Kullanıcı Tag Listesi

Aktütün Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili basına brifing veren Genelkurmay 2'inci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, kayıp olan 2 askerin şehit olmuş olabileceğini açıklarken, Aktütün dahil 5 karakolun başka yere taşınacağını söyledi. Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, "Değerlendirmemize göre iki uzmanımız şehit olmuş olabilir. Aramalarımız aralıksız olarak devam etmektedir" dedi. Orgeneral Iğsız, Genelkurmay Karargahında İnönü Salonu'nda düzenlediği basın bilgilendirme

Bu konu 634 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Genelkurmay: "2 asker şehit olmuş olabilir" 634 Reviews

  Konuyu değerlendir: Genelkurmay: "2 asker şehit olmuş olabilir"

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 634 kez incelendi.

 1. #1
  Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.07.08
  Mesajlar
  10.861
  Konular
  3298
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  2
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  920
  @Dygsuz

  Standart Genelkurmay: "2 asker şehit olmuş olabilir"

  Aktütün Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili basına brifing veren Genelkurmay 2'inci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, kayıp olan 2 askerin şehit olmuş olabileceğini açıklarken, Aktütün dahil 5 karakolun başka yere taşınacağını söyledi.

  Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, "Değerlendirmemize göre iki uzmanımız şehit olmuş olabilir. Aramalarımız aralıksız olarak devam etmektedir" dedi.

  Orgeneral Iğsız, Genelkurmay Karargahında İnönü Salonu'nda düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, Aktütün karakoluna yönelik saldırı ve ardından çıkan çatışmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Aktütün Sınır karakolundaki çatışma sırasında irtibat kesilen iki uzman çavuşa halen ulaşılamadığını belirten Orgeneral Iğsız, "Değerlendirmemize göre iki uzmanımız şehit olmuş olabilir. Aramalarımız aralıksız olarak devam etmektedir" dedi.

  Orgeneral Iğsız, Aktütün Sınır Karakolu'nun, Berçar Tepe'ye taşınmasına ilişkin çalışmanın geçen yıl başlatıldığını, karakolun 2009 yılı yazına kadar buraya alınmasının planlandığını bildirdi.

  Bu mücadelenin terör örgütüyle güvenlik güçleri arasındaki mücadele olduğunu vurgulayan Orgeneral Iğsız, "Başka şeyler karıştırılmasın. Bireysel olaylar bireysel boyutta kalmalı" dedi.


  Orgeneral Iğsız, terör örgütünün bir çıkış yolu arayışı içinde ses getirecek eylemlere yöneldiğini belirterek, "Terör örgütü kırılma noktasına doğru gidiyor. Bu sadece bizim düşüncemiz değil" diye konuştu.

  Orgeneral Iğsız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 9 Ekim Perşembe günü geniş kapsamlı terörle mücadele değerlendirme toplantısı yapılacağını bildirdi.

  "Yerel yönetimden destek alamıyoruz"

  Orgeneral Iğsız, Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Sınır Karakolu'nda meydana gelen çatışmada en ufak bir zafiyet ortaya çıkmadığını, şehitlerin kahramanca mücadele ettiğini söyledi.

  Irak'ın kuzeyindeki yerel yönetimin hiçbir şekilde desteğini alamadıklarını söyleyen Orgeneral Iğsız, buradaki yol, hastane gibi imkanların da terör örgütüne sunulduğunu belirtti. Orgeneral Iğsız, beklentilerinin Irak'ın kuzeyindeki yönetimin PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmesi ve örgüte verilen desteğin ortadan kaldırılması olduğunu söyledi.

  Orgeneral Iğsız, sivil halka zarar verilmemesinin temel prensipleri olduğunu vurgulayarak, örgütün bunu istismar ettiğini, özellikle Irak'ın kuzeyinde halka çok yakın bölgelere yerleştiklerini anlattı.

  "İstihbaratta sıkıntı yok"

  ABD ile istihbarat alışverişinin devam ettiğini kaydeden Orgeneral Iğsız, "Bu konuda herhangi bir sıkıntımız yok" diye konuştu.

  Orgeneral Hasan Iğsız, Aktütün'de meydana gelen olayın 2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel tarafından incelendiğini ve değerlendirildiğini belirterek, Orgeneral Özel'in dün ve bugün bölgede bulunduğunu söyledi.

  Terör örgütünün kırılma noktasına doğru gittiğini ifade eden Orgeneral Iğsız, bugün örgüt mensuplarının büyük bölümünün de endişe içinde olduğunu çıkış yolu arayan örgütün ses getirecek bir eylem düzenlemek için Aktütün'de bunu gerçekleştirmeye çalıştığını kaydetti. Orgeneral Iğsız, "Aktütün'de bunu gerçekleştirememiştir. Bayraktepe'de 6 lider askerden 5'inin zarar görmesine rağmen direnişte en ufak azalma olmamıştır. Bu şehitleri boşu boşuna şehit edilmiş haline dönüştürürsek onlara hakaret etmiş oluruz. Verilen görevde sonuna kadar mücadele ettiler ve başardılar" diye konuştu.

  Orgeneral Iğsız, Irak'ın kuzeyine sıcak takip konusunda, "Böyle bir şeye ihtiyaç duyulmadı. Topçu ve Hava Kuvvetleri ile yapılmasının yeterli olacağı düşünüldü" dedi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Perşembe günü terörle mücadele konusunda yapılacak toplantıda terörle mücadeleye ilişkin yasal taleplerinin dile getirileceğini ifade eden Orgeneral Iğsız, "İnsan hakları açısından alınan bütün tedbirlere saygılıyız, ancak terörden zarar görebilecek insanların haklarını da unutmamamız gerekiyor. Güvenlik ihtiyaçlarıyla insan hakları arasında bir denge olmalı" dedi.

  Iğsız, Perşembe günü yapılacak toplantıda Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un terörle mücadele konusunda daha önce dile getirdiği ekonomik sosyal ve benzeri tedbirlerin de ele alınacağını belirtti.

  Televizyonlarda Aktütün'deki çatışma ve benzeri terör olayları tartışılırken, politik ve stratejik yönlerin ele alınmasından rahatsızlık duymadıklarını, ancak bilinmeyen bir durumun taktik açıdan değerlendirilmesinin yanlışa yol açtığını söyleyen Orgeneral Iğsız, bugün bazı gazete manşetlerinde, "bu şehitler sanki bir hiç uğruna hayatını kaybetmiş gibi " ifadelerin yer aldığını dile getirerek, "Bu şehitler vazifeyi kutsal bilip, vazife uğruna hayatlarını vermişlerdir. Kahramanca bu vazifeyi başarmışlardır. Onları minnetle anıyoruz" diye konuştu.

  Orgeneral Iğsız, çatışmada yaralanan askerlerden ikisi hariç diğerlerinin durumunun iyi olduğunu, bu iki askerin de çok ciddi hayati tehlikelerinin bulunmadığını bildirdi.

  Orgeneral Iğsız, Aktütün Sınır Karakolu'nun, Berçar tepeye taşınmasına ilişkin çalışmanın geçen yıl başlatıldığını, karakolun 2009 yılı yazına kadar buraya alınmasının planlandığını kaydetti. Orgeneral Iğsız, Derecik üçgeninde Aktütün karakolunun yanı sıra Umurlu, Yeşilova ve Samanlı karakolları ile İran sınırındaki Alan karakolunun araziye hakim noktalara taşınacağını bildirdi.

  Görüntüler izlettirildi

  Toplantının başında Aktütün Sınır Karakolu'nun bulunduğu bölgeyi harita ve kroki üzerinden anlatan Orgeneral Iğsuz, çatışmanın gerçekleştiği Bayraktepe'den dün alınan görüntüleri de izlettirdi. Basın kuruluşlarına da dağıtılan görüntülerde 73 haneli Aktütün Köyü'nün konumu, sınır bölüğünün merkezi ve emniyet unsurları yer alıyor.

  Orgeneral Iğsız, Aktütün'ün bulunduğu bölgenin Irak ile Hakkari arasında birkaç önemli geçiş bölgesinden biri olduğunu ifade ederek, karakolun Hakkari'nin iç bölgelerine bağlanan çok önemli bir yaklaşma istikametini tıkadığını belirtti.

  2. Ordu bölgesinde Aktütün benzeri 365 tane üs bölgesinin yer aldığını bildiren Orgeneral Iğsız, "Bunların hepsini tek tek Ordu Komutanı'nın dolaşması mümkün değil. Ancak ben 2. Ordu Komutanlığım döneminde üç defa Aktütün Karakolu'na gittim. Bu da bölgeye verdiğimiz önemin işaretidir" dedi.

  Aktütün Jandarma Sınır Karakolu'na yaz mevsimine girerken yapılan takviyelere ilişkin bilgi de veren Orgeneral Iğsız, bölgenin önemi dikkate alınarak bir Jandarma Özel Harekat (JÖH) Bölüğü, iki motorlu piyade kolu, bir havan tespit radarı, iki tank, üç adet 203 milimetrelik top, iki adet 105 milimetrelik top, üç adet 81 milimetrelik havan, bir adet uçaksavar ile 291 personelin karakolda görevlendirildiği kaydetti.

  Kroki üzerinde çatışmaya ilişkin bilgiler veren Orgeneral Iğsız, teröristlerin uçaksavar, havan ve makineli tüfeklerle Irak'ın kuzeyinden ve karakolun batısından, Otyeritepe'den yoğun ateş açtığını söyledi. Radarla teröristlere ait havanın yerinin tespit edilmesi üzerine topçu atışlarıyla bu bölgede etki altına alındığını anlatan Orgeneral Iğsız, Bayraktepe'nin çok kayalık olması nedeniyle burada taşlarla kurulun mevzilerin teröristlerin havan atışı sırasında yıkıldığın dile getirdi. Orgeneral Iğsız, çatışmada şehit olan 15 personelden 13'ünün şarapnel yarasıyla şehit düştüğünü anlattı. Orgeneral Iğsız, olay sırasında Hakkari'den Kobra tipi taarruz helikopterini bölgeye sevk edildiğini, tespit edilen 10-15 kişilik bir terörist grubun da iki F-16 tarafında vurulduğunu bildirdi.

  "Direnişte en ufak zafiyet yok

  Orgeneral Hasan Iğsız, dağ komando bölüğünden JÖH'ten Bayraktepe'ye takviye yapıldığını ifade ederek, "Bayraktepe'de bir talihsizlik yaşandı. Lider konumundaki 6 personelden biri şehit oldu, 4'ü yaralandı. Bayraktepe'de sevk ve idare yönünden bazı sıkıntılar yaşanmıştır. Ancak akşam saatlerinde takviyenin Bayraktepe'ye ulaşmasıyla olay kontrol altına alınmıştır" diye konuştu.

  Sınır ötesindeki hedeflerin Hava Kuvvetleri ve topçu atışlarıyla etki altına alındığını dile getiren Orgeneral Iğsız, "Lider personel kaybına rağmen bölgedeki direnişte en ufak bir zafiyet ortaya çıkmamıştır. Şehitlerimiz kahramanca mücadele etmişlerdir. İki uzman erbaşımıza da halen ulaşabilmiş değiliz. Aramalarımız devam ediyor. Değerlendirmemize göre iki uzmanımız şehit olmuş olabilir. Aramalar aralıksız olarak devam etmektedir" dedi.

  Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, teröristlerin hedefinin Bayraktepe'ye tamamen kontrol altına aldıktan sonra Aktütün bölük merkezine "etki sağlamak" olduğunu ifade ederek, terör örgütünün bu amacına ulaşamadığını ve çatışma sırasındaki bilinen zayiatının 23 olduğunu söyledi. Orgeneral Iğsız, hava kuvvetleri ve topçu atışıyla etkisiz hale getirilen terörist sayısının bu rakamın dışında olduğunu ifade ederek, "Terörist zayiatının bunun oldukça üzerinde olduğunu tahmin ediyoruz" şeklinde konuştu.

  Orgeneral Iğsız, daha sonra soruları yanıtladı. İstihbarat konusunda "bir anlayış farklılığı olduğunu" ifade eden Orgeneral Iğsız, şunları kaydetti: "Teknik imkanının varsa her yeri kontrol altında tutabilirsiniz. Ancak teknik imkanlar bu şekilde çalışmıyor. Teknik olarak bizim imkanlarımız her alanı kontrol altına alacak düzeyde değil. Dünyada da böyle bir teknoloji yok. Biz 100-150 metrelik bir alanı kontrol altına alabiliyoruz. Bu, haritada kalem ucu kadar bir yere bakıyorsunuz demektir. Ancak teknik imkanların doğru kullanımı bir maharet işi. Arkadaşlarımızın mahareti çok üst düzeydedir. Bütün bölgeye tarasanız bu seneyi bulur. Seçicilik büyük bir maharetle gerçekleştirilmektedir."

  Orgeneral Iğsız, bu teknik imkanların meteorolojik durum ve coğrafi koşullardan da etkilendiğini dile getirerek, "Biz burada kuş uçsa görürüz diyemeyiz. Hiç kimse göremez" dedi.

  İstihbarat konusunda Irak'ın kuzeyindeki yerel yönetimden hiçbir destek almadıklarını anlatan Orgeneral Iğsız, terör örgütünün ise yol ve hastane gibi altyapı imkanlarını kullandığına dikkati çekti. Orgeneral Iğsız, "Bizim, 'sivil halka zarar vermeme' temel prensiplerimizden biri. Biz bu konuda önümüze çıkan çok iyi fırsatları dahi değerlendirmedik. Örgüt de bunu istismar ediyor.
  Özellikle Irak'ın kuzeyinin önemli bölümünde örgüt mensupları halka çok yakın yerlerde bulunuyor. Yerel yönetimin de bunu engelleme yönünde çabası bulunmuyor" diye konuştu.

  Orgeneral Iğsız, bir başka soru üzerine, ABD ile istihbarat alışverişinin devam ettiğini, bu konuda herhangi bir sıkıntı olmadığını belirterek, "Ancak nereye bakacağımıza biz karar veririz" dedi.

  Orgeneral Hasan Iğsız, Bayraktepe'deki çatışmadan bir gece önce birkaç kişilik bir terörist grubun görüntüsünün tespit edildiğini ifade ederek, zaman zaman bu tür görüntülerin alınabildiğini, bunun üzerine topçu uygulaması yapıldığını, sabah da JÖH timinin Bayraktepe'ye sevk edildiği bilgisini verdi.

  Gönderilen jandarma birliğinin hemen temasa girmesiyle teröristlerin eylemi hemen başlattığını anlatan Orgeneral Iğsız, Bayraktepe'de ilk isabet alanın termal kamerayı kullanan asker olduğunu ifade etti.

  Orgeneral Iğsız, eylemin öğle saatlerinde başlatılmasının "terör örgütünün tercih ettiği bir saat olmadığını" belirterek, "Takviye JÖH timi bölge ulaştıktan sonra alınan görüntülerle erken çatışmaya girilmesi sonucunda örgütün eylemi o saatte başlatmak zorunda kaldığını" kaydetti.

  Teröristlerin havanları bölgeye yakın yerlere taşıyarak bunları kullanmayı planladığının anlaşıldığını kaydeden Orgeneral Hasan Iğsız, önce havanlarla etki sağlayıp, ardından karanlıkta sızma tarzı faaliyeti başlatmayı planladıklarını söyledi. Orgeneral Iğsız, "Sızmayı denemişler ve ağır bir bedeli onlar da ödemişlerdir" dedi. Orgenaral Iğsız, teröristlerin bölgeye parça parça geldiğinin düşünüldüğünü de söyledi.

  "Ses getirecek eylem peşindeler"

  Orgeneral Hasan Iğsız, şunları kaydetti: "Örgüt kırılma noktasına doğru gidiyor. Bu sadece bizim düşüncemiz değil. Bugün örgüt mensuplarının büyük bir bölümü ve sempatizanları da bu endişe içindeler. Örgüt içerisinde ikilikler ortaya çıkmaktadır. Firarlar artmaktadır. Örgüt bir çıkış yolu arıyor. Çıkış yolu ses getirecek bir eylemdir.

  Kendileri açısından az riski olan ama büyük ses getirecek eylemlerin peşindedirler. Aktütün'de bunu gerçekleştirememişlerdir. Örgüt az zayiatla bu işi halletmek, tepeyi ele geçirdikten sonra da aşağıdaki bölüğü iyice etki altına almaktı. Ancak bunu gerçekleştirememişlerdir. Bayraktepe'de 6 lider personelden 5'i zarar görmüş olmasına rağmen oradaki direnişten en ufak bir azalma olmamıştır."


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Genelkurmay: "2 asker şehit olmuş olabilir"

        Kategori: Türkiyeden Haberler

        Konuyu Baslatan: Dygsuz

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 634


Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş