Avrupa Birliği’nin diplomatik ağı yenileniyor. Aralık ayında devreye girecek yeni yapılanmada AB’nin en büyük temsilciliği 134 kişilik ekiple Türkiye’de olacak. Türkiye’yi 124 personelle ABD takip ediyor Avrupa Birliği, diplomatik ilişkilerini koordine etmek için yeni bir yapılanmaya gidiyor. Halen dünyanın birçok ülkesinde temsilciliği bulunan AB, aralık ayından itibaren AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’a bağlı Avrupa Dış Eylem Servisi’ni (EEAS) devreye sokuyor. Yeni

Bu konu 957 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Avrupa Birliği'nden Türkiye çıkarması 957 Reviews

Konuyu değerlendir: Avrupa Birliği'nden Türkiye çıkarması

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 957 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Standart Avrupa Birliği'nden Türkiye çıkarması

Avrupa Birliği’nin diplomatik ağı yenileniyor. Aralık ayında devreye girecek yeni yapılanmada AB’nin en büyük temsilciliği 134 kişilik ekiple Türkiye’de olacak. Türkiye’yi 124 personelle ABD takip ediyor

Avrupa Birliği, diplomatik ilişkilerini koordine etmek için yeni bir yapılanmaya gidiyor. Halen dünyanın birçok ülkesinde temsilciliği bulunan AB, aralık ayından itibaren AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’a bağlı Avrupa Dış Eylem Servisi’ni (EEAS) devreye sokuyor. Yeni yapılanma kapsamında AB’yi dünya çapında temsil edecek 137 delegasyonun en büyüğü Türkiye’de yer alacak. Aslında AB’nin Türkiye’de halen bir delegasyonu bulunuyor. Şu an 120’den fazla çalışanı olan delegasyonun Avrupa Dış Eylem Servisi’nin (EEAS) nihai yapılanmasında 132 kişilik bir kapasiteye ulaşması öngörülüyor. AB’nin en kalabalık ekibini Türkiye’ye ayırması Brüksel’in Ankara’ya verdiği önemin işareti olarak yorumlanıyor. EEAS yapılanmasında Washington ve New York ayakları bulunan Amerikan delegasyonu 124 görevlisiyle Türkiye’nin ardından ikinci sırada yer alacak. AB Barbados ve Papua Yeni Gine de dahil 130 ülkede temsil edilecek.

7 bin kişilik operasyon
    EEAS 2009 yılının sonunda yürürlüğe giren Lizbon Antlaşması’nın Avrupa Birliği’nin işleyişine getirdiği en radikal değişikliklerden birini oluşturuyor. Bir çeşit dışişleri bakanlığı görevi yapacak olan EEAS’ın oluşturulmasının ardında yatan en önemli etken AB’nin dış ilişkilerinin daha uyumlu ve etkili bir şekilde yürütülmesinin sağlanmak istenmesi.

EEAS çalışanları, AB Komisyonu ve AB Konseyi’nin ilgili birimlerinin yanı sıra üye ülkelerin diplomatik servislerinden seçilen isimlerden oluşuyor. Dış temsilciliklerdeki kadro da eklendiğinde EEAS bünyesinde görev yapanların sayısı yaklaşık 7 bine ulaşıyor. İngiliz Ashton, EEAS’ın iki numaralı koltuğunu Fransa’ya, onun yardımcılıklarını da Almanya ve Polonya’ya verdi.

Güven Özalp / Milliyet

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Avrupa Birliği'nden Türkiye çıkarması

Kategori: Türkiyeden Haberler

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 957

Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler