Korfbol Takım Sporu Amsterdam' lı bir beden eğitimi öğretmeni olan Nico Broekhuysen 1902 yılında herkesin yapabileceği kadar basit , yüksek performans gerektirmeyen , oynaması kolay bir oyun tasarladı. Amacı basketbol veya futbol gibi yetenek isteyen , belli bir temel eğitim almayı gerektiren , karmaşık kuralları olan , spora az yatkın insanların yapamadığı sporlara alternatif olacak bir oyun geliştirmekti. Tasarladığı bu oyun 3.5 metre yüksekliğindeki bir direğin ucuna asılmış bir sepetten

Bu konu 878 kez görüntülendi 3 yorum aldı ...
Korfbol 878 Reviews

  Konuyu değerlendir: Korfbol

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 878 kez incelendi.

Konu: Korfbol

 1. #1
  İstanbullu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.11.10
  Mesajlar
  495
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  Thanked 1 Time in 1 Post
  Tecrübe Puanı
  266
  @İstanbullu

  Standart Korfbol

  Korfbol Takım Sporu

  Amsterdam' lı bir beden eğitimi öğretmeni olan Nico Broekhuysen 1902 yılında herkesin yapabileceği kadar basit , yüksek performans gerektirmeyen , oynaması kolay bir oyun tasarladı. Amacı basketbol veya futbol gibi yetenek isteyen , belli bir temel eğitim almayı gerektiren , karmaşık kuralları olan , spora az yatkın insanların yapamadığı sporlara alternatif olacak bir oyun geliştirmekti. Tasarladığı bu oyun 3.5 metre yüksekliğindeki bir direğin ucuna asılmış bir sepetten futbol topu büyüklüğündeki bir topun geçirilmesi esasına dayanıyordu. Kuralları basitti , kuvvet gerektirmiyordu , herkes oynayabiliyordu. Yerel halk tarafından kısa sürede benimsendi ve oynanmaya başlandı. Direğe ve sepete korf adı verildi ve korfbol ortaya çıktı.

  Korfbolun Özellikleri


  Korfbolu diğer spor dallarından ayıran en belirgin özelliği , bayan ve erkek oyuncuların her iki cins arasında herhangi bir avantaj veya dezavantaj olmaksızın bir arada oynadığı tek takım sporu olmasıdır. Oyunda top sürmek yasaktır , topu tutan oyuncu yer değiştirmeden pas vermek veya şut atmak durumundadır. Sahayı hücum ve savunma bölgesi olmak üzere ortadan ikiye ayıran bir çizgi bulunmaktadır. Bir korfbol takımı 4'ü bayan , 4'ü erkek olmak üzere 8 kişiden oluşur. Takımlar kendi aralarında hücum ve savunma takımı olarak ikiye ayrılırlar. Hücum bölgesinde 2 bayan , 2 erkek oyuncu bulunur. Aynı şekilde savunma bölgeside 2 bayan , 2 erkek oyuncudan oluşur. Her oyuncunun maç boyunca eşleştiği bir rakibi vardır ve tüm maç boyu bu oyuncuyla bire bir mücadele etmelidir. Sadece kendi bölgesinde bulunan aynı cinsten rakip oyuncuyla rakip değiştirmesi yapabilir. Bayan oyuncuların erkeklere , erkek oyuncularında bayanlara müdafaa yapması yasaktır. Aksi olursa bu bir ihlaldir. Bu özellik sayesinde çeşitli varyasyonlar ve taktikler uygulanabilmektedir.


  Korfbol hem kapalı salonda hemde açık havada yapılabilen bir spordur. her iki türde de ayrı lig mevcuttur. Yaz aylarında açık havada oynanan korfbol kış aylarında kapalı spor salonunda oynanır. Oyun alanın zemini top sürme olmadığı için çok önemli değildir. Her türden zeminde korfbol oynanabilir. Kapalı salonda plastik , açık havada ise çim zemin korfbola en uygun alanlardır.

  Nico Broekhuysen oyunu tasarlarken şiddetin az olduğu fiziksel mücadele gerektirmeyen bir oyun olmasına özen göstermişti. Bu nedenle fiziksel teması yasaklamıştır. Oyunun akışını engellemeyen önemsiz temaslar hariç rakibine dokunmak , itmek , vurmak , çekmek yasaktır. Bu kural sayesinde korfbol , fiziksel gücü çok iyi olmayan , hatta engelli oyuncular için bile cazip bir oyundur. Eğer temas rahatsız edici boyutlarda değilse ve oyunun akışını engellemiyorsa oyun devam eder. Topa sahip olan oyuncuyu koruyan bir kural vardır. Rakibin elindeki topa vurmak , çekmek , itmek kesinlikle yasaktır ve aynı zamanda topa sahip olan kişiyi aşırı şekilde engellenmeye çalışmakta yasaktır. Potalar arka çizgide değil sahanın içinde yer almaktadır. Böylelikle sayı elde etmek için pek çok farklı pozisyondan atış yapılabilmektedir. Potanın etrafında 360 derecelik açıdan atış yapılabilir ve potanın arkasında oyun devam eder.

  Oyuncular arasında eşitlik yaratmak amacıyla defans pozisyonu kuralı getirilmiştir. Savunma oyuncusu , hücum oyuncusu atış pozisyonu aldığında doğru bir şekilde defans pozisyonu almışsa yapılan atış geçersiz sayılır. Böylelikle kısa boylu oyuncuların uzun boylu oyunculara karşı olan dezavantajı ortadan kalkmıştır.

  Korfbolun diğer bir önemli özelliğide takım çalışmasının gerekli olduğudur. Topa sahip olan oyuncunun yer değiştirmesine izin verilmediği için takım oyunu oynamak , yardımlaşmak korfbolda çok önemlidir. Oyuncular birbirlerinin özelliklerini iyi bilmelidirler. Nasıl kolektif oynayacakları konusunda hemfikir olmalıdırlar. Bulundukları bölgedeki alana iyi yayılabilmeli topu en uygun pozisyonda bulunan takım arkadaşına verebilmelidirler.

  Korfbol çok yönlülük gerektirir. Hem hücum hemde savunma yapmak korfbolda çok önemlidir. Çünkü her iki sayıdan sonra oyuncular saha ve görev değiştirirler. Hücum yapanlar savunmaya, savunma yapanlarda hücuma geçerler. Bu nedenle her oyuncu hem hücum hemde savunma becerilerini geliştirmelidir. Bunun yanı sıra hücumda bulunan bir oyuncunun hücum fonksiyonlarından sadece birini yerine getirmeside yeterli değildir. İyi şut atabilmeli , asist yapabilmeli , ribaund alabilmelidir. Aynı şekilde savunmaya geçtiğinde de rakibini iyi savunabilmeli , defansif ribaund alabilmelidir. Bu nedenle bir korfbol oyuncusunun çabuk karar verebilme , verdiği kararı mümkün olan en kısa sürede yerine getirebilme , seri bir şekilde hareket edebilme gibi özelliklerinin olması gerekir. Her ne kadar korfbol herkesin yapabileceği bir spor olsada iyi bir korfbol oyuncusu iyi sıçrayabilmeli , hızlı ve seri bir şekilde yer değiştirebilmeli , tüm oyun boyunca mücadelesini devam ettirebilmeli , duracağı yeri iyi bilmeli , zamanlamasını çok iyi ayarlayabilmelidir. Takım oyununa uymalıdır.


  Işaretleme, Direkler, Sepetler, Top- Oyuncular, Kaptan Ve Antrenör, Hakem, Zaman Hakemi


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Korfbol

        Kategori: Spor Haberleri

        Konuyu Baslatan: İstanbullu

        Cevaplar: 3

        Görüntüleme: 878


 2. #2
  İstanbullu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.11.10
  Mesajlar
  495
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  Thanked 1 Time in 1 Post
  Tecrübe Puanı
  266
  @İstanbullu

  Standart

  OYUN ALANI

  Sahanın boyutları 40 x 20 metre genişliğinde olmalıdır. Tavan yüksekliği 7 metreden az olmamalıdır. Sahayı ortadan ikiye ayıran ve arka çizgilere paralel bir çizgi mevcuttur. Açık alanda oynanan korfbol ise 30 x 60 metre genişliğinde bir alanda oynanır.
  Işaretleme, Direkler, Sepetler, Top
  İŞARETLEME
  Tüm oyun alanı kolay görünebilen , 3 ila 5 cm genişliğinde çizgilerle işaretlenir. Penaltı noktası sepetin merkezinden orta saha çizgisine doğru 2.5 metre mesafede işaretlenir.
  DİREKLER
  Direkler arka çizgiye 6.67 metre mesafe uzaklığa oyun alanın içinde yer alacak şekilde yerleştirilir. Açık alanda bu mesafe 10 metredir. Metalden veya tahtadan olabilen direklerin çapı 4.5 ila 8 cm arasında olmalıdır. Direkler zemine dik olarak yerleştirilir. Sepetin üzerinde çıkıntısı olamamalıdır.
  SEPETLER
  Kamıştan yapılan silindir şeklinde ve altı boş olan sepetler üst kısımlarının yerden yüksekliği 3.5 metre olacak şekilde direklere asılır. Sepetin çapı 39 ila 41 cm , yüksekliği 25 cm olmalıdır. Sepetin kalınlığı üst bölümde 2 ila 3 cm arasında olmalıdır. Aynı renkte ve tercihen sarı olmalıdırlar.
  TOP
  68 - 71 cm genişliğinde , küre biçiminde , maçın başlangıcındaki ağırlığı 425 ila 475 gram olan , uygun malzemeden yapılmış bir top kullanılır. Topun iki renkli olması tercih edilir. 5 numaralı futbol topu ile aynı özellikleri taşır.

  Oyuncular, Kaptan Ve Antrenör, Hakem, Zaman Hakemi, çizgi Hakemi
  OYUNCULAR
  a - oyuncu sayısı ve pozisyonlar Korfbol 4 bayan ve 4 erkekten oluşan 8 kişilik iki takım arasında oynanır. Her bir bölgede 2 bayan ve 2 erkek oyuncu bulunur.
  b - eksik takımlar Bir veya iki takımda eksik oyuncular olduğunda oyunun başlayıp devam edebilmesi için her iki takımdan her bölgede en az üçer oyuncu bulunması ve hiçbir bölgede bir bayan oyuncunun iki erkek oyuncuyla yada bir erkek oyuncunun iki bayan oyuncuyla eşleşmemesi gerekir.
  c - oyuncu değişikliği Her takımdan 2 oyuncu değişikliğine izin verilir. Eğer iki oyuncu değişikliği yapıldıktan sonra bir oyuncu sakatlanırsa ve oyuna devam edemeyecek duruma gelirse hakem oyuncu değişikliğine izin verebilir ancak hakemin onayı olmadan bu değişiklik yapılamaz. Değiştirilen bir oyuncu tekrar oyuna dönemez.
  d - oyuncuların kıyafetleri Oyuncular diğer takım oyuncularından farklı ve tek tip spor yapmaya uygun kıyafet giymelidirler. Spor ayakkabı giyilmesi zorunludur. Rakip oyuncuları sakatlayabilecek veya zarar verebilecek herhangi bir materyal takılamaz.
  KAPTAN VE ANTRENÖR
  Her takımdan bir oyuncu kaptandır. Sol kolunun üst kısmına kolay görülebilen bir bant takar. Takımını temsil eder ve diğer oyuncuların davranışlarından sorumludur. Takımdaki oyuncu değişikliğini ve mola istemini hakeme iletir. Antrenör takımının tüm maç boyunca teknik yönetiminden sorumludur.

  HAKEM

  Hakem oyunu yönetmek üzere görevlendirilmiştir. Kuralları uygulamakla yükümlüdür. Görevleri şunlardır ;
  a - oyun alanının ve kullanılan materyallerin uygunluğuna karar vermek,
  b - oyun kurallarını uygulamak,
  c - oyunun başladığını , durduğunu yada yeniden başladığını ve mola zamanını düdük çalarak belirtmek,
  d - kural dışı davranış gösteren oyuncu ve antrenörleri ikaz etmek. Hakem maç süresince bir oyuncuya veya antrenöre sarı kart gösterip ihtar verebilir veya kırmızı kart gösterip oyundan ihraç edebilir.
  ZAMAN HAKEMİ
  Eğer mümkünse hakem bir zaman hakemi görevlendirecektir. Görevi devrenin ve maçın bitiminden hemen önce hakemi uyarmaktır.

  ÇİZGİ HAKEMİ
  İki çizgi hakemi vardır. Görevleri topun dışarı çıkıp çıkmadığını gözlemlemek ve kendi bulunduğu bölgeye yakın olan pozisyonlarda hakeme yardımcı olmaktır.


  Oyun Süresi Ve Mola,sayi, Sahaya Diziliş, Bölge Değişimi, Oyuna Başlama, Kural İhlal


  OYUN SÜRESİ VE MOLA
  Oyun 30' ar dakikalık iki devre halinde oynanır. devre arasında 10 dakikalık dinlenme süresi vardır. Timeout süresi 60 saniyedir ve oyun süresine dahil edilmez. Her takımın maç boyunca iki mola hakkı vardır. Oyun durduğu zaman antrenör veya kaptan tarafından mola istemi hakeme iletilir.

  SAYI
  Top tam olarak sepetten geçtiğinde sayı olarak kabul edilir. Hakemin oyunu durduran yada bitiren düdüğünden sonra yapılan atışlar geçersiz sayılır. Top sepetin altından yukarıya doğru geçtikten sonra dönüp sayı olursa geçersiz kabul edilir. Geçerli tüm sayılar 1 puan değerindedir. En çok sayı atan takım oyunun galibi ilan edilir.

  SAHAYA DİZİLİŞ
  a- saha seçimi
  İlk olarak evsahibi takım hücum edeceği potayı seçer. Her iki bölgeyede oyuncularını yerleştirir. Daha sonra misafir takım kendi oyuncularını yerleştirir.

  b - oyun düzeninin değiştirilmesi
  Oyun sırasında oyuncunun oyundan çıkması veya oyun dışı bırakılması gibi takımların durumunda bir değişiklik olursa , hakem değişiklik yapılmasına izin verir. Eğer takım oyuncularının sayılarında önemli değişiklik olursa ve takımlar arasında ki denge bozulursa hakem değişikliğin yapılmasını şart koşar.

  BÖLGE DEĞİŞİMİ

  Yapılan her iki sayıdan sonra oyuncular takımlarındaki konumlarını değiştirir. Hücum oyuncuları savunmaya , savunma oyuncularıda hücuma geçerler. İlk devrenin bitiminde takımlar hücum ettikleri potayı değiştirirler.

  OYUNA BAŞLAMA

  Maça evsahibi takımı başlar. Başlama pası hücum bölgesindeki bir oyuncu tarafından , orta saha çizgisinin hücum tarafına bakan bölümünden yapılır. Her devrenin başında ve yapılan her sayıdan sonra tekrarlanır. İkinci devreye misafir takım başlar. Yapılan her sayıdan sonra sayı yiyen takım oyunu başlatır.
  KURAL İHLALLERİ:

  Oyun sırasında şunlar yasaktır :
  a - Topa bacakla veya ayakla vurmak Eğer topa dokunma kasti değilse ve oyuna etki etmiyorsa cezalandırılmaz.
  b - Topa yumrukla vurmak Topa yumrukla , bilekle , hatta elin tersiyle yapılan müdahaleler cezalandırılmayı gerektirir.
  c - Yerdeyken topu tutmak Vücudun ayaklar dışındaki herhangi bir bölgesi yere değiyorsa oyuncu yerde kabul edilir. Topu tutması veya tiplemesi yasaktır. Eğer oyuncu topu tuttuktan sonra yere düşmüşse oynamasına izin verilir. Topla beraber ayağa kalkması serbesttir.
  d - Topla beraber koşmak Topla birlikte koşmak işbirliği koşuluna aykırıdır. Topla pozisyon değiştirmeye sadece durmanın veya topu doğru fırlatmanın mümkün olmadığı durumlarda izin verilir. Bu kural üçe ayrılmaktadır :

  Oyuncu topu tuttuğunda hareketsiz durur. Bu durumda bir ayağını sabit tutmak şartıyla diğer ayağını istediği gibi hareket ettirebilir.
  Oyuncu topu tuttuğunda koşuyorsa veya sıçrıyorsa önce durur sonra pas verir veya şut atar. Burada kural topu tuttuktan sonra tam olarak durmaya çalışmaktır. Durduktan sonra yukarıdaki koşullar geçerlidir.
  Oyuncu koşarken veya sıçrarken topu yakalarsa ve durmadan önce topu fırlatırsa ; yakalama ve fırlatma kısa bir sürede gerçekleşiyor ve hareketin akıcılığı bozulmuyorsa , buna izin verilir.
  e - İşbirliğinden kaçınmak ( tek başına oynamak ) İşbirliğinden kaçınmak şu durumlarda ortaya çıkar : " Topu tekrar yakalamak amacıyla başka bir yere fırlatmak

  Top sürmek Tek başına oynamak aşağıdaki durumlarda cezalandırılmaz:
  Oyuncu pozisyonunu değiştiremiyorsa ( örn: oyuncu sabit dururken topu bir elinden diğerine atarsa veya yerde sektirip sonra yakalarsa)
  İşbirliğinden kaçma kasti olmadığında ( örn: oyuncu topa dokunduktan sonra tutamayıp topu yakalayana kadar pozisyonunu değiştiriyorsa. Burada amaç topu yakalamaya çalışmak olmalıdır.)
  f - Aynı takımdan bir oyuncuya topu uzatmak Aynı takımdan iki oyuncunun birbirlerine pas verebilmesi için topun oyuncunun ellerini terk etmesi gerekir. Top oyuncunun elini terk etmeden aynı takımdan bir oyuncu topa dokunursa bu bir ihlaldir.
  g - Oyunu geciktirmek Aşağıdaki durumlar zaman geçirme olarak kabul edilir ve cezalandırılır. Hakem cezalandırma sırasında oyunun gidişatını , skorun ne olduğunu ve oyuncuların yeterliliklerini göz önünde bulundurur.

  Pas vermek için gereksiz yere uzun süre beklemek
  Serbest pas için gereksiz yere uzun süre beklemek
  Oyun durduğunda topu sahanın uzağına bilerek fırlatmak veya ayakla vurmak
  Defans bölgesinde topa sahip olduktan sonra topu hücum bölgesine göndermemek
  Oyuncu değişikliği , alan değişimi veya mola sonrasında oyuna dönüşte zaman geçirmek
  Hücum bölgesindeyken sonuca gitmeye uğraşmadan zaman geçirme amaçlı olarak paslaşmak
  Şut pozisyonu yaratmaya çalışmamak
  Şut şansı varken atış yapmamak
  h - Rakibin elindeki topa vurmak veya çekmek Topa dokunan oyuncu topun sahibi kabul edilir. top oyuncunun elinden çıkmadan hiç kimse topa dokunamaz.
  i - Rakibi itmek , sarılmak veya tutmak Rakibe yapılan kural dışı engelleme , rakip topa sahip olsun yada olmasın cezalandırılmalıdır. Yapılan hareket bilinçli yada bilinçsiz olsada rakibin serbest hareket etmesini engelliyorsa bu bir ihlaldir.
  j - Topa sahip olan rakip oyuncuyu aşırı şekilde engellemek Rakip oyuncunun topu fırlatmasına , topun yönüne doğru kolların getirilerek blok yapılarak engel olunması serbesttir , ancak aşağıdakiler yapılmamalıdır.

  Top yerine kollara temas edilerek rakibin serbestliğini engellemek
  Top rakibin ellerini terk etmeden topa temas etmek
  k - Topu fırlatırken karşı cinsten rakibe engel olmak Bu kuralın her durumda geçerlidir. Karşı cinsten bir rakip oyuncunun herhangi bir şekilde engellemesine izin verilmez.
  l - Rakibi iki kişiyle savunmak Başka biri tarafından savunma yapılan rakip oyuncuya ikinci bir oyuncunun müdahale etmesi yasaktır. Herkes kendi savunma yaptığı oyuncudan sorumludur ve tüm maç boyunca kendi rakibini kontrol eder.
  m - Kendi bölgesi dışında oynamak hücum bölgesinde bulunan bir oyuncu savunma bölgesine temas ederek oyuna müdahalede bulunamaz. Aynı şekilde savunma bölgesinde bulunan bir oyuncuda hücum bölgesine temas ederek oyuna müdahale edemez. Oyun alanının çizgileri çevreledikleri alana dahildir. Orta çizgiye basarak oyuna müdahale etmek ihlal kabul edilir.
  n - Defans yapılırken atış yapmak Aşağıdaki üç durumda savunma oyuncusunun atış yapan hücum oyuncusuna defans yaptığı kabul edilir ve atış geçersiz sayılır.

  Savunma oyuncusu atış yapan hücum oyuncusuna öne doğru eğilmeden kolunu uzatarak değebilecek mesafede olmalıdır.
  Topa blok yapmaya çalışmalıdır.
  Pota ile hücum oyuncusu arasında olmalıdır. Bu üç durum biraya gelirse yapılan atış geçersizdir. Pota ile hücum oyuncusunun arasına girmenin mümkün olmadığı durumlarda yani hücum oyuncusun direğin hemen dibinde olduğu pozisyonlarda ilk iki kural göz önüne alınır. Bu durumda savunma oyuncusu hücum oyuncusunun ön tarafında olmalıdır.
  o - Defans oyuncusu başka bir hücum oyuncusu tarafından engellendikten sonra atış yapmak Eğer savunma oyuncusu kendi elinde olmayan nedenlerden dolayı hücum oyuncusunu engelleyemeyecek bir pozisyona düşerse yani başka bir hücum oyuncusu tarafından engellenirse atışı yapacak olan oyuncunun yapacağı atış geçersiz kabul edilir.

  p - Defans bölgesinden , serbest atıştan veya hakem atışından doğrudan potaya atış yapmak Defans bölgesinde bulunan bir oyuncu topu doğrudan potaya gönderemez. Geçerli bir sayı ancak hücum bölgesinde bulunan bir oyuncu tarafından yapılabilir. Serbest atış sırasında topu doğrudan potaya göndermekte yasaktır. Mutlaka pas verilmelidir. Pası alan oyuncu atış yapma hakkına sahiptir. Hakem atışı sırasında da top doğrudan potaya tiplenemez. Hakem atışında bulunmayan bir oyuncunun müdahalesi gereklidir.
  r - Kendini savunan bir oyuncu olmayan hücum oyuncusunun atış yapması Bu durum dört kişiyle hücum eden takıma karşı üç savunma oyuncusu bulunduğu durumlarda meydana gelir. Savunması olmayan hücum oyuncusu atış yapamaz. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hücum tarafının kaptanı hakeme hangi oyuncunun atış yapmayacağını belirtir ve bu oyuncu tüm oyun boyunca atış yapamaz. Sadece penaltı atışı kullanabilir. Atış yapmayacak olan oyuncu ancak oyun durduğu ve top öldüğü zaman değiştirilebilir. Hücum tarafının kaptanı top öldüğünde hakeme atış yapmayacak olan oyuncunun değiştiğini bildirmelidir. Defans yapan tarafın kaptanıda bu durumdan haberdar edilmelidir. Bu değişiklik alan değişimleri arasında en fazla iki kez olabilir.
  s - Direği sallayarak atışı etkilemek Atış yapıldığı sırada direği sallayarak atışı engelleyen defans oyuncusuysa penaltı kararı verilir. Çünkü sayı olma şansı kaybolmuştur. Top yinede sepetten geçerse sayı kararı verilir. Eğer atış potanın çok uzağından geçiyorsa ve topun sayı olma şansı yoksa direğin sallanması dikkate alınmaz. Atış sırasında hücum oyuncusu direği sallarsa ve top sepetten geçerse sayı geçersizdir. Aynı şekilde pota sallandıktan sonra top sepete çarpar ve tekrar hücum oyuncularına gelirse oyun durdurulur ve top defans takımına verilir. Eğer atış sepete değmezse veya değdikten sonra defans takımına geçerse oyun devam eder.
  t - hızlı hareket etmek için koşarken veya sıçrarken direği tutmak Hızlı bir şekilde yön değiştirebilmek için koşarken veya zıplarken direkten destek almak yasaktır. Tüm bu hareketler cezalandırılmalıdır.
  u - Serbest atış veya penaltıya sebep olabilecek davranışlarda bulunmak Topu elden çıkarmak için çok uzun süre beklemek , penaltı atışı sırasında çizgiye basmak vb. davranışlar hakem tarafından değerlendirilerek cezalandırılır.

 3. #3
  İstanbullu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.11.10
  Mesajlar
  495
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  Thanked 1 Time in 1 Post
  Tecrübe Puanı
  266
  @İstanbullu

  Standart

  Topun Oyun Alaninin Dişina çikmasi, Hakem Atişi, Serbest Atiş, Penalti

  TOPUN OYUN ALANININ DIŞINA ÇIKMASI
  Top sahanın etrafını çevreleyen sınır çizgilerine , sahanın dışındaki zemine , tavana , sahanın dışındaki veya içindeki herhangi bir nesneye çarptığında oyun dışıdır. Top dışarı çıktığında topa en son dokunan takımın aleyhine serbest pas verilir. Top dışarıya çıktığı noktanın bulunduğu yerden sınır çizgisinin hemen dışından oyuna sokulur. Eğer top tavana çarparsa , çarptığı yerin izdüşümüne en yakın yan çizgiden oyuna sokulur. Top hakeme çarparsa oyun dışı kabul edilmez ve oyun devam eder.

  HAKEM ATIŞI
  İki rakip oyuncu aynı anda topu tutarsa hakem atışı yapılır. Bunun için hakem aynı bölgede bulunan aynı cinsiyette vücut ölçüleri birbirine yakın iki oyuncu seçer. Bu iki oyuncunun arasından topu havaya fırlatır. Diğer oyuncular bu oyunculara 2.5 metre mesafede bulunurlar ve bu oyuncular topa dokunana kadar içeri giremezler.hakem atışından doğrudan potaya atış yapılmasına izin verilmez.

  SERBEST ATIŞ
  Hakem oyun kurallarının birinin ihlal edildiğini saptadığında rakip takım lehine bir serbest atış verir. Serbest atış ihlalin yapıldığı noktadan kullanılır. Top oyun dışına çıktığında serbest atış topun oyun alanını terk ettiği yerdeki sınır çizgisinin dış tarafından oyuna sokulur.
  Serbest atışı kullanan oyuncu düdük çalınmasından itibaren dört saniye içinde topu elinden çıkarmalıdır. Eğer çıkaramazsa top rakip takıma verilir. Serbest atış kullanılırken tüm oyuncular atışı kullanan oyuncuya 2.5 metre mesafede durmalıdırlar. Top atışı kullanan oyuncunun elini terk etmeden bu mesafeden daha yakına gelemezler. Top serbest atışı kullanan oyuncunun elini terk etmeden savunma oyuncusu mesafe ihlali yaparsa hakem düdük çalarak oyunu durdurur ve atışı tekrarlatır. Tekrar savunma oyuncuları mesafe ihlali yaparsa bu kez hakem penaltı kararı verir. Hücum oyuncularının yapacağı ilk ihlalde ise tekrar olmaksızın top savunma yapan takıma geçer.
  Atışı yapan oyuncu dört saniye geçmesine rağmen topu elinden çıkarmazsa hakem tekrar düdük çalar ve top rakibe geçer. Serbest atıştan direk olarak sayı yapılmasına izin verilmez . Topun oyunda kabul edilebilmesi için başka bir oyuncuya temas etmesi gereklidir.

  PENALTI
  Sayı olma şansının kaybolmasına yol açan her türlü ihlal penaltı verilmesi ile sonuçlandırılır. Yapılan uyarılara rağmen yapılmaya devam eden ihlallerde penaltı ile cezalandırılmalıdır.
  Atış pozisyonunda olan bir oyuncuya , savunma oyuncusu tarafından serbest atış verilmesi gerektiren bir ihlal yapılırsa bunun sonucunda sayı yapma şansı kaybolacağından penaltı ile cezalandırılması gerekir. Aynı şekilde atış pozisyonunda olan bir oyuncuya karşı cinsten bir savunma oyuncusu tarafından yapılan müdahale penaltı gerektirir.
  Penaltı sadece atış pozisyonunda olan oyuncuya yapılan müdahale sonucunda oluşmayabilir. Hücum takımından herhangi bir oyuncu boş durumdaysa ve alacağı pas ile sayı yapma şansı varsa yapılan ihlaller yine penaltı ile cezalandırılır.
  Penaltı her iki bölgede de oluşabilir. Hücum bölgesindeki bir oyuncu boş durumdaysa ve sayı yapma şansı varsa defans bölgesinden verilen pas sırasında pası veren oyuncuya yapılan bir ihlal penaltı ile sonuçlanabilir. Ancak penaltı ancak hücum bölgesindeki bir oyuncu tarafından kullanılır. Hücum bölgesindeki herhangi bir oyuncu atışı kullanabilir.
  Oyun içerisinde devamlı bir şekilde yapılan ihlallerde penaltı ile cezalandırılır. Eğer bir takım aynı ihlalleri sürekli yapmaya devam ediyorsa hakem önce uyarır. Bir dahaki sefer penaltı vereceğini belirtir. İhlalin tekrarı halinde ise penaltı verir.
  Serbest atış sırasında savunma takımının yapacağı ihlallerde penaltı gerektirir. Çünkü atışı kullanan oyuncu serbest durumdadır ve sayı yapma şansı vardır. Atış sırasında 2.5 ihlali yapmak veya rakibe vurmak , itmek , çekmek penaltı ile cezalandırılır.
  Potaya doğru yapılan bir atış sırasında savunma oyuncusu direği sallarsa savunma takımı aleyhine penaltı verilir. Ancak topun sayı olma şansı yoksa , yani top potanın uzağından geçiyorsa penaltı gerektirmez.
  Penaltı atışı potanın 2.5 metre uzağından sahanın merkezine bakan kısımdan yapılır. Penaltı atışından direk sayı yapmaya izin verilir. Atışı kullanan oyuncu top elinden çıkmadan önce penaltı çizgisi ile pota arasında kalan kısma vücudunun herhangi bir kısmıyla dokunmamalıdır. Hakem düdük çaldıktan sonra atışın yapılması gereklidir. Önce yapılması halinde atış geçersiz olur ve tekrar edilir.
  Penaltı atışı sırasında tüm oyuncular direğe ve atışı kullanan oyuncuya 2.5 metre mesafede durmalıdırlar. Top atışı kullanan oyuncunun elinden çıkmadan önce bu mesafeden daha yakına yaklaşamazlar. Defans oyuncuları bu ihlali yaptığında sayı olursa geçerlidir, olmazsa penaltı tekrar edilir. Hücum oyuncusu bu ihlali yaparsa sayı olduğunda geçerlidir , olmazsa savunma takımı lehine serbest atış verilir.

  KORFBOLUN DÜNYAYA YAYILMASI
  Korfbolun gelişimini iki bölümde ele alınabilir. Ortaya çıkmasından itibaren uzun bir müddet belli sınırlar içerisinde kalan ve yaygınlaşamayan korfbolun , tüm dünyada oynanan uluslar arası bir spor olması için Uluslararası Korfbol Federasyonu ancak ikinci dünya savaşından sonra ciddi çalışmalar yapmış ve yayılmasını sağlamıştır. Bu nedenle korfbolun gelişim sürecini 1945 öncesi ve sonrası olarak iki ayrı bölümde inceleyebiliriz(9).

  1945 ÖNCESİ
  Korfbolun dünyaya yayılması kolay olmamıştır. 2 haziran 1903 tarihinde Hollanda korfbol birliği kurulması ile resmiyet kazanan korfbol uzun bir süre sadece Hollanda da oynanmıştır. 28 nisan 1921 tarihinde Belçika korfbol birliğinin kurulmasıyla birlikte uluslar arası bir hüviyet kazanan korfbol yayılmaya başlamıştır(8). 26 ağustos 1923 de Belçika ve Hollanda , Belçika’nın Antwerp kentinde ilk milli müsabaka gerçekleşmiştir. Bu karşılaşmayı yöneten Hollandalı Gerard STEENİS korfbol tarihinin ilk uluslararası hakemi olmuştur. 1924 yılında bu iki ülke tarafından gelecekteki uluslararası faaliyetleri yürütecek bir kurum oluşturmak amacıyla uluslar arası korfbol birliğini ( International Korfball Bureau ,IKB ) oluşturulmuştur. 1933 yılına kadar bu isimle yürütülen faaliyetler , aynı yıl Uluslararası Korfbol Federasyonunun ( Fédération Internationale de Korfbal , FIK ) kurulmasıyla resmi olarak bu çatı altında toplanmıştır(7).
  Hollanda sömürgeleri olan Surinam , Endonezya ve Hollanda Antileri , Hollanda’nın bu sporu öğretmesi neticesinde bir çok kulübe ve kendi federasyonlarına sahip oldular ancak FIK üyesi olmadılar. 1945 yılında kuruluşundan itibaren 12 yıl geçmiş olmasına rağmen ikinci dünya savaşınında etkileri neticesinde Hollanda ve Belçika haricinde henüz hiçbir ülke FIK üyesi olmamıştır. Yıllarca sadece Hollanda ve Belçika sınırları içerisinde oynanan bu spor ancak 1950 ‘li yıllardan sonra diğer ülkeler tarafından benimsenip oynanmaya başlanmıştır(9).


  1945 SONRASI
  1945 ‘ten sonra bazı Hollanda takımları İngiltere’yi ziyaret ederek burada korfbolun tanıtımını yapmış ve Londra’da 1946 yılında İngiltere korfbol birliği ( British Korfball Association , BKA ) kurulmuştur. Daha sonra Danimarka, Norveç , Avusturya ve İsviçre’ yi de ziyaret eden bu takımlar bu ülkelerde de federasyon kurulmasına yardımcı olmuşlardır. İngiltere , Danimarka ve Endonezya korfbol federasyonları FIK üyeliğine kabul edilmişlerdir. 1960 ‘lı yıllara gelindiğinde ise Almanya FIK üyesi olmuştur(9). 1970 ten sonra hızlı bir genişleme sürecine giren FIK , Surinam , Papua Yeni Gine , Lüksemburg , Amerika Birleşik Devletleri , Avustralya , Fransa gibi ülkeleri bünyesine katarak büyümüş ve korfbolu tüm dünyaya yaymaya başlamıştır. Kulüpler ve milli takımlar düzeyinde uluslararası turnuvalar ve şampiyonalar düzenlenmeye başlanmıştır.
  1 ocak 1982 de FIK ismini değiştirerek International Korfball Federation , ( IKF ) adını almış ve aynı yıl Uluslararası Spor Federasyonu ( General Association of International Sports Federations , GAISF ) ve Uluslar arası Dünya Oyunları Federasyonu (International World Games Association , IWGA) üyesi olmuştur(7).

  Şekil 7 , IKF logosu

  Bu tarihten sonra yeni ülkeleri bünyesine alarak sürekli genişleyen ve korfbolu dünyaya yayan IKF , 1997 yılında Hollanda’nın Lahey kentinde yaptığı toplantıda Türkiye ve Rusya’yıda üyeliğe kabul ederek üye ülke sayısını 34 e çıkarmıştır. Günümüzde her 4 yılda bir dünya şampiyonası olmak üzere çeşitli yaş kategorilerinde avrupa ve dünya çapında bir çok şampiyona düzenleyen IKF , korfbolun olimpik sporlar kategorisine alınması için çalışmalarını sürdürmektedir(7).

 4. #4
  İstanbullu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.11.10
  Mesajlar
  495
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  Thanked 1 Time in 1 Post
  Tecrübe Puanı
  266
  @İstanbullu

  Standart

  TÜRKİYE’DE KORFBOL

  Korfbol sporunun Türkiye’deki durumu, çeşitli bölümlere ayrılarak ele alınacaktır.

  KORFBOLUN TÜRKİYE’YE GELİŞİ

  1995 yılına kadar Türkiye’deki hiç kimsenin korfbolun ne olduğu hakkında bir fikri yoktu. Fahri olarak korfbolun Türkiye’de oynanması için çalışmalar yapan Erengül ÖZER ’in , Belçika korfbol federasyonu ( KBKB ) ve uluslar arası korfbol federasyonu ( IKF ) üyesi Raymond FABRİ ‘yi korfbolun tanıtımını yapması için ülkemize davet etmesiyle başlayan ve artan bir şekilde devam eden faaliyetler neticesinde Türkiye ‘de yaygınlaşan ve halen gelişmeye devam eden korfbol bugün oldukça geniş bir platformda oynanmaktadır(5).
  İlk iş olarak Türkiye’ye gelen ve Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğretim görevlilerinden Lale GÜLER ve Nazan DÖNMEZ ile FMV Işık lisesi beden eğitimi öğretmenlerine korfbolu tanıtan Raymond FABRİ , her iki okulda da birer takım kurulmasına yardımcı olmuştur. Düzenlenen seminerlerde oyun kurallarını ve korfbolun nasıl oynanması gerektiği anlatılmıştır.
  Türkiye’de oynanan ilk uluslararası korfbol maçı Marmara Üniversitesinin öğrencilerinin oluşturduğu takım ile Avrupa turnesinden dönmekte olan Ermenistan takımının arasında oynanmıştır. Karşılaşma 8 – 1 Ermenistan takımının galibiyeti sonuçlanmıştır(21).
  Belçika’nın ikinci liginde mücadele eden Spartacus takımının daveti üzerine bu ülkeye giden Işık lisesi öğretmenlerinden oluşan takım yurtdışında maç yapan ilk takım olmuştur.

  KORFBOLUN TÜRKİYE’DE YAYGINLAŞMASI

  Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Lale GÜLER ve Nazan DÖNMEZ ile Uluslararası Korfbol Federasyonu üyesi Raymond FABRİ , birlikte yürüttükleri projeler sayesinde korfbolun Türkiye’de yaygınlaşmasını ve gelişmesini sağlamışlardır. İlk olarak 1996 yılının ekim ayında M.Ü. Anadoluhisarı kampüsünde temel eğitim ve gelişim kursu düzenlenmiştir. 1995 yılındaki tanıtım ve temel eğitim kursuna katılmış olan 12 öğrenci gelişim kursuna , 24 yeni öğrenci ise temel eğitim kursuna katılarak korfbol hakkında bilgi sahibi olmuşlardır.

  31 mart – 7 nisan 1997 tarihleri arasında ise korfbol antrenörleri yetiştirmek amacıyla Işık lisesinde düzenlenen antrenör seminerinde Fabri ile birlikte IKF tarafından görevlendirilen eğitim komitesi üyesi Dan De RUDDER Marmara üniversitesinden 3 öğretim elemanı ile 13 öğrenciye ve 8 beden eğitimi öğretmenine ders vermiş ve sınavda başarılı olanlar IKF onaylı 1. kademe antrenörlük belgesi almaya hak kazanmıştır.

  Korfbol sporunun Türkiye’de gelişimi için Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda Uluslararası Korfbol Federasyonu (IKF) ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın desteğiyle 1997 yılının ekim ayında Korfbol Antrenörlük ve Hakemlik Kursları yapılmıştır. Antrenörlük Kursuna 10 ayrı Üniversiteden 13 öğretim elemanı, 3 öğrenci ve 1 beden eğitimi öğretmeni katılırken, Hakemlik Kursuna 3 öğretim elemanı, 2 beden eğitimi öğretmeni ve 11 öğrenci katılmıştır. Uluslararası Korfbol Federasyonu Antrenörlük kursu için IKF Eğitim Komitesinden Rob LOF’u, Hakemlik kursu için ise Eğitim Komitesi Başkanı Hans WROEGH’u görevlendirmiştir. Kursların sonunda başarılı olanlara Uluslararası Korfbol Federasyonunun 1. Kademe Antrenörlük ve 1. kademe hakemlik sertifikası verilmiştir.

  Bu kursun sonucunda başarılı olan , Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki üniversitelerden Marmara Üniversitesinin daveti üzerine gelmiş olan öğretim görevlileri , kendi üniversitelerine döndüklerinde birer takım kurarak korfbol sporunun üniversiteler arasında yaygınlaşmasına yardımcı olmuşlardır.

  Mayıs 1999 da ise İstanbul Teknik Üniversitesinde düzenlenen birinci kademe antrenör kursuna 6 farklı üniversiteden 9 öğretim elemanı , 2 beden eğitimi öğretmeni ve 6 üniversite öğrencisi katılmıştır. Uluslararası Korfbol Federasyonu antrenörlük kursu için Fabri ile birlikte IKF Eğitim Komitesinden Dan De RUDDER’i görevlendirmiştir. Kursların sonunda başarılı olanlara Uluslararası Korfbol Federasyonunun 1. Kademe Antrenörlük sertifikası verilmiştir.
  31 mart – 7 nisan 1997 tarihleri arasında Işık lisesinde düzenlenen antrenörlük kursundan mezun olan beden eğitimi öğretmenleri İstanbul içinden davet edildikleri için sadece İstanbul‘da ki liselerde birkaç takım oluşturulmuştur. Selim Pars koleji ve Yıldız koleji , Işık lisesiyle birlikte kurduğu takımlarla çalışmalarına başlamıştır. Aynı yıl ekim ayında Marmara Üniversitesinde düzenlenen antrenörlük kursundan mezun olan öğretim görevlileri ise Türkiye’nin çeşitli illerinden katıldıkları için korfbol üniversiteler bazında bir çok şehirde oynanmaya başlanmıştır. Başta Kocaeli olmak üzere Ankara , Akdeniz ve Ege üniversitelerinde kurulan takımlar korfbolun Anadolu’daki temsilcisi olmuşlardır.
  18 mart 1998 tarihinde Selim Pars kolejinin Florya ’daki tesislerinde gerçekleştirilen Belçika’nın Spartacus takımının 18 yaş altı seviyesinde katıldığı korfbol turnuvasına Selim Pars koleji , Işık lisesi ve Yıldız koleji’nin yanı sıra üniversite bazında sadece Marmara Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi takımları katılmışlardır.
  İstanbul dışındaki üniversiteler ise korfbol oynayabilmek için uzun yol kat etmek zorundaydılar . 1999 yılı nisan ayında Marmara üniversitesinin daveti üzerine İstanbul’a gelen ve iki gün boyunca kamp çalışması yaparak hazırlık maçı oynayan Akdeniz Üniversitesi korfbol takımı , 2000 yılının haziran ayında Antalya’da düzenlediği hazırlık programı çerçevesinde Marmara Üniversitesinin yanı sıra davet edilen Ankara Üniversitesi ile birlikte iki gün boyunca antrenman maçları oynamıştır.

  3.5.3. TÜRK KORFBOL KOMİTESİ ( TKK )

  Korfbol sporunun giderek yaygınlaşması ve yapılan organizasyonların artması neticesinde tüm bu faaliyetleri organize edecek bir kurumun oluşturulması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Korfbola gönül veren kişilerin bir araya gelerek oluşturdukları Türk Korfbol Komitesi böylelikle kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. 1997 yılında kurulan TKK aynı yıl uluslar arası korfbol federasyonunun Hollanda ‘nın Lahey kentinde yaptığı toplantıda üyeliğe kabul edilmiştir.
  Türkiye’ye korfbolu getiren ve yaygınlaşması için çalışmalar yürüten Erengül ÖZER komite başkanlığına seçilmiş ve Türk korfbol komitesi faaliyetlerine başlamıştır.
  Temmuz 2002 tarihinde 3. Türkiye Üniversiteler Spor Oyunları kapsamında yer alan Korfbol Türkiye Birinciliği , Marmara Üniversitesi Anadoluhisarı kampüsünde Kocaeli , Ankara , Marmara ve İstanbul Teknik Üniversitesinin katılımıyla gerçekleştirildi. Bir gün süren ve tek devreli lig usulü düzenlenen bu şampiyonada Türkiye şampiyonu olmuştur.  KRONOLOJİ  1995 – Korfbol fahri olarak bu sporun Türkiye’de yaygınlaşması için çalışan Erengül ÖZER’in Uluslararası Korfbol Federasyonu üyesi Raymond FABRI’yi ülkemize davet etmesiyle Marmara Üniversitesi ve F.M.V. Özel Işık Lisesinde başlamıştır.  1996 Mart - Resmi olmayan ilk uluslararası maç Ermenistan’ın bir takımı ile Marmara Üniversitesi takımları arasında oynanmıştır.  21 Mayıs 1996- Marmara Üniversitesi Spor Şenliğinde M.Ü. korfbol takımları gösteri maçı yapmışlardır.  17 Haziran 1996 - Marmara Üniversitesi Korfbol Takımı Belçika’nın Spartacus Master takımını 9-7 yenerek ilk galibiyetini almıştır.  1-12 Ekim 1996 - Marmara Üniversitesi Anadoluhisarı Kampüsünde Temel Eğitim ve Gelişim Kursları düzenlenmiştir. Temel Eğitim Kursuna 24 , Gelişim kursuna 12 öğrenci katılmıştır.  28 Şubat - 2 Mart 1997 - Marmara üniversitesi Korfbol Takımı Hollanda’nın Utrecht şehrinde yapılan 10. Avrupa Üniversiteler Korfbol Şampiyonasına katılarak ülkemizi ilk kez temsil etmiştir.  31 Mart – 7 Nisan 1997 - Özel F.M.V. Işık Lisesinde 1. Kademe Antrenörlük Kursu düzenlenmiştir. Kursa Marmara Üniversitesi’nden 3 öğretim elemanı , 8 beden eğitimi öğretmeni ve 13 üniversite öğrencisi katılmıştır. Uluslararası Korfbol Federasyonu antrenörlük kursu için IKF Eğitim Komitesinden Dan De RUDDER’i görevlendirmiştir. Kursların sonunda başarılı olanlara Uluslararası Korfbol Federasyonunun 1. Kademe Antrenörlük sertifikası verilmiştir.  28 Mayıs 1997 – İstanbul Teknik Üniversitesi Spor Şenliğinde Marmara Üniversitesi korfbol takımları gösteri maçı yapmışlardır.  18 -24 Ağustos 1997 - Marmara Üniversitesi Korfbol Takımı bir eğitim programı için Belçika’dan davet almıştır. Bu çalışma iki uluslararası turnuvayı da kapsamaktaydı. 23 Ağustos 1997 Cumartesi günü Belçika’nın Merelbeke şehrinde yapılan turnuvaya 9 farklı ülkeden 40 takım katılırken, 24 Ağustos düzenlediği turnuvaya 84 takım katılmıştır.  10- 17 Ekim 1997 - Korfbol sporunun Türkiye’de gelişimi için Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda Uluslararası Korfbol Federasyonu (IKF) ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın desteğiyle Korfbol Antrenörlük ve Hakemlik Kursları yapılmıştır. Antrenörlük Kursuna 10 ayrı Üniversiteden 13 öğretim elemanı, 3 öğrenci ve 1 beden eğitimi öğretmeni katılırken, Hakemlik Kursuna 3 öğretim elemanı, 2 beden eğitimi öğretmeni ve 11 öğrenci katılmıştır. Uluslararası Korfbol Federasyonu Antrenörlük kursu için IKF Eğitim Komitesinden Rob LOF’u, Hakemlik kursu için ise Eğitim Komitesi Başkanı Hans WROEGH’u görevlendirmiştir. Kursların sonunda başarılı olanlara Uluslararası Korfbol Federasyonunun 1. Kademe Antrenörlük ve Hakemlik sertifikası verilmiştir.
  06-07 Aralık 1997 – Marmara Üniversitesi korfbol takımı İngiltere’nin Cambridge şehrinde yapılan ve Cambridge Üniversitesi Korfbol Kulübünün düzenlediği Uluslararası Korfbol Turnuvasına katılmıştır.  18 Mart 1998 – Özel Selim Pars Koleji bir Korfbol Turnuvası düzenlemiş ve turnuvaya Marmara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Spartacus Korfbol Kulübü, Selim Pars Koleji, Özel FMV Işık Lisesi ve Yıldız Koleji katılmıştır.  25-30 Mayıs 1998 - Marmara Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu tarafından organize edilen M.Ü. Geleneksel Bahar Şenliği ve Spor Bayramı kapsamında yer alan 1. Uluslararası Korfbol Turnuvasına 6 takım ( Marmara Üniversitesi 3 takımla, Kocaeli Üniversitesi 2 takımla ve Spartacus Korfbol Kulübü 1 takımla) katılmış ve Marmara Üniversitesi Korfbol takımı 1. olmuştur.
  19-22 Şubat 1999 - Marmara Üniversitesi Korfbol Takımı Hollanda’nın Rotterdam şehrinde yapılan Avrupa Üniversiteler Korfbol Şampiyonasına katılmış ve 23 takım arasında 12. sırada yer almıştır. 09 - 10 Nisan 1999 - Marmara Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi korfbol takımları M.Ü. Anadoluhisarı kampüsünde bir çalışma programı yürütmüşler ve 2 karşılaşma yapmışlardır.


  21-25 Mayıs 1999 - İstanbul Teknik Üniversitesinde 1. Kademe Antrenörlük kursu düzenlenmiştir. Kursa 6 farklı üniversiteden 9 öğretim elemanı , 2 beden eğitimi öğretmeni ve 6 üniversite öğrencisi katılmıştır. Uluslararası Korfbol Federasyonu antrenörlük kursu için IKF Eğitim Komitesinden Dan De RUDDER’i görevlendirmiştir. Kursların sonunda başarılı olanlara Uluslararası Korfbol Federasyonunun 1. Kademe Antrenörlük sertifikası verilmiştir.
  17-21 Haziran 2000 - Antalya Akdeniz Üniversitesinde düzenlenen özel korfbol turnuvasına Marmara Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi katılmıştır.
  02-04 Mart 2001 -Marmara Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi Korfbol Takımları Çek Cumhuriyeti’nin Hradec Kralove şehrinde yapılan Avrupa Üniversiteler Korfbol Şampiyonasına katılmıştır.  7 Temmuz 2002 – 3. Türkiye Üniversiteler Spor Oyunları kapsamında yer alan Korfbol Türkiye Birinciliği Marmara Üniversitesi Anadoluhisarı kampüsünde yapılmıştır. Şampiyonaya Marmara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi katılmıştır. İlk kez yapılan Türkiye Korfbol Şampiyonasında Marmara Üniversitesi birinci olmuştur.  27-29 Haziran 2003 – 16. Avrupa Üniversitelerarası korfbol şampiyonası , İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa kampusünde düzenlenmiştir. 4 ülkeden 12 takımın katılımıyla gerçekleştirilen şampiyonada Hollanda ‘nın Utrecht Üniversitesi korfbol takımı ilk sırayı elde etmiştir.

  Alıntı

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş