Sevmek ve sevilmek, Rabbimiz’in insanlara bahşettiği en güzel nimetlerdendir. Ancak bazı kişiler nefislerini tatmin etmek ve ilgi çekmek için bu güzel nimetini bir hastalığa dönüştürürler. Kuran ahlakına uymayan çarpık bir anlayışın sonucu olan samimiyetsiz bir üslup ile k...endisini belli eden bu hastalık “övünme tutkusu”dur. Övünmenin Amacı Nedir? Övgü ve gösterişe dayalı bir hayat, iman etmemiş bir insan için nefsani bir tutkudur. Allah'ın yarattığı bir kul olduğunun ve O'nun rahmeti

Bu konu 685 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Basit Bir Davranış Göstergesi: Övünme İhtiyacı 685 Reviews

Konuyu değerlendir: Basit Bir Davranış Göstergesi: Övünme İhtiyacı

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 685 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğendikleri
    63
    Beğenileri
    385
    Tecrübe Puanı
    522
    @Vuslata Hasret

Standart Basit Bir Davranış Göstergesi: Övünme İhtiyacı

Sevmek ve sevilmek, Rabbimiz’in insanlara bahşettiği en güzel nimetlerdendir. Ancak bazı kişiler nefislerini tatmin etmek ve ilgi çekmek için bu güzel nimetini bir hastalığa dönüştürürler. Kuran ahlakına uymayan çarpık bir anlayışın sonucu olan samimiyetsiz bir üslup ile k...endisini belli eden bu hastalık “övünme tutkusu”dur.

Övünmenin Amacı Nedir?

Övgü ve gösterişe dayalı bir hayat, iman etmemiş bir insan için nefsani bir tutkudur. Allah'ın yarattığı bir kul olduğunun ve O'nun rahmeti ile hayatta kaldığının bilincinde olmayan bazı insanlar, Allah’ın kendilerine nasip ettiği bazı özelliklere övünerek diğer insanlara gösteriş yapmayı ve nefsani bir üstünlük elde etmeyi amaçlarlar.

Bu davranışlarının bir nedeni de insanların ne düşündüklerini fazlasıyla önemsemeleridir. Övünme tutkusuna sahip insanlar varoluş amaçlarının, insanların birbirleri arasında övünmeleri, gösteriş yapmaları, malca zenginleşmeleri gibi değerler olduğunu düşündükleri için tüm yaşamlarını bu yanlış mantık üzerine şekillendirirler. Dolayısıyla da bulundukları her ortamda üstün olduklarını zannettikleri bir konuda kendilerini ön plana çıkarıp övünerek takdir edilmeyi, insanları bu konuda etkilemeyi, onların övgülerini toplamayı ve itabar kazanmayı amaçlarlar.

Din ahlakını yaşamayan bazı kişiler, sırf insanların gözünde bir değer kazanmak ve onların ilgilerini çekmek için şeytanın gösterdiği yola uyar ve bu uğurda onun sinsi taktikleriyle hareket ederler. Kendilerini överek veya övülmelerine zemin hazırlayacak ortamlar oluşturarak diğer insanlardan farklı görünmeye çalışan bu insanların davranışlarının temelinde nefislerindeki kıskançlığı, kibiri ve enaniyeti tatmin etmek yatar. Ancak bu konudaki fikirlerini ve taleplerini de yine şeytanın sinsi yöntemleriyle karşı tarafa hissettirmek isterler. Bunları şeytanın içten içe öğrettiği yöntemlerle ve gizli bir dille karşı tarafa ifade ederler. Yüce Rabbimiz'in Kuran'da bildirdiği güzel ahlakı gerektiği gibi yaşamayan bu kişiler genellikle din ahlakında önemli bir yeri olan samimiyet, doğallık ve içtenlik yerine, samimiyetten uzak, her biri özel olarak ayarlanan ve zaman içinde kişinin karakterinin bir parçası haline gelen suni tavır ve davranışlar sergilerler.

Övünme Ne Şekillerde Ortaya Çıkar?

Kuran ahlakını yaşamayan insanların çeşitli övünme sebepleri vardır. Kimi insanın hiç önemsemediği bir konu, bir diğeri için önemli bir övünme konusu olabilir. Ancak genel olarak övünmeye sebep olan hususlar, kişinin sahip olduğu fiziki veya akli imkan ve vasıflardan kaynaklanır. En sık rastlanan sebepler:

Güç ve zenginlik

Güzellik ve gençlik

Makam-mevki-itibar

Zeka-kültür-eğitim durumudur.

Kişinin ortamına ve bulunduğu çevreye göre övünme konusu yapacağı başka sebepler de çıkabilir. Ancak övünme konusu olan özelliklerin ortak noktası geçici olmaları ve insanın asla sonsuza kadar bunlara sahip olamamasıdır. Bir kişi ne kadar güzel, ne kadar zengin, ne kadar zeki olursa olsun tüm bunlar geçicidir; Çünkü insanın kaçmakta olduğu ölüm kendisini yakalayacak ve övündüğü tüm özellikleri yok olup gidecektir. Ayrıca, hiç kimsenin yaşamı boyunca istediği herşeye sahip olabileceği, sonra da bunları hiç kaybetmeyeceği gibi bir garantisi yoktur. Kendisinde var olduğu için büyüklendiği tüm maddi ve manevi imkânları her an elinden çıkabilir. Kuran'da da dünya hayatının gerçek yüzü herkesin öğüt alıp anlayabileceği şekilde anlatılmıştır:

Bilin ki dünya hayatı ancak bir oyun, 'tutkulu bir oyalama', bir süs, kendi aranızda bir övünme, mal ve çocuklarda bir 'çoğalma tutkusu'dur. Bir yağmur örneği gibi; onun bitirdiği ekin ekicilerin hoşuna gitmiştir, sonra kuruyuverir, bir de bakarsın ki sapsarı kesilmiş, sonra o, bir çer çöp oluvermiştir. Ahirette ise şiddetli bir azap; Allah'tan bir mağfiret ve bir hoşnutluk vardır. Dünya hayatı, aldanış olan bir metadan başka bir şey değildir. (Hadid Suresi, 20)

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Basit Bir Davranış Göstergesi: Övünme İhtiyacı

Kategori: İslamiyete Dair Herşey

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 685

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler