NATO'ya üye olması nedeniyle ihtiyaç duyduğu milyarlarca dolarlık silah ve araç gereci yurt dışından ithal eden Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk sanayicilerinin girişimiyle yerli malına dönüyor. Terminoloji farkı nedeniyle yerli sanayicinin giremediği askeri ihaleler, sanayicinin bulduğu "sergi" yöntemiyle aşıldı. TSK'nın ithal ettiği 25 bin üründen 6 bininde yerliye dönülünce 1 milyar liralık ithalat durdu, yerli sanayici üretime başladı. NATO'ya üye olması nedeniyle ihtiyaç

Bu konu 693 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
TSK’da milli Devrim.. 693 Reviews

  Konuyu değerlendir: TSK’da milli Devrim..

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 693 kez incelendi.

 1. #1
  Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.10.09
  Mesajlar
  8.992
  Beğendikleri
  63
  Beğenileri
  385
  Tecrübe Puanı
  522
  @Vuslata Hasret

  Yeni TSK’da milli Devrim..

  NATO'ya üye olması nedeniyle ihtiyaç duyduğu milyarlarca dolarlık silah ve araç gereci yurt dışından ithal eden Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk sanayicilerinin girişimiyle yerli malına dönüyor.  Terminoloji farkı nedeniyle yerli sanayicinin giremediği askeri ihaleler, sanayicinin bulduğu "sergi" yöntemiyle aşıldı.

  TSK'nın ithal ettiği 25 bin üründen 6 bininde yerliye dönülünce 1 milyar liralık ithalat durdu, yerli sanayici üretime başladı.

  NATO'ya üye olması nedeniyle ihtiyaç duyduğu milyarlarca dolarlık silah ve araç gereci yurt dışından ithal eden Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk sanayicilerinin girişimiyle yerli malına dönüyor. Sanayiciler, ihale terminolojisini anlayamadıkları TSK'nın uluslar arası ihalelerine "sergi" yöntemiyle girmeyi başardı. Askeri uzmanlarla birlikte fuarda buluşan sanayicilerin, TSK'nın kullandığı tam 6 bin çeşit malzemeyi üretebilecekleri ortaya çıktı. Türkiye 1 milyar liralık askeri malzeme ithal etmekten kurtuldu.

  İşte döviz kazandıran yöntem

  Sanayici ile TSK'yı buluşturan yöntem ilk olarak Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir'in girişimleriyle başladı. Özdebir, ASO başkanlığı koltuğuna oturduğunun ertesi günü, kuvvet komutanlarını ziyaret ederek, sanayicilerin TSK ihalelerine girme konusunda yaşadığı sıkıntıları anlattı. TSK ile sanayiciler arasında ihalelerde terminoloji sıkıntısı yaşandığını, aynı dili konuşamadıkları için TSK'nın ne tür malzemeleri alacağını anlayamadıklarını anlatan Özdebir, komutanlardan, ihtiyaç duydukları ürünleri sergilemelerini istedi. Özdebir, daha sonraki gelişmeleri Bugün'e şöyle anlattı:

  Gördüğümüzü yapacağız

  "TSK NATO stok sistemine göre çalışıyor. Dolayısıyla her bir silah ya da askeri malzemelerin yedek parçasının birer stok numarası ve teknik isimleri var.Hangi malzeme neyin parçası anlayamıyorduk. Helikopterin kanadının hücum muhafazası diyor. Aslında ince bir saç parçasıymış. Görmeden anlayamıyorsun. TSK ile bu konuda anlaştık. İhtiyaç duyulan malzemeler önce sergilenecek, daha sonra ihaleye çıkılacak. Sanayicimiz de bu sergide görüp yapabileceği ürünler için teklif verecek."

  6 bin ürün millileşti

  Özdebir'in verdiği bilgilere göre, geçen ay bu amaçla TSK tarafından Sincan Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen fuarda silah ve silah yedek parçaları ile askeriyenin kullandığı araçlardan makine ve elektronik cihazlara kadar 7 bin 400 çeşit malzeme sergilendi. Bu malzemelerin tamamı TSK tarafından ithal ediliyordu. Sergiyi gezen sanayiciler bu malzemelerden tam 6 bin çeşidini üretebileceklerini, üstelik de daha ucuza satacaklarını bildirdi. Özdebir, yerli malına dönülen 6 bin ürünün toplam değerinin 1 milyar TL olduğunu söyledi. Sanayici şimdi ithal edilen 25 bin sanayi ürününü üretmek için kolları sıvadı.

  İhracat da yapılacak

  TSK'ya yapacağı üretim sayesinde NATO'dan stok numarası alma hakkını elde eden Türk sanayicisi, diğer NATO üyesi ülkelerin ordularının da ihalelerine girme şansını yakalayacak. Nurettin Özdebir, TSK'ya bir kez mal üreten sanayicinin otomatik olarak diğer ülkelerin listesinde de görüneceğini belirterek, "Örneğin İspanya, Yunanistan ordusunun bile ihalesine girip oralara mal satabileceğiz" dedi. Özdebir NATO dışında Irak Savunma Bakanı'nın da son fuarı gezip telsiz siparişi verdiğini söyledi.

  Sırada TCDD var

  Özdebir, TSK'da elde ettikleri başarıyı şimdi TCDD, DSİ ve Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ithal malzeme kullanan kamu kurumlarına da yaymak için harekete geçtiklerini söyledi. Trenler ve barajlarda da teknik ismi karmaşık olan ithal ürünler kullanıldığını belirten Özdebir, bu ürünleri de yerli sanayicinin kolaylıkla üretebileceğini, bunun için "görmek" gerektiğini söyledi.

  bugün


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: TSK’da milli Devrim..

        Kategori: Türkiyeden Haberler

        Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 693

  Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş