Kullanıcı Tag Listesi

ÇUVAL OLAYI, BİR ERGENEKON PROJESİ11 Kasım 2010 Perşembe, 06:40 tarihinde Haber Seyret tarafından eklendi Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Emre Uslu'nun 'Derin Devletin Tehdit Haritası-Dün Kürtler Bugün Cemaatler' adlı yeni kitabında yaşandığı dönemde Türkiye'yi sarsan 'çuval olayı'na ilişkin çarpıcı bir iddia yer alıyor. ÖNDER DELİGÖZ/İSTANBUL

Bu konu 950 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
çuval olayı, bir ergenekon projesi 950 Reviews

  Konuyu değerlendir: çuval olayı, bir ergenekon projesi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 950 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.991
  Konular
  4272
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  627
  @Vuslata Hasret

  Yeni çuval olayı, bir ergenekon projesi

  ÇUVAL OLAYI, BİR ERGENEKON PROJESİ11 Kasım 2010 Perşembe, 06:40 tarihinde Haber Seyret tarafından eklendi
  Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Emre Uslu'nun 'Derin Devletin Tehdit Haritası-Dün Kürtler Bugün Cemaatler' adlı yeni kitabında yaşandığı dönemde Türkiye'yi sarsan 'çuval olayı'na ilişkin çarpıcı bir iddia yer alıyor.

  ÖNDER DELİGÖZ/İSTANBUL  Kuzey Irak'ın Süleymaniye şehrinde 11 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun 4 Temmuz 2003'te Amerikan askerleri tarafından gözaltına alınmasıyla tarihe 'çuval olayı' olarak geçen skandal gelişme, iktidar partisini yıpratmaya çalışan ve dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ü istifa ettirmek isteyen Ergenekon yapılanmasından bağımsız değildi. Bu çarpıcı iddia Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Emre Uslu'nun piyasaya yeni çıkan 'Derin Devletin Tehdit Haritası-Dün Kürtler Bugün Cemaatler' adlı kitabından.  Uzun yıllar Emniyet Genel müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde çalışan Uslu, Karakutu Yayınları'ndan çıkan kitabında Ergenekon yapılanmasından, Kürtlerin ve cemaatlerin düşürüldüğü kumpaslara, Gazi olaylarının arka planından faili meçhul cinayetlere kadar derin devletin illegal eylemleri hakkında birbirinden ilginç tespitlere yer veriyor. 'Dün Kürtler, Bugün Cemaatler' adlı kitapta geçen en ciddi iddialardan biri ise 'Çuval Olayı' ile ilgili. Kitaba göre, o dönemde ülkede anti-Amerikancı propaganda yapan Ergenekon'un 'çuval olayı'nda parmak izi var.  PERİNÇEK ÇOK ÇALIŞMIŞ  Uslu, yaşandığı dönemde Türkiye'yi sarsan çuval olayı üzerindeki Ergenekon izini belirginleştiren bir diyaloga da kitabında yer vermiş. Çuval olayının hemen Süleymaniye'yi ziyaret eden bir Türk gazeteci, Aydın kod adlı bir binbaşı ve yanındaki askerlere Türkiye'deki durumu şöyle anlattı: "Haberiniz var mı bilmiyorum. Sizin gözaltına alındığınız ve dünya ile ilişkiniz olmadığı birkaç günlük süre içersinde Türk halkı ayağa kalktı. Durumu anlatmak için şu örneği verebilirim. Böylesi bir durum ancak Türk milli takım Kore'den dünya üçüncüsü olarak döndüğünde olmuştu." Bu ifadeler üzerine konuşan binbaşı ise şu ilginç ifadeleri kullandı: "Doğu Perinçek ağabeyimiz bunun için çok çalışmış" cevabını vermiş.  ÖZKÖK'Ü İSTİFA ETTİRME PROJESİ  Çuval olayı ve derin yapılanma arasındaki bağlantıyı anlatan kitapta Ergenekon iddianamesinde geçen bir tespit de bulunuyor. "Ergenekon iddianamesi ve ek klasörlerinde Çuval Olayı'nın Ergenekon ile ilişkili bir operasyon olabileceğine ilişkin ilginç bilgiler bulunmaktadır" ifadesiyle başlayan bölümde şu tespit yer alıyor: "Örneğin Hayrullah Mahmud'dan ele geçirilen dokümanlardaki Hayrullah Mahmud imzalı taslak yazısında, 'ÇUWALL-Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ü İstifa Ettirme Projesi' başlığı altında Süleymaniye olayı ve bazı konular ile iddiaların bulunduğu..." Uslu kitabında çuval olayının Türk ve Amerikan askerleri arasında yaşanan gerilimli olaylardan sadece biri olduğunu belirtiyor. Kitaba göre çuval olayından kısa bir süre önce bir Türk albay Kuzey Irak'a Kalaşnikof gibi hafif otomatik silahları götürürken Amerikan askerleri tarafından gözaltına alınmış. Albay, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün girişimleri sayesinde serbest bırakılmış. Yaşanan olay kitapta "Özkök araya girerek Albay'ı serbest bıraktırdı" şeklinde anlatılıyor.
  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: çuval olayı, bir ergenekon projesi

        Kategori: Gazete,Dergi,İnternetten Alıntılar

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 1

        Görüntüleme: 950

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

 2. #2
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.991
  Konular
  4272
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  627
  @Vuslata Hasret

  Standart 'Çuval'dan önce gizlenen skandal

  11 Kasım 2010  'Çuval'dan önce gizlenen skandal

  Doç. Dr. Emre Uslu yeni çıkan kitabında çok tartışılacak iddialara yer verdi. Uslu, kitabında çuval olayından kısa süre önce gerçekleşen önemli bir ayrıntıyı aktarıyor.  Kuzey Irak’ta Türk subaylarının başına çuval geçiren ABD askerlerinin daha önce bir albayımızı tutukladığı yıllar sonra ortaya çıktı.

  Doç. Dr. Emre Uslu yeni çıkan kitabında çok tartışılacak iddialara yer verdi. Uslu, Süleymaniye’de yaşanan çuval skandalından önce bir Türk albayının Amerikan askerlerince tutuklandığını yazdı. Skandal dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün devreye girmesiyle sessizce çözüldüğü ortaya çıktı.

  Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Emre Uslu, Karakutu Yayınları’ndan çıkan ‘Derin Devletin Tehdit Haritası; Dün Kürtler Bugün Cemaatler’ isimli kitabında gizli kalmış bilgileri gün yüzüne çıkardı. Uslu, 4 Temmuz 2003’te gerçekleşen ‘çuval skandalı’nın arka planına mercek tuttu. Kuzey Irak’ta görev yapan Türk birliğinin Amerikan askerleri tarafından gözaltına alınması ve başlarına çuval geçirilmesi hadisesini anlatan Emre Uslu, bunun bir Ergenekon operasyonu olduğunu iddia etti. Uslu, derin devletin Amerikan karşıtlığını artırmak ve Hilmi Özkök’ü yıpratmak için çalışma yaptığını belirtti.

  Özkök katakulliyi sezdi

  Uslu, kitabında çuval olayından kısa süre önce gerçekleşen önemli bir ayrıntıyı aktarıyor. Hilmi Özkök’ün orada bir katakulli çıkartılacağını sezdiği için ‘Ne olursa olsun çatışmayacaksınız’ diye kesin emir verdiğini aktaran Uslu, bu emir nedeniyle zaten çatışma çıkmadığını söyledi. Neden karşı çıkılmadığının cevabının da bu emirde gizli olduğunu aktaran Uslu, Özkök’ün bu olayı el altından çözerek kendisini yıpratmaya yönelik hamleyi engellediğini belirtti. Çatışma olması durumunda Türkiye’nin NATO’dan kopmasının gündeme geleceğini aktaran Uslu çarpıcı bilgiyi ‘Çuvalın intikamı için Amerika’nın askerleri kaçırılacaktı’ başlığıyla şöyle anlatıyor:

  Tuğgeneralin ısrarı

  “O dönem Kerkük’teki Türkmenler’e insani yardım amacıyla Türkiye’den Kızılay konvoyları gönderiliyordu. Konvoyda bulunan eşyaların listesinin bir kopyası da BM yetkililerine veriliyordu. Bir süre sonra bu konvoylara hafif makineli silahlar da yerleştirilerek gönderilmeye başlanmıştı. Bunlar arasında kalaşnikof silahlar da vardı. Bu durumu öğrenen Amerikalılar’ın Türkler’i uyararak silah göndermemelerini istediği belirtiliyordu. İşin bu kısmını konuyu bilen Kürt ve Türk kaynaklara da doğrulattım. Bu talebi Silopi’de bulunan özel kuvvetlere ulaşmıştı. Ancak Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan’ın bu uyarıları dikkate almayıp silah göndermeye devam ettiği iddia ediliyordu. Burada bir Türk haber kaynağı ilginç bir saptamada bulunuyordu. Gönderilen silahlar zaten kalaşnikof türü silahlardı. Bu silahların en alası Kerkük’ ten 50 ve ya 100 dolara zaten bulunuyordu.

  Albay Silopi’ye çekildi

  Sahiden Irak için den çok uygun fiyatlara bulunabilecek silahlar neden Türk konvoyuyla gönderildi? Bu noktada bu kaynak ilginç bir ayrıntı daha veriyordu; ‘Çuval olayından birkaç hafta önce yine bir Kızılay konvoyu gidiyordu. Süleymaniye’de o dönem sorumlu bir albay vardı. Albay Kerkük’e giden yardım konvoyundan iki aracın yönünü Süleymaniye’ye çevirdi. O iki kamyonu Amerikalı askerler aradı ve silah buldu. Bunun üzerine Süleymaniye’deki özel kuvvetlerin başındaki albayı, Amerikalılar tutukladı. Kamuoyuna yansımayan bu olayın büyümesini Hilmi Özkök engelledi. Özkök araya girerek albayı serbest bıraktırdı. Amerikalılar albayı Irak’ta istemediklerini Ankara’ya bildirdi ve Albay Silopi’ye çekildi.

  Perinçek abimiz çok çalıştı

  Çuval olayının Ergenekon yapılanması ile ilintili olduğunu söyleyen Uslu, bunu Türkiye'nin eksenini Avrasya'ya kaydırmaya çalışması olarak nitelendirdi. Kızılay konvoylarındaki silahlarla ilgili Özel Kuvvetler'in Kerkük'te yaptığı bir takım bombalardan bahsedildiğini aktaran Uslu çarpıcı bir ayrıntıya da şu şekilde aktarıyor: "Çuval olayının hemen ardından Süleymaniye'yi ziyaret eden bir Türk gazeteci Süleymaniye'deki Türk özel birimini de ziyaret ettiklerini burada kod adı Aydın olan bir binbaşı ve yanındakilerle görüştüklerini anlattı. Gazeteci, görüşme sırasında Aydın 'kod adlı' Binbaşıya; 'Haberiniz var mı bilmiyorum. Sizin gözaltında kaldığınız ve dünya ile irtibatınızın olmadığı o birkaç günlük süre içinde Türk halkı ayağa kalktı. Durumu anlatmak için şu örneği verebilirim. Böylesi bir durum ancak Türk milli takımı Kore'den dünya üçüncüsü olarak döndüğünde olmuştu' dediğini ondan ise ilginç bir cevap aldığını söylüyor: 'Evet duyduk. Doğu Perinçek abimiz bunun için çok çalışmış.' Bu iddiayı öne süren gazeteci, 'Perinçek'li yorum için ne alaka diye şaşırdım' değerlendirmesini yapıyor. Ergenekon davasıyla yakından ilgilenen bir yabancı gözlemciyse Süleymaniye'de askerlerin başına çuval geçirilmesini takip eden günlerde militan milliyetçi küçük bir siyasi partinin Adana'ya bir ekip gönderip İncirlik üssünde görevli Amerikan askerlerini kaçırma girişiminde bulunduğunu iddia etmektedir. Hem Amerikan hem Türk istihbarat kaynaklarının doğruladığı bu girişimin türk timinin Amerikalılar tarafından serbest bırakılmasıyla akim kalmıştır. Başarılsaydı sonuçları açısından onarılamayacak hasarlar oluşturacak bu girişimde bulunanların Ergenekon'daki kritik rolleri beraber düşünüldüğünde çuval olayının Ergenekon yapılanmasından bağımsız bir olay olmadığı görülecektir."

  Göz göre göre geldi

  Uslu kitabında tutuklanan albayın Türkiye'ye çekilince Süleymaniye'deki özel kuvvetlerin başında bir binbaşı kaldı. Binbaşının da bazı sorunları olduğu ve bölgede gelişen olayları görmekte hatalarının olduğu belirtiliyor. Bir Türk askeri haber kaynağı da 'Çuval olayı göz göre göre geliyorum dedi' değerlendirmesini yapıyordu. Ona göre Özel Kuvvetler Amerikan saldırısını Süleymaniye değil Erbil'e bekliyormuş. Bölgeden bir Kürt haber kaynağı da 'Amerikalılar Barzani'nin bölgesi böylesi bir saldırıya izin vermeyeceğini biliyordu' diyor".

  bugün

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş