaşanan gelişme özellikle altı çizilmeyi hakediyor.

Çünkü, Mart ayında gerçekleşen seçimlerden sonra bir türlü kurulamayan Bağdat hükümeti içeriden ve dışarıdan sayısız etkiye açıktı ve uzlaşıya yaklaşıldığı bile düşünülmüyordu.

Oysa kısa süre önce eller birbirine uzatıldı ve aylardır kurulamayan hükümet 7 günde kuruldu. İşte bu siyasi mucizenin gerçekleşmesinin, Şii bir Başbakanlığın ortaya çıkışının (Sünni El İrakiya’nın sandıktan birinci çıkmasına rağmen ve Allavi yurt dışındayken), Kürt Cumhurbaşkanı’nın (ki ‘biz İran’dan memnunuz’ demişti) yerini korumasının altını besleyen iki ülke olduğu düşünülüyor şimdi: İran ve ABD!

Bu iddianın önemli kaynakları daha çok Iraklı Sünniler. İddialı dursa da mantık dışı sayılamayacak bu bilgi, bölgenin diğer ülkelerinde de zikredilmeye başlanmış durumda.

Ucu nereye varır şimdiden söylemek zor. Fakat, İran-Batı görüşmelerini kolaylaştırabilir. Öte yandan İsrail’in sert bakışlarını da üzerinde toplayabilir. Fakat ne olursa olsun, Ortadoğu için önemli bir gelişme sayılmalı bu ilişki!

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: ABD yine hata yaptı

Kategori: Dünya'dan Güncel Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 698

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri