LSD, (D-Liserjik asit diethylamide) yasadışı halüsinojen bir uyuşturucudur. Kimyasal ismi D-Liserjik Asid Dietilamid (D-lysergic acid diethylamide) olan bu madde genelde LSD veya LSD-25 olarak anılır. Çavdar mahmuzu denilen bir çavdar mantarından sentezlenir. Sıvı halde veya kağıda emdirilmiş halde, ayrıca seyrek de olsa jel, toz veya hap şeklinde olabilir. Etkileri, alınmasını izleyen 20-60 dakika içinde başlayan ve 6-12 saat süren bu madde en kuvvetli halüsinojenlerden biri olarak kabul

Bu konu 3541 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
LSD - Uyuşturucu Madde 3541 Reviews

Konuyu değerlendir: LSD - Uyuşturucu Madde

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3541 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Standart LSD - Uyuşturucu Madde

LSD, (D-Liserjik asit diethylamide) yasadışı halüsinojen bir uyuşturucudur. Kimyasal ismi D-Liserjik Asid Dietilamid (D-lysergic acid diethylamide) olan bu madde genelde LSD veya LSD-25 olarak anılır.

Çavdar mahmuzu denilen bir çavdar mantarından sentezlenir. Sıvı halde veya kağıda emdirilmiş halde, ayrıca seyrek de olsa jel, toz veya hap şeklinde olabilir. Etkileri, alınmasını izleyen 20-60 dakika içinde başlayan ve 6-12 saat süren bu madde en kuvvetli halüsinojenlerden biri olarak kabul edilir. İnhibitörü Chlorpromazinedir.

Geçmişi

LSD ilk olarak İsviçreli kimyager Dr. Albert Hofmann tarafından, çavdar mahmuzuyla yaptığı deneyler sırasında sentezlenmiştir. İlk olarak 1938'de sentezlenmiş olmasına karşın etkileri bundan 5 yıl sonra, 19 Nisan 1943'de deney tekrarlanınca LSD maddesinin kazara Hofmann'ın derisine nüfuz etmesiyle bulunmuştur. Bundan üç gün sonra Hofmann LSD'nin etkilerini araştırmak için 250 mikrogram LSD almıştır. Hastalandığını düşünüp bisikletle eve giderken Hofmann dünyada LSD'nin etkilerini ilk yaşayan insan olmuştur. Bu gün "Bisiklet Günü" diye anılır ve ilk bilinen LSD 'yolculuğu'dur.

1960'lı yıllarda CIA uzmanlarının, diğer ülkelerin istihbarat elemanlarının sorgulanmasını kolaylaştırmak amacıyla LSD'yi daha da geliştirdikleri iddia edilmektedir.

Etkileri

Etkisi 30-90 dakika icinde baslar ve uzun zaman (8-12 Saat)kalir. Kullananlar genelde halüsinasyon görür. Nadiren depresif durumlar da görülür. Ani duygu değişimleri yaşanır. Kahkahalarla güldükten sonra aniden ağlanabilir.

Haftada üç veya daha fazla kullanıldığında uzun süre halüsinasyon görülebilir. Örneğin yolda yürürken üzerinize araba geldiğini sanarak kendinizi sağa sola atarken başka bir arabanın altında kalabilirsiniz. Ruhsal bozukluk durumlarında duvarların üstünüze geldiğini ve eşyaların canlandığını zannedebilirsiniz.Ayrıca ses duyumunuz artmakla birlikte,renkleri daha iyi görebilmektesiniz.Kullanıldığı zaman görülen etkiye "deneyim", kullanılmadığı zaman kendisini gösteren etkiye ise "flashback" denir.

Dikkat : Psikoz Tehlikesi

Bir defalık kullanımı HPPD denilen psikoza yol açabilir (uyuşturucu-psikozu). Böyle psikozlar aylar,yıllar veya ömürboyu sürebilir (takılı kalmak).

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: LSD - Uyuşturucu Madde

Kategori: Kimya

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 1

Görüntüleme: 3541

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

LSD ilk alındığında aldatıcı tesirini gösterip, beynin süratle çalışmasını sağlar. O andan itibaren insan kendini rüya aleminde zanneder...

Ne var ki bu renkli rüya alemini bir umursamazlık ve donukluk hali takip eder. Bu durum yaklaşık 10-15 saat devam eder. Ağızdan salyalar akmaya başlar, dil peltekleşir, her şeye razı olma hali görülür. Aldatıcı halin sona ermesiyle artık rahatsızlık başlar. Baş dönmesi, göz kararması, bitkinlik, sindirim organlarında bozukluk, kusma, baş ağrısı ve uykusuzluk başlar. Beynin çalışması imkansızlaşır. Kişi bu kötü durumdan kurtulmak için tekrar LSD almak ister ve bu kısır döngü böylece devam eder, gider. Şahsın çalışması gerekiyorsa, üzerinde ki yorgunluğu atmak ve kafasının yeniden çalışması için yeniden ihtiyaç duyar.

LSD yi ilk bulan; Albert Hofmann 1943 yılında LSD’nin fizyolojik ve ruhsal etkilerini kendi üzerinde denemiş ve gözlemlerini yazmıştır.

“19 Nisan 1943 Pazartesi günü saat 16.00’da Lysergic Acid Diethylamide Tartarat’ın % 05’lik eriğini hazırladım. 0.5 santimetre küp 0.25 miligram LSD içeren tatsız, yavan sıvıyı içtim.

Saat 17.00’de baş dönmesi, endişe, kaygı ve tedirginlik başladı. Görmem bozuldu, düşüncelerim dağıldı, içimden gülmek isteği geliyor, anlamlı konuşmak için büyük çaba sarf ediyorum, görme alanım sanki karşımda, eşyaların biçimi değişiyor, çevremi lunaparklarda olduğu gibi olağan üstü görüyorum.
    Bir süre sonra bunların hepsi geçti. Bütün bunları hatırlıyorum, baş dönmesi, görme bozuklukları, çevredeki eşyaların acayip gülünç ve kaba şekilleri... Renkli yüzler belirdi. Belirli bir tedirginlik vardı. Aralıklı olarak başımın, ayaklarımın ve bütün gövdemin ağırlığını duyuyorum, sanki madenle doldurulmuş gibi. Ayaklarda kramplar oluyor... Ellerde soğukluk ve sanki eriyip gidiyormuş gibi bir duygu var. Ağzımda maden tadında kuruluk, boğazda sıkışma, korku ve endişe, bilinçte bulanıklık... Bu arada içinde bulunduğun koşullarla gerçek arasında ayrım güçlüğünden doğan bir karışıklık.

LSD’yi aldıktan altı saat sonra eski durumuma döndüm. Ancak ufak tefek görme bozuklukları kaldı. Her şey sallanıyor, eşyaların boyutları değişiyor. Sanki onların dalgalanan sudaki yansımasını izliyorum. Üstelik bütün eşyalar hoş olmayan görünümler kazanıyor. Renkleri durmadan değişiyor. Yeşil ve mavi renkler üstünlük kazanıyor. Gözlerimi kapayınca fantastik, gerçekdışı biçimler görüyorum. Dikkati çeken bir nokta bütün seslerin gözüme yansıması ve türlü biçimlere dönüşmesi... Her ses, renk bir sanrıya (gerçekte olmayan olguları var gibi algılamak) dönüşüyor. Bunlar renk ve gölge olarak sürekli değişiyor. LSD’yi aldıktan sekiz, on saat sonra şiddetli bir uyku bastırdı. Ertesi gün biraz yorgun kalktım.”

Albert HOFMAN-1943

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesinden alınmıştır.
    Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler