İnsanın aklını ve şuurunu örten en büyük engellerden biri, büyüklük gururudur.İnsanı Allah korkusundan uzaklaştıran, günah işlemesini kolaylaştıran ve vicdan hassasiyetini zayıflatan büyüklük gururu hastalığına kapılan bir kişiyi öncelikli olarak basit tavırları deşifre ...eder. Bir kısmı masum gibi görünen bu tavırlar, insanı hem bu dünyada hem de ahirette çok büyük kayıplara uğratır.İnsanın bu basit ve hatalı tavırlardan kurtulması ise, Allah’ın izniyle son derece kolaydır. Büyüklük

Bu konu 661 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Büyüklük Gururunu Deşifre Eden Tavır Bozuklukları 661 Reviews

Konuyu değerlendir: Büyüklük Gururunu Deşifre Eden Tavır Bozuklukları

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 661 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğendikleri
    63
    Beğenileri
    385
    Tecrübe Puanı
    522
    @Vuslata Hasret

Standart Büyüklük Gururunu Deşifre Eden Tavır Bozuklukları

İnsanın aklını ve şuurunu örten en büyük engellerden biri, büyüklük gururudur.İnsanı Allah korkusundan uzaklaştıran, günah işlemesini kolaylaştıran ve vicdan hassasiyetini zayıflatan büyüklük gururu hastalığına kapılan bir kişiyi öncelikli olarak basit tavırları deşifre ...eder. Bir kısmı masum gibi görünen bu tavırlar, insanı hem bu dünyada hem de ahirette çok büyük kayıplara uğratır.İnsanın bu basit ve hatalı tavırlardan
    kurtulması ise, Allah’ın izniyle son derece kolaydır.

Büyüklük gururu, şeytanın en belirgin karakteridir. Büyüklük gururuna sahip insanlar; her zaman en seçkin, en farklı, en güçlü, en üstün, en dikkat çeken kişi olmak isterler. Ancak bu tavrın insanlar üzerinde olumsuz bir etki uyandıracağını, doğal bir öfkeye sebep olacağını bildiklerinden şeytani bir zekayla davranışlarını kontrol altında tutmaya çalışırlar. Bu tip kişiler, insanların rızasına son derece önem verdikleri için, onların beğenisini kaybetmemek amacıyla mütevazı bir tavır göstermeye çalışırlar. Oysa tüm sapkınlıkların ve azgınlıkların kökeni olan gururlarını ne kadar saklamaya çalışsalar da bazı karakter özellikleri ile kendilerini deşifre ederler.

Kendi Akıllarını Beğenmeleri

Kendi aklını beğenen insanların özelliklerinden biri "bence" ile başlayan ve "ben bilirim" üslubu altında kibir taşıyan cümlelerdir. Aslında bu tür cümlelerin altında yatan düşünce genellikle karşısındakine kendi fikrinin doğru olduğunu zorla kabul ettirme çabasıdır. Bu insanlar gerçekte son derece bozuk mantık örgülerine sahip oldukları halde karşısındakilere mutlaka düşüncelerini kabul ettirmek için tartışmaya girer, bu uğurda küser, darılır ve çocuklanırlar.

Bu insanlar kendi doğrularını ve prensiplerini öylesine benimsemiş ve sahiplenmişlerdir ki; Allah’ın yoluna davet edildiklerinde de "Vicdanları kabul ettiği halde, zulüm ve büyüklenme dolayısıyla bunları inkar ettiler…" (Neml Suresi, 14) ayetiyle bildirildiği gibi iman etmekten yüz çevirirler. Rabbimiz’in Kuran’da emrettiği dosdoğru yol yerine kendi düşüncelerini ilahlaştıran bu kişiler, (Allah’ı tenzih ederiz) Yüce Allah’a şirk koştuklarını ve bu fikirleri ile kendilerini cehenneme sürüklediklerini bile fark etmezler. Yüce Allah, bu kişilerin durumunu şöyle haber verir:

“Ona: "Allah'tan kork" denildiğinde, büyüklük gururu onu günaha sürükler, kuşatır. Böylesine cehennem yeter; ne kötü bir yataktır o.” (Bakara Suresi, 206)

Kendi Prensiplerinin Olması

Büyüklük gururuna sahip insanlar, kendi fikirlerini çok beğendikleri ve herkesten üstün gördükleri için bu kişilerin kendilerine göre belirledikleri doğruları ve prensipleri vardır. Bu insanlar tüm hayatlarını Allah rızasının olmadığı birtakım ideolojiler üzerine kurarlar ve buna “hayat felsefesi” adını verirler. Bu ideolojilerinin doğru olduğuna ve kendilerinin asla hata yapmayacaklarına öylesine inanmışlardır ki sonunda onlara doğrular gösterildiğinde dahi gururlarından dolayı bu ideolojilerinden ve hayat felsefelerinden vazgeçmezler. Konunun daha iyi anlaşılması için kitlesel bir örnek vermek gerekirse, evrimciler bu tür hayat felsefelerine körü körüne inanan grupların başında gelirler. Tüm kanıtlar canlılarda evrimin olmadığını göstermesine ve çoğu evrimci de bu gerçeği itiraf etmesine rağmen gururlarından dolayı Allah'ın varlığını ve O'ndan başka İlah olmadığını kabul etmek istemezler. Oysa Yüce Allah bir Kuran ayetinde bu tür gururlu kişilerin cehenneme boyun bükmüş kişiler olarak sürüleceklerini şöyle bildirir:

"Rabbiniz dedi ki: "Bana dua edin, size icabet edeyim. Doğrusu Bana ibadet etmekten büyüklenen (müstekbir)ler; cehenneme boyun bükmüş kimseler olarak gireceklerdir. (Mümin Suresi,60)

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Büyüklük Gururunu Deşifre Eden Tavır Bozuklukları

Kategori: İslamiyete Dair Herşey

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 661

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler