Kullanıcı Tag Listesi

Ayhan Yüksel Araştırmacı-Yazar 1 Şubat 1951’de Giresun’un Tirebolu ilçesinde doğdu. İlk ve orta eğitimini Tirebolu’da, lise eğitimini Trabzon’da yaptı. İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisini bitirdi (1977). İstanbul Üniversitesi Sosyal İlimler Enstitüsü Tarih Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı. Çalışmaları, özellikle Giresun ve yöresi üzerinde yoğunlaştı. Tirebolu, Yeşilgiresun, GüzelOrdu gibi mahalli gazetelerde, Giresun Dergisi yanında Türk Dünyası Araştırmaları, Tarih

Bu konu 915 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Ayhan Yüksel Kimdir ? 915 Reviews

  Konuyu değerlendir: Ayhan Yüksel Kimdir ?

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 915 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.991
  Konular
  4272
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  628
  @Vuslata Hasret

  Standart Ayhan Yüksel Kimdir ?

  Ayhan Yüksel
  Araştırmacı-Yazar

  1 Şubat 1951’de Giresun’un Tirebolu ilçesinde doğdu. İlk ve orta eğitimini Tirebolu’da, lise eğitimini Trabzon’da yaptı. İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisini bitirdi (1977). İstanbul Üniversitesi Sosyal İlimler Enstitüsü Tarih Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı. Çalışmaları, özellikle Giresun ve yöresi üzerinde yoğunlaştı. Tirebolu, Yeşilgiresun, GüzelOrdu gibi mahalli gazetelerde, Giresun Dergisi yanında Türk Dünyası Araştırmaları, Tarih ve Düşünce, Tarih ve Toplum, Türk Kültürü Araştırmaları, Osmanlı Araştırmaları gibi akademik dergilerde yazıları yayımlandı, katıldığı sempozyumlarda araştırma sonuçlarını tebliğ olarak sundu. Fahrî olarak Giresun ve Tirebolu Belediyelerinin kültür danışmanlığını (1996-2002), Giresun Tarihi Sempozyumu’nda (24-25 Mayıs 1996), Giresun Kültür Sempozyumu’nda (30-31 Mayıs 1998), Millî Mücadelede Giresun Sempozyumu’nda (6-7 Mart 1999), Tirebolu 1. Fındık Sempozyumu’nda (6-7 Eylül 1996) koordinatörlük ve yayın kurulu üyeliğini yürüttü. Prof. Dr. Faruk Sümer’in Tirebolu Tarihi (İstanbul 19992) adlı eserinin saha araştırmasında ve yazılmasında yer aldı, Sümer’in ölümünden (1995) sonra Türk Devletleri Tarihinde Şahıs Adları I-II (İstanbul 1999) eserini yayıma hazırladı. Yöre ile ilgili birçok yayıma danışmanlık yaptı.  Eserleri

  Giresun Tarihi Yazıları, Kitabevi, İstanbul 2002. Bu kitapta daha çok Giresun ve ona bağlı kazaların sosyal, ekonomik ve folklorik geçmişini yansıtan çoğu orijinal kaynaklara dayalı 40 kadar yazıya yer verilmiştir. Bazı yazıların ana kaynağını doğrudan arşiv belgeleri oluşturmaktadır ve üzerinde daha önce hiç çalışma yapılmamış veya çok az durulmuş olan konuları kapsamaktadır.

  Tirebolu: Bir Sahil Kasabasının Sosyal ve Ekonomik Tarihi (1788-1858), Kitabevi, İstanbul 2003. Kitap, 1 Numaralı Tirebolu Şer’iyye Sicili’ne dayanmaktadır. Tirebolu’nun XVIII. yüzyıl sonları ile XIX. yüzyılın ikinci yarısında kadar olan zaman içinde sosyal ve ekonomik durumunu ortaya koyan bu çalışmada, küçük bir kıyı kasabasının tarihine ait yeni bilgiler ortaya çıkarılmıştır.

  Sicill-i Ahvâl Defterlerine Göre (1879-1909) Tirebolulu Memurlar, Kitabevi, İstanbul 2004. Osmanlı döneminde çeşitli kademelerde görev alan, aralarında II. dönem milletvekili Tahir Karadeniz, kaymakam Naibzade Mehmed Tevfik Efendi gibi 44 Tirebolulu memurun hal tercümelerini ihtiva etmektedir.

  Sicill-i Ahvâl Defterlerine Göre (1879-1909) Göreleli Memurlar, Görele Dermekler Birliği, İstanbul 2005. Aralarında şair-yazar Hasan Âli Yücel’in dedesi, Telgraf ve Posta Nazırı Hasan Âlî Efendi ile babası Ali Rıza Bey’in, amcası Rıfat Bey’in oğlu Ali Ekrem Bey’in de bulunduğu 15 Göreleli memurun hal tercümesini ihtiva etmektedir.

  Doğu Karadeniz Araştırmaları, Kitabevi, İstanbul 2005. Eser, Doğu Karadeniz Coğrafyasında yer alan Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize illeri “tarihinden bir yaprak” sunmaktadır. Kitapta, “Trabzon Valisi Sırrı Paşa’nın Raporuna Göre Doğu Karadeniz’in Önde Gelen Aileleri (1880)”, “Giresunlu Eşkıya Micanoğlu Hüseyin”, “Rizeli Eşkıya Sandıkçı Şükrü”, “Ordulu Eşkıya Hekimoğlu İbrahim”, “Erzurum Kongresi Delegesi Eyübzâde İzzet Bey” gibi arşiv kaynaklı 17 makale yer almaktadır.

  Tirebolu’dan Simalar: Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Değerlerimiz, Arı Sanat Yayınevi, İstanbul 2005. Bu çalışmada Tirebolu’nun yanında kültürel bir bütünlük arz ettiği için bugün birer ilçe olan, geçen dönemde nahiye ve köy statüsündeki Espiye, Yağlıdere, Güce ve Doğankent’ten Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde yetişmiş akademik kariyeri olanlar ile sanat, edebiyat (şiir, hikâye, roman, deneme, araştırma, inceleme, oyun), tarih, folklor, siyaset ve iktisat gibi alanlarda telif eser verenler, millî sporcular, belediye başkanları, milletvekilleri gibi aralarında ilk donanma komutanı Amiral Şükrü Okan’ın, güreşçi Salih Bora’nın, ressam Burhan Uygur’un, gazeteci-yazar Hulki Cevizoğlu’nun, Sakarya Savaşı şehidi Hüseyin Avni Alparslan Bey’in biyografisinin bulunduğu 334 kişi yer almıştır.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Ayhan Yüksel Kimdir ?

        Kategori: Genel Kültür

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 915

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş