Baltık Denizi, Kuzey Avrupa'da 53° ile 66° kuzey enlemleri ve 20° ile 26° doğu boylamları arasında yer alır. Kuzeyinde Botni Körfezi vardır. Baltık Denizi, Beyaz Deniz'e Beyaz Deniz Kanalı ve Kuzey Buz Denizi'ne Kiel Kanalı ile bağlanmıştır. Rusya'nın St. Petersburg şehrine kıyısı vardır ve kış aylarında donan bu deniz üzerinde yürümek hatta araba sürmek mümkündür. Baltık Denizi Kuzey Avrupa'da yer alan bir içdenizdir. Kuzey-güney doğrultusunda uzunluğu yaklaşık 1.600 km olan Baltık

Bu konu 1052 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Baltık Denizi 1052 Reviews

  Konuyu değerlendir: Baltık Denizi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1052 kez incelendi.

 1. #1
  İstanbullu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.11.10
  Mesajlar
  495
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  Thanked 1 Time in 1 Post
  Tecrübe Puanı
  266
  @İstanbullu

  Standart Baltık Denizi

  Baltık Denizi, Kuzey Avrupa'da 53° ile 66° kuzey enlemleri ve 20° ile 26° doğu boylamları arasında yer alır. Kuzeyinde Botni Körfezi vardır.
  Baltık Denizi, Beyaz Deniz'e Beyaz Deniz Kanalı ve Kuzey Buz Denizi'ne Kiel Kanalı ile bağlanmıştır.
  Rusya'nın St. Petersburg şehrine kıyısı vardır ve kış aylarında donan bu deniz üzerinde yürümek hatta araba sürmek mümkündür.

  Baltık Denizi

  Kuzey Avrupa'da yer alan bir içdenizdir. Kuzey-güney doğrultusunda uzunluğu yaklaşık 1.600 km olan Baltık Deni*zi batıda İsveç, doğuda Finlandiya ve SSCB, güneyde ise Polonya, Alman Demokratik Cumhuriyeti ve Almanya Federal Cumhu*riyeti ile çevrilidir. Baltık Denizi'nde belli başlı üç körfez vardır: Kuzeyde İsveç ve Finlandiya arasında yer alan Botni. Baltık Denizi'nin en büyük körfezidir. Doğuda Fin*landiya Körfezi, Finlandiya ile Estonya ara*sında uzanarak SSCB'nin Leningrad limanına ulaşır. Finlandiya Körfezi'nin hemen güne*yinde, Estonya ve Letonya arasında da Riga Körfezi yer alır. (Estonya, Letonya ve Litvan-ya, 1940'ta SSCB topraklarına katılmıştır.) Baltık Denizi'nin İsveç kıyıları kayalıktır. Doğu kıyıları ise, kuzeydoğu dışında, sığ ve kumluktur.

  Atlas Okyanusu"ndan gelen gemiler, Baltık Denizi'ne ancak Kuzey Denizi'nden ulaşabi*lir. Kuzey Denizi'nden Baltık Denizi'ne geç*mek için iki yol vardır: Almanya Federal Cumhuriyeti topraklarında bulunan Kiel Ka*nalı ile Jutland Yarımadası'nı (Danimarka) Norveç ve İsveç'ten ayıran Skagerrak ve Kattegat boğazları. Bu boğazları Baltık Deni*zi'ne bağlayan dar içboğazlardan en derin olanı Sund, İsveç'in güney ucuyla, Danimar*ka'nın başkenti Kopenhag'ın bulunduğu See-land Adası arasında yer alır. Öbür içboğazlar ise Büyük ve Küçük Belt boğazlarıdır.
  Önemli ulaşım bağlantı yolları üzerinde bulunan Danimarka, ortaçağda Baltık Denizi ticaretini denetleyebiliyordu. Daha sonra, Al*manya'nın kuzey kentlerinde yaşayan tüccar lar, Hansa Birliği olarak bilinen bir ticari birlik kurarak bu ticaretin büyük bir bölümü*nü ele geçirdiler (bak. HANSA BİRLİĞİ). Rusya' dan gelen kürk ve bal; İsveç'ten gelen ağaç, katran, demir ve bakır; Polonya'dan gelen kereste ve buğday, bu ticari birliğin sürekli denetimi altında, bugün Belçika ile Fransa' nın kuzey kıyılarını oluşturan Flandre'a ya da İngiltere'ye yollanırdı. Bundan yüzyıllar son*ra, Rus Çarı I. Petro, Petersburg (bugünkü Leningrad) kentine bir liman yaptırarak Rus*ya'yı batıya bağlayan bir pencere açmış oldu.
  Kuzey Denizi'ni Baltık Denizi'ne bağlayan limanlar ve boğazlar sığ ve çok dar olduğun*dan, bu bölgede denizcilik yapmak oldukça güçtür. Ayrıca Baltık Denizi'ne dökülen ır*maklar, okyanusa çıkış yeri çok dar olan bu denizin suyunu tatlılaştırdığı için, suların so*ğukta kolayca donmasına neden olmaktadır. Baltık Denizi'nin güneybatı kesimindeki büyük bir alan, kışın iki ay, kuzey kesimleri ise altı ay boyunca donar. Ne var ki, bazı limanlar ve deniz yolları, buzlar arasında kanallar açabilen buzkıranlarla temizlenerek, deniz trafiğine açık tutulmaktadır. Günümüz*de Baltık Denizi yoluyla taşınan belli başlı mallar şunlardır: SSCB, Finlandiya ve İsveç'ten kereste, İsveç'ten demir cevheri ve Polonya'dan kömür. SSCB 1975'te, Beyaz Deniz ile Baltık Denizi'ni birbirine bağlayan bir kanal açmıştır.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Baltık Denizi

        Kategori: Coğrafya

        Konuyu Baslatan: İstanbullu

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 1052

  "Tarihi 'İsimler' değil 'zamanlar' belirler!

  Ve zamanlar hep Atatürk'ü haklı çıkartıyor."

  Ahmet Taner Kışlalı

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş