Kullanıcı Tag Listesi

Türkiye'de Golf - Golf Kuralları Çim sahada, üzerinde doğal ya da yapay engellerin bulunduğu 18 parkurluk alanda oynanan golf yaklaşık 5 asır önce doğmuş. Dışarıdan “monoton ve basit” görünen golf oyununun aslında çok önemli kuralları, heyecanlı maçları, büyük tutkunları, hatta komik fıkraları bile var. Tümünü öğrenmek içinse yazıya bir göz atmanızda fayda var. İngiliz aristokrasisinden dünyaya yayılan golf yaklaşık 5 asır önce doğmuş. Golfün ortaya çıkışına dair ilginç rivayetler var.

Bu konu 656 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Türkiye'de Golf - Golf Kuralları 656 Reviews

  Konuyu değerlendir: Türkiye'de Golf - Golf Kuralları

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 656 kez incelendi.

 1. #1
  İstanbullu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.11.10
  Mesajlar
  495
  Konular
  160
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  0
  Bahsedildi
  0 Mesaj
  Etiketlenmiş
  0 Konu
  Tecrübe Puanı
  370
  @İstanbullu

  Exclamation Türkiye'de Golf - Golf Kuralları

  Türkiye'de Golf - Golf Kuralları

  Çim sahada, üzerinde doğal ya da yapay engellerin bulunduğu 18 parkurluk alanda oynanan golf yaklaşık 5 asır önce doğmuş. Dışarıdan “monoton ve basit” görünen golf oyununun aslında çok önemli kuralları, heyecanlı maçları, büyük tutkunları, hatta komik fıkraları bile var. Tümünü öğrenmek içinse yazıya bir göz atmanızda fayda var.

  İngiliz aristokrasisinden dünyaya yayılan golf yaklaşık 5 asır önce doğmuş. Golfün ortaya çıkışına dair ilginç rivayetler var. Bu rivayetlerden biri İskoçyalı denizcilere dayanıyor. Söylenti o ki İskoçyalı denizciler karaya ayak bastıkları zaman ellerine geçen sopaları yolda buldukları taşlara vura vura ilerlerlermiş. Bu durum İngiliz soyluların ilgisini çekince bu “sopa-taş” oyununu geliştirmişler, çim sahalara taşımışlar.

  Günümüzde golf: Çim sahada, üzerinde doğal ya da yapay engellerin bulunduğu 18 parkurluk alanda oynanan bir oyun. Fiziksel gücün yanı sıra konsantrasyon ve etik görgü kuralları da gerektiriyor.

  Yaklaşık 70 hektarlık bir alanda 18 delikten oluşan ve ortalama 70 ile 72 vuruşla bitirilen golfü diğer spor dallarından ayıran en önemli özellik 7‘den 77’ye herkesin oynayabileceği bir oyun olması.

  Golf partnere gerek duymadan kendi başınıza oynayabileceğiniz, sadece sahaya karşı mücadele edebileceğiniz tek spor. Yeşil bir alanda 4-5 saat boyunca en az 6 kilometre yürümek, yarışma sırasında 100-150 vuruş hareketi yapmak sağlık açısından da çok faydalı.

  Golf aynı zamanda zihinle de oynanan bir oyun. Oyun sırasında konsantre olmanız önemli, çünkü aklınız başka yerdeyken vuruş yapabilmeniz mümkün değil.

  Golfün uzun saatler boyunca oynanması ve yüksek konsantrasyon gerektirmesi golfçülerin yakın çevrelerini ihmal ettikleri konusunu gündeme getirir. Bu durumdan yola çıkılarak çeşitli fıkralar üretilmiş. Bunlardan biri şöyle: İki golfçü maç yaparken sahanın kenarından bir cenaze arabası geçer. Biri şapkasını çıkarıp cenazeyi selamlamaya kalkınca diğeri sabırsızlanır: “Bırak şimdi cenazeyi selamlamayı da oyuna devam et” der, İlki biraz mahçup yanıtlar: “Öyle deme rahmetlinin bana 35 yıl emeği geçti.”

  Bu işin mizah yönü ama rahat bir oyun gibi görünen golf aslında çok büyük disiplin gerektiriyor. Golfün olmazsa olmazlarına, yani mutlaka uyulması gereken kurallarına gelince:

  Gömlekle ya da kot pantolonla golf sahasına girilmez.
  Golf ayakkabısı olmadan golf sahasına girilmez.

  Vuruş sırasında diğer oyuncular konuşamaz ya da vuruş yapana yakın duramaz.

  Diğer oyuncuların pata hattına basılmaz
  Bayrak direği deliği zedelemeyecek biçimde dikilir.

  Oyuncu kum engelini terk etmeden önce kumda kendisinin neden olduğu bütün çukur ve izleri örtmek zorundadır.

  Avrupa ve Amerika’da milyonlarca insanı yeşil sahalara çeken golf son yıllarda ülkemizde de popüler sporlar arasındaki yerini aldı. Mustafa Koç, Caroline Koç, Kaya Çilingiroğlu ülkemizin belli başlı golf tutkunları arasında sayılıyor. Golf şimdilik Türkiye’de “zengin” sporu olarak tanımlanıyor. Çünkü yetersiz sayıdaki golf sahalarına üyelik koşulları ancak belirli bir gelir düzeyinin üzerindeki kişilerce karşılanabiliyor.

  Türkiye'de Golf

  Golf sporunun ülkemizle ilk tanışması 1800'lü yılların sonunda oldu. İlk golf kulübü 1895 yılında İstanbul'da kuruldu. (İstanbul Golf Kulübü) Bu kulüp ülkemizde golf sporunun temellerinin atılmasında önemli rol oynadı. Bunu 1905 yılında İzmir Bornova Golf Kulübü, 1949 yılında ise Ankara Golf kulüpleri izledi. Bu kulüpler 1926 yılında kurulan Tenis Federasyonu'na bağlandı. Bu üç kulübümüzden İzmir-Bornova Golf Kulübü 1970 , Boğaziçi-Bebek Golf Kulübü 1923, Ankara Golf Kulübü ise 1980 yılında çeşitli nedenlerden dolayı kapanmak zorunda kaldı.
  İlk golf sahası ise, İstanbul-Maslak'ta yapıldı. Bu saha 1922'de 1. Levent'e 1940'dan sonra 4. Levent'e son olarak da halen 9 delik olarak faaliyet gösterdiği Harp Akademileri içindeki yerine taşındı. İstanbul Golf Kulübü'nün Maslak'taki sahasında 22 Haziran 1977'de 18 çukur üzerinden medal (sayı oyunu) olarak yapılan ilk Cadddie müsabakası golf tarihimizin skoru kayda geçmiş ilk Caddie yarışı oldu ve Bülent Çakır 1. geldi.
  22 Mayıs 1989 tarihli 6. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nda yer alan temel hedef ve stratejilerin kabulü ile, golf sporu yeni bir atılım şansını elde etti. Nitekim Mayıs 1990 yılında, Turizm Bakanlığı Antalya'da 6, İzmir'de 1 olmak üzere 7 alanda golf arazilerinin tahsisini sağladı. Türkiye'nin ilk profesyonel golf sahası ise 1994 yılında İstanbul'da (Klassis Golf Country) açıldı. Bunu Antalya Belek'te açılan National Golf ve Kemer Country Club izledi.

  Dünya'da Golf
  Rakibe ve skora karşı oynanmadığı için golf, her yaş, cinsiyet ve kondisyonda yapılabilen bir spordur.
  Golf sporunun kökeninin 15. yüzyıla indiği, dönemde Hollandalı denizcilerin golfe benzeyen bir oyunu aralarında ilk kez oynadıkları bilinmektedir. Flemenkçe'de "çomak" anlamına gelen golfün daha sonra denizciler tarafından Britanya adalarına taşındığı sanılmaktadır.
  Yontulmuş taşlara çomakla vurarak deliklere sokmak şeklindeki oyun iskoçya'da çobanlar tarafından oynanmaya başlanırken, 1413'ten itibaren St. Andrews kasabası halkı tarafından biraz daha modernize edildi. 1744 yılında golf oyununun kuralları yazılı hale getirilerek Royal Ancient Golf Rules adıyla yayınlandı. İngiliz soyluları tarafından oynanmaya başlanan golf , sömürgeciliğe paralel olarak dünyanın pek çok noktasına taşındı. Özellikle 19. yüzyılın sonlarından itibaren ABD, Uzakdoğu ve Avustralya'da hızlı bir gelişme gösterdi. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa ve Japonya'da da yayılmaya başladı.
  Günümüzde golf sporunun uluslar arası kuruluşları ABD Golf Birliği (USA Golf Association) ile Sanit Andrews Kraliyet ve Antik Kulübü'dür. Golf de tenis gibi profesyonellerin ve amatörlerin açık turnuvalarda karşılaşabilecekleri nadir spor dallarından biridir. Profesyoneller için en tanınmış uluslar arası turnuva Ryder Kupası'dır. Amatörler için ise en tanınmış uluslararası turnuvalar, Walker Kupası, Dünya Şampiyonası ve ABD-İngiliz bayan takımları arasında oynanan Curtis Kupası'dır.

  Golf Kuralları

  MATCH PLAY

  Deliğin galibi; deliklerin hesaplanması
  "Match play", deliklerin kazanılması üzerine kurulu oyunlardır. Kuralların dışına çıkılmadığı sürece, en fazla deliği kazanan taraf, match play müsabakalarının galibidir.
  Deliklerin hesabında şu terimler kullanılır; "holes up" veya "all square" (sayıların eşit olması) ve "to play"...
  "Match play"de kalan çukur sayısından fazla çukur kazanarak galibiyeti garantileyen bir oyuncu ya da takıma "dormie" adı verilir.
  Halved hole
  "Match play" müsabakalarında çukurun paylaşılmasıdır. Taraflar, eşit vuruş sayısı sonunda çukuru tamamlamışlarsa bu delik paylaşılmış sayılır.
  Müsabakanın galibi
  Komite tarafından aksi bir karar alınmadığı sürece şart koşulmuş roundtan oluşan müsabakayı, kalan deliklerin sayısından fazla sayıda deliği kazanmayı başaran taraf kazanır. Maç komitesi, eşitlik durumlarında müsabakayı maçı bir tarafın kazanmasını sağlayacak şekilde fazla çukur oynatabilir.
  Bir sonraki vuruş, delik ya da karşılaşmadan ödün verilmesi
  Eğer rakip oyuncunun topu "rest" halindeyse, oyuncu rakibinin bir sonraki vuruşta topu deliğe sokmasına müsaade eder ve top her iki oyuncu tarafından bir club veya benzeri sopayla çıkarılır.

  Haklar
  Bu müsabakalar esnasında şüpheli veya tartışmaya açık durumlar ortaya çıkıyor ve maç komisyonu kısa sürede oyun yerine ulaşamıyorsa, oyuncular komite gelene kadar kaldıkları yerden devam etmelidirler. Rakipler arasında ihtilafa sebep olabilecek herhangi bir durum, komite tarafından, herhangi bir oyuncu bir sonraki deliğe geçmeden önce (eğer son delikte ihtilafa düşülmüşse, -bütün oyuncular putting alanını terketmeden önce) çözüme kavuşturulmalıdır.
  Genel ceza (penaltı)
  Match oyunlarında, başka türlü şartlar koşulmadığı sürece kural ihlalinden doğan ceza, o deliğin kaybedilmesidir.

  STROKE PLAY
  Kazanan
  Kuralların dışına çıkılmadığı sürece, topu en az atışla deliğe sokmayı başaran taraf, stroke play müsabakalarının galibidir.
  Delik dışı
  Hole out hatası. Eğer herhangi bir yarışmacı, herhangi bir delikte delik dışına düşüyor ve bir sonraki alanda vuruş yapmadan önce (ya da son delikte ise, "putting green"i terketmeden önce) bu hatasını telafi edemiyorsa, diskalifiye edilmelidir.
  Prosedürdeki çelişkili durumlar
  a. Prosedür
  "Stroke play" esnasında, oyuncu bir deliği oynadığı sırada kendi hakları veya prosedür konusunda şüpheye düştüyse, penaltı olmadan ikinci bir top kullanabilir. Oyuncu emin olamadığı durumlarda, başka atışa geçmeden önce işaretçisine ya da takım arkadaşına, bu kural ve eğer uygunsa bu kuralı kullanarak yararlanacağı top hakkında bilgi vermelidir. Yarışmacı, her iki topla birden puan almadıysa, skor kartına geçmeden önce tüm gerçekleri komiteye bildirmelidir. Bunu yapmadığı belirlenen oyuncular diskalifiye edilmelidir.
  b. Delik için skorun belirlenmesi
  Eğer kurallar, yarışmacı tarafından peşinen kabullenilen prosedürlere müsade ediyorsa, seçilen topla elde edilen skor, oyuncunun delik için elde ettiği skordur. Eğer yarışmacı, bu kuraldan yararlandığını peşinen belirtmezse, kurallar çerçevesinde orijinal top veya oyuna giren ilk top (eğer orjinal top oynanan toplardan biri değilse) dikkate alınır.
  Kurala uymayı reddetme
  Eğer bir yarışmacı, sonuç olarak diğer yarışmacının haklarına etki eden açık kurallara itiraz ediyorsa, diskalifiye edilmelidir.
  Genel ceza (penaltı)
  Vuruş oyunlarında, başka türlü şartlar koşulmadığı sürece kural ihlalinden doğan ceza, iki vuruştur.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Türkiye'de Golf - Golf Kuralları

        Kategori: Spor Haberleri

        Konuyu Baslatan: İstanbullu

        Cevaplar: 0

        Görüntüleme: 656


Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş