Kayak Sporu , Skiing Kayak Tarihçesi Kayak sporunun ilk çıkış şekli insanların karda batmamak için çeşitli ağaçlardan çeşitli şekilde parçalar yapmışlardır. Kayak Sporunun Tarihçesi 5000 yıl öncesine ait ilk kayaklar, dişbudak, betula ve çam ağaçlarından yapılmış olup, bunların kayganlığını artırmak için çam ağacından yapılanların tabanları katranla, betuladan yapılan kayaklarda deriyle kaplanmıştır. Kayak sporunun ilk ortaya çıktığı ve kullanıldığı bölgeler; Sibirya, Moğolistan ve

Bu konu 655 kez görüntülendi 3 yorum aldı ...
Kayak Sporu , Skiing 655 Reviews

  Konuyu değerlendir: Kayak Sporu , Skiing

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 655 kez incelendi.

 1. #1
  İstanbullu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.11.10
  Mesajlar
  495
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  Thanked 1 Time in 1 Post
  Tecrübe Puanı
  266
  @İstanbullu

  Exclamation Kayak Sporu , Skiing

  Kayak Sporu , Skiing

  Kayak Tarihçesi
  Kayak sporunun ilk çıkış şekli insanların karda batmamak için çeşitli ağaçlardan çeşitli şekilde parçalar yapmışlardır.
  Kayak Sporunun Tarihçesi 5000 yıl öncesine ait ilk kayaklar, dişbudak, betula ve çam ağaçlarından yapılmış olup, bunların kayganlığını artırmak için çam ağacından yapılanların tabanları katranla, betuladan yapılan kayaklarda deriyle kaplanmıştır. Kayak sporunun ilk ortaya çıktığı ve kullanıldığı bölgeler; Sibirya, Moğolistan ve Altaylar' dır. Daha sonra, Kuzey Amerika, Balkanlar, Anadolu ve Kuzeybatı yönünde İskandinavya ile İzlanda' ya doğru yayılmıştır.
  Zaman içinde gelişerek bir spor aracı olarak benimsenmesi sonucunda, 1866' da Cristina' da ilk kez kayak yarışmaları düzenlenmiş, bu karşılaşmaya gösterilen büyük ilgi üzerine, 1879'da Oslo'da daha büyük bir organizasyon gerçekleştirilerek kayakla atlama yarışmaları yapılmıştır.
  Dünyadaki ilk kayak kulübü 1877'de, Fridtjof Nansen'in girişimleriyle Norveç'te "Ski Club de Cristina" adıyla kurulmuş, bunu 1890'da Almanya, 1894'te Avusturya, 1901' de Fransa ve 1903' te İngiltere'de kurulan kayak kulüpleri izlemiştir.
  1924' te merkezi Bern'de olan Uluslararası Kayak Federasyonu (Federation International de Ski) FIS'in kurulmasıyla birlikte kayak, aynı yıl kış olimpiyatları programına dahil edilmiştir. FIS' in ilk kez 1925'te düzenlediği "Alp Disiplini" ile 1931'de düzenlediği "Alp Disiplini" yarışları günümüzde her dört yılda bir, ayrı yerlerde ve birbirinden bağımsız olarak yapılmaktadır.

  Türkiye' de Kayak Tarihçesi
  Kayıtlara göre eski Türklerde "Çana" olarak bilinen kayak M.Ö.4000 yıllarında Baykal Gölü çevresinde, karda yürüme aracı olarak kullanılmıştır.
  Göçlerle İskandinav ülkelerine ulaşan kayak, Avrupa'da XVIII. Yüzyıldan sonra yaygınlaşmaya başlamıştır. Yurdumuzda ilk kez 1914 yılında, Haliç'te bir marangoz atölyesinde yapılan çok sayıda kayak hayvan sırtında Erzurum' a taşınmış ve Kafkas cephesinde kayakçı er yetiştirmek üzere Erzurum' da açılan kurslarda 30 kayakçı yetiştirilmiştir.
  1 Ocak 1933 yılında Galatasaray Lisesi' nden bir grup öğretmen ilk kez Uludağ' da kayak yaparak bu sporun Türkiye' de öncülüğünü yapmışlardır.
  Türkiye Kayak Federasyonu aslında 1935 yılında kayak federasyonu olarak değil de, "Dağcılık ve Binicilik Federasyonu" olarak kuruldu.
  Türkiye' de uluslararası kurallara uygun ilk kayak yarışması 1944'te Asım Kurt' un çabalarıyla gerçekleştirildi.


  Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

        Konu: Kayak Sporu , Skiing

        Kategori: Spor Haberleri

        Konuyu Baslatan: İstanbullu

        Cevaplar: 3

        Görüntüleme: 655


 2. #2
  İstanbullu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.11.10
  Mesajlar
  495
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  Thanked 1 Time in 1 Post
  Tecrübe Puanı
  266
  @İstanbullu

  Standart

  Kayak Pistleri

  A) Alp Disiplini Yarışma Teknik Bilgileri
  1- İniş Yarışması
  İniş yarışçısının yarışma tekniğinin çevikliğinin, dayanıklılığın fizik kondisyonunun ve cesaretinin ölçülmesini sağlayan bir yarışmadır.
  İniş pisti, yarışmacının bütün niteliklerini gösterebileceği teknik güçlükleri kapsayacak şekilde hazırlanır.
  Dünya Şampiyonluğunda, Kış Olimpiyatlarında ve F.I.S. takviminde yer alan Uluslararası yarışmalarda iniş pistlerinin F.I.S. tarafından tescil edilmeleri zorunludur.
  İniş pistinde çıkıştan varışa kadar batonların yardımı olmadan kayma olanağı bulunmalıdır. Arazi az kar yağışında dahi tehlikeli olmayacak şekilde taşlardan ağaç artıklarından ve benzerlerinden ihtimamla temizlenmelidir.
  Kayak Pistinin muayyen noktalarına yeterli sayıda kontrol kapıları konularak yarışçı için tehlikeli olabilecek aşırı ve yükselen hızın indirilmesi sağlanmalıdır.
  Erkekler kayak pisti aşağıdaki teknik verilere uymalıdır :
  a- En az yükseklik farkı 800 metre (Özel durumlarda 750 metre.)
  b- En çok yükseklik farkı 1000 metre.
  c- Kontrol kapıları genişliği en az 8 metre.
  d- Olimpiyat oyunları ve Dünya şampiyonlunda erkekler iniş pistinde en iyi,derece iki dakikanın altında olmamalıdır.
  Bayanlar kayak pisti aşağıdaki teknik verilere uymalıdır :
  a- En az yükseklik farkı 400 metre.
  b- En çok yükseklik farkı 700 metre.
  c- Kontrol kapıları genişliği en az 8 metre
  d- Olimpiyat oyunları ve Dünya şampiyonluğunda bayanlar iniş pistinde en iyi derece 1 dakika 40 saniyenin altında olmamalıdır.
  2- Slalom Yarışması
  Slalom yarışçılarının ikişer sopa ile belirtilen kapıları bulunan bir pistte yarışmalarıdır.
  Slalom yarışması iki ayrı pist halinde düzenlenir:
  Erkek slalom pisti yükseklik farkları olimpiyat oyunları ve dünya şampiyonluğunda erkekler için 180 ile 220 metre bayanlar için 130 ile 180 metredir. Diğer milletlerarası yarışmalar için erkekler pisti yükseklik farkı 140 ile 200 metre bayanlar pisti yükseklik farkı 120 ile 180 metredir. Coğrafi durumu elverişsiz ülkelerde istisna olarak bayanlar slalom pisti yükseklik farkı 120 metreye indirilebilir.
  Dünya Şampiyonluğunun ve olimpiyat oyunlarında slalom pistinin ¼ ü 30 derece meyilli bulunmalıdır. Kayak Pistinin akıcı olmasına da özen gösterilmelidir.
  3- Büyük Slalom Yarışması
  Büyük slalom yarışı kontrol kapılarıyla sınırlandırılmış pist üzerinde yapılan bir yarışmadır. Erkekler pisti yükseklik farkı en az 250 metre en çok 500 metre olmalıdır. Bayanlar pisti yükseklik farkı ise en az 300 metre olmalı en çok 450 metreyi geçmemelidir. Büyük slalom pisti en az 30 metre genişliğinde hazırlanmalıdır.
  Pist, iniş pisti özelliklerine göre hazırlanır.
  Büyük slalom kapılarında slalom kullanılan sopalardan yararlanarak her kapı için çiftler sopa dikilir. ( Yani her kapı için 4 sopa )
  B) Parelel Yarışma
  Paralel yarışma iki veya daha fazla yarışçının iki veya daha fazla mümkün olduğu kadar benzer arazide ve benzer figürlerle hazırlanan birbirine bağlı pistlerde yarışmalarıdır.
  Paralel yarışma pisti geniş bir sahada pistlerin yan yana tertip edilmesi ile hazırlanır. Kapılar iki sopa arasına gerilmiş 30 cm. genişliğinde ve 70 cm. yüksekliğinde flamalarla da yapılabilir. Yan yana iki pistte inerken soldaki pist kırmızı sağdaki ise mavi flamalarla belirlenir, ikiden fazla pist yapılırsa daha değişik renkler kullanılır.
  Hazırlanan iki pist arasındaki uzaklık en az 6 en çok 7 metredir. Çıkış noktaları da bu ölçüye göre yerleştirilir.
  C) Kuzey Disiplini Yarışmaları
  Mukavemet pisti yarışçının teknik, taktik ve fiziki niteliklerinin ölçülmesini sağlayacak şekilde düzenlenmelidir. Pistin zorluk derecesi yarışmanın önemine bağlı olmalıdır. Pistin çizimi için belirli yükseklik farkı ve tırmanma uzunluğu göz önüne alınarak arazi doğal hali ile kullanılmalıdır.
  Prensip olarak mukavemet pistinin üçte biri tırmanış üçte biri iniş şekilde düzenlenmelidir.
  Pistlerin uzunluğu
  Gençler : 10 ve 15 km.
  Büyükler : 10,15,30 ve 50 km.
  Genç Bayanlar : 5 km.
  Bayanlar : 5,10 ve 20 km.

 3. #3
  İstanbullu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.11.10
  Mesajlar
  495
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  Thanked 1 Time in 1 Post
  Tecrübe Puanı
  266
  @İstanbullu

  Standart

  KAYAK TEKNİKLERİ

  1- Telemark
  Ayaklar kayağa önden tutturulup topuklar serbest bırakılıyor. Böylece kayakçı viraj alırken dizler neredeyse kara değiyor. Pistlerde olduğu gibi toz karlı zeminlerde de, daha doğrusu her türlü karlı zeminde kaymayı mümkün kılıyor.
  2- Monoski
  Bir tek, ama standart kayaklardan daha geniş tutulmuş kayak üzerine iki ayak sabitleştiriliyor. Monoski, özellikle sert pistlerde ve engebeli zeminlerde kaymak için.
  3- Snowboard
  Amerika' da sörfçüler tarafından kış sporlarına uyarlanan bir tekniktir.
  4- Carving
  Bir adı da Parabolik ski. Carving geniş ve yuvarlak kenarlı, geniş topuklu kayaklarla kayılıyor. Bu kayaklarla keskin virajlar alınabiliyor, üzerinde eğilmek ve yokuşa yapışmak daha kolay. Pistlerde, az veya çok sert karlı zeminlerde kaymak içindir.
  5- Kar Bisikleti
  Henüz çok yaygınlaşmadı ama birçok kayak merkezinde bulunuyor. Kar Bisikletinin tekerlekleri yerine geniş bir kayak bulunuyor.
  6- Kızak
  Modası hiç geçmeyecek olan kızaklar zamanla geliştirildi. Günümüzün kayak merkezlerinde eski ahşap kızakların yerini freni ve sert gövdesiyle ailece kaymanın tadını yaşatan hızlı araçlar aldı.
  7- Free Style
  Kayaklar çeşit çeşit, kayak teknikleri de çok farklı. Ama heyecan arayanlar sınırları zorlamak istiyorlar. İşte bunun bir örneği Free Style dir.
  8- Boardercross
  Kayakçıların hep birlikte tepeler, çukurlar ve sert virajlar bulunan bir pistte kaymasıdır.
  9- Free Ride : Pist dışında, dağlarda, beyaz bir okyanusun ortasında, ayak basılmamış ortamlarda doğa ile baş başa kalarak kaymak isteyen usta kayakçılar ve snowboard'çular içindir.
  10- Half Pipe
  Snowboard' çuların engebelerden atlayarak ve havada çeşitli figürlerle gösteri yaparak özel pistlerden kaymasıdır.
  11- Kar Raftingi
  Rafting botları altına kayganlığı arttırıcı bir branda gerilerek kürek kullanmadan sadece bir görevlinin gerekli yerlerde alüminyum frenleyici çubukları kullandığı, belirli bir parkurda botun kaydığı alternatif bir kış sporu. ( Erciyes' te uygulanıyor. )
  12- Tur Kayağı
  Usta kayakçı ve dağcılar için. Kayarak, yürüyerek, tırmanarak ve çadırlarda konaklanarak dağların aşılmasıdır.

 4. #4
  İstanbullu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.11.10
  Mesajlar
  495
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  Thanked 1 Time in 1 Post
  Tecrübe Puanı
  266
  @İstanbullu

  Standart

  Skiing ( Kayak )

  TARİHÇE:

  Aslında kayak, ilk insanın karla tanışmasından beri bizimle. Ama
  spor olarak biraz daha yeni.
  Bundan 80 yıl kadar önce kayak, bir avuç maceraperestin, şehirli
  "normal" insanların hayret dolu bakışları altında yapmaya cesaret
  ettiği bir macera sporu idi. Bugün mü? 50.000 civarı Alpinist
  kayakçı, 40 ülkeye yayılmış 300'den fazla önde gelen kayak
  merkezinden çıkmıyor, kışları kayağa gitmek sıradan bir olay olup
  çıktı bile.
  1920'lerde bu işin öncüsü olanlar -dene ve gör- mantığıyla oldukça
  büyük kahramanlıklara giriştiler. Öncelikle bugünün ince ve uzun
  kayakları yerine kısa ve geniş kayaklar kullanmanın zorluğu ile
  boğuşmak zorundaydılar.
  Norveçli Sondre Nordheim 1850'de ilk bağlamayı keşfetti. Huş ağacı
  köklerinden yaptığı bu bağlama biraz ilkel de olsa kayağa yön vermek
  ve temel kontrolleri sağlamak açısından bir devrim sayılabilirdi.
  Yine aynı şahıs, 1807 de ilk modern kayak sayılabilecek "telemark
  ski" yi geliştirdi. Yumuşak karda kolay dönüşü sağlayabilen bu kayak
  aslında bugünkülerden çok da farklı değil.
  Enteresan olan ise ilk seri üretim kayağın yine bir Norveçli olan
  Martin A. Strand tarafından Minnesota (A.B.D) da yapılması. Zamanla
  kayaklara -zaten kutup kaşiflerinin gereklilikten kullandığı- önce 1
  sonra 2. baton eklendi.

  Ve meşhur kayak hocaları sahneye çıkmaya başladı. Sn. Anton'da kayak
  rehberi olan Johannes Schneider 17 yaşında iken sonradan Alberg
  tekniği adı verilen kayağa özel duruş pozisyonlarını geliştirdi.
  1921'de ilk slalom yarışı İsviçre Mürren'de yapıldı.
  1924 yılında , Fransa Chamonix'de düzenlenen ilk kış olimpiyatları
  sadece kayak yarışından oluşuyordu. Oyunlar sırasında kayağın artık
  önde gelen bir spor olduğu ilan etmişti bile. Bu arada ilk
  olimpiyatlarda 12 altın madalyanın 11'inin Norveç'e gittiğini de
  belirtelim. Sporun ataları için küçük bir jest olmuş olmalı...

  MALZEME:

  Kar koşulları, yetenek ve kullanım amacına göre değişik kayak
  çeşitleri bulunmaktadır. Bu kayaklar kullanılan materyal, sertlik,
  uzunluk ve kenar kesim gibi özellikleri bakından farklılıklar
  gösterirler. Kayak çeşitleri temelde dört kategoride toplanır:

  Temel Kategoriler
  1-Yarış Kayakları : Hızlı kaymaya elverişli tasarlanmış kayaklardır.
  Yüksek hızlarda şokları emmek amacıyla sert ve dar olarak imal
  edilirler. Kenar kesimlerinin diğer kayak çeşitlerine göre daha düz
  olmaları sebebiyle bu kayakları döndürmek daha zordur ve iyi bir
  teknik gerektirir. İki alt gruba ayrılırlar:

  • Büyük slalom: Büyük ve geniş dönüşlere uygun olup, yüksek hızlarda
  titreşimleri emmek en önemli özellikleridir.

  • Slalom: Küçük ve keskin dönüşlere uygun olup, buzda ve dik
  yamaçlarda yüksek kontrol sağlarlar.

  2-Performans Kayakları : Daha çok ezilmiş pistlerde kaymayı tercih
  eden kayakçılar için, yarış kayaklarına göre daha geniş ve yumuşak
  olma özellikleri ile daha düşük hızlara uygun olarak
  tasarlanmışlardır.

  3- Carving Kayaklar : Diğer kayaklara benzemekle birlikte düşük
  hızlardaki duyarlılığı arttırabilmek için daha yumuşaktırlar.
  Burunları daha geniştir. Yeni başlayanların dönüşlerin sonunda
  arkaya hatalı olarak fazla ağırlık verip kayağın kuyruğunu
  kaydırmamaları için kuyruk bölümü özel olarak inceltilmiştir.

  4- Çok Yönlü Kayaklar (Mid-Fat): Dağın her yerinde ve değişik kar
  şartlarında kaymayı tercih edenler için tasarlanmışlardır. Toz kar
  veya eski, parçalı karda ilerleyebilecek kadar geniş olmakla
  birlikte, bu genişlik ezilmiş veya sert karda sorun çıkartacak kadar
  fazla değildir. Ayrıca en popüler kayak çeşididir.
  Diğer Kayak Kategorileri

  Bu dört temel kategori dışında kalan ancak diğerleri kadar sık
  kullanılmayan kayak kategorileri de vardır:

  Toz kar kayağı : Toz kar veya parçalı kar üzerinde rahatça
  kayabilmeleri için kayak çeşitleri içerisinde genişliği en fazla
  olanıdır. Dezavantajı ise sert kar veya ezilmiş karda en iyi
  kayakçıların bile zorlanmasıdır.

  Freestyle: Kayaklar Snowboard'larınkine benzer özel pistlerde
  atlayıp zıplamak, havada değişik hareketler denemek için uygundur.
  Bombelerde de kullanılabilen, manevra kabiliyetleri yüksek , kısa
  kayaklardır. Bazı modellerinde kayağın iki burnu vardır.

  Board Kayakları: Uzunluğu genellikle 60-80cm olan, kayak
  kategorileri arasında boyu en kısa olan, atlayıp zıplamak, çeşitli
  hareketler denemek, veya değişik bir tecrübe yaşamak için
  kullanılabilen kayaklardır. Boyu kısa olduğundan yeterli yüzey
  alanına sahip değildirler. Bu yüzden özellikle yüksek hızlarda
  oldukça kontrolsüzdürler.

  Downhill speed: Aerodinamik kasklar ve kayak ayakkabıları.
  Sürtünmeyi azaltan, elbise ve batonlar. 2,5 metrelik kayaklar. Yazın
  rüzgar tünellerinde antremanlar. 250 km hız. Herşey bunun için.

  Kayak Ayakkabıları:
  Kayak malzemeleri seçiminde kuşkusuz en çok dikkat edilmesi gereken
  malzeme kayak ayakkabısıdır. Kayak düzeyinize ve ayağınıza uygun bir
  ayakkabı seçiminin önemini ne kadar çok vurgulasak azdır. Ayağınıza
  uygun bir ayakkabı, vücudunuzdan kayaklara enerjini iletişiminizi
  verimli ve rahat bir şekilde gerçekleştirecek, performansınızı
  artıracaktır.
  Kayak Bağlamaları:
  Kayaklarınızın ayağınızda güvenli bir şekilde kalması ve düşme
  anında kayakları serbest bırakarak sakatlanmanızı önlemek amacıyla
  kullanılırlar. Ayrıca titreşim ve şokları bastırarak daha az
  yorulmanızı sağlar ve tabi ki düştükten sonra kayağınızı aramamanız
  için onların uzaklaşmasını önlerler.

  Kayak Batonu:
  Batonlar dönüşlerde dengenizi sağlamanız ve tırmanışlarda destek
  almak için kullanılırlar.

  NEREDE YAPILIR?

  Sarıkamış: İlk olarak şunu belirtelim: Sarıkamış İlçesinin
  içerisinde, 2634 m yüksekliğindeki Çamurlu Dağ'da, saatte 2400 kişi
  kapasiteye sahip telesiyej, Türkiye'nin en büyüğü. Ayrıca kayak
  sezonunun en uzun olduğu merkez de burası. Sarıkamış Kayak Merkezi
  Kars havaalanına 50 km, şehir merkezine ise 60 km uzaklıkta. Sarı
  çam ormanı arasında, toplam 12 kilometreyi bulan 5 etaplı pist,
  bütün kayakçıların gözbebeği kristal karla kaplı. Bu kadarı yeter de
  artar bile. İyi eğlenceler.
  Ülkemizdeki Kayak Merkezleri

  Uludağ : Bursa şehir merkezine uzaklığı 36 km'dir. Kayak alanı 1750
  - 2543 m yükseklileri arasında bulunan merkezde, en uzunu 2000 m
  uzunluğunda olan 11 pist bulunmaktadır. Ayrıca 8 adet telesiyej ve 7
  adet teleski tesisi mevcuttur. Kayak sezonu Aralık-Mayıs aylarını
  kapsayan Uludağ'da, kış koşullarında yükseliği 2-3 m'yi bulan
  kar,mevsim başında toz kar, mevsim sonunda ıslak kar özelliği
  gösterir. Kamuya ait veya özel bir çok tesis konaklama sorununu
  ortadan kaldırmaktadır. Ancak özel otellerin çok ucuz olduğu
  söylenemez.

  Kartalkaya : Bolu şehir merkezine 54 km., İstanbul-Ankara karayoluna
  28 km. uzaklıktadır. Köroğlu dağları üzerinde yer almaktadır. Kayak
  alanı 1850 - 2200 m yükseklileri arasında bulunan merkezde, iki otel
  mevcut olup, bu otellere ait en uzunu 1400 m olan, 13 adet pist ve
  4750 kişi/saat taşıma kapasiteli mekanik tesisler bulunmaktadır.
  Normal kış koşullarında kar kalınlığı üç metreye ulaşabilmektedir.
  Kayak için en uygun zaman aralık-mart arasıdır ve mevsim başında
  toz, mevsim sonunda ıslak kar özellikleri görülür.

  Palandöken : Şehir merkezine 4 km uzaklıktadır. Kayak alanı
  2200-3176 m. yükseklikleri arasında bulunan Palandöken Kayak
  Merkezi'ndeki pistler dünyanın en uzun ve dik kayak pistleri
  arasında yer almaktadır. Pistlerin toplam uzunluğu 28 km. dir. En
  uzun pisti 12 km. olup, başlangıç yeriyle varış noktası arasındaki
  yükseklik farkı 1000 m. dir. Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için
  2 adet tescilli pisti (Ejder ve Kapıkaya) bulunmaktadır. Kayak
  Merkezinde 5 adet telesiyej (toplam 4500 kişi/saat kapasiteli), 1
  adet teleski (300 kişi/saat kapasiteli),2 adet baby lift (toplam
  1800 kapasiteli), 1 adet gondol lift (1500 kişi/saat kapasiteli)
  hizmet vermektedir. Aralık-mayıs arası en uygun zamandır. Normal kış
  koşullarında 2-3 metre kar yağışı almaktadır. Mevsim boyunca "toz
  kar" üzerinde kayak yapılmaktadır.

  Erciyes : Kayseri şehir merkezine uzaklığı 25 km'dir. Orta
  Anadolu'nun en yüksek dağı olan Erciyes'in(3916) doğu ve kuzey
  yamaçlarında yeralan kayak alanları 2200 -3100 metre yükseklikleri
  arasındadır. Kullanılan üç pist mevcut olup, birinci etap 1450 m
  uzunluğunda 900 kişi/saat, ikinci etap 1250 m uzunluğunda 800
  kişi/saat kapasiteli iki adet teleski, 2575 m uzunluğunda 900
  kişi/saat kapasiteli telesiyej ve 2 adet 300 m'lik baby-lift
  bulunmaktadır. Kayak merkezinde bir kayak evi, Özel İdareye ait otel
  olup, Dedeman tarafından işletilmekte olan bir adet de otel
  bulunmaktadır.
  Dünya Kayak Merkezleri
  Aspen / A.B.D. :
  Uçsuz bucaksız tepeleriyle A.B.D.'nin en ünlü kayak merkezleri
  arasına girmeyi başarmıştır. Dört ana tepeden oluşmasına rağmen,
  ulaşım sisteminin çok üst düzeyde olduğu bu kayak merkezinde ne
  yazık ki kaymak sizin için biraz masraflı olacaktır. Tabi eğer bu
  sorun değilse sayısız dağ restoranı, konaklama yeri ve harika
  pistler sizi bekliyor.
  Cortina D'Ampezzo / İTALYA :
  Amacınız sadece kaymak değil biraz da Dünyadaki eşsiz manzaralardan
  birisini görmek istiyorsanız burası sizin için en uygun yer
  olacaktır. Tek bir yerde toplanmamış pistlerin bulunduğu kayak
  merkezi profesyoneller için biraz küçük gelecektir.
  St. Moritz / İSVİÇRE :
  St.Moritz'in iki ana pistinin de yeni başlayanlar için olmazsa da
  orta seviyeliler için oldukça kolay olduğunu söylenebilir. İki ana
  dağının da pistleri oldukça kolay ve birbirinden büyük ölçüde
  farksız olan kayak merkezi, zor ulaşımı ve uzun transfer
  beklemelerini göze alıyorsanız sizi bekliyor.
  Chamonix / FRANSA :
  Fransa'nın bu ünlü kayak merkezinde off-pist alanlarında geniş kayak
  yerleri bulunmakta olup, ne yazık ki kötü hava şartlarında en iyi
  durumdaki pistleri bile kullanılamaz hale gelmektedir. Ancak
  Avrupa'nın en iyi organize olmuş raylı ulaşım sistemlerinden birine
  sahiptir.
  Kitzbuehel / AVUSTURYA :
  Müthiş bir şehir, nefes kesen yokuşlar ama güvenilmez kar.
  Her zaman kar seviyesini sorun. Hem pist içi (piste-on)
  hem de pist dışı (piste-off) kayak yapma imkanını sunan büyük,
  çekici ve değişik alanlara sahip Kitzbuehel yeni başlayanlara
  pistlerin dışında da kayak yapabilme imkanı sunmaktadır.

  FAYDALI BİLGİLER:

  Kayak Seçimi
  Kayak boyu ne olmalıdır?
  Sizin için uygun kayak boyunun belirlenmesinde, boy ve kilonuz,
  kayak düzeyiniz, kayak amacınız önemli etkenlerdir. Boy, kilo ve
  deneyiminiz arttıkça kayak boyu da artar.

  Yeni başlayanlar için; kayak boyu kayakçının omuzuna kadar
  gelmelidir.
  Orta düzey kayakçılar için; Kayak boyu kayakçının burun seviyesi ile
  başının üstü (boyu) seviyesi arasında olmalıdır.
  İleri düzeydeki kayakçılar için; kayak boyu kayakçının boyu ile artı
  bir el genişliği arasında değişmelidir.
  Peki ya genişlik?
  Kayağın bağlamalarının bulunduğu yerdeki genişlik kayağın değişik
  koşullarda nasıl davranacağını belirler.
  Yumuşak, derin kar veya toz kar daha fazla yüzerlilik gerektirmesi
  sebebiyle, geniş bel genişliği gerektirir. Toz kar kayaklarında bu
  ölçü tipik olarak 70mm üzerindedir.
  Ezilmiş ve yarı ezilmiş karışımı bölgelerde ise bu genişlik 65-70mm
  arasındadır olması uygundur.
  Tam ezilmiş, sert karda ise daha az yüzerlilik gerektiğinden bu tür
  kar için tasarlanmış kayaklarda bel genişliği genellikle 65 mm'nin
  altındadır.

  Ayakkabı Seçimi
  Yeni başlayan ve düşük eğimli pistleri tercih eden kayakçılar daha
  esnek ve rahat ayakkabılar seçmelidirler.
  Orta düzey temel kayak yeteneklerine sahip kayakçılar ise yüksek
  hızlarda, carving dönüşlerde ve daha zor pist koşullarında başarılı
  olabilmek için daha fazla tepki veren ayakkabıları seçmelidirler.
  İleri düzeyde kayakçı olanların ise, duyarlılığı, tepki ve kontrolü
  en yüksek olan ayakkabıları seçmeleri uygundur.
  Bağlama Seçimi
  Bağlamaların ayakkabıyı serbest bırakmaları için gerekli olan
  kuvvetle doğru orantılı olarak "DIN" ayar aralıkları bulunur. DIN
  ayarı ne kadar büyük olursa bağlama ayakkabıyı o kadar güç serbest
  bırakacaktır. Kayak düzeyi ilerledikçe ayarlanması gereken DIN
  değeri de büyütülmelidir. Bağlamalar değişik DIN ayarı aralıklarına
  sahiptir (örneğin 3 ile 6 arası, 4 ile 24 arası gibi). Genellikle
  yüksek aralıklara sahip bağlamalar daha pahalı olup, daha fazla
  özelliklere sahiptirler.

  Genel olarak DIN ayarları şu şekildedir :
  Yeni başlayanlar: 3 ile 6 arası
  Orta düzey: 5 ile 9 arası
  İleri düzey: 6 ile 12 arası (yarışçılarda 24'e kadar)
  DIN ayarının yapılması önem gerektirir. Eğer ayar, olması gerekenden
  düşük olursa kayma sırasındaki sıradan bir titreşim bile
  bağlamanızın kayağınızı serbest bırakmasına neden olabilir. Ayar,
  olması gerekenden yüksekse bu sefer de düşme sırasında ayakkabınız
  kayağınızdan ayrılmayarak sakatlanmanıza neden olabilecektir.
  Baton Seçimi
  Baton boyunu belirlemek için kayak ayakkabılarınızla ayakta
  dururken, batonunuzu ters çevirip baş parmağınızın üstü sepete
  değecek şekilde sepetin altından tutun. Eğer bu pozisyondayken
  dirseğiniz 90 derecelik açı yapıyor ise sizin için ideal baton
  boyunu bulmuşsunuz demektir. Açı küçüldükçe daha kısa bir batona,
  açı büyüdükçe daha uzun bir batona ihtiyacınız vardır.

Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajinizi Degistirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Facebook Baglan Giriş