Adem ve Havva’dan beri, erkekler ve kadınlar her daim kavga halindedir ve birbirlerini anlamamaktan yakınır. Şimdi bilim adamları ilk defa neden bazen eşimizden nefret ettiğimizi öğrenmek ve neden eşimizle bu kadar kavga ediyoruz sorusuna bir yanıt bulmak üzere araştırmalar yapıyor. Bu araştırmalar, cevabın beynimizin derinliklerinde gizli olduğunu gösteriyor. Örneğin, beynimizin 4 şeritli bir yol olduğunu farz edelim. Erkekler, yolun tek bir şeridini, kadınlar ise tüm şeritleri kullanıyor.

Bu konu 693 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Kadınlar ve erkekler neden farklı 693 Reviews

  Konuyu değerlendir: Kadınlar ve erkekler neden farklı

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 693 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Standart Kadınlar ve erkekler neden farklı

  Adem ve Havva’dan beri, erkekler ve kadınlar her daim kavga halindedir ve birbirlerini anlamamaktan yakınır. Şimdi bilim adamları ilk defa neden bazen eşimizden nefret ettiğimizi öğrenmek ve neden eşimizle bu kadar kavga ediyoruz sorusuna bir yanıt bulmak üzere araştırmalar yapıyor. Bu araştırmalar, cevabın beynimizin derinliklerinde gizli olduğunu gösteriyor.

  Örneğin, beynimizin 4 şeritli bir yol olduğunu farz edelim. Erkekler, yolun tek bir şeridini, kadınlar ise tüm şeritleri kullanıyor. Aslında her şey ana rahminde başlıyor. Testosteron, erkeklerin beyninin sol tarafının gelişmesine neden oluyor. Sol taraf, erkeklerin yol bulma, harita okuma ve seks konusunda başarılı olmasını sağlıyor. Kızlar gelişirken ortaya çıkan kadınlık hormonu ise beynin tamamına yani hem sağa hem de sola yayılıyor. Bu sayede kadınlar aynı anda birden fazla işi yapabilecek duruma geliyor.

  Bir diğer fark da kadınlardaki dil merkezinin, erkeklere oranla daha büyük olması. Bu da kadınların neden çok konuştuğunu açıklıyor. Bu nedenle kadınla erkek kavga ettiği zaman erkek, sadede gelip, hayatına devam etmek ister. Ama kadın beyni, sorunu konuşarak çözmek ister. Bu yüzden cinsiyetler arasındaki kavgalar ortaya çıkar.

  Kadınlarda kavga sonrası yaşanılan sıkıntının daha uzun sürmesinin ve bir türlü kavgayı
  unutamamalarının nedeni fazla çalışan bir beyni olmasıdır. Kadınlar, dış dünyaya karşı daha duyarlıdır ve tehlikeler söz konusu olunca daha hassas davranırlar. Bunun nedeni çocuk bakıyor olmalarıdır. Bu nedenle daha temkinlidirler. Yani biyolojik bir durumdur bu.

  Erkekler yolda kayboldukları zaman bile yol sormazlar. Bunun sebebi sol beyninin daha üstün olmasıdır. Daha üstün olduğu için sağ beyne sormaz bile. Sağ beyin de bizlere aslında dış dünyada olup bitenleri gösteren tarafımızdır. O yüzden kaybolduklarının bile farkına varmazlar.

  Kadınlarda beynin duygularla ilgilenen hafıza yanı, erkeklerinkinden daha büyüktür. Yani kadınlar ne zaman tanıştığınızı, tanışmadan kimle çıktığınızı, ne kadar çıktığınızı bilir.
  Ve erkekler bu tarz şeyleri hatırlayamayabilir.

  Bu araştırmada 50 bin beyin incelendi

  Dr. Oz Show’a konuk olan Doktor Daniel Amen, kadınlarla erkeklerin farkını görebilmek
  için 50 bin kişiyi Beyin Spect Görüntüleme Tekniği kullanarak inceledi. Doktor Daniel Amen, Aşık Beyin (Brain in Love) kitabının yazarı ve aynı zamanda bir psikiyatr. Beyin Spect Görüntüleme Tekniği, beyindeki kan akışlarını gösteriyor ve bu sayede çok ilginç bilgilere ulaşabilmeyi sağlıyor.

  Bu araştırmalardan yola çıkan Doktor Daniel Amen, Dr. Mehmet Öz’ün sorularını yanıtladı ve bir çiftin iyi anlaşabilmek için yapması gerekenleri Dr. Oz Show’da çok basit öneriler şeklinde sundu;

  Dr. Mehmet Öz: Bir çiftin iyi anlaşamadığını görüyorsanız, onlara ne tavsiye edersiniz?

  Dr. Daniel Amen: Bence olay beyinlerinin nasıl çalıştığında bitiyor. Elbette herkes için geçerli basit kurallar var. Örneğin ben kavga eden çiftlere “Tuvalet tekniği” dediğim tekniği kullanmalarını öneriyorum. Kadın bir şeye takıldığı zaman erkekler bunu kullanmalı. Erkeklerin tuvalete gitmem gerekiyor demesi şart. Kadını birkaç dakika yalnız bırakırlarsa durum düzelebilir.

  Dr. Mehmet Öz: Kadınların beyninin nasıl çalıştığını göz önüne alarak, onların eşleriyle daha iyi iletişim kurabilmesi için tavsiyeleriniz nelerdir acaba?

  Dr. Daniel Amen: Birinci kural; daha az kelime kullanmak. Kimi zaman kadınlar kelimeleriyle erkekleri yorabiliyor. O zaman erkeklerin dikkati dağılıyor ve bir süre sonra kendilerini kapatıyorlar.

  Kadınlar, erkeklerin davranışıyla ilgili sıkıntılar yaşıyorsa, bunun için de
  kullanabilecekleri teknikler var. Örneğin, sorunu bir kereden fazla söylemek… Zira erkekler unutur. Bunu kişisel bir şey olarak algılamamaları lazım. Bu erkeklerin doğasında olan bir şey.

  Başka bir örnek vermek gerekirse, televizyon izleyen bir erkekle konuşmaya çalışmayın. Çünkü kadınlar aynı anda bir çok şeyle ilgilenebilir ama erkekler bunu yapamaz ve dikkatleri dağılır.

  Dr. Mehmet Öz: Farklılıklarımızı göz önüne alırsak, erkeklerin aşık oldukları kadınla konuşurken ne tür şeyleri yapması gerekiyor?

  Dr. Daniel Amen: Kadınların beyninin her iki tarafında da dil var. Erkeklerin ise sadece sol tarafında dil vardır. Yani kadınlar daha fazla konuşmak ister. Bir kadına “sadede gel” derseniz, onu kırarsınız sadece. Ve sakın kadınların sorunlarını çözmeye kalkmayın,
  sadece dinleyin. Duyduklarınız karşısında tepki verin ama ne yapması gerektiğini
  söylemeyin. Ne yapacağına o karar verecektir.

  Karınızın en yakın erkek arkadaşınız gibi davranmasını beklemeyin. Bu, işe yaramaz.
  Neden farklı olduğunuzu bir düşünün ve kesinlikle ev işlerinde ona yardım edin. Bu, çok
  önemlidir. Kadınların beyinleri farklıdır ve yuva içgüdüleri de çok kuvvetlidir. Evleri onlar için çok önemlidir. Ev işlerinde ona yardım ederseniz, karınız daha enerjik olur ve enerjisini size de aktarır.  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Kadınlar ve erkekler neden farklı

        Kategori: Atış Serbest

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 693

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş