Dün ilginç bir şekilde, bir büyük gazetenin 19’uncu sayfasında-ki “dünya haberleri”nin bulunduğu sayfa da değildi-dünyanın kritik bölgelerinin sahip dağılımı yapıldı. Aslında konular hakimiyet alanları çatışmalarının en hassas bölgelerini oluşturuyor. Ve 3 haberde yayınlanan bu parsalizasyon ilginç ağızlardan çıkanlar üzerine haber edilmiş. 1. Kerkük konusu Türkiye ile “bölge” arasında başından beri hassas bir konu ama ABD’nin Irak’tan çekilmesi ile birlikte, Irak, Türkiye, bölge ve

Bu konu 912 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
sayfa değişebilir, ülke parsalizasyonu değişmez! 912 Reviews

Konuyu değerlendir: sayfa değişebilir, ülke parsalizasyonu değişmez!

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 912 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Beğendikleri
    63
    Beğenileri
    385
    Tecrübe Puanı
    522
    @Vuslata Hasret

Standart sayfa değişebilir, ülke parsalizasyonu değişmez!

Dün ilginç bir şekilde, bir büyük gazetenin 19’uncu sayfasında-ki “dünya haberleri”nin bulunduğu sayfa da değildi-dünyanın kritik bölgelerinin sahip dağılımı yapıldı. Aslında konular hakimiyet alanları çatışmalarının en hassas bölgelerini oluşturuyor.

Ve 3 haberde yayınlanan bu parsalizasyon ilginç ağızlardan çıkanlar üzerine haber edilmiş.

1. Kerkük konusu Türkiye ile “bölge” arasında başından beri hassas bir konu ama ABD’nin Irak’tan çekilmesi ile birlikte, Irak, Türkiye, bölge ve dünya için stratejik bir sorun haline dönüştü. Bağdat’ta hükümetin bir türlü kurulamıyor oluşu ve bu bağlamda Kuzey’e bağımlılık Kerkük’ün önemini ortaya çıkarıyor. Irak’ın kuzeyindeki yönetim ile Ankara’nın arasının iyi olduğu şu sıralarda-Erbil’de açılan konsoloslukta Barzani konuktu-ilginç biri çıkıp, “Kerkük resmen bizim olmalı” dedi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin ABD Temsilcisi, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin oğlu Kubat Talabani’nin sözleri şöyle; “ Çok açık konuşacağım. Eğer Kürtler Kerkük’ü alırlarsa, bağımsızlıklarını ilan ederler diye düşünülüyor. 2003’teki yanlış algılamanın aynısı bu. O zaman da, Saddam devrilirse Kürtler bağımsız olurlar denilmişti. Olmadı. Burada da aynı şey olacak. Kerkük’ü alırsak, bütün Kerkük petrollerinin kontrolünü almış mı olacağız? Hayır. Kerkük meselesi, Türkiye için bir ulusal güvenlik sorunu olmamalı. Kerkük meselesi, Irak’ın ulusal güvenlik meselesi. O yüzden de içeride Iraklılar tarafından çözülmek zorunda.” (Hürriyet)

Mesaj ne? Niye şimdi? Kubat elçi mi mektubun sahibi mi? Üç güzel soru!

2. Parsalizasyonun ikinci konusu ÇİN

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: sayfa değişebilir, ülke parsalizasyonu değişmez!

Kategori: Makaleler,Köşe Yazıları

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 2

Görüntüleme: 912

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Beğendikleri
    63
    Beğenileri
    385
    Tecrübe Puanı
    522
    @Vuslata Hasret

Uygurlar Çin'in parçası"

Dışişleri Bakanı Davutoğlu oradaydı ve benzer zamanlama ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay da oradaydı. Çinli muhataplarının hemen hepsi ile görüştü. Konya’daki tatbikata Çin’in katılmasını Batı çözmeye çalışırken, Dışişleri, İçişleri bakanlarının ardıardına oraya gitmesi ve çeşitli anlaşmalar imzalanmasının zamanlaması da bu manada ilgiyle izlenmiş olmalı.

Türkiye ile Çin denince tabii ki akla ilk gelen Uygurlar. Çin yönetimi bu konuda çok hassas. Türkiye’deki Uygurlar’ın faaliyetleri hakkında sürekli taleplerde bulunuyor ve takip ediyor.

Bakan Atalay’ın ağzından Uygun meselesini anlayalım; “Çin ile aramızda köprü olan soydaşlarımız, kardeşlerimiz Uygur Türkleriyle ilgili konular, bu ülkeyle görüşmelerimizde ortak konudur. Uygur Türklerinin bir arada, Çin’in bir parçası olarak gelişmeleri, bütün haklardan faydalanmaları, özgürce yaşamaları, ekonomik durumlarının iyi olması bizim için önemlidir.”

Yani? Uygurlar Çin’in. Bu konunun arada sorun çıkarmasına iki taraf da izin vermeyecek. Peki bulunan formül ne? İşler mi bilinmez, Türkiye-Çin yakınlaşmasına Uygurlar’ın her iki kültüre ve topluma olan yakınlığı ile yardımcı olması!

Uygur Türkleri’nin elbette zarar görmesini istemeyen Türkiye, Çin’in bu konuda üstüne gitmeyecek ve onların Çin ile uyumlu yaşamasını isteyecek. Zaten bu konuda keskin olmak zor; Camdan evi olanın pencere taşlaması akılcı bulunmaz.

3. Bu durumda, yani bu tesadüfi ama eş zamanlı ve eş sayfalı parsalizasyonda, Kerkük istendi, Uygurlar Çin’e gitti.. Biz? İşte onu da Ahmet Davutoğlu açıklıyor.
    Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Beğendikleri
    63
    Beğenileri
    385
    Tecrübe Puanı
    522
    @Vuslata Hasret

NATO’nun sahibi biziz”.

Çin semalarında, 11 bin feet yükseklikte yapılan bu açıklamanın asıl konusu ise neydi dersiniz? Füze kalkanı ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası. Yani Nato ve AB ilişkileri ile Türkiye’nin bu ikisi arasında duran ilginç konumu. Avrupa’da bu konudaki resmi kurumlarda söz sahibi olmayan Türkiye, NATO’nun sahibi, veto yetkisi var. Bu da NATO-AB ilişkilerini sıkıştıyor. Füze kalkanına yani, AB-D’nin Ankara’yı sıkıştırdığı iddia edilen konuya gelince…

“Biz doğru bir şeyi savunuyorsak yalnız kalmaktan hiçbir zaman korkmayız. Bu konularda daha önce açıkladığım ‘sistem tüm üye ülkeleri kuşatmalıdır, komşu ülkeleri tehdit olarak algılayamayız’ prensipleri bizim için doğru prensiplerdir.”

Yani Türkiye’nin şartları var ve bunlar olmazsa direnir.. Diyor Bakan. Öyle mi? Bekleyelim görelim

alıntı

Etiketler