http://www.imagee.net/upload/files/2010-11/9581d9b1.bmp http://www.imagee.net/upload/files/2010-11/fbbb084b.bmp Çikolata; özellikle kan şekerimiz düştüğünde, yani acıktığımızda, hızla kana karışır ve emilir. Ancak hemen ardından ters etki ile ilkinden daha fazla acıktığımızı hissederiz. Özellikle kilo problemi olanlarda tercih edilmemelidir. Bunun yerine kana daha yavaş karışan meyveler ya da kuruyemişler tercih edilmelidir. Çikolata iyi bir sakinleştirici. Yapılan araştırmalar, tatlı

Bu konu 1485 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
ÇİKOLATA 1485 Reviews

Konuyu değerlendir: ÇİKOLATA

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1485 kez incelendi.

Konu: ÇİKOLATA

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    755
    @Vuslata Hasret

Standart ÇİKOLATA

Çikolata; özellikle kan şekerimiz düştüğünde, yani acıktığımızda, hızla kana karışır ve emilir. Ancak hemen ardından ters etki ile ilkinden daha fazla acıktığımızı hissederiz. Özellikle kilo problemi olanlarda tercih edilmemelidir. Bunun yerine kana daha yavaş karışan meyveler ya da kuruyemişler tercih edilmelidir. Çikolata iyi bir sakinleştirici. Yapılan araştırmalar, tatlı yiyeceklerin sakinleştirici, depresyonu giderici özellikler taşıdıklarını gösteriyor. Çikolatanın ana hammaddesi kakao çekirdeğidir. Kakao çekirdeğinin uretimi Aztek’ler ile başlar. O zamanlar bunu bir içecek olarak değerlendirmişlerdir. Daha sonraları Amerika kıtasının keşfi ile, kakao çekirdekleri İspanyollar aracılığı ile Avrupa’ya taşınmıştır. Şimdi de bazı uzmanların çikolata hakkında ne dediğine bakalım: >> Çikolata damar dostuymuş. Çikolatanın kolesterol, yağ ve seker seviyesini yükselttiğine, sivilce yaptığına, dişleri çürüttüğüne ve kilo aldırdığına dair iddiaların doğru olmadığını öne süren uzmanlar,aslında çikolatanın ‘tatlı bir ilaç’ olduğunu ileri sürüyorlar. >> Çikolata, beyni rahatlatıp gevşetiyor, mutluluk veriyor. Çikolata, beynin “endorfin” salgılamasına neden oluyor. Bu salgı, mutlu hissetmemizi sağlıyor. >> Eğer bir oturuşta bir kilo çikolatayı bitiririm diyenlerdenseniz, uyuşturucu madde almış kadar olduğunuzu bilin. Çünkü bu miktarda çikolatanın içindeki maddeler, insanda ‘marihuana’ içmiş gibi bir etki yapıyor. >> Çikolata aynı zamanda çok besleyici. İçinde büyük oranlarda magnezyum,demir ve kalsiyum var. Küçük bir parça çikolata, almamız gereken bu maddelerin en az 5′te birini içeriyor. >> Çikolata kalp krizi ya da beyin kanamasını önlüyor. İnsan ömrünü uzatıyor. Çikolatanın içindeki yağ, kalbe faydalı yağlari iceriyor. Bunlar: Kakao yağı, bitki yağları ve süt içindeki yağlar. Uzmanlar, kalp hastalıklarından korunmak isteyenlerin, düzenli olarak belli bir miktarda çikolata tüketmelerini öneriyor. >> Çikolata normal insanlar için yararlıdır ama migrenliler kesinlikle uzak durmalı. >> Bir dilim çikolata kalsiyum ihtiyacını karşılıyor. >> Çikolata da sigara veya alkol gibi alışkanlık yapıyor, ancak bu alışkanlığın kalori dışında bir zararı yok. >> Bazı çalışmalar çikolatanın, cildi güzelleştirdiğini göstermiştir. >> Çikolata, vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirir. Vücudu sakinleştirici özelliğinden dolayı hormonların ve enzimlerin düzgün çalışması, bağışıklık sistemine de yararlı olmaktadır. Doğruluğu tam olarak ispatlanmamış bu ilginç açıklamalardan sonra, siz yine de ihtiyatı elden bırakmayın ve unutmayın: “Her şeyin azı karar çoğu zarar!”.

(alinti)