Kullanıcı Tag Listesi

Parasailing ( Yamaç Paraşütü ) Yamaç paraşütü, birkaç yenilikçi havacı tarafından 1980'li yılların başlarında serbest paraşütlerle yamaçlardan koşarak kalkmalarıyla başlamış oldu.Zamanla paraşütlerin aerodinamik yapılarının gelişmesiyle birlikte performansları da arttı.Ve serbest paraşütlerden ayrılarak, planör,deltakanat gibi amacı uçuş olan bir alet haline geldi. Günümüzde pilotların da tecrübesine bağlı olarak, yamaç paraşütü ile küçük tepelerden kalkılıp,yüzlerce metre yukarılara

Bu konu 584 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Parasailing ( Yamaç Paraşütü ) 584 Reviews

  Konuyu değerlendir: Parasailing ( Yamaç Paraşütü )

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 584 kez incelendi.

 1. #1
  İstanbullu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.11.10
  Mesajlar
  495
  Konular
  160
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  370
  @İstanbullu

  Standart Parasailing ( Yamaç Paraşütü )

  Parasailing ( Yamaç Paraşütü )

  Yamaç paraşütü, birkaç yenilikçi havacı tarafından 1980'li yılların başlarında serbest paraşütlerle yamaçlardan koşarak kalkmalarıyla başlamış oldu.Zamanla paraşütlerin aerodinamik yapılarının gelişmesiyle birlikte performansları da arttı.Ve serbest paraşütlerden ayrılarak, planör,deltakanat gibi amacı uçuş olan bir alet haline geldi.
  Günümüzde pilotların da tecrübesine bağlı olarak, yamaç paraşütü ile küçük tepelerden kalkılıp,yüzlerce metre yukarılara çıkılabilmekte ve saatlerce havada kalıp kilometrelerce uzaklara uçulabilmektedir.
  Katlandığında bir sırt çantasına sığacak kadar küçülebilmesi ve ağırlığının da çok az olması bazı dağcıların ilgisini çekmiştir ve dağların zirvelerinden yamaç paraşütüyle uçarak inenler vardır.
  Türkiye'de yamaç paraşütçülüğü hızla gelişmektedir.Ve ülkemiz uçuşa çok elverişli noktalara sahiptir.Hemen her şehrimiz civarında uçuşa uygun bölgeler bulunabilir.Burada özellikle, Türkiye’nin ve dünyanın en iyi uçuş noktası sayılabilecek Ölüdeniz e sahip olduğumuzu belirtmek lazım.Ayrıca Antalya-Kaş,Denizli,Isparta,Erzincan,E skişehir,Erzurum,� �zm ir,Bolu,Ak şehir uçuşa elverişli diğer şehirlerimizden bazılarıdır.
  Yamaç paraşütünü diğer hava araçlarıyla kıyaslarsak öğrenmesi en kolay olanıdır.Belli sağlık koşulları içerisinde hemen herkes yapabilir.Bunun için ülkemizde başvurabileceğiniz birçok kulüp,dernek,kurs,şahıs,şirket , vs. vardır.Ülkemizde bu sporun eğitimini veren ve yapan yaklaşık 40 civarı üniversite kulübü vardır.Tabi üniversite kulüplerinin bir çoğunun kendi üniversite öğrencisi haricinde öğrenci kabul etmediği bilinmektedir.Yamaç paraşütünün pahalı bir spor olduğu bilinen bir gerçektir. Kullanılan malzemeler Türkiye de üretilmemektedir ve maliyeti oldukça fazladır.Bu yüzden üniversite kulüplerinde eğitim alan öğrencilerin maddi açıdan büyük avantajları vardır. Fakat bu noktada seçim yapmadan önce oldukça hassas davranmak gerekir.Pilotaj hatalarında ve bunun doğurduğu sonuçlarda alınan eğitimin büyük paya sahip olduğu asla unutulmamalıdır.Eğitimin güvenilir eğitmenler tarafından ve güvenli malzemelerle yapılması gerektiği unutulmamalıdır.Yamaç paraşütü medya tarafından ne kadarda tehlikeli olarak gösterilse bile aslında kurallarına uyulduğu ve ciddi bir eğitim alındığında sanıldığı gibi tehlikeli olmadığı görülmektedir.
  Birazda bu sporda kullanılan malzemelerden bahsedelim.
  Bu sporu yaparken kullanacağımız alete yamaç paraşütü,parapente(Fransızca), paraglider(İngi lizce ) gibi isimler verilir.Yamaç paraşütünün bez kısmına kanopi , kanat veya kubbe adı verilir.Yamaç paraşütünde kullanılan malzemeler teknolojinin gelişmesiyle artık yüksek kaliteli ve güvenilir malzemeler haline gelmiştir.Yeni kanopiler dacron polyesterden dikilirler ve yırtılması çok zordur.Yırtılsa bile özel dikişi ile yırtığın büyümesi engellenmektedir.Oturulan kısmına ise harness denir ve uzun uçuşlarda kullanılan harnesslerde birde yedek paraşüt mevcuttur.Bahsettiğimiz pilot harnesslerde sırt ve yan korumalar bulunmaktadır.Eğitimlerde ise basic harness denilen harnessler tercih edilmektedir.Yüksek irtifa uçuşları mutlaka pilot harnessler ile yaptırılır.
  Yamaç paraşütünde kullanılan iplerin bir tanesi 130 kg çekere sahip iplerdir ve yamaç paraşütünde onlarca ip vardır.Su geçirmez ve çok hafiftirler.İplerin bağlı olduğu vidaların çekeri ise 410 kg dır.Kolonların bağlandığı kolonların çekeri ise çok daha fazladır.
  Diğer bir temel malzeme ise kask tır ve bunun yanında variometre,rüzgar ölçer,uçuş tulumu,uçuş botu ise kullanılan diğer malzemeler arasında yer alır.
  Yamaç paraşütünde sağ ve sol olmak üzere iki fren bulunmaktadır ve bu sayede istediğimiz yere çok yumuşak iniş yapma imkanımız bulunmaktadır.Yani çoğu insanın düşündüğü gibi yamaç paraşütü rüzgar nereye eserse oraya değil,siz nereye isterseniz oraya gider.
  Yamaç paraşütü eğitimi önce teorik eğitimle başlar.Teorik eğitimde; malzeme bilgisi,aerodinamik,uçuş tekniği,makro ve mikro meteoroloji anlatılan bazı konulardır.
  Teorik eğitim sonrası öğrenciler yer eğitimine geçerler.Yer eğitiminin maksadı öğrencilere yerde paraşütle olan reflekslerinin gelişmesini sağlamak ve temel hareketleri öğrenmektir.Öğrencinin durumuna göre 1-3 gün arası sürer.Yer eğitimini bitiren öğrenci önce 30-40 metre yükseklikteki tepelerden 20-30 civarı başlangıç uçuşu gerçekleştirir.Bu uçuşlar çok kısa süreli olup öğrencinin tecrübesinin arttırılması ve hareketlerin(dönüşler,kalkış ve iniş vb.) öğretilmesi amaçlanır.Daha sonra gitgide yükselerek eğitim sürdürülür.Başlangıç eğitimi biten öğrenci artık yüksek irtifa eğitimine hazır hale gelir.Bu eğitim süreci öğrencinin becerisi ve hava koşullarına da bağlı olarak sürer.Başlangıç eğitimi tüm koşullar uygunsa ortalama 5-10 gün arası sürer.Yer eğitimi ve başlangıç eğitimi genelde biraz yorucu geçer.Fakat ayağınız yerden kesildiği ilk andan itibaren her şeyi unutur gökyüzünün ve uçmanın keyfini, özgürlüğün tadını çıkarırsınız.
  Nede olsa özgürlük rüzgarda saklı...


  Alıntı


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Parasailing ( Yamaç Paraşütü )

        Kategori: Spor Haberleri

        Konuyu Baslatan: İstanbullu

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 584


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş