11 Kasım 2010 Düşünen kurbandan uzak durun Uzmanlar kurbanlık satın alırken ‘düşünen, yere bakan, çevresine ilgisiz’ hayvanlardan uzak durulması tavsiyesinde bulunuyor...

Bu konu 1021 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Düşünen kurbandan uzak durun 1021 Reviews

Konuyu değerlendir: Düşünen kurbandan uzak durun

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1021 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    755
    @Vuslata Hasret

Standart Düşünen kurbandan uzak durun

11 Kasım 2010

Düşünen kurbandan uzak durun

Uzmanlar kurbanlık satın alırken ‘düşünen, yere bakan, çevresine ilgisiz’ hayvanlardan uzak durulması tavsiyesinde bulunuyor...

Kurban Bayramı’na 5 gün kala kurban kesmeyi düşünenler için tavsiyeler yağıyor. Bu tavsilerden biri de ‘düşünen’ kurbanlıklardan uzak durulması yönünde. Gaziantep Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Satıl “Kurbanlık satın alırken düşünen, yere bakan, çevresine ilgisiz hayvanlardan uzak durulmalı” dedi. Satıl, kurbanlık olarak satın alınacak hayvanın öncelikle ‘kurban olarak kesilmeye uygun’ olması gerektiğini belirtti. Kurbanlık olarak satın alınacak hayvanın öncelikle sağlıklı olması gerektiğini, hayvanın sağlıklı olup olmadığının da ancak veterinerin yapacağı sağlık muayenesiyle anlaşılabileceğini kaydeden Satıl, bu nedenle sağlık raporu olmayan hayvanların satın alınmamasını istedi.

Artan et fiyatlarına bağlı olarak kurbanlık fiyatları da geçen yıla oranla yüzde 35-40 yükseldi. Geçen sene 250-400 lira fiyatla satılan küçükbaş hayvanlar, bu yıl 400-800 lira arasında fiyat bulurken, geçen yıl 1.500-6.000 lira arasındaki büyükbaş hayvanlar 3-10 bin lira arasında. Türkiye’de her Kurban Bayramı’nda yaklaşık 500-600 bin büyükbaş, 2-2.5 milyon da küçükbaş hayvan kesiliyor.

3.5 milyar liralık pazar

Geçen sene Kurban Bayramı’nda 600 bin büyükbaş hayvan, 2 milyon 200 bin de küçükbaş hayvan kesilmişti. Bu yıl, geçen yılki sayıda kurban kesilmesi halinde, kurban satışı 3.5 milyar lirayı bulacak. Buna nakliye, kurban pazarı kiraları, kasap ücretleri gibi giderler dahil değil.

Bakan’dan tebdil-i kıyafet denetim

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşları belirlenen çevre kurallarına uymaları konusunda uyardı. Çevreyi kirletenlere, hayvanlara eziyet edenlere 700 TL ceza kesileceğini vurgulayan Eroğlu “Denetimler yapılacak. Bizzat ben de tebdil-i kıyafet denetim yapacağım. Ama vatandaşlarımızın yüzde 90’dan fazlası kurallara uyuyor. Ülkemizin imajını zedelemeye kimsenin hakkı yok” dedi. Bakan Eroğlu, Meclis kulisinde gazetecilerle yaptığı sohbette, Çevre ve Orman İl Müdürlükleri ile belediye zabıtalarının kurallara uyulup uyulmadığı konusunda denetim yapacağını, vatandaşların doğrudan bakanlığa ya da bu birimlere telefon ederek şikayetlerini bildirebileceklerini ifade etti

star

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Düşünen kurbandan uzak durun

Kategori: Türkiyeden Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1021

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler