Wushu nedir ? Wushu Hakkında Bilgiler Wu: savas, fiziksel uygulama, otorite, Shu: sanat, teknik, yetenek anlamlarına gelir. Bir baska deyisle Wushu; savasma sanatı veya fiziksel yetenek anlamına gelmektdir. Wushu; 4000 yıldan bu yana uygulanan bir sanattır. Köklü tarihi sürecinde önemli degisikliklere ugrayarak, günümüze kadar ulasmıstır. O dönemlerde Wushu’ nun ilk adı Boji (bogusmak), daha sonra ise Wuyi (savas sanatı) olarak adlandırılmıstır. 1912 Çin devriminden sonra bu sanata, wushu

Bu konu 677 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Wushu nedir ? Wushu Hakkında Bilgiler 677 Reviews

  Konuyu değerlendir: Wushu nedir ? Wushu Hakkında Bilgiler

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 677 kez incelendi.

 1. #1
  İstanbullu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.11.10
  Mesajlar
  495
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  Thanked 1 Time in 1 Post
  Tecrübe Puanı
  266
  @İstanbullu

  Standart Wushu nedir ? Wushu Hakkında Bilgiler

  Wushu nedir ? Wushu Hakkında Bilgiler

  Wu: savas, fiziksel uygulama, otorite, Shu: sanat, teknik, yetenek anlamlarına gelir.
  Bir baska deyisle Wushu; savasma sanatı veya fiziksel yetenek anlamına gelmektdir. Wushu; 4000 yıldan bu yana uygulanan bir sanattır. Köklü tarihi sürecinde önemli degisikliklere ugrayarak, günümüze kadar ulasmıstır. O dönemlerde Wushu’ nun ilk adı Boji (bogusmak), daha sonra ise Wuyi (savas sanatı) olarak adlandırılmıstır. 1912 Çin devriminden sonra bu sanata, wushu (savasma sanatı veya fiziksel yetenek) adı verilmistir.
  Geleneksel Wu shu
  Çin savunma sanatlarının kökeni tam olarak bilinememektedir. Efsanelere göre tarihi binlerce yıl öncesine dayanır; ancak bunları belgeleyecek yazılı kaynak bulunmamaktadır. Buna karsılık M.Ö 4. yüzyılda yazılmıs olan Zhuangzi adlı kitapta savunma sanatlarından bahsedilir. Efsaneye göre ilk savunma sanatı Sarı Imparator'un (efsaneye göre MÖ. 2698'de tahta çıkmıstır) gelistirdigi Jiao di'dir. Bu spor Zhou Hanedanlıgı döneminde gelistirilen Jiaoli denilen güresin atası olarak kabul edilir. Bunun dısında günümüzde Taijiquan olarak bilinen stile benzer egzersizlerin Taocu rahipler tarafından MÖ. 6 yüzyıldan itibaren uygulandıgı iddia edilir. Günümüzde popüler bir stil olan Shaolin'in kökeninin ise 5. yüzyılda yasamıs ünlü bir Budist rahip olan Bodhidharma'ya dayandıgı söylenir. Bunların dısında günümüze kadar yüzlerce wushu stili ve binlerce form (taolu) gelistirilmistir. Tarihte ilk defa wushu terimi Güney Song Hanedanlısı döneminde yasamıs olan Sair Yán Yánzhi (MS. 384-456) bir siirinde kullanılmıstır. Bugün ise Modern Wushu 1949'dan sonra Çin Halk Cumhuriyeti'nde gelistirilen bir gösteri sporunun adıdır.

  Modern Wu shu
  Modern Wushu müsabakaları taolu (formlar) ve sanda (dövüs) olmak üzre iki disiplinden olusur. Form müsabakasında sporcular degisik stillere ait formlar ve manevraları sergiler ve bunlar belli kurallara göre degerlendirmeye alınır.
  Wushu müsabakaları degisik dallar altında toplanır. Bunlar:
  Açık El ( silahsız )
  Chang quan (Kuzey ekolü )
  Nan quan (Güney ekolü )
  Taichi quan (içsel güce dayalı ekol )Kısa Silahlar
  Dao (Kuzey kılıcı )
  Jian (kılıç)
  Taijijian (Tai Chi kılıcı )
  Nandao (Güney kılıcı )
  Uzun Silahlar
  Gun (Kuzey Sopası)
  Qiang (Mızrak)
  Nangun (Güney Sopası)
  Sanda ( Çin Kickboksu)
  Gerçekte saldırı ve savunmanın yanında, akrobasi ve baleye benzer kareografik hareketler ve Uzakdogu felsefesi Wushu altında toplanır.Bununla beden ve ruhun uyumu saglanır. insan karakterlerinin gelistirilmesi,idarenin ve ögrenme kabiliyetinin güçlenmesi ve hos görüslü davranıs biçimi saglanır. Wushu uygulaması sadece yarısma ögretmez. Pratik zeka ile basarıyı saglayan,ruh ve moral gücü veren bir sistem olup. Aynı zamanda konsantrasyonu gelistiren bir antrenman türüdür. Antrenmanlarda esas olan vücudun her bölümünü ayrı ayrı çalıstırmaktır. Wushu da denge solunum egzersizleri,esneklik düsünce pratik zeka ve meditasyon önemlidir. Bu, beden saglıgını en iyi sekilde etkiler.
  Wushu adı altında hareket formları taolu zorunlu geleneksel, serbest, aletli ve aletsiz olarak sınıflandırılırlar. Yine Wushu adı altında müsabakalar SANSHOU kuralları çerçevesinde SANDA ismi ile yapılır. Wushu stilleri su bölümlere ayrılırlar. Güney,kuzey,sert,yumusak hızlı,yavas uzun,kısa,yüksek,derin. Wushu ilk olarak 1985'de Avrupa Wushu federasyonu E.W.F. kurarak organize oldu. Daha sonra 1988 de Uluslar arası Wushu Federasyonu Pekin'de kurularak daha da genisledi.Bugün 116 ülkede federasyonu bulunmaktadır.Wushu da yüzlerce stil ve binlerce form oldugundan yarısmalar belli standartlarda yapılmakta idi. Bunun üzerine 367 Wushu profesörü bir araya gelip, Wushu'yu standardize ettiler. Böylece asagıdaki yarısma bölümleri olustu.
  Taolu dalında: 1. Nan quan 2.Chang quan3.Taichi quan 4.Dao shu 5.Jian shu 6. Qiang shu 7.Gun shu ve 8.Sanda olmak üzere toplam 8 sistem kabul edildi.2000 Yılında bu yarısma sistemlerine ilave olarak Taichi Jian, Nan gun, Nan dao Kabul edilerek toplam 11 sistemde yarısılması kararlastırıldı. 2002 Yılında Dünya Olimpiyat komitesi tarafından tanınarak 2004 Atina Olimpiyatlarında son kapanıs günü gösteri olarak tüm dünyaya sunulmus 6 kategoride 2008 Beijing Olimpiyatlarında yarısma olarak girmesi olimpiyat komitesi tarafından kararlastırılmıstır.
  Türkiye'de Wu shu
  Türkiye'de 1970'li yıllardan beri Kung Fu adı altında çalısılmıs; 1990 yılından itibaren dünyada yapıldıgı sekliyle ülkemizde Modern Wushu çalısılmaya baslanmıs; 1999 yılında Federasyonu kurulmustur. 1999 yılında katıldıgımız Hong Kong Dünya sampiyonası'nda ilk Dünya ikinciligi ülkemize getirilmis; 2002 yılında Portekiz'de yapılan Avrupa Sampiyonasında 1 Avrupa Sampiyonlugu, 1 Avrupa ikinciligi, 2 Avrupa üçüncülügü; 2003 yılında Azerbaycan'da yapılan 14 ülkenin katıldıgı Uluslararası Turnuvada 11 madalya kazanılmıs; 2003 Yılında Çin'de yapılan Dünya Sampiyonasında 4 Dünya üçüncülügü kazanılmıs; 2004 Yılı Moskova'da yapılan Avrupa Sampiyonasında 3 Avrupa Sampiyonlugu, 2 Avrupa ikinciligi 1 Avrupa üçüncülügü kazanılmıs; 2004 yılı Moskova da yapılan Avrupa gençler kupasında Taolu dalında 9 madalya kazanılmıs ve Ülkemize Avrupa üçüncülük Kupası getirilmistir. 2005 yılı vietnamda yapılan 8.wushu dünya Sampiyonasımda 3 bronz madalya 2006 3.Wu shu dünya kupasında 3 bronz madalya 2006 yılında italyada yapılan 11. Arupa wushu Sampiyonasında 4 altın 2 gümüs 3 bronz madalya kazanılmıstır.

  Alıntı


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Wushu nedir ? Wushu Hakkında Bilgiler

        Kategori: Spor Haberleri

        Konuyu Baslatan: İstanbullu

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 677


Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş